Na Chesilské pláži

Na Chesilské pláži https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/3153/bmid_na-chesilske-plazi-3153.jpg 4 653 140

Příběh svatební noci z počátku 60. let, zasazený na pobřeží Anglie, nabízí zamyšlení nad dobovou podmíněností lidského chování, citů i vztahů. Rezonují tu naděje nadcházejícího svobodomyslného desetiletí i první písně Beatles, proslýchá se cosi o vynálezu antikoncepční pilulky, ale společnost ještě žije v zajetí tradiční morálky. On a ona v novele jsou "mladí, vzdělaní" a bez předsudků, jejich vztah doba silně podmiňuje. Hořkosladká rekapitulace po letech podává výmluvné svědectví... Milostný příběh, ač jímavý a tklivý, má daleko k červené knihovně, je vrcholem McEwanova vyzrálého umění. Autor už nepotřebuje šokovat jako v jiných svých dílech. Na malém půdorysu obyčejné svatební noci dvou obyčejných lidí nám podává se svrchovaným literárním mistrovstvím zprávu o druhé polovině 20. století i o "nezničitelnosti" a síle lásky.... celý text

Literatura světová , Novely

Vydáno: , Odeon

On Chesil Beach , 2007

Ivan F
Ivan F
30.08.2019 3 z 5

Banálne. Zručne napísané, neprekvapivé a banálne. To je všetko. Ak by som mal ešte niečo dodať, tak mi opäť príde na myseľ slovo banálne, takže dodať už niet čo.

ibs
ibs
19.08.2019 3 z 5

Mohla to byt vyborna poviedka, keby sa umelo nenatahoval pocet stran na “roman”.

Adell-ka
Adell-ka
01.08.2019 3 z 5

Tuhle knihu jsem četla poměrně dlouho na to, že je tak útlá, ale chvílemi mě to opravdu nebavilo. Při popisu hlavní dějové linky autor zachází do nejintimnějších detailů, což může na někoho působit až nechutně. S tím jsem neměla problém, spíš mě trochu nudily retrospektivní náhledy do rodin a domácího zázemí obou novomanželů. Nicméně námět je zajímavý a přiměje vás k zamyšlení.

mirektrubak
mirektrubak
07.07.2019 3 z 5

McEwan nás ve své novele přivede do blízkosti novomanželů způsobem opravdu přesvědčivým – až jsem se z toho trochu nervózně ošíval a měl tendenci odvracet zrak. Umístění děje do roku 62, do časů před sexuální revolucí, by mohlo naznačovat, že se jedná o zápletku, která dnes už nemůže nastat. Ale neřekl bych, že je to tak jisté. Zahájení intimního života je natolik zatíženo představami, očekáváním a strachem ze selhání, že si myslím, že všelijaká traumata (byť tedy zřejmě mnohem dřív než o svatební noci, že) budou mít mladí muži a ženy i dnes, přestože problémy s informacemi máme právě opačné – není problém se k nim dostat, ale vyfiltrovat z jejich přebytku ty nematoucí.

Pro mě byl přesto příběh cenný spíš jako modelová situace, zobrazení toho, jak daleko se od sebe lidé mohou dostat, pokud spolu nekomunikují upřímně. Florence i Edward nejsou zlí, sobečtí lidé, mají se rádi a přejí si spokojenost toho druhého. Ale nezajímají se dostatečně, místo zjišťování, jak se partner cítí, se sami domýšlejí, reakce druhého pak naroubují na své představy ... a nezastavitelně se tak od sebe vzdalují, každý do své verze příběhu. Zbytek udělá pocit zmatení, nejistoty, raněné hrdosti, kdy na nevědomé úrovni hledáme někoho, koho ze své nepohody obvinit... Připomnělo mi to jeden starší písňový text Rastislava Rusnáka:
niekedy pre jedinú vetu sa všetko zvrtne blbým smerom
a ďalší krok je snaha, aby to i druhý zlízol rovným dielom
sme príliš pyšný, každý osve, to je pravda o tebe a o mne
a každé slovo navrch je len ďalší pešiak v tejto vojne

Neuvěřil jsem McEwanovi ten závěr, popis života „po svatební noci“, zdálo se mi, že v něm nevěrohodným způsobem nadsazuje význam svého příběhu (ve smyslu: Podívejte se, jak závažné to, co jsem vám tak barvitě popsal, bylo. Podívejte se, jak to mění celé životy!)
A nebavily mě pasáže, které popisovali seznámení snoubenců a jejich společenské zázemí. Podle mě nebyly pro příběh důležité a jen knihu natahovaly na minimální rozsah pro samostatné publikování. Bez nich by Na Chesilské pláži byla skvělá, klidně pětihvězdičková, povídka.

yogaboy
yogaboy
18.06.2019 3 z 5

Nevim jestli dat 3* nebo 4* .. ale vlastne to je jedno. Po pravde... toto je druhá kniha od McEwan co jsem četl a čtu ji po Alene Mornštajnové. Takže to jen pro dokreslení co me ovlivňuje v hězdičkování.
Prvná strana dobrá... pak překvapení .. what .. co je to za teenagerský sexy románek.. pak 90 stran nudy a pak 20 stran co dají smysl těm 90 předchozím a dělají tuhle knihu "classics literature".
Ptáte se proč tedy jen 3-4*? No protože díky databazeknih.cz jsem četl knihy které nepotřebují nudné pasáže a čtete je se zatajeným dechem od první strany do posledni.
Upřít se však nedá této knize, že bych ji s klidem doporučil teenagerum k tomu aby si nastudovali, že vztah a manželství zvlášt je "práce" a láska ať je až rádoby jak obrovská a za hrob společný život ve 2 nedělá.

ANDY28
ANDY28
18.06.2019 2 z 5

ach jo, nevím proč nejvyšší ocenění získávají knížky co se nedají číst

charlizee
charlizee
06.06.2019 5 z 5

Jsou autoři, kteří jsou sázkou na jistotu. Ian McEwan je jedním z nich.
Obdivuji, s jakou hloubkou popisuje všední věci. A jak dokonale dokáže popsat svět z perspektivy muže, ale také z perspektivy ženy; jak se dokáže vcítit do myšlení žen. Člověku se nechce věřit, že to napsal sám... Po přečtení této knihy mě zase mrazí. On prostě dokáže definovat ty nejhloupější chyby, které děláme. Jako třeba když něco nějak cítíme, ale nahlas to řekneme úplně jinak, nejlépe opačně, jen kvůli hloupé hrdosti. A ačkoliv si tisíckrát předsevzeme, že už se nám to nestane, uděláme to s plným vědomím zase. A někdy to má nesmyslné, leč fatální následky.

Já u něj vždycky najdu tolik myšlenek (i tady na těch pár stránkách), že si s nimi na dlouho vystačím. A proto miluju čtení!

eva7194
eva7194
27.05.2019 3 z 5

První papírová kniha, kterou jsem četla po letech soustavně bez větších pauz. Vcelku poutavá, místy jsem ale dost ztrácela přehled díky neustálým retrospektivním skokům, které mě ve finále už docela štvaly. Některé pasáže byly zdlouhavé, ale celkově se mi kniha četla vcelku dobře. Pěkně vykreslená atmosféra.

klaudia2722
klaudia2722
22.05.2019 4 z 5

Nebolo to vôbec také zlé, ako tu niektorí píšu. Proste príbeh mladej ženy, ktorá sa zľakla svojho prvého sexu a jej manžela, ktorý sa nemohol prejsť cez svoju zranenú pýchu. Možno sa mi zdá až zbytočne rozpitvaný ich život pred onou nocou... Chápem, že najmä Florence veľmi ovplyvnilo, že bola dievčaťom z bohatej rodiny s prísnou konzervatívnou výchovou a Edward z chudobnej rodiny z vidieka... Ale niektoré pasaže, ako keď sa Edward bavil s budúcou svokrou o nejakých filozofických kravinách, to už bolo moc :-D
Naopak mi dosť chýbal pohľad Flo na celý príbeh, zaujímalo by ma, ako táto nepríjemná skúsenosť ovplyvnila jej život.

mi-380
mi-380
20.05.2019 5 z 5

Šedesátá léta – doba, kdy se mladí zbavovali konvencí a radovali se z přicházejících změn. Ti na západě směřovali doleva, lidé na východě doufali v posun doprava. Autor důkladně nahlíží do pocitů mladého anglického novomanželského páru s důrazem na traumata sexuální nezkušenosti v kombinaci s jejich labouristickým politickým přesvědčením.
Přitom nás zahlcuje podrobným a otevřeným rozborem trapností při prvních sexuálních zážitcích a stejně podrobným popisem obrovské vzdálenosti mezi rodinnými zkušenostmi dvou lidí stejné národnosti.
V novele vidím varovnou otázku: Jak můžeme pochopit partnera z jiné země, jiné kultury, jiné civilizace, když nedokáže porozumět ani Angličan z venkova Angličance z města?
90 % (381 hodnotících je pro mě na nepochopitelně nízkém průměru 77 %).

Sebevědomě potrhlí univerzitní studenti, připomínka toho, jak strašně toužila odtud odejít. Dokonce už jako žačky pokládaly s kamarádkami vysokoškolské studenty za ostudu, za dětinské vetřelce v jejich rodném městě. (Jde o Oxford-:).

Brambor16
Brambor16
18.05.2019 odpad!

Pardon ale hrůza!! Dočetla jsem to jen proto, abych zjistila, že to skončí takhle?! Ani kdybych si to přečetla podruhé tak by to nic nezachránilo.

zdenka4808
zdenka4808
13.05.2019 2 z 5

V mém věku už by to jasné bylo. Ale v jejich, a v jejich době? Moc jsem jim fandila...

Pozde
Pozde
30.04.2019 5 z 5

Ian McEwan a jeho skvělý drobnohled. Obdivuji jeho schopnost pozorovat a přesně popsat situace, na které zaměří svoji pozornost. Styl, kterým nás provedl životem dvou mladých lidí v době, kdy sex byl tabu, byl opět dovedený k dokonalosti. Jeho maximalistický způsob popisu maličkostí, které dva mladé lidi formují a vedou k tomu, jak se zachovají v pro ně kritické a rozhodující chvíli je mistrovský. Člověk si uvědomí, jakými křižovatkami a zkušenostmi sám kdy prošel, jak nás měnily a ovlivnily naše další chování a konání.

Epes
Epes
21.04.2019 5 z 5

Velice intimní příběh, který se vymyká hlubokým porozuměním člověku, skutečně bohatou slovní zásobou a mimořádně vyváženou mírou taktu. Jak snadno by se stejné téma mohlo zvrhnout v oplzlost a s jakým mistrostvím místo toho zachytilo nejjemnější esenci lidské tragédie...

jiri77
jiri77
13.04.2019 5 z 5

Opět skvělý Ian McEwan a jeho dokonalý pohled na mezilidské vztahy. Autor jedinečně popsal střet dvou mladých lidí. Následky jejích rozhodnutí,nedorozumění a co je k tomu vedlo.Skvělá kniha.

Niu
Niu
12.04.2019 5 z 5

No teda!!! Tak nějak jsem nevěděla, co to bude. Možná něco na způsob Městečka Pleasantville bez té sci-fi části. Konec knihy mě velmi překvapil a poté mě dorazil doslov. Zahlídla jsem, že existuje stejnojmenný film (ještě jsem neviděla), tak jsem byla překvapená, že existuje i knižní předloha. A pak to poputovalo do Čtenářské výzvy. Autora jsem neznala a musím říct, že tématicky se pohybuje opravdu v černých vodách. Tato kniha, resp. příběh byl jako domeček z karet čekající na mírný závan. Opravdu - vydržte až do konce a budete překvapeni, co to ve vás zanechá (a zanechá skutečně něco). Nečekala bych tak hluboký záměr v tak tenké knize.

Paige3P
Paige3P
31.03.2019

U čtení téhle knížky jsem TAK trpěla. Musela jsem se stokrát přemlouvat, abych to vůbec dočetla..nikdy víc.

madem
madem
20.03.2019 4 z 5

Přiznávám se: knížku jsem si vybrala kvůli čtenářské výzvě. Byla jedna z mála, co měla knihovna k vypůjčení.
Přesto mě mile překvapila. Co se mi líbí, jak autor popsal oba mladé manžele, jejich život před svatbou i střet po svatbě.

Kozel65
Kozel65
18.03.2019 5 z 5

Opět mistrovské dílo; obdivuhodné podání střetu dvou různých představ a neporozumění, ve výsledku bolestný příběh, jdoucí na úplnou dřeň citů obou nešťastných aktérů.

babsi66
babsi66
11.03.2019 5 z 5

Vždy, když čtu něco od McEwana, opakuje se stejný scénář - anotace mne obvykle nijak víc nezaujme, ale řeknu, že když to má tak dobré hodnocení, něco na tom bude. A pokaždé je to pak skvělý čtenářský zážitek a Na Chesilské pláži není výjimkou. Byť je to příběh kraťoučký, obsahuje v sobě mnohé - ať už vyřčené či nevyřčené, jen tak probublávající pod povrchem - o názorech dané doby na to, co je a co není přijatelné, o tom, kam až si člověk sám dovolí zajít, aniž by se styděl před sebou nebo před ostatními a o tom, zda si dovolí zpětně litovat svých činů.