Myslete na děti!

Myslete na děti! https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/242296/bmid_myslete-na-deti-rWi-242296.jpg 4 395 107

Fiona pracuje jako soudkyně Nejvyššího soudu a při svém mimořádném pracovním vytížení vnímá manželův zálet s mladší ženou, na který mu přijde, sice bolestně, ale zároveň na nějaká hluboká řešení prostě nezbývá čas. Řeší komplikovaný právní spor – sedmnáctiletý mladík umírá na leukemii a rodiče odmítají transfuzi krve; patří ke Svědkům Jehovovým. Potvrdí soudkyně v precizně vedeném sporu, že právo na život je víc než právo rodičovské?... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Odeon

The Children Act , 2014

Yorika
09.02.2019 4 z 5

Život je jen o rozhodnutích.Pokud jste soudkyně, rozhodujete nejen o sobě ale i o jiných.
Kdo však dokáže opravdu určit, jaké rozhodnutí je to správné?

Jackjelly
31.01.2019 5 z 5

Mám rád knihy, které kladou otázky a odpovědi nechají na čtenáři. Tato kniha jich pokládá hned několik a musím říci, že po dočtení si nejsem úplně jist správnými odpověďmi. Kniha zanechává, alespoň v mém případě, mnoho námětů k přemýšlení. Osobně se domnívám, že jediná správná odpověď neexistuje a každý si musí přebrat sám v sobě, jestli upřednostní svůj "světonázor", a nebo se bude snažit pochopit argumentaci druhé strany. Bohužel žijeme v realitě, kdy je tato snaha dehonestována jako slabost a je oceňován "jediný správný pohled".
P.S.: Nemohu tak docela souhlasit s textem doslovu. Nedomnívám se, že by vyznění knihy nějak intenzivně nutilo akceptovat pohled autora na položené otázky. Myslím si, že ponechává zcela na čtenáři, jak si na ně odpoví. Přiznávám se, že jsem zatím, pár hodin po dočtení, odpovědi nenašel. Ale vím, že nad nimi budu dlouhou dobu přemýšlet.

petrarka72
19.01.2019 5 z 5

Všechno je otázkou rozhodnutí. Ta rozhodnutí určuje nejen rozum. A soudce i svědek Jehovův se nestačí divit... Mikrodrama stárnoucí a zdánlivě opouštěné a opouštějící ženy jako křižovatka příběhů, které degradují na studené soudní případy, i když z nich probleskuje silná emocionalita. Pro mne nečekaně silné čtení, byť McEwanův styl ztrácí s každou další knihou na expresivní drastičnosti.

Madluska
15.01.2019 4 z 5

Dobrá knížka v pravý čas. Kupodivu mi nepřipadala autorova snaha o pohled na život a svět "ženskýma očima" trapná nebo prvoplánová. Snad proto, že si za svou hrdinku vybral téměř vždy racionální až chladnou soudkyni. Oceňuji množství témat, která na tak malém rozsahu dovedl nastolit - dlouhodobý vztah se všemi šrámy a bolestmi nastřádanými za dobu vlastní existence, skloubení rodiny a kariéry, souboj ega úspěšné ženy a úspěšného muže, honbu za ztraceným mládím, právo na rozhodování o vlastním životě i vlastním přesvědčení, náboženská svoboda a tolerance,... Dalo by se ještě pokračovat, hlavní ale je, že McEwanovi se daří to všechno slepit do jakžtakž soudržného celku, u něhož navíc čtenáře zajímá, jakým směrem se bude ubírat dál. A zase jako vždy si čtenář může užít jednu situaci z několika perspektiv, díky čemuž nakonec váhá, komu má vlastně fandit, a koho má odsoudit. Místy hodně silné a náročné, ale určitě stojí za přečtení a vstřebání.

hermína14
28.10.2018 5 z 5

Chytré, svižné, promyšlené...to, že se konec dal uhodnout, vůbec nevadilo. Nebyl to pro mě ani příběh o náboženstvích a jejich pravidlech, ale o rozhodování o cizích osudech s nejlepším vědomím i s rizikem, že dopadnou s mírnou oklikou stejně "po svém"...jen v tom soudce bude mít mnohem hlouběji namočené svědomí...bylo fascinující a útěšné, s jakou vervou se Fiona, Mark a zřejmě i Charlie pouštěli do svých případů.

DendousSKS
04.08.2018 3 z 5

"Různá náboženství, morálka, to jsou jen jednotlivé vrcholky v hustém pohoří viděném z velké dálky, žádný z nich není zřetelně vyšší, významnější, skutečnější než jiný. Co je zde k souzení?"

Karcoolka2210
01.07.2018 5 z 5

Ďalšia super kniha z pera pána McEwana a ďalšia vážna téma, ktorá sa nie vždy ľahko číta. Ale McEwan vie ako na to. Povolanie sudcu mi niekedy príde ako fikcia, že je to len v knihách a filmoch. Môžu naozaj cudzí ľudia rozhodovať o životoch druhých ľudí, detí, rodín ... ? Niekedy mi to príde, že na to nemá nikto právo, inokedy je zásah nezávislej osoby nevyhnutný. No neviem, ich rozhodnutie sa nekončí v súdnej sieni, a môže mať aj veľmi negatívny dopad na určité osoby. J osobne by som asi nedokázala urobiť rozhodnutie v tomto konkrétnom prípade, ale sudkyňa Fiona Maye ho urobila a aké to malo následky, nuž, stojí to za prečítanie. AJ

los
12.05.2018 4 z 5

skvěle vykreslená psychologická sonda do myšlenek, pocitů a jednání soudkyně, bezdětné šedesátnice, která musí - ať chce, nebo ne - radikálně rozhodovat o životech cizích, známých i vlastním

intelektuálka
06.04.2018 5 z 5

Výborně, pane spisovateli...
Položena otázka: existuje vůbec situace, kdy rodiče mohou rozhodnout o smrti svého dítěte?

Fiona je erudovaná soudkyně v oblasti rodinného práva.
V období, kdy je její soukromí narušeno nevěrou manžela přichází komplikovaný právní spor - rozhodnutí o léčbě smrtelně nemocného mladíka.
Chlapce by zachránily krevní transfuze ....ale... rodiče jsou svědci Jehovovi...

Fiona chlapce navštíví a svým rozhodnutím mu zachrání život...
Ale tím příběh nekončí - a Fiona nedokáže přijmout další pokračování chlapcova života:
"Domnívala se, že její odpovědnost končí na prahu soudní síně. Jenže jak by tam mohla končit?
Vyhledal ji, chtěl to, co chtějí všichni - smysl života"....

Rodiče, myslete na děti... dejte jim život a zároveň svobodnou volbu, jak se svým životem naložit....
Tohle téma musí být za 5.

pietroaretino
14.03.2018 5 z 5

"Obrovské štěstí, když přijdete na svět s náležitě zformovanými tělesnými orgány na správném místě, když se narodíte rodičům, kteří jsou láskyplní, nikoli krutí, nebo když se díky nějaké geografické nebo společenské náhodě vyhnete válce nebo chudobě. A jestliže to všechno naleznete, je mnohem snazší být bezúhonný a počestný."

LuckyZ
08.03.2018 5 z 5

Krásná a poučná kniha. Připomněla mi knihu Je to i můj život od T.P. Zajímavý pohled do soudní praxe i světa svědků Jehovových. Doporučuju.

bookcase
18.02.2018 4 z 5

Je dobrej prostě. Umí. Dobře napsaná sonda do života jedné stárnoucí právničky plus otázky morálního charakteru navrch. Líbilo se.

micha-ella
16.02.2018 3 z 5

McEwan je můj oblíbený autor, ale tato knížka mi úplně nesedla. Jednotlivé soudní případy provázané krizí v manželství hlavní postavy jsou dobře napsané, ovšem zároveň mi tak nějak narušovaly hlavní příběh. Obyvatelé Londýna určitě ocení popisy míst a tras, každý rád čte o městě, které zná. Já byla tentokrát svým autorem trochu zklamaná.

Lodja
07.01.2018 4 z 5

"Právnické žvásty" mne kupodivu ani moc neobtěžovaly, přestože je mi tento obor skryt a zatajen. Ocenila jsem ale náhled na poměrně kontroverzní vztah a sondu dovnitř staršího člověka (protože mám pocit, že mladší generace - včetně mé osoby - mívá o té starší občas tendence si myslet, že city, emoce a vztahy jdou úplně mimo ně). A zdaleka nejhodnotnější shledávám etické problémy, před které byla Fiona nezřídka stavěna. Zachovala se správně?

Ali_xy
30.11.2017 4 z 5

Skvělá kniha, přicházím autorovi celkem na chuť. Téma mi bavilo, bylo to zajímavě rozvedeno a z pozice právníka mi to nadchlo. Není vždy lehké rozhodnout o takových kauzách a navíc to umět bravurně zdůvodnit - né pro jiné, ale hlavně sám pro sebe, že rozhodl správně, dle nejlepšího vědomí a svědomí. Dvě dějové linie se mi moc líbily, můžu jen doporučit. Není to vždy úplně lehké čtení už pro téma a třeba mamka to nedočetla kvůli "moc právnickým žblebtům". Inu tak :-)

saruse
18.11.2017 4 z 5

Můj první McEwan. Jediný jistě nezůstane. Žádné lehké čtení - tématem, jazykem, soudními výrazy, ani odkazy na literaturu, hudbu atp. Vše od čtenáře vyžaduje maximální pozornost a přemýšlení. Ale odměnou je čtenářský zážitek a častý pocit splynutí s myšlenkovými pochody hlavní hrdinky... "Jen mlhavě si uvědomovala, že po návratu na ni cosi čeká, protože to leželo kdesi hluboko pod ní, cizorodá skvrna na důvěrně známé krajině. Možná tam ani nebyla, možná to nebyla pravda."

marketa6511
07.09.2017 4 z 5

Jedna z mála knížek, které jsem měla z knihovny a u kterých vážně uvažuji, že si je pořídím domů. Některé myšlenkové pochody soudkyně mám touhu číst znovu. Pro mě úžasný pohled do nitra některých aspektů soudcovské práce, do toho, že život a práci nikdy nelze zcela oddělit.

Alíša236
18.08.2017 5 z 5

Fantastická kniha, velice mě překvapila a dostala. Většinou nemám ráda, když většina knihy jsou popisy myšlenkových pochodů postav a jejich úvahy, ale tady se vzdávám. Styl psaní je naprosto vycizelovaný, každé slovo tam patří a má své místo. Nic není zbytečné. Tohle je pro mě pravá spisovatelská práce, takovou knihu opravdu nemůže napsat každý. A jak se to četlo dobře a jak člověk musel o všem přemýšlet. Opravdu jsem nadšena a určitě si přečtu od autora další knížky.

yanis
17.08.2017 5 z 5

Nádherný McEwanův styl psaní. Stačí věta, dvě a vše je vyřčeno.. Hlavním postavám lze věřit každou myšlenku. Konec možná lehce předvídatelný, ale i tak mě velmi vzal za srdce.

dalia1769
03.08.2017 5 z 5

Spolu s Chesilskou pláží a Sobotou řadím mezi nejlepší McEwanovy knihy. Napínavý, silný příběh, autorův typický "distancovaný", důkladně popisný styl, který vytváří pozvolna houstnoucí atmosféru a pocit, že se "cosi" blíží. Skvělé čtení!