Mýty

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Nikdo neumí milovat a nenávidět, toužit a podvádět tak odvážně a rafinovaně jako řečtí bohové a bohyně. Jsou jako my, ale jejich činy a dobrodružství jsou vepsány do nebeské klenby nad našimi hlavami. Stephen Fry, který se do mýtů od zrození vesmíru po stvoření lidstva zamiloval už jako dítě, převyprávěl tyto příběhy pro dnešní tragikomickou dobu. Staňte se svědky toho, jak se Athéna zrodila z praskliny v Diově obří hlavě, následujte Persefonu do temného Hádova podsvětí, prožijte Prométheův děsivý a nekonečný trest za zradu Dia a děste se toho, co přijde, až Pandora otevře skříňku plnou utrpení....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/391534/myty-ywL-391534.jpg 4.364
Žánr
Literatura světová, Mytologie
Vydáno, Beta-Dobrovský
Orig. název

Mythos, 2017

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (17)

Kniha Mýty

Přidat komentář
diana1217
05. dubna

Konečně kniha, která mi dala přesně to co jsem hledala. Je dobře rozepsaná a přehledná. Jediný problém je, že těch jmen zmiňovaných v celé knize, je prostě moc. Knihu jsem četla najednou, a akorát z toho mám bolest hlavy. Takže určitě fanouškům řecké mytologie, co si koupí tuto knihu doporučuji, aby si jí rozdělili na více části, do více dnů. Potom ji určitě víc oceníte.

IreneP
31. ledna

Skvěle převyprávěné řecké báje plné bohů, o kterých jsem neměla ani ponětí. Přitom je to srozumitelné, zajímavé a vtipné! Už se těším na Hrdiny.


Tuti
30.12.2020

Já nemůžu, než souhlasit!
Pan Fry je úžasný komik a díky jeho humoru jsem si celé báje nebývale užila ;-)
Řečtí bohové prostě měli svoje slabosti a Fryův styl je výborně podtrhl...

Doporučuju všem a už se těším na Hrdiny a Tróju :D

Igor1311
29.11.2020

Povedal by som, že Fryove Mýty sú v určitom smere lepšie ako Zamarovského Bohovia a hrdinovia antických bájí a Grécky zázrak. Stephen ich neopísal len tak, ako sa odohrali (odohrali sa vôbec?), ale pridal k nim štipku príbehu. Prešiel od vzniku sveta cez veľkú vojnu medzi Titanmi a bohmi až po tie najznámejšie legendy. Pri ich prerozprávaní sa nám objasňujú mnohé pojmy, s ktorými sa dnes bežne stretávame ale ich pôvod nepoznáme. Tým, že mýtom pridal aj štipku humoru a mnoho epického deja vzniklo jedno veľmi podarené dielo, pri ktorého čítaní sa ponárame do čias dávno minulých, kde sa bohovia prechádzali po zemi medzí ľuďmi, žili medzi nimi, pomáhali im a trestali, milovali ich a nenávideli.

Anachis
14.10.2020

Tohle je prostě pan komik a promítá se to také do jeho knihy. Pan Fry se toho nebojí a nebere si s nikým servítky. Bohové či titáni...
Nevím, co mě bavilo víc, zda samotný text, který je protkán haštěřivými a pomstichtivými bohy nebo autorovy poznámky pod čarou.
Knihu všem vřele doporučuju. Tohle nám pan Petiška prosím pěkně zatajil!! =)

Ninjer
08.05.2020

Stephen Fry, britský populární komik uznávaný také pro svou vzdělanost a příjemný mluvený projev (namluvil například audioknihy Harryho Pottera), se rozhodl napsat knihu o svých oblíbených řeckých mýtech. A jak nám říká už obálka, nezapomněl je odlehčit humorem.

A nakonec z toho vyšla fakt vynikající publikace. Řečtí bohové (a polobohové a různé kreatury...) jsou oblíbené téma v popkultuře a napsalo se o nich stovky odborných knih; Mýty jsou něco mezi. V žádném případě se nemusíte bát nudy a zároveň se mnohé dozvíte - možná i více, než byste čekali. Jako lingvistu-amatéra mě například zaujalo, jak velké množství postav a jejich příběhů se reflektuje v dodnes používaných slovech. Autor se na rozdíl od mnohých autorů minulosti nevyhýbá zmínit i dodnes kontroverzní věci (především sadismus a incest) a zajímavé také je, že se vyhýbá interpretacím jednotlivých příběhů. Různé společné aspekty a témata jen naťukne, ale spíše se věnuje tomu, že prostě vypráví - a Fry je skvělý vypravěč!

Vynikající pohled mezi řecké mýty.


Osm nadržených bohů z deseti.

Stellia
06.05.2020

Nikdy som sa netajila tým, že čo sa týka mytológií národov, najbližšie mám k tej našej slovanskej (akoby aj nie, však?) a ešte k severskej (samozrejmosť). Mýty od Stephena Frya sú pre mňa akýmsi prebudením. Prebudením zo sna, že o gréckej mytológii viem dostatok informácií. Omyl. Ani zďaleka som toho nevedela dosť. A tak som zoznámila s Úranom, Ío, Prometheom, Gaiou, Hefaistom, Kronom ... vďaka britskému humoru a vtipným poznámkam pod čiarou. Za mňa jednoznačne skvelé....

Ešte veľmi dlho nezabudnem na chudinku kravu Ío, stvorenie/počatie Afrodité či na Syzifov trest. A Midás bol tiež pekný darebák ... :)

Alex.Barunka
29.04.2020

Kniha doslova našlapaná informacemi. Naivně jsem si myslela, že řeckou mytologii docela ovládám, ale Stephen Fry mě hodně rychle vyvedl z omylu, protože ona je ještě tak 5x složitější, než si umíme představit.

Každopádně mi úplně nesedl styl psaní, něco mi na něm vadilo. Ale ten jemný humor, který se místy mění na dost šťouravý se mi do vkusu trefil.

1