Mytologie zahrádkářské kolonie

Mytologie zahrádkářské kolonie https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/136363/mytologie-zahradkarske-kolonie-136363.jpg 4 5 1

Soubor více než padesáti experimentálně laděných textů, doplněných černobílými fotografiemi Richarda Čermáka, je inspirován příznačným světem zahrádkářských kolonií. Básnickým jazykem popisuje Vokolek ve čtyřiapadesáti kapitolách, do nichž je občas zakomponován i text ve volném verši, podivuhodný mikrosvět zahrádkářských kolonií a lidí, kteří v nich tráví téměř všechen svůj volný čas. Tento dnes již pomalu zanikající fenomén pražských periférií, který se občas vyskytuje i na některých volných prostorech uprostřed starší vilové zástavby, je podán jako svědectví o mizejících místech, na nichž se „dodržovaly prastaré tradice“, jejichž cílem se na jedné straně stalo třeba okopávání záhonků či pěstování dýní, ředkví, brambor a dalších druhů ovoce a zeleniny, na druhé však přispěla i k navázání svérázných sousedských vztahů a řadě nezapomenutelných příhod. A navíc toto prostředí přineslo Vokolkovi i neobvyklou inspiraci, spočívající ve stvoření nového „náboženství“, v němž se bohové s „ubahněnými lopatkami“ setkávají například na hromadě „obřího“ kompostu.... celý text

HanKasp
28.12.2017 4 z 5

Příběh jedné zahrádkářské kolonie nacházející se v Praze (Na Pučálce). Kniha obsahuje 54 krátkých příběhů popisujících atmosféru a dění v zahrádkářské lokalitě. Krátké texty jsou příběhy sami o sobě, celkově však utváří příběh jedné zahrádkářské kolonie, který je však možné napasovat na jiná obdobná území v České republice. Z knihy tk vyčtete nejen ráz lokality, ale i nátury jednotlivých zahrádkářů zakomponovaných do mýtických postav. Některé z příběhů byly velmi úsměvné a knihu velmi doporučuji k přečtení.
Mne si našla v době, kdy mě oslovili vědci z Masarykovy univerzity, abych jim oponovala Metodiku hodnocení zahrádkářských lokalit. Vtipně tak tato kniha utvořila tečku za jedním drobným úkolem. O to víc mne bavila.

poezie a fotografie

Václav Vokolek
česká, 1947
2010  77%Cestami zelených mužů
2019  84%Léto
1996  71%Pátým pádem
2001  68%Tajemství zdraví a naděje
2019  87%Podzim

Kniha Mytologie zahrádkářské kolonie je v