Mystika a erós

„V dějinách křesťanství můžeme vysledovat vždy dva proudy; jeden by rád dospěl k Bohu tím, že se zříká sexuality a pěstuje askezi a zdrženlivost; druhý, který zakouší Boha prostřednictvím sexuality a erotu. Obě cesty zřejmě odpovídají lidské zkušenosti.“

https://www.databazeknih.cz/images_books/22_/222816/mystika-a-eros-zUa-222816.jpg 31

Mystik und Eros (1993)

Duchovní literatura, Náboženství
Vydáno:, Česká křesťanská akademie

Sigas
02.10.2014

Tato útlá knížka mi stylem připomínala seminární práci: Letem světem přes názory mystiků a teologů, psychologů a filosofů na téma mystika a sexualita. Je to přístup nutně těkavý a povrchní, poslouží snad pro základní orientaci v problému jako taková literatura o sekundární literatuře. Ale vezmeme-li v úvahu, že samotní mystikové měli vždy potíže s mluvením o své zkušenosti a vyjadřovali se jen s přemáháním a s vědomím neadekvátnosti svých slov, je ještě větší otázkou, nakolik je možné a případné mluvit o mystice s takovým odstupem. Mluvení o mystice je buď mystické a bezprostřední, nebo se z něj vytratila podstata. To jen k mému dojmu, že dva základní pilíře lidského života si zaslouží trochu víc původnosti.
Bez uvozovek je řečeno asi toto: Smyslovost a duchovnost jsou jako dvě postranice žebříku, který nás může vést k dokonalé lásce k Bohu.

Autoři knihy

Anselm Grün