Mýty

Nikdo neumí milovat a nenávidět, toužit a podvádět tak odvážně a rafinovaně jako řečtí bohové a bohyně. Jsou jako my, ale jejich činy a dobrodružství jsou vepsány do nebeské klenby nad našimi hlavami. Stephen Fry, který se do mýtů od zrození vesmíru po stvoření lidstva zamiloval už jako dítě, převyprávěl tyto příběhy pro dnešní tragikomickou dobu. Staňte se svědky toho, jak se Athéna zrodila z praskliny v Diově obří hlavě, následujte Persefonu do temného Hádova podsvětí, prožijte Prométheův děsivý a nekonečný trest za zradu Dia a děste se toho, co přijde, až Pandora otevře skříňku plnou utrpení....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/39_/391534/myty-ywL-391534.jpg 4.527
Literatura světová, Pověsti
Vydáno, Beta-Dobrovský

Mythos, 2017

Kniha Mýty

Ventimiglia

Pro mě objev roku. Vyprávěno s lehkostí, vtipem, doplněno poznámkami vysvětlujícími, etymologickými (kde se vzalo slovo sykofant - s. 302), literárními (Héró a Leandros u Marlowa, Shakespeara, lorda Byrona), vtipnými autorskými komentáři ("Může se zdát, že je to pro smrtelníka veliká čest, když ho bohové přizvou jako soudce ke svým sporům, ale jak ukazuje tento příběh (Teiresiás) i osud trójského prince Parida,může se tahle čest smrtelníkům šeredně vymstít.", s. 321). Některé z mýtů, které jsem dříve lehkovážně přecházela bez hlubšího zamyšlení, ve Fryově podání najednou pro mě získávají na významu či aktuálnosti, možná jim lépe rozumím... Éós (úsvit) a Títhónos a příběh jejich lásky: dávej si pozor, co si přeješ. Nesmrtelná Éós si pro svého manžela přeje nesmrtelnost - a dostane ji. Ale stárnutí Zeus (nezbedná myšlenka, ale možná ji způsobila hlavně Afrodítina kletba, kvůli které Éós nikdy neměla najít štěstí v lásce, protože se kdysi zapletla s Afrodítiným manželem Aréem, poznamenává Fry) jaksi nezařídil... Títhónovo utrpení sešlého starce, který nemůže umřít, nakonec ukončila zoufalá Éós, když ho proměnila v cvrčka. Dávej si pozor...

Lukasitch

Mýty, v podstatě jakékoli, mě baví. A přijde mi opravdu zajímavé, kolik podobností se dá najít v mýtech z různých časových období a různých částí světa. Člověka to donutí se zamýšlet nad tím, co z toho by mohlo být skutečné, aspoň nějakým způsobem, viz např. nějaká ta potopa světa. A nejde jen o události, co zmiňované řecké moiry a severské norny? A když to hodně přitáhnu za vlasy, co Prometheus a Ježíš?
Kniha je skvěle a přehledně napsaná, příběhy jsou vyprávěny poutavě, ale s lehkostí a příjemným humorem.
Opravdu se těším na "pokračování" s hrdiny a monstry.
Co mi ale v knize trochu chybí, je nějaký slovníček jmen s krátkou legendou, aspoň těch nejvýznamějších, když už ne těch, která se v knize objevila.
Edit: Slovníček jmen bude v druhé knize o hrdinech, aspoň tedy v anglickém vydání je.

petrarka72

Výborně převyprávěno, s vtipem, smyslem pro ironii, pochopením pro lidské i božské slabosti. A díky za prvních padesát stran - začátek od Chaosu přes Úrana po zničení Krona, tedy tzv. "období před Diem", jsem prakticky neznala.

Okoslav

„Nezahrávejte si s bohy. Nevěřte bohům. Nerozčilujte bohy. Nesmlouvejte s bohy. Nesoupeřte s bohy. Nechte bohy radši úplně být. Berte všechna jejich požehnání jako kletby a všechny jejich sliby jako pasti. A především nikdy žádného boha neurazte. Opravdu nikdy.“

Pro ty z nás, které odkojili Zamarovský s Petiškou, naprostá nutnost. Fry velmi příjemným způsobem (a poťouchle vtipným) vypráví nejen nejznámější řecké mýty, ale i ty, o kterých jste pravděpodobně ještě nikdy neslyšeli. A nebo které jste už dávno zapomněli.

Mimochodem, o tom, jak komplexní jsou Fryovy řecké mýty, vypovídá i to, že se na víc než 400 stran vůbec nevešli největší hrdinové řeckých bájí (jako Héraklés, Théseus, Iáson a další). Jejich příběhy Fry odvyprávěl v další knize (Heroes: Mortals and Monsters).

GeekyMom

Pořát jsou to ty stejné řecké báje a pověsti, které známe. Ale to podání, to nemá chybu. Fry přidává svůj osobitý humor a náboj, který nenuceně nadlehčí krutosti bohů. Jeho literární um dokáže třeba i z kastrace udělat poetickou záležitost. Doporučuji všema deseti.

petaSk

Stephen Fry si splnil sen a napsal Mýty, a nebere si u toho servítky. Tato kniha je hravá, poťouchlá a krutá, stejně jako Řečtí bohové, kteří se hašteří, svádí, kastrují a pohrávají si se smrtelníky. Do řecké mytologie jsem se zamilovala dřív než, se v 90. letech objevila Xena a Kevin Sorbo coby Hercules. Tato kniha je pro mě skvostem, a už teď vím, že to pro mě bude jeden z nejsilnějších knižních zážitků roku.

Sixy

Skvělé a zábavné počtení, mimo to patří ke vzdělání :)

mýty a legendy řecké báje

Stephen Fry
britská, 1957