Myšlení: rychlé a pomalé

Myšlení: rychlé a pomalé https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/140504/bmid_mysleni-rychle-a-pomale-IIT-140504.png 4 355 71

Daniel Kahneman, psycholog, držitel Nobelovy ceny za ekonomii, nás v průlomové práci, označované Nassimem Talebem za stejně významné dílo, jakým byl kdysi Freudův „Výklad snů“, seznamuje se dvěma systémy, které řídí to, jak přemýšlíme a jak se rozhodujeme. Systém 1 je rychlý, intuitivní a emocionální. Systém 2 je pomalý, váhavý a logický. Poutavý průvodce myslí nás ve čtivé knize vtahuje do dialogu o tom, jak přemýšlíme, a přitom odhaluje, v kterých situacích můžeme a kdy naopak nesmíme věřit své intuici (Systém 1) a také kdy a jak čerpat z přínosu pomalého myšlení (Systém 2). Nabízí praktické i poučné poznatky o tom, jak vznikají naše rozhodnutí v pracovním i osobním životě – a hlavně návod na to, jak se vyvarovat chyb.... celý text

Literatura světová Literatura naučná Psychologie a pedagogika
Vydáno: , Jan Melvil

Thinking: Fast and Slow , 2011

poloborec
07.07.2021 4 z 5

Kniha může působit zdlouhavě a v některých pasážích příliš složitě, ale přesto doporučuji přečíst. Informace a znalosti pana profesora jsou podány příjemným způsobem, kdy se spoustou názorných příkladů nám ulehčuje správně pochopit myšlenku, kterou se snaží sdělit.

Pralev
02.05.2021 5 z 5

Existují knihy, které člověku doslova změní život. Pro mě byla tato jedna z nich. Po dočtení se už na svět nedívám stejně jako dřív, všímám si ve velké míře, kdy zapojuji jen rychlé myšlení a kdy ho musím prověřit pomalým myšlením (neříkám, že si toho všímám nebo že to dělám 100%, je to proces na celý život). Na rozdíl od některých zdejších komentujících já měl problém spíše se začátkem knihy, který mi přišel velmi suchý a nudný, a zajímavé to začalo být naopak o něco později. Ale pak co kapitola, to skvost. Určitě tuto knihu každému doporučuji.

vlkcz
14.04.2021 4 z 5

Velice zajímavé pojednání o lidské mysli, o tom, jak i cvičená mysl je náchylná ke špatným úsudkům. Z tohoto pohledu je nesmírně prospěšná. Znalost zkreslení, kterým při svých úsudcích podléháme nás před chybnými rozhodnutími neochrání, ale může nám dát varování v situacích, které svádějí k tomu, abychom takovému zkreslení úsudku podlehli. Pak už můžeme zapojit Systém 2 a třeba svůj úsudek přehodnotit.
Celá kniha je v podstatě rozšířením dvou vědeckých článků uvedených jako dodatky, které autor publikoval se svým kolegou Amosem Tverskym. Bohužel mi přišlo, že zhruba poslední třetina byla už příliš rozvláčná a pro laického čtenáře příliš náročná.
Každopádně by prospělo, kdyby se alespoň se základními myšlenkami knihy seznámil každý. Pak by možná marketingoví manipulátoři, ať už političtí nebo obchodní, nepochybně těchto myšlenek znalí, neměli tak snadnou práci.
A to rozbourání mýtu klasické ekonomie o racionálním spotřebiteli je prostě perfektní.

adales
28.02.2021 5 z 5

Výborná kniha, plná zajímavých a podnětných myšlenek, které jsem do té doby neslyšel. Je pravda trochu náročnější na čtení, nejde jen tak proletět - některé odstavce jsem musel číst opakovaně, abych opravdu pochopil myšlenku a sdělované informace. Kniha určitě ale stojí za přečtení a já se k ní určitě ještě vrátím.

Zuzu12345
17.02.2021

Od této knihy jsem měla velké očekávání a taky začátek knihy byl velmi dobrý, kde byla rozpracována hlavní myšlenka celého systému myšlení.
Ovšem zbytek knihy asi prostě nebyl pro mě. Chvílemi mi to připomínalo skripta ze zdlouhavých přednášek z matematiky. (Na kterých jsem nevydržela sedět.)

Shindo
16.12.2020 2 z 5

Opäť raz som sa popálil na prehnaných očakávaniach. Po tom, čo som počul na knihu samé superlatívy a mal s vydavateľstvom len dobre skúsenosti som sa na knihu dosť tešil. Bola dobrá, ale...

Začnem tým dobrým. Prvých pár kapitol (prvá polovica? budem optimista) bolo písaných celkom zaujímavo, psychologicky. Autor predstavil dva systémy, princípy a veľa príkladov z praxe. Dozvedel som sa veľa zaujímavého a pár vecí odpozoroval aj na sebe. Potiaľto bolo všetko OK.

Potom prišla druhá, "ekonomická" časť knihy a čítanie mi išlo ako psovi pastva. Štatistiku zo srdca neznášam už od vysokej (zdravím nášho pána docenta), nemám obchodnícke myslenie a slovami autora, zrejme nie som "ekon" ale "bežný človek" (ale aspoň s psychologickým vzdelaním). Všetky riskantné hry, úžitky a všemožné ekonomické pojmy mi teda boli blízke asi ako svahilská literatúra alebo úžasná správa o plastike očných viečok nejakej svetovej celebrity. Navyše som mal pocit, že autor s menšími obmenami omieľa na desiatkach strán to isté stále dookola. Druhou časťou knihy som sa musel prehrýzť.

Kniha však môže aj napriek istej nevyváženosti pomôcť zmeniť pohľad na to ako myslíme, uvažujeme a rozhodujeme sa.

0047
06.12.2020 5 z 5

Výborná kniha, skvěle doplňující poznatky z ekonomie. Sice trochu dlouhá, občas omýlá totéž na desítkách stran, celkově ale snadno stravitelná.

petrakrskova
25.11.2020

Už jste někdy slyšeli o efektu ukotvení? O principu “WYSIATI”? Zajímá Vás, proč se spousta lidí pouští do neúspěšného podnikání? Tahle knížka prozrazuje, proč děláme často špatná rozhodnutí. Vyvádí nás z efektu zkreslení, ukazuje některé marketingové triky vyrobené na míru chybám, které naše mysl přirozeně dělá.
Nenechme sebou dále manipulovat a pojďme zjistit, jak naše myšlení funguje.

rabor
13.11.2020 3 z 5

Tak do púlky je to dobré a zajímavé. Autor se zabývá tím jak přemýšlíme a představí teorii dvou rychlostí myšlení. Mé čtení knihy pak připomínalo jízdu favoritem do kopce. Favoritem myslím auto, nikoli jízdní kolo, jakože rychlost a výkon přibližně stejný, ale auto má čtyři kola. Takže ze začátku jsem tam měl statečně zařazenou dvojku, někde za púlkou jsem přeředil na systém 1 a konec jsem dotlačil s fofrpákou na neutrálu. Problém byl především v tom, že celá ta teorie není až tak složitá, takže po zajímavém představení dvou systémú myšlení a probrání několika příkladú, výklad začíná zpomalovat a přecházet od přínosných informací k takovému bla, bla, bla… . Autor sice představí pár dobrých příkladú, na kterých demonstruje jakého zkresleného úsudku se naše myšlení dopouští, když líně upřednostňuje intuitivní myšlenky na úkor dlouhodobějších logických a hlavně statistických závěrú, ale nedá si s tím pokoj a snaží to tlačit i tam kde to prostě nepatří. Štěstí integrálem nespočítáš a proto múj dojem z knihy klesnul přesně o 15,4233%. Konec knihy se pro mě stal otravným, neustálou snahou škatulkovat a vytvářet nudné teorie ke každému prdu, o kterém už naše babičky věděli jak voněl. Taky mi vadila ta přílišná američnost. Všechny příklady a přirovnání se vážou ke spojeným státúm. Dalo by se namítnou, že autor nepočítal s tím, že jeho knihu bude někdy číst i východní Evropan, ale tím spíš, to ve mně vyvolává nechtěnou představu o Američanech jako o zaprděných tupcích, kteří nevidí dál než na svúj nos a ostrov jménem Evropa považují jen za bludné představy opilých námořníkú.

Misoso
05.11.2020 5 z 5

SKVELÁ, VÝBORNÁ, ZAUJÍMAVA....
O tejto knihe by som mohol napísať ešte dalšie superlatívy. Odporúčam dozviete sa tu kopec informácií, nie je len o psychológií ale rozoberá aj marketing, ekonomiku, morálku a iné vedy. Ak váhate, tak určite si ju prečítajte. Má síce dosť strán ale tie zbehnú rýchlo. Autor kategorizoval myslenie a rozhodovanie do dvoch systémoch. Systém 1 a Systém 2 aké sú medzi nimi rozdiely sa dočítate práve v tejto knihe. Čítal som ju ako e-knihu ale plánujem si kúpiť aj fyzicky, pretože toto je jednoznačne najlepšia "náučná" literatúra akú som tento rok čítal. Posledná informácia kniha je písaná v "ľahkom jazyku".
Prajem príjemný zvyšok jesenného dňa, hlavne ostaňte zdraví. :D

E_Lan
25.10.2020 3 z 5

Čekal jsem od této knihy něco kompletně jiného. První kapitoly jsou docela zajímavé o tom jak funguje mozek. Poté se ale autor utápí ve statistikách (ne vždy zrovna zábavných) a pozornost alespoň mě docela unikala k mým vlastním myšlenkám. Přesto sem tam nějaké zajímavé moudro o fungování myšlení lidí a lidstva se zde najde.

Kaik
12.10.2020

Po knize jsem sáhl, protože jsem se chtěl něco dozvědět o způsobu myšlení, proč někteří lidé uvažují rychleji než druzí a jak třeba sladit běh myšlenek s verbálním projevem např. při prezentaci. A už během úvodu jsem začal tušil, že to bude bolet.

Knihu už dle mého názoru velmi trefně okomentovala čtenářka Balrog. Na počátku autor vysvětlil zajímavé zjištění svého výzkumu (dva různé systémy myšlení, které každý člověk používá) a po zbytek knihy toto téma více méně rozvíjel a obhajoval.

Nerad věci vzdávám, tak jsem se tím prokousal. Bylo to dlouhé a bolelo to. Zjevně jsem měl od knihy jiná očekávání, proto tentokrát vynechávám hodnocení. A příště se musím lépe podívat, do čeho se pustím.

HelenBarbora
11.08.2020 4 z 5

Čtivá a poučná, doporučuju

Burgi
02.08.2020 4 z 5

Kniha se zabývá způsobem myšlení a kognitivními zkresleními a to především v oblasti ekonomie.
Autorovi se podařilo v knize skloubit vědeckou podstatu jeho práce a zároveň způsob výkladu přístupný i laické veřejnosti. Problematika je dokládána provedenými vědeckými experimenty a studiemi, na které nechybí odkazy. Zároveň jsou však řešené problémy drženy pohromadě autorovým vyprávěním o tom, jak se s nimi v profesním či osobním životě setkal.
Četba bude přínosná jak pro odborníky v psychologii nebo ekonomii, tak i pro každého, kdo se rád zamýšlí nad svými volbami.

Balrog
29.07.2020 1 z 5

Neuvěřitelně kazuistická kniha, ze které mi po sto stranách bylo naprosto jasné, že si z ní nic neodnesu. Autor přesvědčivě vysvětlil rozdíl mezi oběma typy myšlení asi na prvních 30 stranách, takže jsem očekávala, že následně se s tím rozdělením bude dále pracovat, ale bohužel to se nestalo. Celá kniha je vlastně věnovaná tomu, aby rozdíl demonstrovala. Možná, že pro některé akademické pracovníky může mít význam jako úžasný sborník všech výzkumů na toto téma, ale význam této knihy pro veřejnost mi uniká.

Ačkoli nesnáším knížky osobního rozvoje, čekala jsem, že se v knize dozvím, jak vystopovat situace, kdy hrozí myšlenkový exces sytému 1, a že se dozvím, jak s tou situací dále pracovat, ale takové návody kniha bohužel nedává. Celá působí jako hold Amosu Tvertskému, který se své Nobelovy ceny na rozdíl od autora nedožil.

Janek
21.05.2020 5 z 5

Velmi obsáhlá, poctivě napsaná knížka, která srozumitelně a do hloubky vysvětluje, jak (ne)funguje lidská intuice. Doporučeníhodné čtení pro každého, kdo se zajímá o problematiku lidské psychiky, myšlení i rozhodování.

karelpeter
03.04.2020 4 z 5

Náhled do behaviorální ekonomie a rozhodovacích procesů našeho myšlení.

TipsyChipsy
29.12.2019 5 z 5

Opravdu dobrá knížka, obsahuje racionální pohled na lidskou iracionalitu. Je tam mnoho zajímavých zjištění. Například jak si vybíráme politiky, kterým se rozhodneme věřit. Nebo že věnujeme více pozornosti obsahu sdělení než informaci o jeho spolehlivosti. Jak jsou naše rozhodování ovlivněna sílou dané situace. Jak posuzujeme míru rizika podle množství informací ve sdělovacích prostředcích. Nebo poučka k zbytečnosti výuky psychologie: "neochota studentů odvodit konkrétní z obecného, se vyrovnala pouze jejich ochotě vyvozovat obecné z konkrétního". Dále zjišťujeme, že u řady zaměstnání, jako psycholog, personalista, špičkový manažer, politik, burzovní makléř nejsou výsledky jejich práce spojeny s jejich dovednostmi. "U iluze dovedností nejde jen o osobní odchylku: je hluboce zakořeněna do kultury daného odvětví." Tato fakta ohrožují živobytí lidí a jejich sebedůvěru a proto je nemohou přijmout. Iluze platí i o práci všech mediálních expertů na předpovědi: finance, obchod, politika v médiích. Statistické vyhodnocení předpovědí expertů je vždy zdrcující, horší než náhodný tip. A jak si stojí intuice psychologa vůči matematickému algoritmu? Remíza znamená vlastně prohru. Jednoduchá statistická pravidla mají převahu nad intuitivním klinickým úsudkem. Je to dost převratné, díky této knize, si uvědomit, co to je zdravý rozum.

Angelo
23.11.2019 5 z 5

Velmi zajímavé čtení, díky kterému jsem si uvědomil jak často používáme systém 1, namísto abychom zapojili systém 2. Na spoustě poučných příkladů jsem si sám vyzkoušel, jak je naše volba a rozhodování často velmi ovlivněna aniž bychom si to plně uvědomovali. Za mě "wow".

painthers
10.11.2019 2 z 5

Kniha mapuje to, jak člověk smýšlí a jak se někdy (ne)logicky rozhoduje. Je nabušená vědeckými závěry a poznatky, aplikovatelnými do běžného života i ekonomie. Abych ale pravdu řekla, moc mě nebavila, autorův styl psaní mi tolik nesedl.

logika rozhodování mozek intuice myšlení experimentální psychologie behaviorismus

Daniel Kahneman
izraelská, 1934 - 2024
2012  85%Myšlení: rychlé a pomalé
2021  80%Šum: O chybách v lidském úsudku
2010  100%Sociálna inteligencia

Kniha Myšlení: rychlé a pomalé je v

Chystám se číst1 098x