Mysterium tremendum

Mysterium tremendum https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/249260/bmid_mysterium-tremendum-IDX-249260.jpg 3 326 127

Absolutní odhalení nejtemnějších koutů lidské duše. Inspirace a posedlost Tizianovým obrazem Apollón a Marsyás. Neuvěřitelný přerod muže v bytost posedlou svým dílem. Emoční zážitek z tajemství zvaného mysterium tremendum. Rázný a hrůzný počin životem zkoušeného muže. Příběh se odehrává v 70. letech v Beskydech. Mladý výtvarník způsobí autonehodu, která ničivě dopadá na obyvatele vesnice i umělcovu psychiku. Román zaujme fanoušky filmů Davida Lynche a románů Stephena Kinga. Z české tradice navazuje na Ladislava Klímu či Gustava Meyrinka. Zjevná inspirace vychází i z textů kapely The Plastic People of the Universe.... celý text

Enigmatic
06.04.2019 5 z 5

Po přečtení komentářů a recenzí, tajemstvím obestřené osobnosti autora a "technického" zpracování rukopisu samotného, jsem po této knize sahal se smíšenými pocity. Nelituji! Knížka mě překvapila srozumitelně psaným stylem, ve kterém se jasně prolínají jednotlivé časové linie spolu s vizemi a sny jednotlivých aktérů. Vyzdvihl bych i šikovně pojaté vzájemné prolínání se snů, vizí a surově naznačované reality, zejména v druhé polovině knihy. A "třešnička na dort"? Mysteriózní nádech celého příběhu...

mata57
31.01.2019 5 z 5

Takový přehnanou mystifikací uvozený balíček propletených žánrů. Solitérní nezařaditelný, nevyhraněný artefakt. Stojí ale za přečtení.

stoun25
08.01.2019 5 z 5

Tato kniha si doopravdy zaslouží vyšší hodnocení než 65%. Za mě dávám plný počet.. Autor se vyznamenal se svojí prvotinou a doslova do ní dal celý svůj život stejně jako jeho hlavní postava do obrazu. Kniha ve mě zanechala hluboký dojem.

hoesch
01.01.2019 5 z 5

Myslím že si to zaslouží více než 65 %.

Měňavka
30.10.2018 5 z 5

Osud samotného autora mluví za vše (krátce před smrtí si odřezal několik centimetrů své vlastní kůže ze zad a z boků a ručně psanou knihu do ní svázal. Údajně z toho důvodu, aby do knihy po smrti přešla jeho duše). Kniha je bohužel jediným dílem, které světu přenechal a podle mě je to škoda. Ačkoliv zjevně nebyl po psychické stránce OK, věřím, že jeho myšlenky měly světu co říct. Vzhledem k autorovu stavu, má kniha odpovídající obsah. Doporučuji knižním gurmánům a zájemcům o netradiční čtení.

Allla9
28.09.2018 4 z 5

Čtivá knížka, místy dost matoucí.

PetaZ
26.09.2018 4 z 5

Co to sakra bylo? Na jednu stranu wow, na druhou fuj a na dalsi coze? Stoji za precteni, ale za ten konec jedna hvezda dolu, ten byl uz fakt ujety..

Rade
08.09.2018 3 z 5

Souhlasím s názory, že silná reklamní kampaň knize ublížila. Nikoliv prodejností, ta se asi navýšila a tedy účel byl splněn, ale při čtení, ať člověk chce nebo nechce, musí stále myslet na domnělé okolnosti vzniku knihy.
Ta kniha nebyla úplně špatná. Dokonce v druhé půli byla svým způsobem hodně působivá, snové vize prostřednictvím obrazů byly dost silné. Nechápu dlouhý rozjezd, příběh Jaroše a Elišky a její rodiny se mi zdál nadbytečný a podle mě sevřený příběh trojúhelníku Erik – Lucie - Vincent nepochopitelně rozmělnil. Pokud by autor skutečně po sepsání knihy učinil, co nám je namlouváno, pak bych čekala naprosto nevídanou pecku. Bohužel, přes množství krve, pochmurnosti a snahu šokovat, je kniha na popisovaný způsob vzniku vlastně celkem „normální“, knihu ručně psanou a svázanou do vlastní kůže autora bych si představovala úplně jinak… Takže hodnocení tak nějak napůl…

Met...
08.05.2018 5 z 5

Napínavá kniha

evka.jurca
12.04.2018 4 z 5

Velmi silný literární zážitek.

Jessie_K
16.03.2018 3 z 5

Ráda bych vzkázala panu spisovateli, že to není takový, trhák, aby stálo za to ho svázat do vlastní kůže. Teda kdyby za a) autor žil a za b) nebyl to celé jen pokus o šokující PR. No nic. Co se týče příběhu - vůbec mi nesedl styl psaní, nebavily mě flashbacky z dětství a ten konec? No nebudu se rozepisovat, abych neprokecla spoiler, ale palec dolu. Čím může dílo naopak zaujmout, je podle mě výborné vykreslení fantasmagorií hlavní postavy, náhled do mysli umělců obecně a samozřejmě syrovost v některých částech textu. I když dle mého i v tomhle mohl autor klidně přitlačit, pokud chtěl příběh stavět především na šokování čtenáře. Což podle promo očividně chtěl.

Nazli
06.03.2018 5 z 5

Jedním slovem - pecka! Rozhodně doporučuji!

Marekh
06.03.2018 4 z 5

Kniha se četla celkem dobře. U některých úseků jsem se trochu nudil, jiné pasáže byly naopak velmi čtivé. Kniha vyvolala ve mne také pocity napětí a strachu. Kniha se dá zařadit jako thriller s hororovými prvky.

Kája95
29.12.2017 2 z 5

Kniha se velmi dobře četla, za dva dny hotovo. Ale řekla bych že to byl obyčejný román, nijak nezaujal a mysterium ....no znovu už ne.

Hufendy
16.12.2017 4 z 5

Kniha nebyla špatná. Ještě víc navodilo atmosféru, když jsem se dověděla víc o autorovi. Při čtení jsem často měla podivné záchvěvy strachu a nepříjemného pocitu, ale právě tohle na tom miluju. Zajímavě nalsaná kniha.

Karborund
11.12.2017 4 z 5

Emoční cesta do nitra lidské duše s jeho temnými zákoutími.Reklamní "masírka" knize spíše uškodila, ale kdo se nebojí podívat pod slupku lidské povrchnosti určitě nebude zklamán.

Enii556
09.12.2017 5 z 5

Naprosto bozi knizka a ten konec mi fakt vyrazil dech! A dost jsem se nad tim zasekla nez jsem se po precteni vzpamatovala! Proste super doporucuju!!

Maedros
21.09.2017

Vůbec jsem nepochopil ten konec.

p248
01.09.2017 4 z 5

Pohled autora na lidské bytí a smrt je trošku mimo prostor vědomí střízlivého mozku. Kniha je v některých fázich trochu náročnější a vyžaduje hodně pozornosti, aby čtenář nevypadl z děje. Psana je ovšem kárásně a krásně provokuje.

kata0strab
11.08.2017 3 z 5

Zviditelňování, vychvalování a celková reklama v podstatě předběhla obsah knihy. Pro mě jedno velké zklamání. Konec byl docela hektický a myslím, že by neuškodilo, kdyby se posledních pár kapitol z knihy vytratilo, úplně mi to zkazilo celou knihu.

thrillery tajemství české horory

Autorovy knížky