Mysterium tremendum

Mysterium tremendum https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/249260/bmid_mysterium-tremendum-IDX-249260.jpg 3 326 127

Absolutní odhalení nejtemnějších koutů lidské duše. Inspirace a posedlost Tizianovým obrazem Apollón a Marsyás. Neuvěřitelný přerod muže v bytost posedlou svým dílem. Emoční zážitek z tajemství zvaného mysterium tremendum. Rázný a hrůzný počin životem zkoušeného muže. Příběh se odehrává v 70. letech v Beskydech. Mladý výtvarník způsobí autonehodu, která ničivě dopadá na obyvatele vesnice i umělcovu psychiku. Román zaujme fanoušky filmů Davida Lynche a románů Stephena Kinga. Z české tradice navazuje na Ladislava Klímu či Gustava Meyrinka. Zjevná inspirace vychází i z textů kapely The Plastic People of the Universe.... celý text

mamzila
03.03.2016 2 z 5

No! Docela dobře se to četlo, to zase ano. Ale popravdě řečeno je zajímavější vznik knihy a všechno to divadlo kolem ní, než příběh samotný. Porovnání s mým miláčkem Kingem - k smíchu:-)
Nicméně knihu mám v knihovně jako raritku do sbírky.

Lucek
22.02.2016 odpad!

Nač ten humbuk kolem? Do očí bijící snaha za každou cenu šokovat. A srovnání s Kingem? Nodopsíprdele!?!

Jaehyun
09.01.2016 4 z 5

Upřímně moc nevím co k tomu všemu říct. Na tuhle knížku jsem se opravdu hodně těšila a dlouho jsem kolem ní chodila v knihkupectví a pouštěla si o ní i videa která mě opravdu nadchla. Nakonec se objevila i v knihovně, tak jsem si ji půjčila. Ze začátku mě trochu mátlo to, jak byl příběh každou kapitolu psaný pohledem někoho jiného, což trochu dělá problém vžít se s některou z postav a tak jsem to musela číst v kuse bez větších přestávek abych si vše mohla dobře zapamatovat a nepřemýšlet o ničem jiném, jen o té knize a příběhu jako samotném.
Jako příběh byl docela dobrý jen bych řekla že moc nesplnil moje očekávání. Z videí jsem si myslela že to bude trochu víc... no.. nevím jak to říct.. prostě že to bude něco víc, když o tom všude tak mluvili. Ale nemůžu říct že to bylo špatné, třeba si to ještě někdy v budoucnu ráda přečtu..

Miricius
08.01.2016 1 z 5

Veľké sklamanie. Pri čítaní som mal pocit, že čítam scenár k telenovele s prvoplánovou zápletkou, ku ktorej sa trpezlivý čitateľ prebojuje až v poslednej štvrtine knihy. To som už bol tak znudený, že ma (za iných okolností možno zaujímavý) dej nechával naprosto chladným.
V každej vypätej situácii hrdinovia spomínaju na príbeh z detstva s podobnou zápletkou, ako práve prežívajú. To by nevadilo, keby ich nebolo tak mnoho a nejednalo sa o príbehy, ktoré akoby vypadli z pera Haliny Pawlowskej v Banánových rybičkách.
Za mňa k dobru nepridal ani marketing, ktorým sa snažia ohúriť naivného čitateľa. Kniha má zaujať svojim dejom a nie propagáciou.

Lindulinek
18.12.2015 4 z 5

Ze začátku mě kniha nenadchla a říkala jsem si, že opět jedna, kde kvalita pokulhává za marketingem. Nakonec mě pohltila a druhou polovinu jsem četla jedním dechem a s mrazením v zádech. Příjemná změna proti detektivkám, které výhradně čtu.

Palom
29.11.2015 1 z 5

Bohužel, nešlo dočíst, snad se k tomu někdy vrátím, třeba v jiném rozpoložení...

amenta
20.11.2015 2 z 5

Humbuk kolem knihy mi unikl. některé pasáže výborné, čtené s husí kůží nebo lehkou nevolností. Celkové vyznění velmi rozpačité. Zdráhala bych se doporučovat dál...

cortina
19.11.2015 4 z 5

Mám ráda fakta, horory a tajemno nemusím, ale tato kniha, jíž předchází hodně velká reklama, mě nenechala jít spát, dokud jsem nedočetla. Občas, spíše ke konci, jsem se ztrácela a nevěděla jsem, co je realita a co výplod autorovy fantazie. Rozhodně toto čtení doporučuji a za pár let se ke knížce vrátím...

slepicka
12.11.2015 4 z 5

Mysterium tremendum - inspirující tajemství. Nevím, možná, že ano. Každopádně je to knížka zajímavá u které se musí přemýšlet.
Ze začátku to vypadalo jako klasický vzorec - zločin (respektiva vina) a trest. Postupně s to však vyvinulo v něco daleko většího, záhadnějšího.
Ano v anotaci se píše cosi o Lynchovi, Kingovi, Plasticích a to všechno tam skutečně je, ale i něco navíc. Chvíli si člověk není jistý co je sklutečnost, co představa vyvolaná obrazy a co vize autora, který určitě fičel minimálně na houbičkách. :-)
Přemýšlel jsem, kolik dát a jak to vlastně ohodnotit a nakonec jsem dal za 4 a zjistil, že se mi to vlastně líbilo. Možná proto, že jsem fanoušek Lynche, Kinga, Klímy i Plastiků :-)

čef
01.11.2015 5 z 5

Tato mystifikačně mysteriozní kniha je určitě zajímavá, stylem nezvyklá a dějem neotřelá. Myšlenkově také přináší něco, co nebylo ještě příliš rozpitváno v jiných dílech. Pro mne je úplně jedno, jestli kniha a další díla kompletu vznikla jako nějaký ujetý projekt, hlavně, že jsem si trochu připomněl 70.léta a neohroženost řady lidí brodících se v moři nepochopení za svobodou, která byla v té době hodně daleko za obzorem.

Veggi
25.10.2015 4 z 5

Knihu jsem zhltla během pár dnů. Příběh byl zajímavý, ale podle mediální kampaně jsem čekala úplně něco jiného : ) Čekala jsem spíš horor nebo psychohoror. Dosud nevím, zda mám věřit tomu, že si autor odřezal kůži z boků a dokumentu, který je ke zhlédnutí na youtube. Mám pocit, že je to spíš reklamní kampaň na propagaci knihy než pravda : D Každopádně dokument na youtube je točený, takový tím americkým způsobem, kde se k problematice vyjadřují všichni od policistů, doktorů až po osoby, které komunikují s duchy atd.
Mě osobně příběh zaujal a konec se mi líbil. Přišel mi zajímavý a každý si tam najde to své : )

sofmysl
17.10.2015 odpad!

Souhlasím s komentářem níže...mnoho povyku pro nic. Reklama veliká, příběh zajímavý, konec naprosto shazující. Knihu už bych v životě nevzala do ruky

Ennie
13.10.2015 3 z 5

Knížku jsem začala číst jen proto, že jsem se dočetla o tom, že „autor napsal knihu a odřezal si kůži, aby do ni svázal knihu“ (to jsem vlastně zjistila až po zaujetí obalu knihy :D). Už to, že to může někoho jen napadnout je děsivý a nechutný. Pak jsem si přečetla něco málo o ději. Můžu říct, že jsem čekala něco docela jiného. Hlavně mě překvapilo, že je knížka tak slabá. Kdyby byla silnější můžu říct, že bych nejspíše nedočetla dokonce.

Kniha se četla dobře, ale ze začátku byla o ničem. Začala být zajímavá až ve své poslední třetině (takže skoro na konci). Mám ráda psychologické knihy a filmy, co nutí přemýšlet, co je vlastně pravda a co jsou jen přeludy/sny. Všem, kdo začali číst a přemýšlí o odložení, doporučuji dočíst. Jen je škoda, že vážně jen posledních několik stránek za to stálo. Kdyby jich bylo trochu víc, uvažovala bych i o 4hvězdičkách.
Trailer a 25 minutový dokument o autorovi jsem shlédla až po přečtení. A nejspíš se půjdu kouknout i na film až bude (jsem zvědavá, co z toho vypotí). Ale vážně pokud jste to ještě nečetli, tak nečekejte kdo ví co.

PS: Lajkla jsem i fb a až budu mít čas, budu pátrat jak to vlastně bylo :D.

Attia
13.10.2015 4 z 5

Někdo vzal své nejzvrácenější a nezvrhlejší představy. Smotal je do příběhu plného klišoidních prvků, jehož hlava a pata se trochu ztrácí, ale svou podobou, syrovým popisem šílenství, nejistou neurčitostí člověka beznadějně fascinuje.

mpb1913
07.10.2015 3 z 5

S reklamou sem se potkal až po koupi knihy, ale proč né. Nová doba, jen houšť podobných projektů. Za propagaci 5 *.
Knížka samotná je těžkej průměr, příběh je ani vlastně nevím o čem, podán dost nezáživně. Největší plus tohoto "Díla" bylo, že jsem po dlouhé době dostal chuť pustit si Plastiky.

Jack333
04.10.2015 3 z 5

Velice poutavá až přímo dokonalá propagace k rozporuplné knize, někdo ji totiž uctívá, jiní ji haní. Upřímně jsem z ní na rozpacích. I přesto jsem jí dal tři hvězdy, ač si je možná ani nezaslouží, i když velice kvituji spojení příběhu s malířstvím, což mi trochu připomnělo slavný Obraz Doriana Graye ;).

misha-ko
25.09.2015 odpad!

Knihu jsem četla asi dva měsíce! Až tak byla nezajímavá.

framar
23.09.2015 4 z 5

Nebyla jsem zklamaná, ale ani v šoku. Reklama trochu přehnaná, ale jak jinak donutit lidi, aby dnes kupovali knihy. Na konci píšou, že "mluvu" trochu přizpůsobili dnešku. Mně se to líbilo, zvláštní..

Lucina88
22.09.2015 2 z 5

Perfektní reklama a tahání za nos - to je tak vše. Nedůvěřuji českým thrillerům, ale u tohoto jsem udělala vyjímku - ale opět jsem padla na hubu - ztráta času a dost mě to mrzelo, že jsem se nechala nachytat přeslazenou reklamou.

nai.ivka
19.09.2015 1 z 5

Mystické? Inspirující? Asi chtělo, jenže ... možná v devadesátkách bych si z toho sedla na zadek, mám pocit, že převážil kalkul. Další díla? Děkuji stačilo mi to.

thrillery tajemství české horory

Autorovy knížky