Na Bukvovom dvore

Na Bukvovom dvore https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/240442/bmid_na-bukvovom-dvore-W60-240442.jpeg 4 2 1

Román je návratom do poprevratových čias a k zemi ako aj jej istotám. Ideovým pozadím diela je zem, „dych“ zeme, jej „vôňa“, brázda, chlieb a večné tajomstvo a zázrak. V intímnej sfére je to román o láske a manželstve bohatého sedliaka Bukvu s chudobnou Magdalénou, ktorej zdržanlivá láska k sluhovi Jánovi je jej iba oporou v dňoch tápania, neistoty a hľadania seba samej. Magdaléna spočiatku Bukvu nemiluje, cíti, ba vie, že si ju vzal iba preto, aby mu dala potomka, lebo toho, ktorého mal s prvou ženou, hrbatého Štefana, nepokladal za svojho dediča. Časom sa však celá situácia zmení…... celý text

Majto
04.03.2022 4 z 5

Po objavení knižnice rodičov v starých krabiciach som sa vrhol na čítanie hneď skraja a myslím, že ešte je čo čítať. Z detstva si pamätám Hronského rozprávkové knihy, no jeho romány som nejak vtedy obišiel. Teraz nastal ich čas.
Tento román mi svojou atmosférou aj tematicky pripomína napr. Jiráskovu tvorbu, alebo Chodskú trilogii J. Š. Baara. Po množstve "moderných" kníh som si chvíľku zvykal na iný štýl vyjadrovania, no po pár stránkach som sa naplno ponoril do deja.

sedláci

Jozef Cíger Hronský