Na ceste

Na ceste https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/30381/na-ceste-30381.jpg 4 2170 269

Obsah knihy: Na ceste Osamelý pútnik Duluozova márnivosť BOL SOM TU alebo AKO NEUMRIEŤ (Juraj Kiška) Život a tvorba J. Kerouaca (Juraj Kiška) Na ceste Kultový román a základný literárny odkaz beatnického hnutia, generačná výpoveď príslušníka skupiny mládeže, ktorá reagovala po svojom na situáciu koncom 40-tych a začiatkom 50. rokov 20. storočia, keď Amerika prechádzala štádiom vrcholnej hospodárskej stability, ale začínali sa prejavovať choroby toľko vychvaľovanej americkej civilizácie. Beatnici odmietli ideál mladého úspešného Američana s jeho nalinajkovaným a pevným cieľom a dali sa cestou protestu, úteku od civilizačných vymožeností smerom k akémusi modernému primitivizmu. Istotu budúcnosti nahrádzali zintenzívneným prežívaním prítomnosti. Týmto sú poznamenané aj cesty hrdinu po USA, tvoriace hlavnú líniu rozprávania. Do extázy vyvolanej novými zážitkami sa však mieša aj nostalgia spôsobená uvedomovaním si bezvýchodiskovosti takéhoto úteku. V autobiografickej výpovedi vystupuje Allen Ginsberg ako Carlo Marx, William Burroughs ako Bull Lee, John Clellon Holmes ako Tom Saybrook, Herbert Huncke ako Elmer Hassel, Neal Cassady ako Dean Moriarty. Len málokomu se podarí napísať "bibliu". Kultovú knihu, ktorá zásadne zasiahne do života a názorov celej jednej generácie. Kerouackovi sa to podarilo. Osamelý pútnik Kratšia próza - črta, v ktorej Kerouac opisuje svoje zážitky z obdobia, kedy prijal miesto čašníka v dôstojníckej jedálni na nákladnej lodi plaviacej sa do Panamy. Duluozova márnivosť V románe spomína prostredníctvom rozprávania svojej žene na lowellskú strednú školu, univerzitu, pôsobenie v armáde a námorníctve. V románe vystupuje Allen Ginsberg ako Irwin garden a William Burroughs ako Will Hubbard.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Tatran (Bratislava)

On the Road , 1957

pavel.2
včera 4 z 5

Vyslechnuto jako audiokniha - skvěle zpracováno.
Samotný obsah je velmi poutavý, i když chápu, že způsob života hlavních postav asi ledackomu nesedne... každopádně žijí svobodným, bezuzdným (a nezodpovědným) životem a romantika i dobrudružství čiší z každé strany. A to já rád.
Po posledních zkušenostech netradičně dodám, že kniha je psána dobře - příběh má nějaké začátek, střed i konec, věci na sebe navazují atd. (což jsem dřív považoval za samozřejmost...)

Hellokittyz
10.02.2024 4 z 5

Dnes jsem dočetla tuto knihu, a moc jsem si to užila. Kniha je velice dobrodružná a plná svobody. Každá stránka knihy je plná energie a života. Knihu doporučuji všem co mají rádi dobrodružství.

regulax
22.01.2024 1 z 5

* za bod získaný v ČV, jinak mě cesta či jízda volnomyšlenkářským životem moc nebrala, že by jiná společnost, jiná doba, jiný styl života, jiná výchova.... asi vše dohromady.

Ferda43
30.12.2023 5 z 5

Povinná četba dospívajících, hledajících vlastní osobnost, toužící poznat a zažít... Mám za to, že každá kniha má svůj čas a pokud jej propásneme, možná už nelze pochopit... A k některé je potřeba teprve dorůst...

ChristineGilgun
21.12.2023 5 z 5

Dočteno. Jsem nadšená, Kerouac nezklamal.. Ale knížku opravdu těžko nějak zrecenzovat. Kdo v sobě nemá aspoň špetku volnomyšlenkáře a dobrodruha zřejmě tohle dílo neocení, protože ho ani nepochopí. Já k tomu můžu říct jen to, že jsem zrovna otočila poslední stránku a hned otvírám stránku první Dharmových tuláků.

špulo
17.12.2023 5 z 5

Kniha, ktorá spôsobila, že som v 19tich rokoch strávil s kamarátom na ceste desať dní - stopom krížom krážom po Slovensku. V duchu knihy sme nemali presný plán, ani predstavu o dĺžke výjazdu. Zážitky na celý život. Keby nám nedošli prachy a nepos..lo sa počasie, bolo by toho aj viac. Už sa nám to v tejto verzii nepodarilo zopakovať. No, stále o tom snívame...
Nemyslím, že na knihu treba určitý vek. Stav mysle ale áno. Inak vás to minie ako šinkansen. Tu sa hrá na slobodu ducha, tela a písacieho stroja. Kritizovať nezodpovednosť postáv je ako vyčítať pivárskej príručke, že sa v nej varí pivo. Sloboda (tá, o ktorej Kerouac píše) a zodpovednosť (tá spoločensky normovaná) k sebe jednoducho nepatria. Pretože sa navzájom popierajú. Pritom kniha nie je návodom. Je len zápisom, pocitom, občas zamyslením.
Čili, je to čtivo o túlavých topánkach. Telesných i netelesných. Pre iné túlavé topánky ;)).

markulina711
10.12.2023 5 z 5

"Jojoj! Sale,musíme pořád jet a nikdy se nezastavit,dokud tam nebudem.
A kam chceš dojet, člověče?
Nevím,ale jet se musí."

Po letech znovu...kdysi to byla moje bible, doslova. Jistota budoucnosti nahrazená intenzitou Teď.
Dean Moriarty, velký Prorok cesty od nikud nikam byl největší hrdina mého náctiletého věku.
Ale stejně jako Sal Paradise jsem vystřízlivěla i já. Myslím,že to jde s věkem, že se člověk, byť revoltuje sebevíc, nakonec stejně zapojí do procesu, najede do role, která se od něj očekává. Začne plánovat, začne domýšlet důsledky, začne mu záležet na tom,co si o něm myslí okolí. Dean Moriarty je přelud, role, kterou si každý chce jednou zkusit, aby poznal,že ho tahle filozofie buď stráví nebo přenese dál.
Tohle je kniha, která potřebuje být čtena v určitém věku a stavu mysli, jinak prostě nechytne. Proto se nedivím komentařům čtenářů, které nezaujala.
Já jsem provedla ,, průzkum" po 25letech. Už to není takové kopnutí mezi oči, ale pořád to doléhá na část zasutou hodně v pozadí mého vědomí. Cesta sem tam ještě vábí.

Máša10
08.12.2023

Knížku jsem četla někdy v osmdesátých letech (samozřejmě jiné vydání) a překvapilo mě špatné hodnocení některých čtenářů. Já mám z ní teda spíš dobrý pocit. Asi zkusím podruhé

TynaBehuncikova
21.11.2023 1 z 5

Nechápu, co má tato kniha někomu předat. Za celou dobu jsem ani nepřišla na to, jak si ji užít. Jsem hlavně ráda, že má 'cesta' s ní je u konce. Měla jsem ke knize takový speciální vztah dlouho předtím, než jsem ji teď poprvé četla a nebylo to teda příjemné překvapení.

VikiV
01.11.2023 2 z 5

Číst tuhle knížku byla opravdu cesta - trnitější než zažíval Sal Paradise. Nevím, jestli jsem byla nadšena z konce, protože to už mělo opravdové grády nečekané a bezcílné cesty, a nebo protože jsem před sebou neměla tolik stránek.
Stačilo mi jednou za život, byť Beat generation zbožňuji.

Metuje
30.08.2023

Učili jsme se o tom ve škole, několikrát zmiňované dílo definující beat generation, velmi zhruba jsem tušil do čeho jdu, nicméně po nějakých 60 stranách musím odložit, je to pro mě absolutně nezajímavé. Nejsem čtenář, který by si užíval květnaté popisy krajiny, což je v podstatě celý smysl této knihy. Popsal bych ji asi jako takový chaotický zápisník mladého kluka, co se jeden den probudil, rozhodl se, že už ho život nebaví a bude cestovat křížem krážem po Státech. Nedočteno, nehodnoceno.

Hnaty
02.08.2023 1 z 5

Z respektu k autorovi nedávám pouze jednu hvězdu.
Prostě ne. Dvakrát jsem to zkusila a při čtení mám zničující pocity typu tak se už vymáčkni nebo můžeš to říct, prosím tě, normálně.
Odkládám na hromádku mnou nepochopených autorů.

EEEAAA
30.07.2023 1 z 5

Tohle dílko a asi i celý autor šel mimo mě

PetrCepek
30.04.2023 5 z 5

Tento úžasný román byl přibalený v mém báglu, když jsem v roce 1994 stopoval napříč Spojenými státy z L.A. do N.Y. Sice jsem se tentkrát (ani nikdy později) nedostal na ikonickou Route 66, ale i tak bylo souznění se Salem a Deanem parádní. Čtení téhož o necelých třicet let později tím pádem vyvolávalo nostalogii na druhou, ale opět super :-)

PS - Od ledna zkouším postupně přečíst - pěkně popořadě od Amise až po Zweiga - všech 46 knih ze skvělé odeonské edice Galerie moderních autorů. Taková čtenářská výzva, jen trošku početnější.

Kabuky
14.03.2023 5 z 5

Perfektní kniha,výborný překlad.

Péťa1950
18.02.2023

Názory čtenářů jsou velice rozporuplné, tak jako kniha. Zvláštní styl vyjadřování, mistrné jsou popisy prostředí, ve kterém se postavy právě nacházejí , popis změn typu krajiny, podnebí, stylu života v jednotlivých částech USA. Vždy pár slovy vloženými do popisu toho, co postavy právě prožívají. Děj- žádný, atmosféra volného života části jedné generace Američanů. Měla jsem to číst asi o padesát let dříve. Tu volnost si neumím představit. Naše republika před rozdělením se dala přejet za 15 hodin. Naše "čundrování" byla slabá náhražka. Můj názor na život Sala, Deana a jejich přátel... Na cestě do alkoholového a drogového pekla. Hvězdičky tentokrát nebudu dávat, stejně by můj pocit vyjádřila jedna i pět.

sakro
12.02.2023 5 z 5

Na cestě je kniha špatně čitelná pro čtenáře a absolutně nesdělitelná komukoliv jinému formou recenze. Nedá se doporučit, protože je na jednu stranu nádherná svou volností, na druhou stranu plná v podstatě nesnesitelných individuí, s jejichž chováním se nemůžete ztotožnit. Nemá vlastně děj, má jen "feel" Ameriky. Musíte k ní dozrát. Zkuste přečíst pár desítek stran a pak mějte odvahu si říct, že je to buď vaše osudová kniha, nebo naopak kniha, která vám nemá co říct a o nic v životě nepřijdete, když když ji navždy odložíte. Ale věřte, že za ten pokus to stojí.

Lole
31.12.2022 5 z 5

Za mě jedna z nejlepších knih, kterou jsem letos četla. Nechci hodnotit, jak žili postavy, ale jakým způsobe autor předal zážitek z cest. Občas je těžké se v tom orientovat, ale jakmile čtenář opustí představu klasického děje, tak se dá snadno jen nechat nést popisem nezávazných cest zážitků a absurdních situací.

blak
05.12.2022 4 z 5

Zvládl jsem až na podruhé. Krásná kniha. Po měsíci cestování po Evropě jsem si velice užíval pasáže, kdy Sal volá tetě o další peníze. Kéž bych měl taky komu volat. Skvělý román.

yettojedno
13.10.2022 4 z 5

Není pro každého, jen pro svobodomyslně naladěné čtenáře, kteří nečekají úchvatnou zápletku, ale rádi si vychutnají beatnickou atmosféru amerických padesátých let. Snesl bych lepší příběh, ale na každodenní cestu do práce metrem skvělé. Pokud to čtete po částech a vnímáte denně tu atmosféru, máte lepší den. Pro dlouhé čtení po večerech to může být trochu nuda, jelikož v knize se neděje úplně nic závratného ...