Mýtné

Mýtné https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/428974/bmid_mytne-q8J-428974.jpg 3 138 57

Vydejte se na výlet do hororového prostředí americké jižanské gotiky. Státní silnice 177 se táhne podél močálu Okefenokee ve státě Georgie. Když tudy člověk projíždí od východu k západu, mine na trase před vstupem do parku šest mostů. Když ale jede od západu k východu, může jich jednou za čas potkat i sedm. Raději by však měl doufat, že se tak nestane… Titus a Melanie Bellovi jsou na cestě do parku Okefenokee, aby tam strávili líbánky plavbou po močálu na kánoi. Než dorazí na místo určení, kde na ně čeká rezervovaná chatka, potká je na cestě malé zdržení. Vozovka se začne zužovat a oni jsou nuceni zastavit před starým vratkým mostem s kamennými pilíři, kudy může projet maximálně jedno auto. Když se později Titus probudí uprostřed silnice, po mostě se slehla zem a stejně tak i po jeho ženě. Zavolá tedy na policii, kde mu ale oznámí, že na Státní silnici 177 se žádný takový most nenachází… Napínavý hororový román se svéráznými postavami a ještě svéráznějším jižanským městečkem, který vás dost možná na čas odradí od návštěvy jakéhokoliv močálu.... celý text

Literatura světová , Horory , Romány

Vydáno: , Fobos

The Toll , 2019

muchomurka
18.07.2021 3 z 5

(SPOILER) Ta knížka měla potenciál, ze začátku to mělo napětí a spád. A tolik dobrých nápadů - Claire a Daisy byly skvělé, škoda, že neměly více prostoru. Tajuplný most, který se objevuje jednou za 13 let. Tajemství. Ale poslední třetina byla utrpení. Vyvrcholení děje v močálu mělo logiku, ale zpracování bylo děsné. Neustálé opakování toho samého, byť pokaždé z pohledu jiné osoby, bylo utahané a do čtení jsem se musela nutit. Je mi moc líto, že tak dobře rozehraná knížka měla takový nemastný neslaný konec. Úplně mi to zkazilo požitek z četby.
A co mě teda udivilo, bylo, že sestry očekávaly u toho monstra stejnou anatomii jako u lidí. Vždyť to tak vůbec nemuselo být. No, co už. Čtení nelituji, ale zklamaná jsem.

Biba_with_Book
12.07.2021 1 z 5

Ono by to celkem i melo potencial. Ale takhle zpracovane mi to bohuzel prislo jako slatanina. Duchove, nadprirozene bytosti...nekde by to byvalo chtelo ubrat a nekde pridat. Nebo asi uplne nejsem cilovka pro pribehy o nadprirozenu. At tak ci tak, nejslabsi knizka co jsem kdy cetla.

stanislav0373
14.04.2021 3 z 5

Nerad píšu negativní recenze, nerad prozrazuji děj... Tady bych musel obojí.

V knize je značný potenciál, mnoho zajímavých myšlenek a míst, na kterých by se dalo stavět. Ale bohužel. Podle dle mě by bylo lepší, kdyby jednotlivá místa lépe rozvinula a knihu vydala jako soubor povídek. Přeci jen, Staywater je kouzelné místo...

Johny_H.
10.04.2021 4 z 5

Abych byl úplně upřímný nevím jak toto dílo hodnotit. Autorka má skutečně dobré nápady a neuvěřitelnou představivost to ano. Na druhou stranu založí na nějakém tématu příběh a přidá do něj několik dalších samo osobě dobře nosných témat, které tak nějak přehlušují hlavní myšlenku a co je skutečně neuvěřitelné nejsou nikterak vysvětlena. Bere se to jako fakt a čtenář se nějak musí smířit. Dal bych pět hvězd kdyby to bylo vše dobře vysvětleno což se nestalo. Sám za sebe bych dal 3 ale vzhledem k tomu, že je mi té knihy trochu líto vzhledem k zdejšímu hodnocení dávám 4 . Procentuálně by to bylo na 60%. Mrzí mě to těšil jsem se, ale od této autorky už nic. Sice první horor u kterého mě dvakrát zamrazilo, a styl psaní je také dobrý. Stačilo se držet příběhu kolem mostu a ne do toho cpát několik dalších témat mimo z nichž jen jedno mělo pro náš příběh podstatnou úlohu a ostatní se jen tak mihotali kolem. Není to zdaleka nejhorší to ani omylem, ale pochybuji že se k této knížce budete rádi vracet.

Leena
28.03.2021 odpad!

Takovou divnou slátaninu jsem už dlouho nečetla.
Nemělo to hlavu ani patu, chybělo tomu napětí.
Nejhorší kniha, kterou jsem poslední dobou četla.
Nedoporučuji, velké zklamání.

Majuš333
02.03.2021 5 z 5

Ak sa chcete báť, nesiahajte po tejto knihe, budete sklamaní... Ale ak chcete vypnúť myseľ a ponoriť sa do skvelého príbehu, tak kniha Mýtné je na to ako stvorená. Už od prvej strany to človeka núti otáčať stránku za stránkou...až sa ocitne na konci...

KatnissLavender
20.02.2021 3 z 5

Dle mého názoru je tato kniha nevalně hodnocena hlavně kvůli špatnému žánrovému zařazení. Berete-li do rukou knihu, o které vám tvrdí, že je to horor, čekáte, že se vám bude při jejím čtení strachy svírat srdce a tajit dech... A jak se budete po dočtení takové knihy cítit, když se nic z toho nestane? Myslím, že stejně, jako já... Zklamaní. To ale neznamená, že je tato kniha špatná! Právě naopak, byla čtivá, se zajímavým námětem, možná s neúplně využitým potenciálem, ale rozhodně hodna přečtení...

Roseblood
06.01.2021 5 z 5

horor je můj nejoblíbenější žánr

knížka mě moc bavila, má spád, bezva prostředí tajemného městečka, státní silnice poblíž močálů má občas o jeden most víc

oblíbila jsem si i hlavní postavy

rozhodně doporučuji k přečtení

hodnocení: 4,7/5*

JáŠárka
20.12.2020 5 z 5

Tato kniha mě mile překvapila. Nejsem hororový typ, ale byla mi doporučena v knihovně. Opravdu se mi líbila, na podzimní dešťové odpoledne jako dělaná. Děj rychle utíkal a i když bylo velmi brzy jasné kdo, co, kdy a jak, až do konce jsem se nemohla odtrhnout. Není to kniha, po jejímž přečtení bych se měsíc bála v noci na WC, ale čtení potěšilo.

Zuzunda
12.10.2020 4 z 5

Příjemná duchařina :) Asi to není pro náročné čtenáře, ale pokud máte rádi čtivé knihy tak doporučuji. Konec byl možná trochu roztahaný, ale jinak jsem si knížku užila a zhltla za pár večerů.

michaela.22
08.10.2020 4 z 5

Spíše než hororem bych tuto knihu nazvala duchařským dramatem. Od první stránky napínavá, lehce vtáhne čtenáře do děje a i když je zde dost hlavních postav, snadno se v příběhu orientuje. Za sebe mohu doporučit.

Záhadný
16.09.2020 2 z 5

No nevím. Nic moc. Autorka kolikrát popisuje naprosté zbytečnosti, např.: že pizzu přinesli na poškrábaném talíři. Koho to zajímá? I dialogy protagonistů jsou kolikrát takové nevyzrálé. Za mě zklamání.

Arkagas
04.09.2020 3 z 5

Hezký přebal, slibná anotace a popisek horror. To jsem v té knihovně přece nechat nemohla. A zase se žádné nadšení nekoná.
Dějová linka je skvělá - podivuhodný močál, most, který jen tak někdo nevidí a ztrácející se lidé v pravidelných intervalech po 13 letech. Bohužel si s tím autorka mohla pohrát víc. Rozhodně se nejedná o horror, ale spíše o slabší duchařinu s jedním monstrem nakonec.
Jako oddechové čtení na pár hodin to špatné není, ale já vážně čekala něco, u čeho mi bude běhat mráz po zádech a zase nic.. škoda.

vm81
17.08.2020 1 z 5

Velký špatný! Jedna hvězda za anotaci knihy, ta jediná stála za to... :-)

katy238
10.08.2020 3 z 5

Jednoduché vyprávění o jednom malém městečku poblíž močálu a sérii mostů, které se v periodicky opakujícím časovém období o jeden prodlouží. A když se tak stane, a neznalý jej přejde na druhou stranu, musí zaplatit a to cenu nejvyšší. Dva mladí manželé, Titus a Melanie, se rozhodnou vydat kempovat právě na toto báječné místo na druhé straně série mostů, po jejich přejetí ale už manželský pár není kompaktní. Rozjíždí se pátrání, ovšem zkušení už vědí, že nemá význam příliš pátrat. Kdo zaplatí mýtné, zpět jej už nedostane.
Mýtné nepovažuji za horor v pravém slova smyslu, ale spíše za dovolenkové čtení jako protiváhu červené knihovně. Někteří obyvatelé městečka poblíž močálu se vám budou líbit více, někteří méně a jiným budete cestu přes mosty dokonce i přát, i tak se ale jedná o dobrý výplach mozku na jedno použití.

Bee240
04.06.2020 2 z 5

Od knihy jsem očekávala horor což se nestalo, ale zklamaná úplně nejsem jelikož má kniha opravdu dobrý nápad a potenciál v příběhu. Těšila jsem se na ni jelikož jsem milovník hororů a kniha o strašidelném mostě kde se každých třináct let ztrácí lidi je moc dobrý nápad. Škoda jen že to nebylo úplně dotažené. Moc dobře bylo popsáno prostředí ve kterém se vše odehrává a čtenáře to přenese do toho pochmurného malého městečka. Co se týče postav tak ty byli velký kámen úrazu... Jak Titus a jeho žena Melanie až po Camerona kterého bych asi nejraději střelila brokovnicí do hlavy. Jeho kmotry Daisy a Claire ani nemluvě. Podle mého si více zasloužila prostor postava Karla a jeho příběh by mě zajímal a ještě Dave jeho příběh byl také dobrý a aspoň něco jsem se dozvěděla. Tuto knihu jsem začala číst a najednou byla na konci, ale nezbyl mi žádný zážitek jen prostě něco bylo mezi začátkem a koncem. Ale pokud autorka bude dále psát a vyvíjet se určitě napíše dobrou knihu jelikož tato měla opravdu potenciál.

Däniken
15.05.2020 3 z 5

Osobne si myslim, ze kamen urazu teto knihy je nevyvazenost hororoveho zanru. Autorka ma bujnou fantazii (co by vydala na tri knihy), to se ji fakt musi priznat, ale chodi kolem toho jako kocka kolem mrtve mysi. Lehce nadprumerna kniha ktera neurazi.

Basta1912
13.05.2020 2 z 5

(SPOILER) Moc pěkný potenciál, ale vlastně ve finále celkem nedořešeno. Možná jako filmová předloha by to bylo fajn... Nepochopila jsem ducha Karla v baru, a duchové v pokoji tet tam taky jen celou dobu prostě jen stáli? Mno... moc jsem se nebála, ale za ten potenciál... aspoň pár hvězdiček. Úplný odpad to nebyl

petrarka72
13.05.2020 3 z 5

Obávám se, že tato kniha doplácí na žánrovou nevyhraněnost. Najde se pár hororových scén (cesta přes most na začátku, duchové v komoře, závěrečné bloudění), ale jinak jde o příběh, který nedodržuje pravidla hororu, fantasy ani magického realismu - a tak nějak bezradně těká okolo... Veliká škoda, některé situace měly potenciál.

Klenotka
07.05.2020 1 z 5

Tak moc jsem se na to těšila. Anotace navnadila. Horory, zvlášť s tématikou tajemna, můžu. Bohužel kniha není ani jedno. Atmosféru to nemá žádnou. Hlavní "hrdina" je v knize minimálně, a z toho času víceméně chvíli poklábosí v baru, a to je tak všechno. Postavy jsou jen načrtnuté, bez hloubky, a bez pořádného rozvinutí příběhu je najednou konec, s totálně pitomým finále. Objevují se tu duchové, jako že jen tak. Potom se na jedné stránce píše o tom, jak se figuríny samy převklékají, ale nikde není další zmínka, *jak* a *proč* se to děje. Očividně to nemá s hlavní linkou nic společného, prostě to tam je. Kdybych se napila pokaždé, když je zmíněno něco o aligátorech, hadech, mechu a bažině, nedostala bych se střízlivá ani za první kapitolu.... Navíc "záhadná síla", kterou bych čekala, že bude obklopovat ten tajemný most, vlastně není ani nic tak záhadného...ještě zhruba do čtvrtiny knihy se to rozvíjí docela dobře. Ale pak si asi autorka řekla, že musí rychle skončit, tak tam halabala něco naházela. Jedno z největších knižních zklamání za poslední dobu.