Na Chesilské pláži

Příběh svatební noci z počátku 60. let, zasazený na pobřeží Anglie, nabízí zamyšlení nad dobovou podmíněností lidského chování, citů i vztahů. Rezonují tu naděje nadcházejícího svobodomyslného desetiletí i první písně Beatles, proslýchá se cosi o vynálezu antikoncepční pilulky, ale společnost ještě žije v zajetí tradiční morálky. On a ona v novele jsou "mladí, vzdělaní" a bez předsudků, jejich vztah doba silně podmiňuje. Hořkosladká rekapitulace po letech podává výmluvné svědectví... Milostný příběh, ač jímavý a tklivý, má daleko k červené knihovně, je vrcholem McEwanova vyzrálého umění. Autor už nepotřebuje šokovat jako v jiných svých dílech. Na malém půdorysu obyčejné svatební noci dvou obyčejných lidí nám podává se svrchovaným literárním mistrovstvím zprávu o druhé polovině 20. století i o "nezničitelnosti" a síle lásky....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/3153/na-chesilske-plazi-3153.jpg 3.8474
Literatura světová, Novely
Vydáno, Odeon

On Chesil Beach, 2007

Kniha Na Chesilské pláži

ddkk

Jediný okamžik někdy stačí k tomu, aby změnil celý život. A přesně to se stalo Edwardovi a Florence na Chesilské pláži.

Tolik jim držíte palce, aby dokázali překonat rozdílné společenské a rodinné zázemí, zkušenosti, soudobé předsudky, způsob myšlení a hlavně ty trapnosti, které je (zcela nepřipravené) potkaly při prvním neúspěšném sexu. Aby se dokázali přenést přes všechny překážky a zbytečně nezahodili vzájemnou lásku, která je už nikdy nepotká. Zkostnatělou britskou společnost, elitářství, prudérnost a nedostatek empatie, nepochopení, to všechno jsem ve skvělé McEwanově novele našla. Tak moc oba chtěli, a tak banálně to ztratili...
A chybělo jen pár let, kdy se všechno obrátilo naruby, přišli Beatles, volná láska, svoboda, otevřenost... pro oba pozdě.

Moc se mi to líbilo. Dávám za pět a doporučuji.

P.S. A líbil se mi i stejnojmenný film.

florentinas

Krásná kniha o jedné manželské noci.

tittanie

Knihu jsem přečetla a asi nepochopila. Nevím, možná jsem ji četla v nějakém divném období, nějak mi to nesedlo.

Teckovana

Souhlasím s tím, že lehké proškrtání zbytečných odboček by z této novely mohlo udělat vynikající povídku. Takle je to jen průměr, i když celkem dobře napsaný.

_Michelle_

Chladný a přímočarý příběh o nenaplněných očekáváních čerstvého manželství, o dlouho nevyslovené pravdě a o životech, které mohly být úplně jiné. Někdy budoucí cesty neovlivní jen to, co člověk udělá, ale ovlivní je právě činy, které se nikdy neuskuteční, či příležitosti, které bez povšimnutí proplují kolem. Autorův styl psaní byl na můj vkus odtažitý a čtenářsky nepřívětivý. Z tohoto důvodu knihu spíše nedoporučuji. Musím však uznat, že námět byl neotřelý a bylo nad čím přemítat.

Knihomolka97

Kniha je to opravdu zvláštní, alespoň pro mě, protože tenhle žánr nečtu. Knihu jsem si přečetla hlavně z důvodu, že byl podle ní natočen film, na který se chci podívat.
Zajímavý styl psaní, dlouhá souvětí, hodně popisů a odboček v čase.

veriszv

Na první pohled obyčejný námět, vlastně o ničem, ale svým zpracováním velice neobyčejný.
Určitě to není příběh pro ty, kteří vyhledávají jednu akci za druhou. Tady jde spíš o jazyk, popis atmosféry, detailně propracovanou psychologii postav a hloubku emocí.
Dva lidé se milují celou svou duší, ale i tak to nestačí. Skvělé zobrazení toho, jak na totožnou situaci mohou lidé, i tak blízcí jako Edward a Florenc, nahlížet naprosto odlišně.
Autor nic nehodnotí a nepřikládá žádné soudy, prostě předloží příběh a je na čtenáři, jak tenhle příběh o lásce, hrdosti a nepochopení, zhodnotí.

VeruB

Příběh jedné svatební noci dvou milujících mladých nezkušených lidí postrádajících empatii a trpělivost. Ona není schopná slovy popsat své pocity a emoce, on s uraženou ješitností.

kikikrat

Moc jsem nevěděla co od knihy očekávat hlavně protože novely moc nečtu. Kniha vypráví o mladém páru, který se potýká s problémy, které se v těchto letech zkrátka ještě neříkají nahlas. Líbilo se mi jak to spisovatel popsal a bylo zajímavé vidět jak se s tím hrdinové perou, každý jinak. Nicméně ten konec byl zvláštní, uvítala bych více prostoru.

eva3992

Příběh mladého páru – Edwarda a Florence. V počátcích 60. let minulého století, kdy se zrodily první písně Beatles, mluví se o novince v podobě antikoncepční pilulky. Společnost však žije v zajetí tradiční morálky. Oba protagonisté jsou mladí, vzdělaní a bez předsudků, avšak jejich vztah je dobově podmíněný víc, než si chtějí připustit.
Po přečtení první stránky se možná i leknete, o čem vlastně celá kniha bude. O sexu? Ale postupně se před Vámi odhalují drobná tajemství a způsob života obou hrdinů a Vy si tak o nich můžete udělat obrázek. O tom, kdo vlastně jsou, odkud pochází a čím chtějí být. Poznáte jejich myšlenky i emoce.
Jednoduchá, avšak záludná zápletka. Jak málo nebo vlastně jak moc stačí k tomu, aby skončilo něco krásného. Co všechno se může stát, když se uzavřeme do vlastních myšlenek a nejsme schopni se otevřít pro druhého.
Po knížce jsem se hned podívala i na film. Jak už to u mě bývá, kniha je opět lepší a film si myslím nebude úplně pro každého.

růžovámakrela

Nenápadně nápadná novela, autor ze zdánlivě laciný zápletky vytáhl podařený drama o lásce, konformitě, toleranci a hrdosti. Dost podstatná část knihy se courá v popisech charakteru obou hlavních figur, až zbytečně zdlouhavě vypráví všechny detaily seznámení a předmanželskýho chození. Konec naopak graduje strašně rychle, až zamrazí s jakou fatálností a jak hloupě byla vyřešena obyčejná banální chyba o svatební noci. Ale tak to asi mělo bejt.

Standa24
17.12.2019

Oceňuji detailní psychologickou charakteristiku obou postav. Stále jsem doufal v happy end, i když od začátku bylo zřejmé, že nepřijde.

Devorah
10.12.2019

Krátká novela, ze které si čtenář odnese to podstatné, a to naprosto bezbřehou osamělost, která na nás ční z každé stránky tohoto příběhu.
Příběh o milujícím se mladém páru, který nebyl připraven na manželství ani na intimitu. Děj se odehrává v roce 1962, tedy v době, kdy se o sexu nebavilo a antikoncepční pilulky se vyskytovaly jen ve sci-fi četbě. Florence a Edward se milují celou svou duší, o tělesném milování toho ale moc neví ani jeden z nich a kvůli tehdejší zapšklé výchově o něm ani mluvit neumí. Svůj svatební den tráví v hotelu na Chesilské pláži. Zároveň s ubíhajícím dějem, který mladou dvojici přibližuje jejich prvnímu sexu, se stupňuje napětí.
Chesilská pláž je tu zcela klíčová, zde jsou totiž vyřčena a nevyřčena slova, která už nelze vzít zpět, nebo doplnit. Čtenáři je tak jasné, že již nic nebude jako dřív, že ti dva se prostě neskutečně minuli a kvůli neschopnosti komunikace již nikdy neprotknou.
Zde se happy end opravdu konat nebude a konec je tak hořký jako sám pelyněk.

Česneksmedem
30.11.2019

Nebylo to až tak špatné, ale přístup k této knize je z mého pohledu možný dvojí: buď budu empatický a chápavý (pak se mi to bude líbit). Druhou možností je být cynický, a pak se tomu budu nejspíš smát. Vyberte si sami.

KajaProchy
19.10.2019

Velmi zajímavé pokoření do toho, jak dva lidé mohou vnímat situaci naproato rozdílně. A ještě ke všemu situaci tak citlivou jako je sex. Myslím, že ačkoliv se děj odehrává v 60. letech, je nadčasový.
Často mě z toho až mrazilo, nebo jsem byla naštvaná na stereotypy, kterým postavy podléhají.
Zároveň se mi ale líbilo, že autor nepřevysvětuje, spíš to často nechá na čtenáři.
Konec mě trochu vadil, protože je zde jen linka o Edwardovi a vnímala jsem to tak, že i Florenc je hlavní postavou.

snimcibdim
13.10.2019

Brilantní psychologická studie.
Jak fatálně se mohou dva lidi minout, přestože podle všech předpokladů by si měli dokonale rozumět, rozumět si chtějí a očekává se, že si rozumět budou.
Přemýšlím, co by on nebo ona museli udělat jinak, aby to dopadlo lépe a nemohu se zbavit dojmu, že kdyby udělali cokoliv jinak, nebyl by on nebo ona tím, kým jsou.
Což je tragické.

Josh
08.09.2019

Vadí mi u Odeonu, že svazky v edici Světová knihovna jsou v tom hrozném patkovém písmu:o( Číst Iana McEwana po jiném Britovi Barnesovi byla pohoda. V doslovu mne zaujala výstižně řečena podstata "tím, že člověk nic neudělá". Charakter britské knihy se nezapře, včetně popisu prostředí, téma sexu a náhledu na "poprvé" je něco mezi knihovnou červenou, pro puberťáky a jen pro dospělé, každý si vybere. Místy dlouhé popisy mi tady nevadily, retrospektiva se mi sice někdy zdála ne vhodně = nečekaně zasazená, ale 100% dávala do souladu jednání obou lidí, pohled muže a pohled ženy. Závěr nepřekvapil, protože v životě někdy, často 2.šanci nemáte.... Autor má Bookerovu cenu za knihu Amsterdam a dám mu, i té ceně další šanci :o))

JezinkaJ
30.08.2019

Smutný příběh o tom, jak těžký někdy začátek může být, jak je těžké obstát sám před sebou, před partnerem, před světem.
Je nutné jít někdy se svou kůži na trh.
A proto, neházejme hned flintu do žita. Cena za fatální omyl může být dost vysoká.
Edwarda i Florence mi bylo líto.

Ivan F
30.08.2019

Banálne. Zručne napísané, neprekvapivé a banálne. To je všetko. Ak by som mal ešte niečo dodať, tak mi opäť príde na myseľ slovo banálne, takže dodať už niet čo.

ibs
19.08.2019

Mohla to byt vyborna poviedka, keby sa umelo nenatahoval pocet stran na “roman”.

Adell-ka
01.08.2019

Tuhle knihu jsem četla poměrně dlouho na to, že je tak útlá, ale chvílemi mě to opravdu nebavilo. Při popisu hlavní dějové linky autor zachází do nejintimnějších detailů, což může na někoho působit až nechutně. S tím jsem neměla problém, spíš mě trochu nudily retrospektivní náhledy do rodin a domácího zázemí obou novomanželů. Nicméně námět je zajímavý a přiměje vás k zamyšlení.

mirektrubak
07.07.2019

McEwan nás ve své novele přivede do blízkosti novomanželů způsobem opravdu přesvědčivým – až jsem se z toho trochu nervózně ošíval a měl tendenci odvracet zrak. Umístění děje do roku 62, do časů před sexuální revolucí, by mohlo naznačovat, že se jedná o zápletku, která dnes už nemůže nastat. Ale neřekl bych, že je to tak jisté. Zahájení intimního života je natolik zatíženo představami, očekáváním a strachem ze selhání, že si myslím, že všelijaká traumata (byť tedy zřejmě mnohem dřív než o svatební noci, že) budou mít mladí muži a ženy i dnes, přestože problémy s informacemi máme právě opačné – není problém se k nim dostat, ale vyfiltrovat z jejich přebytku ty nematoucí.

Pro mě byl přesto příběh cenný spíš jako modelová situace, zobrazení toho, jak daleko se od sebe lidé mohou dostat, pokud spolu nekomunikují upřímně. Florence i Edward nejsou zlí, sobečtí lidé, mají se rádi a přejí si spokojenost toho druhého. Ale nezajímají se dostatečně, místo zjišťování, jak se partner cítí, se sami domýšlejí, reakce druhého pak naroubují na své představy ... a nezastavitelně se tak od sebe vzdalují, každý do své verze příběhu. Zbytek udělá pocit zmatení, nejistoty, raněné hrdosti, kdy na nevědomé úrovni hledáme někoho, koho ze své nepohody obvinit... Připomnělo mi to jeden starší písňový text Rastislava Rusnáka:
niekedy pre jedinú vetu sa všetko zvrtne blbým smerom
a ďalší krok je snaha, aby to i druhý zlízol rovným dielom
sme príliš pyšný, každý osve, to je pravda o tebe a o mne
a každé slovo navrch je len ďalší pešiak v tejto vojne

Neuvěřil jsem McEwanovi ten závěr, popis života „po svatební noci“, zdálo se mi, že v něm nevěrohodným způsobem nadsazuje význam svého příběhu (ve smyslu: Podívejte se, jak závažné to, co jsem vám tak barvitě popsal, bylo. Podívejte se, jak to mění celé životy!)
A nebavily mě pasáže, které popisovali seznámení snoubenců a jejich společenské zázemí. Podle mě nebyly pro příběh důležité a jen knihu natahovaly na minimální rozsah pro samostatné publikování. Bez nich by Na Chesilské pláži byla skvělá, klidně pětihvězdičková, povídka.

yogaboy
18.06.2019

Nevim jestli dat 3* nebo 4* .. ale vlastne to je jedno. Po pravde... toto je druhá kniha od McEwan co jsem četl a čtu ji po Alene Mornštajnové. Takže to jen pro dokreslení co me ovlivňuje v hězdičkování.
Prvná strana dobrá... pak překvapení .. what .. co je to za teenagerský sexy románek.. pak 90 stran nudy a pak 20 stran co dají smysl těm 90 předchozím a dělají tuhle knihu "classics literature".
Ptáte se proč tedy jen 3-4*? No protože díky databazeknih.cz jsem četl knihy které nepotřebují nudné pasáže a čtete je se zatajeným dechem od první strany do posledni.
Upřít se však nedá této knize, že bych ji s klidem doporučil teenagerum k tomu aby si nastudovali, že vztah a manželství zvlášt je "práce" a láska ať je až rádoby jak obrovská a za hrob společný život ve 2 nedělá.

ANDY28
18.06.2019

ach jo, nevím proč nejvyšší ocenění získávají knížky co se nedají číst

charlizee
06.06.2019

Jsou autoři, kteří jsou sázkou na jistotu. Ian McEwan je jedním z nich.
Obdivuji, s jakou hloubkou popisuje všední věci. A jak dokonale dokáže popsat svět z perspektivy muže, ale také z perspektivy ženy; jak se dokáže vcítit do myšlení žen. Člověku se nechce věřit, že to napsal sám... Po přečtení této knihy mě zase mrazí. On prostě dokáže definovat ty nejhloupější chyby, které děláme. Jako třeba když něco nějak cítíme, ale nahlas to řekneme úplně jinak, nejlépe opačně, jen kvůli hloupé hrdosti. A ačkoliv si tisíckrát předsevzeme, že už se nám to nestane, uděláme to s plným vědomím zase. A někdy to má nesmyslné, leč fatální následky.

Já u něj vždycky najdu tolik myšlenek (i tady na těch pár stránkách), že si s nimi na dlouho vystačím. A proto miluju čtení!

eva7194
27.05.2019

První papírová kniha, kterou jsem četla po letech soustavně bez větších pauz. Vcelku poutavá, místy jsem ale dost ztrácela přehled díky neustálým retrospektivním skokům, které mě ve finále už docela štvaly. Některé pasáže byly zdlouhavé, ale celkově se mi kniha četla vcelku dobře. Pěkně vykreslená atmosféra.

klaudia2722
22.05.2019

Nebolo to vôbec také zlé, ako tu niektorí píšu. Proste príbeh mladej ženy, ktorá sa zľakla svojho prvého sexu a jej manžela, ktorý sa nemohol prejsť cez svoju zranenú pýchu. Možno sa mi zdá až zbytočne rozpitvaný ich život pred onou nocou... Chápem, že najmä Florence veľmi ovplyvnilo, že bola dievčaťom z bohatej rodiny s prísnou konzervatívnou výchovou a Edward z chudobnej rodiny z vidieka... Ale niektoré pasaže, ako keď sa Edward bavil s budúcou svokrou o nejakých filozofických kravinách, to už bolo moc :-D
Naopak mi dosť chýbal pohľad Flo na celý príbeh, zaujímalo by ma, ako táto nepríjemná skúsenosť ovplyvnila jej život.

mi-380
20.05.2019

Šedesátá léta – doba, kdy se mladí zbavovali konvencí a radovali se z přicházejících změn. Ti na západě směřovali doleva, lidé na východě doufali v posun doprava. Autor důkladně nahlíží do pocitů mladého anglického novomanželského páru s důrazem na traumata sexuální nezkušenosti v kombinaci s jejich labouristickým politickým přesvědčením.
Přitom nás zahlcuje podrobným a otevřeným rozborem trapností při prvních sexuálních zážitcích a stejně podrobným popisem obrovské vzdálenosti mezi rodinnými zkušenostmi dvou lidí stejné národnosti.
V novele vidím varovnou otázku: Jak můžeme pochopit partnera z jiné země, jiné kultury, jiné civilizace, když nedokáže porozumět ani Angličan z venkova Angličance z města?
90% (381 hodnotících je pro mě na nepochopitelně nízkém průměru 77%).

Sebevědomě potrhlí univerzitní studenti, připomínka toho, jak strašně toužila odtud odejít. Dokonce už jako žačky pokládaly s kamarádkami vysokoškolské studenty za ostudu, za dětinské vetřelce v jejich rodném městě. (Jde o Oxford-:).

Brambor16
18.05.2019odpad!

Pardon ale hrůza!! Dočetla jsem to jen proto, abych zjistila, že to skončí takhle?! Ani kdybych si to přečetla podruhé tak by to nic nezachránilo.

zdenka4808
13.05.2019

V mém věku už by to jasné bylo. Ale v jejich, a v jejich době? Moc jsem jim fandila...

Pozde
30.04.2019

Ian McEwan a jeho skvělý drobnohled. Obdivuji jeho schopnost pozorovat a přesně popsat situace, na které zaměří svoji pozornost. Styl, kterým nás provedl životem dvou mladých lidí v době, kdy sex byl tabu, byl opět dovedený k dokonalosti. Jeho maximalistický způsob popisu maličkostí, které dva mladé lidi formují a vedou k tomu, jak se zachovají v pro ně kritické a rozhodující chvíli je mistrovský. Člověk si uvědomí, jakými křižovatkami a zkušenostmi sám kdy prošel, jak nás měnily a ovlivnily naše další chování a konání.

Epes
21.04.2019

Velice intimní příběh, který se vymyká hlubokým porozuměním člověku, skutečně bohatou slovní zásobou a mimořádně vyváženou mírou taktu. Jak snadno by se stejné téma mohlo zvrhnout v oplzlost a s jakým mistrostvím místo toho zachytilo nejjemnější esenci lidské tragédie...

jiri77
13.04.2019

Opět skvělý Ian McEwan a jeho dokonalý pohled na mezilidské vztahy. Autor jedinečně popsal střet dvou mladých lidí. Následky jejích rozhodnutí,nedorozumění a co je k tomu vedlo.Skvělá kniha.

Niu
12.04.2019

No teda!!! Tak nějak jsem nevěděla, co to bude. Možná něco na způsob Městečka Pleasantville bez té sci-fi části. Konec knihy mě velmi překvapil a poté mě dorazil doslov. Zahlídla jsem, že existuje stejnojmenný film (ještě jsem neviděla), tak jsem byla překvapená, že existuje i knižní předloha. A pak to poputovalo do Čtenářské výzvy. Autora jsem neznala a musím říct, že tématicky se pohybuje opravdu v černých vodách. Tato kniha, resp. příběh byl jako domeček z karet čekající na mírný závan. Opravdu - vydržte až do konce a budete překvapeni, co to ve vás zanechá (a zanechá skutečně něco). Nečekala bych tak hluboký záměr v tak tenké knize.

Paige3P
31.03.2019

U čtení téhle knížky jsem TAK trpěla. Musela jsem se stokrát přemlouvat, abych to vůbec dočetla..nikdy víc.

madem
20.03.2019

Přiznávám se: knížku jsem si vybrala kvůli čtenářské výzvě. Byla jedna z mála, co měla knihovna k vypůjčení.
Přesto mě mile překvapila. Co se mi líbí, jak autor popsal oba mladé manžele, jejich život před svatbou i střet po svatbě.

Kozel65
18.03.2019

Opět mistrovské dílo; obdivuhodné podání střetu dvou různých představ a neporozumění, ve výsledku bolestný příběh, jdoucí na úplnou dřeň citů obou nešťastných aktérů.

babsi66
11.03.2019

Vždy, když čtu něco od McEwana, opakuje se stejný scénář - anotace mne obvykle nijak víc nezaujme, ale řeknu, že když to má tak dobré hodnocení, něco na tom bude. A pokaždé je to pak skvělý čtenářský zážitek a Na Chesilské pláži není výjimkou. Byť je to příběh kraťoučký, obsahuje v sobě mnohé - ať už vyřčené či nevyřčené, jen tak probublávající pod povrchem - o názorech dané doby na to, co je a co není přijatelné, o tom, kam až si člověk sám dovolí zajít, aniž by se styděl před sebou nebo před ostatními a o tom, zda si dovolí zpětně litovat svých činů.

Nomia
24.02.2019

McEwan si vždy uměl vyhrát s lidskými charaktery, obzvlášť s těmi pochroumanými, pokaždé dokázal vytřískat maximum z atmosféry a většina komorních scén působila opravdu tíživě, ale to hlavní, onen základní kámen téhle knihy - samotná láska mezi Florence a Edwardem - zde příliš nefunguje.

Možná je problém jen ve mně, ale díky chabé uvěřitelnosti hloubky jejich vztahu pro mě celá kniha nevyzněla tak, jak měla. Možná jde i o samotné téma, třeba je na mě příliš křehké a neuchopitelné, ale kniha ve měla zanechala pouze dojem typu - ano, bylo to dobře napsané, zajímavé, ale to je tak vše.
Pouze jsem se utvrdila v tom, že sex až po svatbě je cestou do pekel. A mnohdy věci, které zůstanou nevyřčené nadělají právě tu největší paseku...

makushenka
13.02.2019

Útlá knížka s minimem děje, zato nesoucí velké myšlenky. Musela jsem obdivovat neotřelá přirovnání a přívlastky. Naprosto hutná, tíživá atmosféra. Obvykle bývají hybateli děje různé události, činy postav, ale tady je to právě založeno na tom, že nikdo nic neudělá, že se nikdo k ničemu neodváží. Vidím to jako milostný příběh dvou lidí, které zradí (ne)komunikace, zároveň to vidím jako příběh ženy, která předběhla svou dobu a k tomu všemu to vidím jako příběh lidí, jejichž budoucnost je v důsledkovém vztahu k rodinnému prostředí a minulosti. Tím, že autor nechává některé hrůzy jen tušit, se atmosféra zhušťuje snad ještě víc.

Dela111
01.02.2019

Když jsem začala číst, napadlo mě něco o naivňoučkém tématu a shovívavě jsem se nad tím usmívala... A najednou mě příběh pohltil a pustil až na konci.
Téma na první pohled naivní, událost o svatební noci zdánlivě bezvýznamná, ale přitom tu jde o celý život... Někdy ke katastrofě dojde jen proto, že člověk nic neudělá, nevysvětlí co skutečně cítí. A tak hádka na Chesilské pláži nemá vítězů, naopak odcházejí dva poražení...
Autor popsal trápení obou hrdinů uvěřitelně, s citem a po dočtení zůstává pocit tíhy a smutku. Je to velmi lidsky a poutavě napsáno.

Manifest blech
30.01.2019

Hodně niterný, odlišný styl psaní, který se k tématu krásně hodil. Jak málo stačí...

Šárka_D
30.01.2019

Nedostatek komunikace, skrývání a neupřímnost zničí každou lásku. Strašně mi bylo těch dvou líto...

SSTknihy
28.01.2019

Ti dva se potkali náhodou a okouzleni jinakostí toho druhého propluli láskyplným, ale prakticky platonickým vztahem až ke svatební noci. Nevyhnutelně tak dochází k momentu, kdy všechna očekávání, strachy, touhy, obavy, předsudky, citový chlad, informace, které spíš děsí, než pomáhají, neschopnost mluvit i pojmenovat, strach z odmítnutí, ponížení, obavy z nenormálnosti i zoufalá nezkušenost a odpor vedou k tragickému nedorozumění, které navždy změní jejich životy.
Nedorozumění někdy mají hodně dlouhé kořeny a šťastné konce mohou mít různou podobu.

mone
24.01.2019

McEwan je můj oblíbený autor a tohle se mi opravdu dost líbilo.

Acamar
16.01.2019

Komorní "drama" o důsledcích nekomunikace o nejvnitřnějších skrývaných pocitech mezi mužem a ženou, jako tikající časovaná nálož směřující k okamžiku destrukce všeho ...v kontextu doby a nezralosti první velké lásky obou zamilovaných ale těžko házet kamenem, koneckonců kdo takovéto neporozumění nikdy nezažil ani v dnešní, uvolněnější době, byť bez tak osudových dopadů?
Po nadšeném prvním setkání s McEwanovým Pokáním druhá přečtená věc a opět stejné prvky - ústřední zápletka situovaná do jednoho dne, končícího fatálně, i na kratším prostoru podrobná emocionální analýza hlavních postav, ukázky jak jedno a totéž gesto lze vnímat diametrálně odlišně...Ačkoli mi zde trochu chyběla ta jiskra a spád jako u Pokání, líbilo se a těším se na další McEwanovy knihy.

Madluska
15.01.2019

Další McEwan, další výživný námět a další přesah někam za dílo. Myslím si, že v tom tkví síla McEwanových próz - že se v nich alespoň z malé části najde každý, i když třeba neřeší tutéž situaci jako protagonisté. Prostě proto, že autor vidí až na dno svých postav a snad i lidí kolem sebe. Takže pro mě milá jednohubka, na kterou jsem se s blížícím se zhlédnutím filmu (mimochodem, považuji jej za docela dobré zpracování, až na ty odchylky od předlohy) těšila jak malá. Potěší tradiční prvky jako (nejen klasická) hudba či detaily ze života Angličanů (viz poznámky o kulinářství v 60. letech). A opět se zde řeší na pozadí "velkých" dobových událostí (studená válka, jaderné od/zbrojení) i události střední (tedy generační ve smyslu mladí nerozumí starým, ale nesou jejich dědictví) i malé a ryze soukromé (jak asi dopadne svatební noc a po ní zbytek společného života). Až do konce jsem napjatě čekala, jestli přece jen nepřijde happyend. Prostě klasika, ale jsem za ni ráda.

Eremites
05.01.2019

Uffff....
Tak tohle čtení bolelo. Chvílema mi z něj bylo až fyzicky nevolno.

Nechci svými subjektivními pocity skopávat z piedestalu chvály zjevně zkušeného a oceňovaného autora, ani hanět jeho dílo, které je bezesporu po řemeslné stránce vysoce nad průměrem.
Ovšem v tomto případě je to pro mne asi jako s rybím tukem nebo červenou řepou - chápu, že jde o nesmírně zdravé a prospěšné záležitosti, nicméně jsem je schopna pozřít pouze v krajní nouzi a s největším sebezapřením, přičemž mi to působí neskutečné utrpení.

McEwan psát umí, má dar rozpitvat ty nejskrytější a nejvnitřnější lidské pocity - obzvláště ty nejméně hezké a nejvíce traumatické. A rozpitvává je s nesmírnou náruživostí čerstvého studenta patologie do posledního kousku tkáně, sliznice či chrupavky. A po úspěšné pitvě o každém z těch nepěkných kousíčků lidské duše sáhodlouze mudruje s rozvláčností, umanutostí a stejně zábavně jako jaderný fyzik na odpočinku o svých experimentech v laboratoři někdy v minulém tisíciletí...

A já nejsem zrovna trpělivý člověk (čtenář), který by si liboval v nekonečných a nikam nevedoucích debatách o nesmrtelnosti chrousta. Příliš dlouhé omílání čehokoliv (obzvláště nepříjemných věcí) mi způsobuje touhu okamžitě utéct, usnout nebo umřít (dle situace).

Příběh sám má přitom zajímavé jádro - dva mladí lidé, deformováni dobou a prostředím, ve kterém vyrůstají, se potkají a myslí si, že se milují a proto se rozhodnou pro svatbu. Skutečnost, že se vlastně vůbec neznají a ženou se do manželství naslepo a s rancem nesplnitelných očekávání na obou stranách, je poměrně nosné téma, na kterém se dá stavět. Ovšem nikoliv v případě McEwana. Ten nestaví, ale pitvá.

A konec mě skoro rozčílil - takový patos a morálně-poučně zdvižený prst!
Jednak si opravdu nejsem jistá hloubkou (či vlastně vůbec existencí) lásky mezi hlavními protagonisty, z celého románu jsem měla spíše pocit, že si to namlouvají, že by to tak mělo být, že to takto asi probíhá nebo by probíhat mělo. Přitom z obou dvou čišel spíše chlad a neporozumění. A opravdu v reálném životě stačí "pouze milovat" a úplně vše se samo vyřeší a budeme do konce života šťastni? Veškeré rozdíly povah, zálib a potřeb, vzájemné neporozumění, životní traumata, zvyky prostě kouzelným proutkem zmizí, protože láska hory přenáší? Tak teď ještě tu o Červené Karkulce...

ZÓNA
12.12.2018

Touto knihou se lze poučit. Otázka zní, co je v životě vlastně důležité? Jako odpověď lze použít slovo láska.
A přesto lidé dělají chyby. Jsou mladí a příliš závislí na vlastních potřebách. Takový je osud Edwarda i Florence.
McEwan použil netradiční způsob vyprávění, jádro příběhu prokládá minulostí, která nám přibližuje hlavní aktéry příběhu.
Nicméně, právě tyto pasáže ubírají románu na tempu a snižují jeho čtivost.
Přesto nám autor předložil zajímavou zápletku, která je vzrušující a zároveň smutná. Hloubka textu je závratná. Přemýšlejte a zjistíte, jak lze zahodit lásku, pro jedno - malé - řekněme nedorozumění...

Crimble
07.12.2018

McEwan patří k mým top oblíbencům a toto krátké dílo patří bezpochyby k jeho vrcholům. Trošku bizarní choulostivé téma zpracované naprosto mistrně až geniálně. Popis situací, nálad, motivací, pocitů atd. - skoro nedostižný: "Chrlila své věty, jako by jim jen rychlost sama dokázala vtisknout smysl, jako by i jeho mohla postrčit přes rozpory, zhoupnout ho tak rychle po křivce svého záměru, aby se nedokázal zachytit jediné námitky. Jelikož svá slova nedrmolila, zněla nešťastně energicky, zatímco ve skutečnosti nebyla daleko zoufalství."

esfinge
15.11.2018

Knihu jsem dočetla jenom díky tomu, že je tak krátká. Nebavila mě... I když určitě stojí za zamyšlení
závěr knihy: co se kolikrát v životě stane, když se neudělá nic. Změní se celý beh života.

miuk
13.11.2018

Křehký, velmi intimní příběh.

Sabča92
07.11.2018

Novela od známého autora mě velmi bavila. Příběh dvou mladých lidí, kteří o své svatební noci zjistí, že o sobě mnohé nevědí. Rozbor intimity mezi dvěma mladými lidmi v šedesátých letech minulého století. Příběh se sice odehrává o jedné noci, ale vrací se k samotným začátkům vztahu mladého páru. Za mě velké doporučení a těším se na další autorovy knihy :-)

petaSk
04.11.2018

Do stodvaceti stránek zhuštěná psycho sonda do vztahu dvou mladých lidí. Určitě doporučuju k přečtení všem, kteří mají rádi detailní nimrání v pocitech. Ta knížka má hloubku.
Jen jedna věc mi vadila. Ve chvíli, kdy se autor ponoří do nějaké situace, utne ji a přenese nás na dost stránek někam jinam.

Anna 13
31.10.2018

Styl McEwana není nic pro mě... Nelíbí se mi, že vždy odbočí od situace, když je to nejméně vhodné. A já opravdu nesnáším čekat na rozřešení či pokračování další tři strany. Myslím, že bez retrospektivy by byl zrovna tento konkrétní příběh mnohem atraktivnější počtení...

K McEwanovi jsem se vrátila díky filmovému traileru, který jsem nedávno na YT shlédla a byla jsem z něho nadšená. A čirou náhodou se kniha ocitla u nás doma. Takže to byl jasný signál dát tomuto spisovateli po odloženém Pokání šanci.

Tento příběh je absolutně jedinečný. Neslyšela jsem o knize, která by se zabývala tímto tématem.
Kniha poukazuje ve výsledku na to, co se stane, když nic/něco neuděláte - že vám to život otočí úplně jiným směrem. A je o tom, že i sebevětší láska (kterou jsem ale z hrdinů vůbec necítila) není věčná. Že nikdy toho druhého doopravdy neznáme. Že intimní život je důležitý, ale v závěru knihy se ukazuje, že možná až tak ne...
Že ponížení může být ve výsledku sebeobětování...

Líbilo se mi otevření tabuizovaného tématu: co se stane, když se se sexem začíná až po svatbě. Že je to zcela nenormální a zastaralá "tradice", která neměla a nemá žádné opodstatnění, že je to čiré bláznovství, jehož důsledky ničí životy a vztahy. Nechápu a nerozumím té době. Tomu, proč si lidé tento zaběhlý postup vytvořili. Je mi líto žen...

Co se týče hrdinů - autorovi se dle mého tak úplně nezdařilo popsat jejich lásku. Neboť mi nepřišla tak silná a opravdová, za jakou ji autor vydával. Edward s Florence se neznali - byli neuvěřitelně odměření, příliš slušní, navzájem na sobě nepoznali, jaký ten druhý doopravdy je... svatební noc vygradovala jejich známost v dechberoucí scénu na pláži, která určila jejich osudy.
Florence jsem ráda neměla kvůli její asexualitě, která mě iritovala do takové míry, že jsem až přemýšlela nad tím, že je možné, že byla v dětství zneužita a sama poté potlačila tuto děsivou zkušenost... Ale to už bychom se zabírali nezpracovaným traumatem, který by dle mého autor na konci zmínil a rozebral...

Je to zajímavý námět pro přemýšlivé. Jakýsi otevřený pohled na situaci, která může potkat kdekoho i dnes, což by bylo už více než divné... ale když hraje hlavní roli víra...

Nečekejte však příběh o lásce. O ní tu nejde a nikdy nešlo...

Těším se na film... Dle mého odhalí více... Ale i tak jsem z knihy příjemně překvapená a vím jistě, že na ni opravdu nezapomenu.

antonin0999
18.10.2018

Knihy jiných autorů mohou čtenáře řezat, pálit, bodat a zanechávat bolestivé rány. Ian McEwan čtenáře dusí. Pomaloučku, polehoučku, voňavým polštářem s přídechem zatuchlé minulosti. Jsou to praktiky mistra svého oboru. Kolik takových knih vydržíš čtením procítit?

Nel.K.
17.10.2018

Smutná knížka, ve které se nevyzrálý vztah se spoustou tajemství utne po jednom vzájemně nepochopeném nezdaru.. Kniha v podstatě o dvou okamžicích novomanželů, doplněná flashbacky z minulosti a přesto dobře čtivá. Ve své podstatě se mi líbila a stejně tak i film, který vznikl dle této předlohy..

RichardvonT.
09.09.2018

Dílo malé rozsahem, velké obsahem. Naprosto živé postavy, které bych v realitě asi popadl za krkem, zatřásl s nimi a poslal rychle svlékat a do postele...dokud se neozve rytmické bušení.
Sakra, jak to ten chlápek dělá, že dokáže napsat něco tak věrohodného? Asi nemá ty ceny, o kterých se píše na přebalech, jen tak náhodou.
Ale pozor, fakt to není veselá četba, i takové knížky jsou...

Chesterton
09.06.2018

Mistr dusné, tíživé atmosféry. Dramatu ze zbabělé uzavřenosti a konvenčnosti, patové situace z protichůdných očekávání. Marná snaha "udržet si tvář" na obou stranách. Ano, nikdy to není snadné. O to víc je třeba naděje a světlo na konci tunelu. Snad je možno v závěru potkat poučení, že stojí za to ztratit tvář a nalézt lásku. McIwan postavil svůj knižní svět na vyhrocených situacích ze kterých dlouho zůstává pachuť marnosti. Styl knihy je brilantní, avšak autor tak málo podává svým hrdinům pomocnou ruku a naznačuje východiska, že bych ho nepřibrala za parťáka na cestu životem.
Objektivní popisy subjektivních pocitů - ano, to je předností autora! A uvědomění si jak paradoxně málo se za čtyřicet let změnilo :)
P.S. "Povznesme se nad morálku a hledejme pochopení, vstřícnost a hlavně lásku. . "píše ZÓNA v komentáři k Betonové zahradě. Pokouším se avšak jde to ztuha :))

tonysojka
21.05.2018

Po Pokání mé druhé setkání s autorem a opět čtenářský zážitek, opravdu citlivě popsán krach vztahu na základě toho že člověk v určité chvíli neudělá nic

los
12.05.2018

do kratičké novely kondenzovaná sága dvou sociálně odlišných rodin - světů, střetávající se prostřednictvím svých dětí, čerstvých mladých novomanželů, jejichž (ne)manželství nepřežije ani svatební noc

působivé podobenství

Evaho73
08.05.2018

Šesdesiaté roky
+ Svadobná noc
   --------------------------------------------------
=  Fatalné životné nedorozumenie

Skvelé literárne dielo o probléme, ktorý možno aj doteraz stojí za množstvom stroskotaných vzťahov, ale kvôli svojej intimite je tabuizovaný.

Autor sa dokonale pohral s témou... Navodil úžasnú atmosféru tým, v akom prostredí sa tento malý komorný príbeh odohrával, ktoré zárovaň aj podtrhovalo charaktery oboch aktérov.
Na jednej strane to bol starodávny hotel symbolizujúci akúsi úpätosť a na druhej pláž predstavujúca voľnosť.
Cez postupne sa odohravajúci príbeh svadobnej noci, zároveň autor opisoval minulosť a zázamie oboch manželov, čím dokonale vyprofiloval ich charaktery.
Je škoda, že spackaná svadobná noc, kvôli nepochopeniu, akejsi traume z detstva a nedostatočným informáciám, pochovala životnú lásku...
Za mňa knihu hodnotím ako poučný čitateľský zážitok hlavne pre tých, ktorí začínajú so sexuálnym životom. I keď dnes, vzhľadom na dostupnosť informácií, je tento problém čoraz zriedkavejší.

intelektuálka
01.05.2018

Děj tohoto malého dramatu autor zasadil do 60.let, kdy toto téma ještě bylo tak trochu tabu....
První milostný prožitek dvou aktérů o svatební noci...

Vnímavě a citlivě jsou tu vykresleny intimní pocity dívky i muže, kteří narážejí na předsudky. Autor se vrací do minulosti v jejich životech, aby objasnil jejich stanovisko k otázce sexu. Podaří se jim překonat vzájemnou bariéru?

A tak se Chesilská pláž stává nechtěně svědkem jejich dialogu...

"Nevěděl, nebo nechtěl vědět, že ve chvíli, kdy od něj utíkala, ho nikdy nemilovala víc ani beznadějněji..."

Pasadenka
11.04.2018

Příběh, který je postaven na intimní výpovědi novomanželů, který poprvé vstupují do lože, plni očekávání a strachu, vyzbrojeni láskou, odhodláním, nadějí a přemírou strachu a nejistoty. V retrospektivním vyprávění nám autor poodhalí, pozadí obou novomanželů a jejich vnitřní motivace a děsy. Nejistota, s jakou spolu vstoupili do manželství, se překlápí do nejistoty v ložnici. Vyvrcholením se pak uzavírá jedna kapitola a končí knížka.

Taková je tato intimní črta, která se snaží působit svou syrovostí a chladem vyprávění dokresluje hloubku emocí, které oba protagonisté zažívají. Povedená jednohubka – záznam doby, která dnes působí až komicky. Hloubka citů ve vzájemné interakci však odráží skutečné emoce i dnes, možná jen ne v tak kondenzované formě.

Chytlo za srdíčko, příjemné vzpomínky. 4*

Bůchmótte
02.04.2018

Velmi zvláštní náhled, tempo a popis bázně ze zklamání sebe sama (koneckonců i druhého a všech dalších blízkých duší), frustrace z vlastních reakcí a milostných projevů, vygradovaná díky konvencím a očekávání těch druhých ... Katarzní závěr knihy mne rozsekal na kousky. Obzvláště proto, že muži jsou zde citliví víc než ženy tuší a očekávají a Ian McEwan je pro mne nevídaným mistrem emocí takovým plíživým, nenápadným způsobem...V pár větách dokáže obsáhout to, to mnozí nepopíší v celém románu.

Clea3112
17.12.2017

McEwan je znalec lidských duší. A také jejich tabuizovaných traumat. Ví, že jejich počátek se rodí zvolna a (pro čtenáře) ne vždy zcela jasně kdesi v dávné minulosti. Proto před námi autor rozehrává na první pohled sice krátkou epizodu jednoho večera, která je však vvrcholením dosud zamlčovaného, tlumeného, nevyřčeného. Pára v tlakovém hrnci přitom stoupá neúprosně na obou plotýnkách. Jak Florence, tak Edward se se svým "trápením" vyrovnávají po svém...A je to vlastně jen jejich mládí, nezkušenost, rodinná zázemí i doba, které je formují a nedovolují jim "posunout se" v jejich vztahu dál. Znovu smekám před McEwanovým literárním řemeslem. Pod pláštíkem syrové zkratky dříme veliký um. Knížka, nad kterou se zamyslíte. "Rozuzlení" totiž není vždy jen tím,co autor podává. Je nutno pamatovat, McEwan jde vždycky hloub.

lil_monster
15.05.2017

Na Chesilské pláži má tíživou intimní atmosféru. McEwan je mistr v objektivních popisech ryze subjektivních pocitů. Děj téhle knihy mi nejvíc připomíná jeho Betonovou zahradu. Vyprávění, které působí chladně, ale prolíná se vlastně neskutečnou škálou citů.
Krom jazyka a stylu je samozřejmě stěžejní téma. Nikdy jsem nečetla lepší vylíčení milostného rozčarování a strachu z erotického neznáma. Nebo spíš dobově tabuizovaného erotična. Výborná, prostě výborná věc.

Kolik z vás dneska večer taky zavře oči a bude myslet na Anglii?

dalia1769
21.02.2017

Útlá kniha zachycující vlastně jen rozmezí několika hodin, přesto se rozbíhá vzpomínkami hlavních postav a pohledem do jejich budoucnosti do strhujícího obrazu života dvou lidí, kteří vinou jediného, celkem ukvapeného rozhodnutí ovlivní celý svůj osud. Kniha mne nadchla, je krásně psaná, umožňuje čtenáři skutečně se do postav vžít a spolu se Sobotou je to zatím moje nejoblíbenější dílo tohoto autora.

Lieska
08.08.2016

Výborná téma - presne toto ma zaujíma.. pohľad do hlbokej intimity hlavných postáv. Vedela som sa vžiť do oboch postáv, do oboch protichodných postojov. Chválim autora za citlivý pohľad na problém z oboch strán.

f.enjoy69
07.02.2016

McEwanovo spisovatelské řemeslo mě nepřestává fascinovat. Jak on dokáže vykreslit protagonisty, jejich životy, vnitřní pochody... Jediný problém, spíš můj, jak příběh odvíjí a objevuje plno popisů, tak je náročné udržet pozornost a tu pomyslnou nit příběhu. Všechno má svůj smysl a význam, pomalu si to plyne, zdánlivě monotónně bez náhlých zvratů, to však trochu ubralo na jinak velmi dobrém dojmu z knihy. Chybí mi jistá dynamika...
Ale za ten závěr, poselství, to si zaslouží minimálně ještě o půl hvězdičky navíc...

"Jednat znamená žít." - Anatole France

eiramka
23.01.2016

Počátek šedesátých let minulého století a dva mladí nezkušení lidé, kteří se dopoledne a vzali a odjeli na svatební cestu. Oba dva si vezou s sebou svoje očekávání, svůj strach z neznámého, svoje předsudky a neznalosti, svoje obavy a naděje. Člověk těm dvěma přeje, aby všechno překonali, aby to zvládli – jsou tak mladí a nezkušení….Autor v této útlé knížce skvěle zobrazil atmosféru té doby a psychologii postav - svým způsobem mistrovské dílo, tak trochu ve stylu Virginie Woolfové.

kocour_mikeš
10.07.2015

Čtivě napsané, zajímavě vykreslené postavy. Takové knižní jednohubka :) Dávám 75%.

Basti06
11.05.2015

Krasne vystaveny pribeh Romea a Julie moderni doby. Tuhle knizku nemuze nikdo pod tricet pochopit, rikam ja :)

kadgam
21.04.2015

Ĺáska porozumenie trpezlivosť očakávanie - krásne napísanè vysvetlené a pomenované. Okamih, ktorý zničí očakávanie.
U mňa zatiaľ jeho najlepšia kniha.

Blanice
29.03.2015

Kniha mě zaujala tak, že jsem ji přečetla jedním dechem, konec mi vyrazil dech.

Humr
04.01.2015

Pro mě jedna z nejpozoruhodnějších knih. S postavami jsem plně soucítil a na konci jsem měl v očích slzy. Paradoxně mě Ianova poslední kniha přiměla číst další a už jich mám na kontě pět.

marvan00
03.11.2014

Další důkaz o tom, že shrnutí na záložce se obvykle spolehlivě míjí s tím, o čem kniha nakonec je. McEwan je nejen skvělý spisovatel, ale i marketér. Každou knihu vybaví výrazným až morbidním motivem, takže je o čem psát a o čem diskutovat, ale ty opravdové kvality jsou často v další rovině. Pro mě především příběh o dvou lidech, kteří byli pro sebe stvořeni, z malicherného důvodu se rozešli a proto své životy nikdy nenaplnili. Trpké popření víry v tzv. druhé životní šance.

Barbastelle
23.10.2014

Bod pro Iana McEwana za fenomenální konec, který vyráží dech.

Další bod za dokonalé vyčerpání tématu a myšlenky. Stanovil si, co chce napsat, napsal to a vy jen sedíte, prožíváte ta muka a nemáte co dodat. Přitom popsal tak málo stránek.

Třetí bod za to, že je to Ian McEwan a zrovna se stal mým oblíbeným spisovatelem.

Čtvrtý poněkud ušmudlaný bod za podrobné popisy. Jak já na ně dřív nadávala, když jsem na gymplu musela číst klasiku. On to ale umí, drhne to jen někdy, dynamiku většinou udrží.

Díky, oproti očekávání to byla perfektní a plná kniha.

adorjas
12.10.2014

Citlivo vykreslený vzťah dvoch ľudí v krátkej stopáži. Pri tejto knihe mi učaroval pán spisovateľ a knihu veruže odporúčam, pretože vás ako čitateľa bude veľmi hnevať konanie postáv, prečo nekonali tak, ako ste to chceli vy. Stačilo by k šťastiu tak málo...

kristleko
22.03.2014

Krásný příběh mladé lásky, která (hlavně kvůli společenským konvencím) skončila trapně, smutně a hlavně úplně zbytečně, protože „právě tak se může změnit celý běh života – tím, že člověk nic neudělá“. Posledních několik stránek je nesmírně silných a na patře zůstává výrazná hořkost. Knížka je sice útlá, ale není v ní ani slovo navíc – zanechává dojmy jako rozsáhlý román.

Karcoolka2210
02.11.2013

Počtom strán útla kniha, ale veľmi intímne priblíženie manželstva a svadobnej noci dvoch mladých ľudí, ktorí patrili do éry, ako to autor nazval, keď sa sex ešte spájal s láskou. Bolo veľmi zaujímavé sledovať vnútorné myšlienkové pochody, obavy, očakávania oboch pohlaví. Dnes by sa asi len ťažko našli takýto ľudia ako Florence a Edward medzi mladými ľuďmi, ale pre mňa osobne veľmi krásny, úprimný, smutný príbeh z pera tohto autora. Odporúčam :)

servus
07.10.2013

Moje první kniha od McEwana (kromě filmového zpracování Pokání, z kterého jsem byla víc než nadšená) o tom, jak opravdu není nikdy snadné, je-li ve hře láska k druhému člověku, jemuž nechceme ublížit a jehož milujeme, vyjádřit se slovy tak, aby si plně porozuměli a jeden druhého pochopili. "Zbytečné" trápení obou hrdinů, sympatie a soucit k oběma zúčastněným stranám a třebaže by konec mohl vyznít tragicky, nakonec to dobře dopadlo.

zuzulique
02.07.2013

Moja prvá kniha od McEwana a určite nie posledná. To, že sa dej odohráva pár desiatok rokov dozadu je pre mňa osobne obrovské pozitívum, čítať o tom, čo sa deje dnes nepotrebujem, to mi je viac než jasné a nie je to pre mňa zaujímavé :-))

Dnes je otvorenosť v intímnej oblasti taká prehnaná, že to spôsobuje viac škody ako pozitív, no v minulosti, keď bolo všetko tabu, to taktiež nemali ľudia ľahké, predovšetkým ženy. Čo je (alebo bolo) lepšie? ...Odpoveď na to sa skrýva v samotnej knihe a prozaicky to, čo platilo pred mnohými rokmi, platí i dnes.

Autor píše veľmi "čítavým" štýlom a zároveň pútavým, knihu neodložíte skôr ako ju prečítate. A kto už nemá ani na to, aby čítal McEwana, tak už je na tom ozaj zle :-)) Sorry, som hnusná (no dosť často ma vytáčajú komentáre ľudí, ktorí čítajú nemožný mainstream a potom idú komentovať kvalitné knihy a rozumejú sa tomu ako koza pivu) :-)))

juckey
27.06.2013

Ach ten první pohlavní styk. Ach ta zklamání s ním spojená.
Je jasné, jak moc se obavy ženy liší od obav muže, ale jsou to vážně pádné důvody k tomu, aby oba zahodili budoucí společný život a svoji lásku jenom kvůli strachu a zklamání, které navíc zastihlo oba se staženými kalhotami?
Opravdu mistrovský rozbor psychiky a pocitů. A výsměch lásce, které prý údajně překoná vše.

audrey
22.06.2013

netřeba podrobného komentáře, McEwan je poutavý vždy, ...

s.macuska
01.06.2013

"Román o době, kdy milování bylo ještě synonymem lásky" V krátkém příběhu svatební noci a velké lásky se napjatá a nervozní přítomnost krásně prolíná s poetickými zážitky z minulosti až vygraduje do nečekaného konce. Bavilo mě to, místy působilo velice komicky a konec mě přímo dojal... "Právě tak se může změnit běh života - tím, že člověk nic neudělá." Pro mě tedy příběh, jak má být!

Johnpercussion
25.05.2013

Kniha v níž neznalost milostného života způsobí zcela nezvratnou změnu v osudu dvou mladých lidí, kdy se jejich životy odloučí o svatební noci, do níž je také zasazen celý děj knihy s častými pohledy do minulosti a vzpomínkami na jejich postupné seznamování.

stopni
24.03.2013

Román, v němž ve vyvrcholení zápletky zůstanou slova viset ve vzduchu a zůstávají nevyřčena - to má pro hrdiny fatální důsledky...:-) Vřele doporučuji - opravdu brilantní síla výpovědi každého čtenáře musí "dostat"....:-)

kuřátko
12.03.2013

Moje třetí kniha od Iana McEwana. Na Pokání nedám už dlouho dopustit, Solar mě zase tolik nenadchl, ale touhle knihou mě opět dostal. Romance je to vcelku obyčejná, ale McEwan ji dokáže popsat poutavě, perfektně kombinuje děj v přítomnosti a vzpomínky na seznamování. Napětí touha i obavy postav jsou zcela zřetelné, vše to pomalu ale jistě postupuje ke klasickému "McEwanovskému zvratu", i když v této knize tento zvrat vlastně není tolik překvapivý. Krátký závěr knihy popisující události po svatební noci je navíc neskutečně dojemný. Kam se na to hrabou klasické červené knihovny. ;-)

Atuin
05.03.2013

Přes neuvěřitelnou výbavu slov se v této novele skrývá v podstatě všední příběh dvou právě sezdaných lidí,kontroverze je zdánlivá, autorův názor je tady více nežli jasný,právě tím koncem, který mi trochu vyrazil dech.

debe
16.02.2013

Mně se líbilo, nešlo nedočíst! Kniha na jeden večer, ošem zanechala trošku smutný pocit...

Melanka
08.02.2013

Stojí za to dočíst, závěr mě překvapil.

mautina7
29.01.2013

Na můj vkus moc statické, musela jsem se nutit pročítat se nezáživnými částmi.

Renava
05.08.2011

Klobúk dolu pred autorom, veľmi sa mi páčil jednak samotný príbeh, ale hlavne autorov štýl. Moja prvá knha od McEwana a až mi je ľúto, že som sa s ním nestretla skôr. Majstrovská analýza pocitov – rozdielnych pocitov dvoch ľudí počas svadobnej noci, ktorí od nej mali rôzne očakávania. Až sa nechce veriť, že takto dokonale a geniálne dokáže vyjadriť pocity (predovšetkým pocity konkrétnej ženy) muž, autor. Príbeh možno pre nás súčasníkov nepochopiteľný, miestami iritujúci z pohľadu neprimeraných, neočakávaných reakcií hlavných postáv, ale rozhodne zaujímavý. Stojí za prečítanie a zamyslenie.

Jakubisko
04.07.2011

Jeden den na 160 stranách (i když s mnohými přesahy a flashbacky do minulosti) je jev poněkud nezvyklý, nicméně v tomto případě se pokus celkem vydařil. Místy se sice děj lehce zasekává a není nejzáživnější, konečný výsledek je však veskrze pozitivní. Zájemcům o vztahovou a "psycho"literaturu rozhodně doporučuji.

paulhunter
26.04.2011

McEwan rozehrává na velice malém prostoru milostný příběh mladého nezkušeného páru, jehož osudy se vyostřují během svatební noci. Příběh lásky, neporozumění, odloučení, bolesti a rozhodnutí, které v jediném okamžiku změní celý život. Příběh, který mi vzal všechna slova a vyvolal skličující pocity a smutek, jako žádný jiný..

ell.rose
10.04.2011

Ani jsem to nedočetla, to prostě nešlo..

Márinka

Prostě nelíbilo ...