Myšlení: rychlé a pomalé

Myšlení: rychlé a pomalé https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/140504/bmid_mysleni-rychle-a-pomale-IIT-140504.png 4 355 71

Daniel Kahneman, psycholog, držitel Nobelovy ceny za ekonomii, nás v průlomové práci, označované Nassimem Talebem za stejně významné dílo, jakým byl kdysi Freudův „Výklad snů“, seznamuje se dvěma systémy, které řídí to, jak přemýšlíme a jak se rozhodujeme. Systém 1 je rychlý, intuitivní a emocionální. Systém 2 je pomalý, váhavý a logický. Poutavý průvodce myslí nás ve čtivé knize vtahuje do dialogu o tom, jak přemýšlíme, a přitom odhaluje, v kterých situacích můžeme a kdy naopak nesmíme věřit své intuici (Systém 1) a také kdy a jak čerpat z přínosu pomalého myšlení (Systém 2). Nabízí praktické i poučné poznatky o tom, jak vznikají naše rozhodnutí v pracovním i osobním životě – a hlavně návod na to, jak se vyvarovat chyb.... celý text

Literatura světová Literatura naučná Psychologie a pedagogika
Vydáno: , Jan Melvil

Thinking: Fast and Slow , 2011

Hynais
07.10.2019 5 z 5

Povinná četba pro všechny, kdo splňují alespoň jednu z podmínek níže ????
a) jsou přesvědčeni, že dělají vždy optimální rozhodnutí
b) pochybují o svých rozhodnutích a chtěli by to změnit nebo aspoň zlepšit
c) neprožívaji ani A ani B, ale jejich rozhodnutí mají vliv ma druhé lidi

Randyz1986
15.09.2019 3 z 5

Tato kniha se mi hodnotí velmi těžce. Není to totiž knížka zrovna tenká a odpočinková a tak se mi do tištěné verze nechtělo a zvolil jsem tedy audioknihu, což je asi škoda, protože často jsem uváděný příklad nestihl zachytit a pak už jsem se v daném tématu hodně ztrácel a do poslechu jsem se spíše nutil. Asi je lepší pořídit tištenou verzi a na čtení si naplánovat dostatek času...

adorjas
31.07.2019 5 z 5

Kniha s veľkým K. Nemusíte byť ekonómom ani psychológom a tobôž nie behaviorálnym ekonómom, aby ste si knihu vychutnali. Mnoho poznatkov, vyčerpávajúce (ale zrozumiteľné) informácie. Tých informácií je naozaj veľa, a preto je aj čítanie knihy náročnejšie, čo sa týka minimálne zapamätania si týchto vedomostí. A inak poklona pred autorovou životnou prácou.

4294
09.05.2019 5 z 5

Knížka, která se nedá číst svižně, protože nás nutí přemýšlet o každé kapitole. Byl jsem si vědom důležitosti každé pasáže a moc jsem chtěl, aby si to moje hlava uložila na věky do hlavy. Moc děkuji autorovi a Amosovi Tverskymu za skvělou celoživotní práci.

LadyLane
08.04.2019 4 z 5

Moje prežívajúce ja zažilo príjemné chvíle, moje pamätajúce ja musí knižku ešte párkrát prelúskať, aby som hodnotila aj na základe novonadobudnutých poznatkov.

petaSk
31.12.2018 5 z 5

[Audiokniha]
Přála bych si mít schéma v knize probíraných témat s příklady a závěry a nalepit si ho jako plakát na stěnu, abych ho měla pořád na očích.
Perfektní dílo o myšlení, o tom, jakých chyb se dopouštíme - v nejedné jsem se poznala.
Knihu si budu muset někdy poslechnout ještě jednou nebo 10x, protože zahrnuje tolik informací, že to můj mozek nebyl schopný pobrat, hlavně si pamatuji efekt ukotvení - budu si muset dát pozor na to v jakém pořadí uvádím různá čísla :-D
Formu audioknihy jsem zvolila, protože tištěnou knihu jsem kvůli její úmornosti nebyla schopna dočíst. Jenže! Myšlenky se toulají a audiokniha hraje dál, takže to taky není ideální. Pokud máte problémy se do knihy dostat, doporučuji audioknihu, ale jinak určitě tištěná kniha je mnohem lepší, ať už kvůli poznámkám pod čarou nebo kresleným schématům.

hu_87
08.09.2018 5 z 5

Legendární dílo. Musím uznat, že při zběžném listování v knize mě začínala některá témata trošku odrazovat od dalšího čtení, ale opak byl pravdou. Tohle by měla být povinná četba, ne jak některé žvásty, co se dnes na školách čtou. Původně se mi nechtělo si jí kupovat, přeci jen si obvykle kupuji knihy v poměrně nižší cenové kategorii. Nakonec se mi koupě dost vyplatila.
Každého, koho aspoň trochu zajímají témata, kterým se věnuje dle popisu tahle knížka , by přečtení tohohle mělo potěšit a obohatit.
Knížka má cca 500 stránek-když nepočítám poznámky na konci a rejstřík- takže si se čtením dejte na čas, protože se nevyplatí knihu jen tak přelétnout a je třeba se na jednotlivé kapitoly opravdu soustředit. Ale ne zas, že by se mi kniha špatně četla. Nakonec se dozvíte široký rozsah nových informací, o kterých vás třeba běžně nenapadne moc přemýšlet.

8520L
14.08.2018 5 z 5

Tahle kniha mi otevřela brány k novému, lepšímu myšlení, přesně jak se píše na zadní straně knihy.

Pes Filipes
19.04.2018 5 z 5

Kniha o dvou systémech v naší hlavě. Systém 1 a Systém 2, kdy dvojka trpí představou svojí důležitosti, ale jen často odkývá, co mi předhodí jednička (dvojka je totiž líná a neprověřuje). Jednička trpí různými „dětskými nemoci“ např. odpovídání na jednodušší otázky. Pro člověka jsou oba systémy důležité a je zapotřebí být si vědom jejich omezení a chyb.
„Pro osvojování dovedností je nutné mít k dispozici standardní, opakující se prostředí, dále dostatek možností k procvičování a konečně rychlou a jednoznačnou zpětnou vazbu.“ Str. 445

zdendaz
15.03.2018 5 z 5

Opravdu zajímavá kniha, kde je rozebrán princip myšlení a vliv na naše rozhodovací procesy. Určitě to není jen 600 stran zbytečného textu, jako píše Pindo. Pokud jste velmi inteligentní člověk se silným uvažováním a úsudkem, pak knihu poberete velmi rychle a uvítali byste svižnějí výklad, podobně jako jsou dva články v závěru. Pokud by tak ale byla napsána celá kniha, troufám si tvrdit, že 90% čtenářů by mělo s jejím pochopením problémy.

Myšlenky v knize považuji za naprosto klíčové pro pochopení racionálního uvažování. Docela mě potěšilo, že ve většině případů jsem se rozhodovat stejně, jako menšina (tedy v zásadě logičtěji). Pokud si z knihy něco odnesete, určitě to zefektivní vás proces myšlení.

Mimir
17.02.2018 2 z 5

Pre laika možno zaujímavé čítanie, pre človeka oboznámeného s predošlými koncepciami kognitívnych štruktúr eg. myslenie, je kniha sklamaním. Kahneman vzal Guilfordovu hypotézu konvergentného a divergentného myslenia, pridal zrozumiteľnosť a 600 strán zbytočného textu, dochutil komerčnosťou a kniha bola na svete. Je to opäť jeden z tých produktov, ktoré sa určite budú tešiť obľube, pretože ich implicitným cieľom je sebarealizácia jedinca, ktorá stojí v hierarchii na čele a tak pre protagonistu primitívneho myslenia bude kniha úžasným dobrodružstvom. Inteligentný čitateľ bude prehodnocovať prečítanie každej strany, pretože veľmi rýchlo odhalí, že sa tu nejedná o nejakú zložitú koncepciu, ktorú pochopí menšina, ale starú dobrú ideu - zbrklosť a rozvaha. To, že by Vás text nebavil, nevyhnutne neznamená, že mu nerozumiete, ale, ako v tomto prípade, že je skutočne neinovatívny.

Matty
14.02.2018 5 z 5

Detailní rozkrytí mechanismu činnosti, kterou provádíme všichni (jak naivně věřím). Kniha schopná změnit vedle vašeho přemýšlení o přemýšlení i přemýšlení samotné. Sám se nyní například snažím pohlížet na činěná rozhodnutí z odstupu a bez emocí, které je původně mohly ovlivnit, a – pokud je to možné – včas přehodnocovat kroky, kterých bych později mohl litovat. Díky tomu, že přemýšlíme neustále a nad vším, je „použitelnost" poznatků nabídnutých knihou prakticky neomezená a kromě vašich vztahů s okolím tak může zlepšit třeba také to, jak uchopujete a chápete knihy nebo filmy.

bulat
23.01.2018 5 z 5

Skvelá kniha o tom, ako funguje naša myseľ, akým klamom a ilúziám podliehame nielen pri zmyslovom vnímaní ale aj pri samotnom myslení. Na práci tohoto psychológa je postavená celá behaviorálna ekonómia. Zrejme preto dostal autor Nobelovu cenu za ekonómiu, čím sa len tak nejaký psychológ veru pochváliť nemôže.

EnjoyK
20.11.2017 5 z 5

Kniha vyžadující vysokou pozornost při čtení ale přinášející neskutečné kvantum velice zajímavých experimentů, výzkumů a poznatků v oblasti lidského rozhodování a úsudku. Čtenář má mimo jiné možnost si během čtení vyzkoušet sám na sobě plno různých pokusů které skvěle doplňují už tak čtivý text. Autor kromě předkládání zjištěných poznatků také vyvozuje velmi zajímavé závěry a myšlenky. Za mě rozhodně must-have knížka!!!

Berny97
09.07.2017 5 z 5

Jedna z nejtěžších knih, kterou jsem kdy četl. Nicméně na jednu knihu obsahuje opravdu mnoho revolučních myšlenek a doporučují všem, které zajímá jak funguje naše myšlení a rozhodování především.

Eldar80
21.02.2017 4 z 5

Rozhodně jsem očekával víc. Knihu jsem si opět koupil ovlivněn propagací nakladatelství Jan Melvil. Asi to tedy dělají správně. :) Jenže tohle vychvalování je možná mírně kontraproduktivní, čtenáři pak mají vysoká očekávání, kterým kniha nakonec nedostojí. Její hodnocení je podle mě přeceněné.
Řídil jsem se pokyny v úvodu a před čtením knihy jsem si přečetl první dodatek o kognitivních zkresleních. Jedná se o často citovaný vědecký článek, který Kahneman napsal společně s kolegou na začátku své kariéry a který ve výsledku vedl k této knize. Přiznám se, že náročnost článku mě trochu vyděsila a bál jsem se, že kniha bude napsána v podobném duchu. Tahle obava se naštěstí nepotvrdila a kniha je napsaná skutečně velmi srozumitelně a přístupně i pro úplné laiky a čtenáře, kteří tenhle druh literatury vůbec nečtou. Bohužel to co ze začátku vypadá jako výhoda se během čtení stane nepříjemností. Kniha je totiž neuvěřitelně rozvláčná.
První kapitola se věnuje dvoum systémům, které obsahuje naše myšlení. Rozebírá se zde Systém 1, který je rychlý a intuitivní a Systém 2, který je pomalý, ale zase důsledný. Protože v našem životě má mnohem větší důležitost Systém 1, jsou zde popsány jeho největší nevýhody a slabiny.
Druhá kapitola rozebírá naše kognitivní zkreslení, které je ovlivněné upřednosťováním Systému 1, ale taky nedokonalostí našeho myšlení obecně.
Třetí kapitola popisuje jak dochází ke vzniku špatných názorů a celá se věnuje neschopnosti mozku myslet statisticky a přeceňováním toho co se nás bezprostředně dotýká. Tyto nedostatky mají na svědomí spoustu problémů v různých expertních profesích, zejména těch, kde je nutné dělat odhady do budoucnosti. Tato kapitola se mi zdála nejvíce přínosná.
Před čtvrtou kapitolou jsem si přečetl druhý dodatek, opět byl mnohem náročnější než samotný text knihy. Tato kapitola se týkala rozhodování a voleb, kde naše myšlení naprosto selhává v případech, kdy musíme uvažovat s pravděpodobností. Bohužel tohle na první pohled zřejmé téma Kahneman opět rozepisuje na 100 stránkách a kniha se tak stává neuvěřitelně nudnou. Jednoznačně nejslabší část celé knihy.
Špatný dojem z této kapitoly trochu spraví pátá kapitola o neschopnosti naší mysli adekvátně vyhodnocovat to co si pamatujeme a kvalitu pamatovaného vzhledem k času. Protože se tahle kapitola týkala vyhodnocování životního štěstí, dá se považovat za poměrně užitečnou.
Závěr byl také přínosný a užitečný. Podle mě je dost velká škoda jakým způsobem Kahneman knihu pojal. Její výhodou sice je, že je napsaná pro úplné laiky, ale její čtení je tak docela únavné. Pokud tohle bude jedna z prvních knih na tohle téma, asi budete nadšení, ale pokud čtete podobnou literaturu běžně, asi se neubráníte zklamání. Kdo očekává, že více pozná svou vlastní mysl, bude asi zklamán úplně. Zkrátka současné psychologické poznání mysli je vůči budhismu tragicky zaostalé. Dalo by se říct, že kniha se nejvíce věnuje nejnovějším poznatkům výzkumu rozhodování a souvislosti psychiky s behaviorální ekonomií. Sám nevím jesli to budu číst znovu, Ariely a Mlodinow se mi jeví mnohem přínosnější a hlavně stručnější. 80%

pestas
23.12.2016 4 z 5

Koho zajima lidske mysleni a hlavne nase omyly v usudcich a rozhodovani, tal tomu vrele doporucuji precitést knihu Mysleni rychle a pomale od Daniela Kahnemana. Nektere poznatky jsou tam prekvapive a docela jsem se i ja o sobe dozvedela zajimave veci, jak snadno je me rozhodovani a mysleni ovlivnitelne treba jen formulaci vetyč o mdyz si sama o sobe myslim, ze snadno ovlivnitelna nejsem. Kniha spojuje poznatky psychologie, ekonomie a statistiky. Nektere priklady a poznatky se ke konci knihy trochu opakuji, ale to mi vubec nevadilo, jelikoz vzhledem k rozsahlosti knihy jsem za pripomenuti byla i rada

francouz
19.11.2016 5 z 5

Musím souhlasit, že je snadnější rozpoznat omyly jiných lidí než svoje vlastní. Tato kniha je opravdu nabytá spoustou velmi zajímavých myšlenek. A musím s většinou souhlasit, protože jako většina lidí i my věnujeme více pozornosti obsahu sdělení než informacím o jejich spolehlivosti. Je to jedna z mála knížek, které nejsou prvoplánové a necílí na jednu strunu. Je zde spousta výzkumů společně s příklady, které ukáží jak jste na tom se svým myšlením. Ano při čtení si člověk uvědomuje jak často používá pouze systém 1, namísto aby zapojil systém 2. Určitě se k této knize ještě vrátím, těch poučných příkladů je zde opravdu spousta.

Paulika
17.10.2016 4 z 5

Kniha je urcite velice zajima a stoji za precetni, i kdyz autor mohl byt strucnejsi. U me bohuzel kniha tak nezafugovala, protoze jsem pred ni jiz cetl plno jinych knih na podobne tema a vetsinu poznatku jsem uz znal. Otazkou tu je to, kdo opisuje od koho ;-)
Pokud je to Vase prvni kniha o teto problematice, tak si dejte hvezdicku navic.

Anna.Ure
22.08.2016 3 z 5

Kniha se mi líbila námětem, ale bohužel musím říct, že jsem se do ní musela často nutit. Poznatky o Systémech 1 a 2 by daly na sérii článků nebo úzké knížečky, takhle to bylo časté opakování..

logika rozhodování mozek intuice myšlení experimentální psychologie behaviorismus

Daniel Kahneman
izraelská, 1934 - 2024
2012  85%Myšlení: rychlé a pomalé
2021  80%Šum: O chybách v lidském úsudku
2010  100%Sociálna inteligencia

Kniha Myšlení: rychlé a pomalé je v

Chystám se číst1 098x