Mystikové a mágové Tibetu

Mystikové a mágové Tibetu https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/146189/mystikove-a-magove-t-146189.jpg 4 21 2

Autentické vyprávění francouzské spisovatelky, cestovatelky a mystičky o době, kterou strávila v Tibetu pozorováním zdejšího duchovního života.

Tyet
19.02.2024 5 z 5

Slavná kniha, jejíž autorkou je Alexandra David – Neelová, belgicko-francouzská cestovatelka, spisovatelka, mystička, buddhistka a badatelka, dává čtenářům nahlédnout do tajemství a poměrů Střechy světa počátku dvacátého století. Po studiu filozofie v Paříži ji oslovil buddhismus, a tento zájem ji dovedl doslova až na kraj světa. V Tibetu prožila mnoho let a byla vysvěcena na lamu. Stala se naldžorpou, jak se zde nazývají mystikové s nadpřirozenou mocí. Což je zcela unikátní – byla cizinkou a k tomu ženou.
V knize s velkou otevřeností a zároveň zdravým skepticismem popisuje tajemství, kterých byla sama svědkem nebo o nich byla zpravena důvěryhodnými současníky.
„Jak je z této knihy patrné, lamaistické teorie v jakýchkoliv jevech jsou ve skutečnosti všechny totožné. Všechny jsou založené na síle ducha a je zcela logické u lidí, kteří většinou pokládají vesmír, jak jej vidíme, za subjektivní vidinu.
---
Bohové, démoni, celý vesmír je přelud, existuje v duchu, vynořuje se z ducha a v něm se rozplývá.“
Pokud vás zajímá Tibet, poustevníci, cvičení ducha nebo takzvané nadpřirozené jevy a populárně napsané pohádky o těchto věcech se vám příčí, tahle kniha je pro vás. Našla jsem zde mnoho paralel se sibiřským, jihoamerickým nebo africkým šamanismem.

džej
19.01.2019 4 z 5

Zajímavé, někdy až příliš podrobné líčení mystických zvyků Tibeťanů. Autorka popisuje také vlastní prožitky během cest po tibetské náhorní plošině, své setkání s dalajlámou i tibetskými mágy. Poučné, ale pro mě daleko méně poutavé než Mipam.