Mýtus monogamie - Průvodce následky nevěry

Mýtus monogamie - Průvodce následky nevěry https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/158456/mytus-monogamie-pruvodce-nasledky-nevery-158456.jpg 4 4 1

Výborný rádce pro ženy i muže, kteří se zotavují z nevěry MÝTUS MONOGAMIE "Tahle kniha patří do knihovničky všech lidí, kteří se potýkají s nevěrou, a měli by si ji přečíst i ti, kteří se jim snaží pomáhat." Don-David Lusterman, autor knihy Nevěra: Jak ji přežít Peggy Vaughanová nás v této mimořádné knížce provází problémy s nevěrou v celém vývoji, od podezírání přes konfrontace až po hojivý proces, který je nezbytný k uzdravení a z něhož pak pramení možnost získat novou sebedůvěru. Pomáhá tak řešit i dilema, zda napřít síly do záchrany manželství, anebo se odhodlat k rozvodu. Rozhodně také podporuje myšlenku, že by nikdo neměl mít obavy vyhledat profesionální pomoc. Z pera americké autorky vzniklo dílo, které přináší mnoho praktických rad, prověřených dlouhodobými zkušenostmi a podepřených výsledky uznávaných studií. Co je zapotřebí si uvědomit, pokud vás potkala nevěra: - Nejste sami - odhaduje se, že 60 % mužů a 40 % žen prožilo tuto zkušenost. - Nevěry se dopouštějí lidé ze všech sfér a bez ohledu na své názory, příjmy či postavení. - Společenské klima přispívá k rozšíření nevěry. - Nevěra nemusí znamenat konec manželství - Zotavení je možné a upřímné debaty prospějí oběma stranám. Předmluva Theodore I. Rubin Vydání první.... celý text

Literatura naučná
Vydáno: , Knižní klub

The Monogamy Myth , 2003

Garik
31.08.2016

Autorka ponúka návod, ako sa vyrovnať s partnerovou neverou. Návod, ktorý vychádza z jej vlastnej skúsenosti, keď si počas krízy, ktorou sama prechádzala, vytvorila akýsi myšlienkový konštrukt, ktorý jej pomohol interpretovať situáciu a udalosti tak, aby sa mohla cítiť lepšie. Tento návod teraz ponúka pre všetkých. Žiaľ, zjavne nechápe a nevníma jednoduchý fakt, že to všetko postavila na vode, či, presnejšie povedané, na lži.
Ideál monogamie tu popisuje proste ako iba nejakú ďalšiu spoločenskú „normu“, ktorú vzápätí „odhaľuje“ ako mýtus, ktorého obeťami sme vlastne všetci, najmä však podvádzaní aj samotní podvádzajúci. Takže to napokon vyznieva, akoby to podľa autorky vlastne nebola nikoho vina – to spoločnosť, to okolnosti za všetko môžu. Ako sama píše: „Veľa okolností v spoločnosti nahráva nevere, preto je tak ťažké sa jej vyhnúť.“
Jedno z čiastkových, a naivných, riešení, ktoré ponúka, vidí napríklad v klasickej reakcii poplatnej našej dobe – vyhnúť sa slovám, ktoré by pravdivo popisovali skutok a nahradiť ich slovami „aspoň morálne neutrálnymi“.
Morálna a hodnotová orientácia tohto diela, tejto príručky, je podľa môjho názoru naprosto mylná, no keďže je zároveň zdieľaná značnou časťou populácie nášho civilizačného okruhu, kniha má nepochybne potenciál mnohým ľuďom pomôcť v ich manželskej kríze.

Myslím, že to povedal Chesterton: „Miesto toho, aby sme sa snažili dostáť ideálu, chceme zmeniť ideál.“ Tento výrok presne charakterizuje aj recept Peggy Vaughanovej.

nevěra psychologie partnerské vztahy rodina

Autorovy knížky

Peggy Vaughan