Na Chesilské pláži

Příběh svatební noci z počátku 60. let, zasazený na pobřeží Anglie, nabízí zamyšlení nad dobovou podmíněností lidského chování, citů i vztahů. Rezonují tu naděje nadcházejícího svobodomyslného desetiletí i první písně Beatles, proslýchá se cosi o vynálezu antikoncepční pilulky, ale společnost ještě žije v zajetí tradiční morálky. On a ona v novele jsou "mladí, vzdělaní" a bez předsudků, jejich vztah doba silně podmiňuje. Hořkosladká rekapitulace po letech podává výmluvné svědectví... Milostný příběh, ač jímavý a tklivý, má daleko k červené knihovně, je vrcholem McEwanova vyzrálého umění. Autor už nepotřebuje šokovat jako v jiných svých dílech. Na malém půdorysu obyčejné svatební noci dvou obyčejných lidí nám podává se svrchovaným literárním mistrovstvím zprávu o druhé polovině 20. století i o "nezničitelnosti" a síle lásky....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/31_/3153/na-chesilske-plazi-3153.jpg 3.9384
Literatura světová, Novely
Vydáno:, Odeon

On Chesil Beach (2007)

Kniha Na Chesilské pláži

klaudia2722
předevčírem

Nebolo to vôbec také zlé, ako tu niektorí píšu. Proste príbeh mladej ženy, ktorá sa zľakla svojho prvého sexu a jej manžela, ktorý sa nemohol prejsť cez svoju zranenú pýchu. Možno sa mi zdá až zbytočne rozpitvaný ich život pred onou nocou... Chápem, že najmä Florence veľmi ovplyvnilo, že bola dievčaťom z bohatej rodiny s prísnou konzervatívnou výchovou a Edward z chudobnej rodiny z vidieka... Ale niektoré pasaže, ako keď sa Edward bavil s budúcou svokrou o nejakých filozofických kravinách, to už bolo moc :-D
Naopak mi dosť chýbal pohľad Flo na celý príbeh, zaujímalo by ma, ako táto nepríjemná skúsenosť ovplyvnila jej život.

mi-380

Šedesátá léta – doba, kdy se mladí zbavovali konvencí a radovali se z přicházejících změn. Ti na západě směřovali doleva, lidé na východě doufali v posun doprava. Autor důkladně nahlíží do pocitů mladého anglického novomanželského páru s důrazem na traumata sexuální nezkušenosti v kombinaci s jejich labouristickým politickým přesvědčením.
Přitom nás zahlcuje podrobným a otevřeným rozborem trapností při prvních sexuálních zážitcích a stejně podrobným popisem obrovské vzdálenosti mezi rodinnými zkušenostmi dvou lidí stejné národnosti.
V novele vidím varovnou otázku: Jak můžeme pochopit partnera z jiné země, jiné kultury, jiné civilizace, když nedokáže porozumět ani Angličan z venkova Angličance z města.
90% (381 hodnotících je pro mě na nepochopitelně nízkém průměru 77%).
… Sebevědomě potrhlí univerzitní studenti, připomínka toho, jak strašně toužila odtud odejít. Dokonce už jako žačky pokládaly s kamarádkami vysokoškolské studenty za ostudu, za dětinské vetřelce v jejich rodném městě. (Jde o Oxford:).

Brambor16
18. květnaodpad!

Pardon ale hrůza!! Dočetla jsem to jen proto, abych zjistila, že to skončí takhle?! Ani kdybych si to přečetla podruhé tak by to nic nezachránilo.

zdenka4808

V mém věku už by to jasné bylo. Ale v jejich, a v jejich době? Moc jsem jim fandila...

Pozde

Ian McEwan a jeho skvělý drobnohled. Obdivuji jeho schopnost pozorovat a přesně popsat situace, na které zaměří svoji pozornost. Styl, kterým nás provedl životem dvou mladých lidí v době, kdy sex byl tabu, byl opět dovedený k dokonalosti. Jeho maximalistický způsob popisu maličkostí, které dva mladé lidi formují a vedou k tomu, jak se zachovají v pro ně kritické a rozhodující chvíli je mistrovský. Člověk si uvědomí, jakými křižovatkami a zkušenostmi sám kdy prošel, jak nás měnily a ovlivnily naše další chování a konání.

Epes

Velice intimní příběh, který se vymyká hlubokým porozuměním člověku, skutečně bohatou slovní zásobou a mimořádně vyváženou mírou taktu. Jak snadno by se stejné téma mohlo zvrhnout v oplzlost a s jakým mistrostvím místo toho zachytilo nejjemnější esenci lidské tragédie...

jiri77

Opět skvělý Ian McEwan a jeho dokonalý pohled na mezilidské vztahy. Autor jedinečně popsal střet dvou mladých lidí. Následky jejích rozhodnutí ,nedorozumění a co je k tomu vedlo.Skvělá kniha.

Niu

No teda!!! Tak nějak jsem nevěděla, co to bude. Možná něco na způsob Městečka Pleasantville bez té sci-fi části. Konec knihy mě velmi překvapil a poté mě dorazil doslov. Zahlídla jsem, že existuje stejnojmenný film (ještě jsem neviděla), tak jsem byla překvapená, že existuje i knižní předloha. A pak to poputovalo do Čtenářské výzvy. Autora jsem neznala a musím říct, že tématicky se pohybuje opravdu v černých vodách. Tato kniha, resp. příběh byl jako domeček z karet čekající na mírný závan. Opravdu - vydržte až do konce a budete překvapeni, co to ve vás zanechá (a zanechá skutečně něco). Nečekala bych tak hluboký záměr v tak tenké knize.

anglická literatura zfilmováno

Ian McEwan