Mýty a legendy starého Egypta

Mýty a legendy starého Egypta https://www.databazeknih.cz/img/books/82_/82971/bmid_myty-a-legendy-stareho-egypta-OSi-82971.jpg 3 11 3

Staroegyptská civilizace byla velkolepá a výjimečná v mnoha ohledech: přetrvala po tři dlouhá tisíciletí, na faraonském stolci se vystřídaly tři stovky panovníků a počet rozmanitých božstev činil kolem půl druhé tisícovky. Zřejmě i kvůli tomu působí egyptská mytologie z dnešního racionálního pohledu zásadní nesnáz, neboť ji nelze vměstnat do přehledného systému, v němž by připadlo každému bohu přesně vymezené místo a působnost jako je tomu například v bájesloví antickém. Egyptští bohové se nikdy nenechali spoutat přízemní logikou, měnili podobu, totožnost či atributy, egyptské mýty se zhusta prolínaly nebo si dokonce protiřečily. Po staletí zůstávaly opředeny tajemstvím a nový život jim vdechl teprve Champollionův velkolepý úspěch. Právě díky němu a následné mravenčí píli generací badatelů nám dnes může britská egyptoložka Joyce Tyldesley předložit souvislé vyprávění, jež začíná stvořením světa a končí sebevraždou Kleopatry. Autorka věnuje stejnou péči životu bohů, historickým análům, moralitám, bajkám i pohádkám, a umožňuje nám tak alespoň částečně proniknout do myšlenek, nadějí a obav dávných obyvatel země na Nilu.... celý text

Literatura faktu , Mytologie

Vydáno: , Domino

Myths and Legends of Ancient Egypt , 2010

KaRei
KaRei
14.02.2019 2 z 5

Ze začátku to vypadalo na knihu o mýtech bez mýtů. Autorka se sáhodlouze rozepisuje o tom, jak byly konstruovány chrámy, jak byli pohřbíváni mrtví, v jaké bohy egypťané v tom kterém období věřili a jak jedno státní božstvo střídalo jiné. Zkrátka jaký vliv měla egyptská mytologie na život egyptských obyvatel. Ale mýtus jako takový v knize skoro aby člověk pohledal. Sem tam se mezi autorčiným výkladem nějaký objeví.
Těch pár, co se do knihy dostalo, bohužel nejsou překlady originálů, ze kterých by čtenář mohl ochutnat styl, jakým je staří egypťané zaznamenali, ale jen o jejich převyprávění přežvýkané autorkou. Jsou národy, kde se staré mýty předávaly ústní tradicí a kde to zkrátka jiným způsobem, než převyprávěním, nejde. Ale když už si egypťané dali tu práci a své mýty zapsali na papyrus a vytesali do kamene, proč je nepředložit tak, jak jsou?
Čekal jsem soubor egyptských mýtů, které si budu moci přečíst a vyvodit si z nich nějaké vlastní závěry a udělat si o egyptské mytologii vlastní obrázek, něco na způsob "Starověkých bájí a pověstí" (soubor řeckých mýtů od R.Mertlíka) nebo "Řeckých mýtů" (R.Graves). Autorka jde ale jinou cestou. Místo knihy mýtů a legend starého Egypta napsala knihu o mýtech a legendách starého Egypta. Ač to zní podobně, obsahově jde o velký rozdíl.

Monicay
Monicay
11.08.2014 3 z 5

Přečetla jsem sotva polovinu, kniha mě nebavila. Ani nevím, co o ní říct, snad jen, že jsem již četla v ní uvedené mýty z jiných zdrojů a v této knize se některé skutečnosti dosti lišily. Chápu, že ne všechny příběhy jsou podložené, přesto se mi zdálo, že tato kniha se až příliš odchyluje od toho, co jsem četla jinde.

Kreatorka
Kreatorka
06.06.2013 5 z 5

Výborná kniha, trošku těší pro čtenáře v orientaci. Musíte se dokázat překlenout přes všechny názvy bohů. A poznat, že ve všech částech egypta ať to byl Luxor nebo jiné město se mění často význam boha. Každý z těchto lidů uznával jiného boha a měl pro něj i jiné ale ne v celku moc odlišné vlastnosti. Když toto vše překonáte a nezamotáte se v tom, tak je to velice výborná kniha. Přečtě te si ji pokud se chcete dozvědět něco z historie jednoho z nejsilnějších národů světa - starodávných egypťanů. :-)

egyptské náboženství starověký Egypt

Joyce Tyldesley