Na ceste

Na ceste https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/130602/na-ceste-130602.jpg 4 2170 269

Román Na ceste je základným literárnym odkazom bítnického hnutia, generačnou výpoveďou príslušníka tej skupiny mládeže, ktorá po svojom reagovala na situáciu koncom štyridsiatych a začiatkom päťdesiatych rokov, keď Amerika prechádzala štádiom vrcholnej hospodárskej stability, ale začínali sa prejavovať choroby toľko vychvaľovanej americkej civilizácie. Bítnici odmietli ideál mladého úspešného Američana s jeho nalinajkovaným a pevným cieľom a dali sa cestou protestu, úteku od civilizačných vymožeností smerom k akémusi modernému primitivizmu. Istotu budúcnosti nahrádzali zintenzívneným prežívaním prítomnosti. Týmto sú poznamenané aj cesty hrdinu po USA, tvoriace hlavnú líniu rozprávania. Do extázy vyvolanej novými zážitkami sa však mieša aj nostalgia spôsobená uvedomovaním si bezvýchodiskovosti takéhoto úteku. V autobiografickej výpovedi vystupuje Allen Ginsberg ako Carlo Marx, William Burroughs ako Bull Lee, John Clellon Holmes ako Tom Saybrook, Herbert Huncke ako Elmer Hassel, Neal Cassady ako Dean Moriarty. Len málokomu se podarí napísať "bibliu". Kultovú knihu, ktorá zásadne zasiahne do života a názorov celej jednej generácie. Kerouackovi sa to podarilo.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Slovenský spisovateľ

On the Road , 1957

Martin_Eli
26.02.2019 2 z 5

Trochu únavná kniha, ve které se nic moc neděje, hlavní hrdinové se potulují odnikud nikam po Americe a prožívají zážitky ve stylu "párty, kamarádi a ženy". Po čase začne vše trochu splývat dohromady a moc jsem se v tom neorientoval. Bylo mi v zásadě jedno, s jakou ženou zrovna hlavní hrdina spí a v jakém státě USA se nachází, všechno bylo velmi podobné.

Žádná katarze na závěr se moc nekoná (i když na konci si část lidí uvědomí, že jedna z hlavních postav je prostě nezodpovědný kretén).

Dřív asi knihu čtenáři milovali, kvůli pocitu svobody, nezávislosti a neukotvenosti na konvencích, ale co bylo šokující a obdivuhodné kdysi, je nyní víceméně běžné. Kdo z nás někdy nejel na nějaký road trip s pár korunami v kapse?

Kniha mě obecně moc nezaujala, kdyby nebyla tak slavná, tak bych ji asi nedočetl.

francouz
22.02.2019 3 z 5

No musím říci, že první co mě na této knize zarazilo, byla doba, kdy byla napsaná. tato kniha o víc jak deset let předběhla dobu, o které píše.
Ano bavíme se o hipies, kteří v té době, ale ještě jako slušňáčci navštevovali školu a doma vykonávali poslušně co museli.
Autor prostě píše o době, která ve velkém teprve příjde, ale najdou se samozřejmě jedinci, kteří jdou vždy proti proudu. Což je i v této knížce.
Samozřejmě lze namítnout, komu by se nelíbilo, vzít pár dolarů a vyrazit na cesty, nekoukat co bude zítra, za týden, prostě žít jenom dneškem. Jo to přece nezní vůbec špatně, ale bude to i za rok, dva pravda ? To si nemyslím, prostě nějaký řád, je potřeba mít.
Co se mě líbilo, byli ty směšné částky za benzín, jídlo, prostě za cokoli. To snad ani není možné vyrazíte s 50 dolary v kapse a žijete z ních 14 dní, ale nejenom to, ale projedete polovinu spojených států. Ano pak příjde vystřízlivění, peníze dojdou, nemáte co jíst, co pít, co kouřit ( myšleno trávu) a kamarádi na Vás čekají za dalších 1000 km.
Na druhou stranu to volnomyšlenkářství, které je zde představováno v době, kdy to nebylo celonárodní hnutí, no to byl teda slušnej vodvaz.
Nevím jestli tu knihu můžete vidět pouze černobíle, tedy milovat nebo nenávidět, já jsem asi ten průměr někde mezi, ten , kterým autor pohrdá, bez vyhranění, plnící cíle, které si vytknul, nebo mu byli vytknuty...

Pavelpi
09.02.2019 2 z 5

Tenhle styl psaní mi nesedí,měl jsem co dělat,abych knihu dočetl a určitě se k ní už nevrátím.

Jenette
07.02.2019 1 z 5

Za mě jedna z nejpřeceňovanějších knih vůbec. Nuda nuda, šeď šeď a hlavní hrdina extrémně nesympatický floutek. Kerouacova "specifická" typografie už je jen poslední kapkou k nečtivosti.
Dočteno s největším sebezapřením.

MikulášV
12.01.2019 5 z 5

Díky téhle knize jsem si zamiloval beatnickou generaci a pokračoval ve studiu jejich děl. Kniha je čtivá, plná energie a hlavně zapomenete na okolí a máte pocit, že se s Nealem Cassadym vezete v nové Hudsonu napříč padesátkovou Amerikou

lukas9608
06.01.2019 2 z 5

Musím říct, že od této kultovní beatnické knihy jsem čekal mnohem víc, než jen popis bezcílné cesty, party s kamarády, drog a orgií. Touhu po svobodě chápu, ale zpracování mi nepřišlo chytlavé ani čtivé.

krevetinka
05.01.2019 5 z 5

Tak tohle bylo něco úžasnýho. Vzhledem k tomu, že se k této knize všeobecně objevují spíše negativní recenze, jsem neměla moc velká očekávání, nicméně nakonec jsem byla převelice překvapená. Musím říct, že naprosto chápu rozpolcené názory k této knize. Je jasné, že se kniha nemůže líbit všem - žádná kniha nemůže, taková kniha prostě neexistuje - ono spíš záleží na tom, co od této knihy očekáváte. Pokud je to příběh, který bude mít děj, gradaci a srdceryvný konec, pak je jasné, že budete zklamaní. Pokud ale čekáte to jediné, co kniha vlastně může nabídnout - cestu, pak si to zamilujete. Tato kniha totiž ani nevznikla proto, aby ji někdo pochopil, nebo miloval. Vznikla proto, aby vás stáhla s sebou. U mě se jí to podařilo - hned od samého začátku jsem měla pocit, jako by mě Jack chytil za ruku a já ho tak doprovázela po celou dobu. Šíleně moc mě pobavily veškeré historky ze života různých lidí, uvědomila jsem si, že každý člověk, bez ohledu na sociální třídu, národnost, zájmy, pohlaví (atd,atd) může mít taky vcelku zajímavej život, naplněnej spoustou historek a vzpomínek, které jsou někdy morbidní, někdy absurdní, ale na tom nesejde, protože důležitý je, že dokáží pobavit ostatní.
Byla to úžasná cesta a já jsem ráda, že jsem jí mohla býti součástí. Už teď se cítím poněkud nostalgicky. Knihu si ráda někdy přečtu znova!

,,Všichni jsme byli nadšení, protože jsme si uvědomili, že za sebou necháváme zmatek a nesmysly a vykonáváme jedinou možnou vznešenou a smysluplnou činnost naší doby - frčíme."

Randyz1986
28.12.2018 3 z 5

Na tuhle klasiku jsem už byl dlouho zvědavý. Nedávno mě potěšilo, že existuje i v audiopodobě, tak jsem si ji konečně poslechl. Dojmy mám rozpačité. Na knížce se mi líbil motiv volnosti, atmosféra nesvázanosti a neustálého cestování, dobrodružství a užívání si života. A také kamarádství. Na druhou stranu bylo znát, že společnost tenkrát byla dost jiná a např. neustálé navážení se do homosexuálů, fetování a eskapády mimo zákon se mi moc nelíbily. Ale chápu, že se to všechno tenkrát bralo jinak a Amerika byla divočejší a bouřlivější. Dnes to tam naopak často přehání opačným směrem :-) Poslech mě celkem bavil. Číst by mě to asi celé nebavilo. Ale uznávám, že jsem se tím asi dost ochudil o to, že jsem neměl dostatek času se nad dějem více zamýšlet a více ho prožívat a např. bych ocenil nějakou mapku či náčrtky s místy kudy cestovali. Nicméně jsem rád, že jsem si tuto klasiku poslechl.

Messilina
20.12.2018 5 z 5

NA CESTĚ symbol beatnické literatury.
Kniha byla napsána v roce 1951, ale je o hippies.
Celá ta vize člověka-tuláka, co nic nechce, nikam nesměřuje a ani nikam nepatří. Ano, to bylo symbolem poválečné ztracené generace, ale mnohdy i lidí, kteří přišli po ní.
Snad každé období má své vyděděnce, kteří nic nechtějí, nikam nesměřují, ani nikam nepatří a je jim to jedno.
Pro takové lidi, o takových lidech Kerouac tuto knihu napsal.
Kdo je vlastně hlavní hrdina této knihy? Člověk, který nemá žádný cíl, ale stále za něčím jde. Pokud se ptáme proč, odpověd je: aby nestál.
Ale pokud bude stát, tak se stane co? Nic, prostě bude stát.
Hlavní hrdina, či hrdinové, tak jak já to chápu jsou vlastně takoví antiameričané.
Celé generace byl mladým lidem v USA vynucován vzor dobrého američana, (kluk, který vzešel z ničeho a vlastní pílí a houževnatostí se dopracoval k úspěchu. American dream). Kerouac tento vzor ve své knize zcela zničil.
V tom je podle mého názoru hlavní smysl knihy. Takto je nutné jí chápat. Jde o revoltu proti zavedeným pořádkům, ne jen o prostý popis.
Já to takto chápu.

manka71
18.12.2018 odpad!

Knihu jsem si koupila po tom, co jsem slyšela Lucii Výbornou, kdy o knize mluvila, že je jednou z jejích biblí. Mám ráda knihy o cestování, ale tohle mě opravdu zklamalo. Vydržela jsem 120 stran a pak knihu odložila. Připadalo mi to jako vyprávění bezďáka, co se jen fláka, chlastá, někdy si něco přivydělá nebo něco štípne a obdivuje stejnou sortu lidí. Jedna z mála knih, kterou jsem nedočetla.

Šnek86
15.12.2018 1 z 5

Ze začátku jsem si říkal, že to bude parádní road příběh a i se tak kniha tvářila, ovšem všechno byla jedna velká nuda.Příběh chlapíka co věčně jen stopuje, pak chvíli někde je, chlastá, hledá práci a občas někoho někde ohne a v podstatě se nic neděje.A když ho to přestane bavit jede dál, aby se tam odehrávala další stejná nuda.... bohužel jsem nedočetl do konce. Možná to musím nechat ještě uzrát, ale bude to přemáhání.

patrik0816
11.12.2018 5 z 5

Nejprve mě ty neustálé popisy amerických míst a přesuny vůbec nebavily, pak jsem je ale hltal a nechtěl jsem, aby cestování skončilo. Dík za povzbuzení dobrodružné části mého já. Měl jsem chuť taky cestovat a nebo alespoň vyjít z komfortní zóny. I když ono to má své mínusy a když člověk četl o Deanovi, jak na konci skoro přišel o rozum...

Garik
08.12.2018

Tento slávny Kerouacov „román“ som čítal pred viac ako dvadsiatimi rokmi. A aj keď som vtedy ešte rozhodne nebol žiadny suchár a „užíval som si života“, už vtedy mi na tejto beatnickej generácii, na týchto rebeloch, kadečo nesedelo.
Ono sa to dobre rebeluje proti všetkým konvenciám v spoločnosti, ktorá funguje, kde všetci tí starí páprdovia pekne makajú, aby to všetko okolo vás fungovalo ako treba, aby ste vy mali všetky tie kulisy (vlaky, autá, cesty, domy, telefóny, poštu, puby, saxofóny, pivo etc., etc.) k svojmu dobrodružnému a romantickému životu, zatiaľčo si len tak užívate a jednou z najhorších vecí, ktoré sa vám môžu utrafiť je, že vám jednu ubalí nejaký maník – ktorý žije normálnym, a teda nudným a nezaujímavým, životom, stará sa o rodinu a somár sa nechá vykorisťovať v nejakej rachote – hneď po tom, čo naňho vybalíte tú svoju úžasnú životnú filozofiu a rovno mu poviete, čo si o ňom myslíte.
Ono, odhadzovať konvencie, to chce žiť v spoločnosti postavenej práve na týchto konvenciách, na základoch, ktoré vám dávajú slobodu a možnosť odhadzovať ich a búrať.
Chce to najprv spoločnosť, možno puritánsku, no natoľko slobodnú a bohatú, aby umožnila svojim príslušníkom viesť aj takýto život. Oni sa jej odvďačia tým, že ňou pohŕdajú a začnú pracovať na zničení hodnôt, na ktorých bola vybudovaná a na ktorých stojí. Obdivovať týchto „hrdinov“?

MaggieR
13.11.2018 3 z 5

Mala som veľké očakávania keď som brala do rúk túto knihu a to sa nevypláca. Čakala som úplne niečo iné podľa toho koľko táto kniha zaujala generácií. Namiesto toho postavy bezcielne cestujú zo západu na východ. Príbeh má moc nezaujal začína aj končí na ceste bez nejakej väčšej pointy. Ale obľúbila som si postavu Sala, ktorý vidí v každom niečo dobré, nežné a sladké. Dokonca aj v šialenom Deanovi, ktorý sa naozaj nedá pochopiť. Trošku ma sklamalo že postavy sa často skôr niekde opijú, z drogujú, kradnú a nie je to o tom zážitku z tej cesty. Ale asi o tom má táto kniha byť o stratenej generácií tej doby. A kniha len nebola pre mňa to čo som hľadala. Preto si nedovolím toto dielo zle hodnotiť. Neviem či mi kniha niečo dala, ale nudná rozhodne nie je.

ales1191
09.11.2018 5 z 5

Postava Deana Moriartyho, je rozhodně zajímavější než Sal. Nedívím se, že Kerouac takového člověka obdivoval

Vesmich
25.10.2018 4 z 5

Závan ducha „staré dobré Ameriky“, jak jsme ji chápali za mého mlada. Podobný životní styl mě tehdy náramně přitahoval, tohle se mi na Americe nejvíc líbilo! Všechna ta svoboda a odvaz a nespoutanost, putování jen tak z místa na místo. To vleklé, klidné vyprávění, ty pomalé dialogy, všechno to hloubání nad životem, mraky snědených koláčů a zmrzliny, krása. Po dlouhých letech jsem se k textu vrátila a ecce! Teď mi to přijde jako sociální dobová výpověď o životním stylu rozličných pobudů, kteří se bezcílně plácají krajinou, kradou, fetují, vzájemně na sobě parazitují a jinak neužitečně mrhají svými i cizími dny a je to k uzoufání dlouhé. Inu, něco se změnilo. Že by já? :)

Strnady095
23.10.2018 5 z 5

... a mám chuť se na všechno vykašlat a jít na vlak...

Emmett
14.10.2018 5 z 5

Po přečtení knihy jsem chtěl jen pár věcí:

Být dospívajícím v 60. letech v USA, vypnout svět okolo, hodit batoh na záda, a to nejdůležitější... postavit se na silnici, zvednout palec a jet ať se děje, co se děje. Kamkoliv, kdykoliv, s kýmkoliv:)

Kubalin
06.10.2018 3 z 5

Těžko hodnotit - zase jedna kniha, která je objektivně velice dobrá, ale mně příliš nezaujala. Chápu, co autor chtěl textem říci a že smyslem je to, že vlastně smysl nemá - cílem je cesta (před 60 lety to asi ještě ani nebylo klišé). Jen se prostě nemůžu ztotožnit s protagonistou, jehož život se s mým shoduje snad jen v tom, že se občas musí najíst. Pro mě "sbalím se a jedu" představuje nával paniky a ne vidinu neutuchajícího dobrodružství. Mám rád jistý řád a ten se hledá u silnice někde mezi Denverem a Cheyenne těžko.
Vyznávám zkrátka jiné hodnoty, než nikdy nekončící pařbu a rychlou jízdu, takže mě příliš nebavilo číst jen o pařbách spojených rychlou jízdou. Chybělo mi nějaké drama, výraznější city, zkrátka aby pan Paradise už konečně něco bral vážně. Jeho kamarád utržený ze řetězu ve stavu permanentní mánie tomu moc nepomohl.
Nejzajímavější mi přišel konec a výprava na jih, která byla konečně něčím zajímavá. Dokonce přišla i mírná sebereflexe, na kterou jsem čekal celou dobu. Bohužel skončila dost rychle a vrátila se zpátky do nudy.
Pro Kerouaca bych byl pravděpodobně maloměšťáckej suchar a absolutně bych se do jeho knihy nehodil, tak jako se ona nehodí do mojí ruky.

eliska2669
27.09.2018 2 z 5

Celý děj se dá shrnout tímto popisem: Sal je smutný - tak jede někam, aby nebyl smutný - tam si někoho najde, zapaří s přáteli - je tam smutný - jede někam, aby nebyl smutný... a tak dál. Ufuf. Vlastně to je vystihující, ale mě to deprimovalo úplně strašně. Nemá to žádný východisko! Nenávidím to...
(Jediná dobrá část byla s těma mexičanama.)