Mysterium tremendum

Mysterium tremendum https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/249260/bmid_mysterium-tremendum-IDX-249260.jpg 3 326 127

Absolutní odhalení nejtemnějších koutů lidské duše. Inspirace a posedlost Tizianovým obrazem Apollón a Marsyás. Neuvěřitelný přerod muže v bytost posedlou svým dílem. Emoční zážitek z tajemství zvaného mysterium tremendum. Rázný a hrůzný počin životem zkoušeného muže. Příběh se odehrává v 70. letech v Beskydech. Mladý výtvarník způsobí autonehodu, která ničivě dopadá na obyvatele vesnice i umělcovu psychiku. Román zaujme fanoušky filmů Davida Lynche a románů Stephena Kinga. Z české tradice navazuje na Ladislava Klímu či Gustava Meyrinka. Zjevná inspirace vychází i z textů kapely The Plastic People of the Universe.... celý text

BuryHK
20.05.2017 4 z 5

Ten pocit ,když nic nečekáš a dostaneš hodně..Bože právě dočteno a !!!!!!Jsem toho plný .Nemůžu pochopit zdejší hodnocení ,ale budiž.
U knihy musíte přemýšlet není lehká ,ale je psaná čtivě a třeba vzpomínky na minulost se mi líbili a to mě u zmiňovaného Kinga třeba vadí ...
Jsem spokojený opravdu a těším se až si jí jednou zase přečtu

Richard Hrob
29.04.2017 5 z 5

Za mě pět hvězdiček. Dlouho jsem už nečetl nic tak dobře napsaného. Skvělé téma, výborné reálie. Prostě pro mě objev.

Půca4
12.04.2017 4 z 5

Kniha nebyla vůbec špatná, nikdy jsem nic podobného nečetla. Ale mnohem zajímavější, než samotná kniha, mi přijde příběh, který se k ní váže a samotný autor.

qydko
27.03.2017 4 z 5

Já vlastně ani moc nevím, co si o této knize myslet. Asi jsem neodhalila vše, co se v ní skrývá. Co jí ale rozhodně nemůžu upřít je dokonalé PR, které nemá v našich zeměpisných končinách obdoby.

Oleg_Kabelac
15.02.2017 odpad!

Šlápnutí do kravského lejna je zajímavěší událost.

Danago
09.02.2017 4 z 5

Knížka určitě nebude pro každého. Příběh je čtivý, napínavý , tajemný , překvapivý, chvílemi šokující .
Knížka je napsaná v 70. letech a odehrává se ve stejné době v Beskydech. Na tu dobu je příběh od českého autora určitým způsobem mimořádný.
Autor se pohybuje na hranici mezi snem a realitou – čtenář musí dávat velký pozor , aby se v ději dobře orientoval. Je to zajímavě napsaný psychologický román.
Reklamní kampaň šla mimo mě, proto jsem ke knížce přistupovala bez přehnaných očekávání. Nejsem z Beskyd, takže ani špatné nářečí se mě nijak nedotklo. Knížka mě překvapila , ale je to něco jiného.

alekriz
30.01.2017 4 z 5

Vzhledem k velké kampani před tím, než kniha vůbec vyšla na prodejní pulty, jsem z ní byla celkem zklamaná.
Na druhou stranu se mi líbí, že je opletena záhadou a tajemnem.
Tak, že za mě si myslím, každý si v té knize něco najde, proto dávám 4 hvězdy.

martina1199
28.01.2017 3 z 5

Kniha o podivném maniakálním snad géniovi psaná maniakálním snad géniem...Poslední třetinu jsem opravdu hltala, ale pointu jsem asi nepochopila, takže pro mě mysterium určitě :) Zkusím asi ještě jednou, někdy...

A malá poznámka - celkový dojem z knihy byl mnohem autentičtější, kdyby postavy nepoužívaly v popisech koncovku -ej, když se to skoro celé odehrává v Horní Bečvě. Výrazy jako cyp a jiné krajové by příběhu dodaly skvělý punc opravdovosti, kdyby vzápětí nenásledovalo něco jako nas*anej apod.

Bílá paní
11.12.2016 1 z 5

Protože zřejmě žiju na jiné planetě, reklamní haló věnované knize se mi vyhnulo. Anotace mě ovšem zaujala. Po přečtení už jsem samozřejmě trochu skeptičtější ohledně celé té kauzy a samotné existence domnělého sebevraha Rainera; a jestli se vážně jedná o pouhý marketingový tah, je to škoda, protože pak by tahle kniha, nebo aspoň ten originální rukopis vázaný v lidské kůži, byl aspoň něčím zajímavý.
Anotace se odvolává na Klímu, ale proti tomu je vážně slabý odvar. "Mindfucků" je tam dost, sexuálních scén a násilí taky, ale nejsem si jistá, zda za fakt, že to na mě naprosto nezapůsobilo, může to, že jsem já otrlý čtenář, nebo absence jakéhokoliv umného budování napětí.
Celkově mi kniha přišla prostě špatně napsaná. Zápletka nebyla tak špatná, ale neuvěřitelně překombinovaná. Autor se snažil postavy nevykreslovat typicky černobíle a schématicky, což mu jde ke cti, výsledkem ovšem (protože je kniha celkem útlá a postav dost, tak o nějakém význačném vývoji nemůže být řeč) je, že nejde pochopit, o co komukoliv v té knize jde (kromě Vincenta a Lucie, kteří se chtěli o**t navzájem, ok. Mám na mysli teď "hlubší" pohnutky, když se má údajně jednat o existenciální příběh).
Poslední věc, která mě iritovala snad nejvíc, bylo zasazení knihy. Mám takový dojem, že knihu napsal Pražák/Čech a zasadil ji na Severní Moravu, protože mu to přišlo zajímavé, nikdy tu nebyl a taky předpokládá, že v take ďuře to nikdo nebude zkoumat, jestli tu kdy nějakého chlapa s odřezanými kusy kůže z trupu našli. Ne že bych bych se hodlala rozohňovat, že napsali cypa s měkkým i, ale postava havíře, která mluví obecnou češtinou, to fakt... ne. Prý upravili nesrozumitelné dialektismy s respektem k původnímu textu, ale za tohle by vám asi, vážená redakce, dal každý Moravák přes hubu.
Shrnu to, kniha za to nestojí. Existují mnohem kvalitněji napsané knihy, které poskytují stejnou nebo podobnou míru šoku, nebo... čeho vlastně chtěl autor docílit.

Brace
29.10.2016 2 z 5

Mediální kampaň knize očividině uškodila, čtenáři očekávali literární bombu a dostali bohužel vyhořelou vánoční prskavku. Což může být nakladatelství Panteon fuk, protože kniha se nejspíš dobře prodávala. Já měl výtisk z knihovny, takže v tomhle směru mi to srdce nedrásá. Co ovšem ano, je kvalita příběhu. Jakého, ptá se zkušený čtenář? Vždyť tam žádný nebyl. Já osobně jsem takový čtenářský primitiv, mám rád, když příběh směřuje od bodu A do bodu B. Tenhle se točil v kruzích jako káča a čtenáři jde z toho hlava kolem. Zadní strana obálky dokonce používá slova jako mysteriózní existenciální (ještě tam chybí třeba takové progresivní) příběh. Na to ovšem seru, já se chci pobavit a u Mysterium Tremendum se tak nestalo!

Scarlett80
08.10.2016 2 z 5

Skvělá reklama. Jak by také ne - nalezeno v deskách z lidské kůže. Samotná kniha však zklamala. Z počátku nudny děj, konec se zdál jakoby autor ujižděl na drogách. Nenašla jsem tam kvalitu, kterou kniha slibovala.

ptoček
06.10.2016 2 z 5

Obálka skvělá, námět super, bohužel to je tak všechno. Zpracování zvláštní, zmatené, do čtení jsem se od druhé půlky nutila. Nezaujalo, nešokovalo, nevyděsilo.

michalmatousek
07.09.2016 5 z 5

Čtivé. Tajemné. Překvapivé.

sinfulka
29.07.2016

Na první pokus nedočteno... uvidíme časem.

Misha11
25.07.2016 1 z 5

Reklamní masírka okolo téhle knihy mě nezasáhla, ale téměř před rokem jsem knihu uviděla v knihovně a řekla si, že jí dám šanci. Ten nápad mě opravdu zaujal, přišlo mi to zajímavé, ale nemohla jsem se začíst. Vadilo mi všudypřítomné nářečí - nejsem žádný odborník, nerozumím tomu, ale dost mě to rušilo, celkově styl psaní mi moc nevyhovoval. Další problém jsem měla s neuvěřitelností, ten konec to dodělal.
Pro mě zklamání, veliká reklama okolo a očekávání se, u mě, nedostavilo.

Marluksa
12.07.2016 4 z 5

Nadchla mě obálka (je naprosto skvělá) a kupodivu mě nezklamal ani obsah. Kniha byla čtivá, napínavá, tajemná, chvílemi šokující a neodložitelná. Možná mě ani tak neuchvátila představa skutečného příběhu, jak to, jak byla napsána. Rozhodně doporučuji.

PetikLozik
30.06.2016 5 z 5

Musím říct, že jsem NIKDY nečetla nic podobného. Na knihu jsem narazila náhodou v knihovně, takže jsem o nějaké reklamě na tuto knihu neměla ani ponětí. Neměla jsem od ní žádné očekávání, tudíž mě příjemně překvapila. Četlo se to docela rychle a líbila se mi syrovost příběhu. Ani nevím kolikrát, jsem si během čtení, vzpomněla na báseň Zdechlina (Květy zla) - Charles Baudelaire.

sgjoli
04.06.2016 5 z 5

Tato kniha často bývá přirovnává k dílům od Stephena Kinga, Ladislava Klímy a Gustava Meyrinka. U Kinga nevím, tak načteného ho nemám, ale pokud znáte Utrpení knížete Sternenhocha od Klímy a Golema od Meyrinka, tak tyto knihy vám Mysterium tremendum určitě bude připomínat.
V této Reinerově knize panuje naprosto úžasná napjatá, tísnivá atmosféra, v níž autor skvěle balancuje na hranici mezi snem a realitou – čtenář tak musí být neustále v pozoru, aby se mu dobře dařilo se orientovat, co se děje a která postava má co na svědomí. Je to výborně napsaný psychologický román, který se vám zaryje do paměti a zůstane vám v ní ještě dlouho po přečtení.
Knihu jsem si naprosto užila a určitě se k ní vrátím! Rozhodně považuju Mysterium tremendum za jednu z nejlepších věcí, co jsem v letošním roce přečetla.

NachlJ
12.04.2016 5 z 5

kniha mě nezaujala reklamou nevěděla jsem nic o ní, ale líbila se mi a koupila si ji. Kniha mě pohltila a Sebastian Rainer mě začal zajímat. Myslela jsem si že vydržim hodně ale ten konec byl moc. Konec byl tak na mě moc že jsem dočítala s husí kůží.
A určitě se ke knize vrátím.

petra1394
20.03.2016 4 z 5

Škoda té nafouklé reklamní bubliny. Jasné, že se kniha pak lépe prodávala, ale zas tak špatně napsaná nebyla, aby bylo nutné vymýšlet takové báchorky o neexistujícím autorovi a o tom, jak knihu svázal vlastní kůží a kdesi cosi. Škoda. To je asi jediná chyba na celé knize.

thrillery tajemství české horory

Autorovy knížky