My, utonulí

Nesourodá posádka dánských námořníků v roce 1848 vyplouvá z ostrovního městečka Marstal, aby čelila Němcům. Ne všichni se však z boje vrátí – a ti, co ano, už nikdy nebudou jako dřív. Patří k nim i smělý Laurids Madsen, který ihned znovu prchá na širé moře. Když jeho syn Albert dospěje, vydává se svého ztraceného otce hledat. Plavba ho zavede do nejvzdálenějších koutů světa a do spárů té nejhorší společnosti. Albert se vrací s tajemnou scvrklou hlavou a sužují ho neblahé předtuchy o krveprolití. V jeho rodném městě stále více a více velí ženy a mezi nimi je i vdova, jež chce všechny muže osvobodit od kruté nadvlády moře....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/35_/357187/my-utonuli-QYS-357187.jpeg 4.622

Vi, de druknede (2006)

Vazba knihy:pevná / vázaná
ISBN:978-80-7390-485-2

cori
04. listopadu

Autor sepsal kroniku dánského města Marstal složenou z životních osudů několika námořníků a jejich blízkých napříč generacemi. Vše začíná botami Lauridse Madsena, poté sledujeme osudy jeho syna Alberta, který se na stará kolena ujme malého Knuda Erika, jemuž se podaří dožít se konce 2.světové války.
Víc než popis krušného života na moři mě zaujalo líčení dětství malého Alberta a jeho boje proti krutému učiteli Isagerovi i příhody klučicí party kolem Knuda Erika a jejich boj proti Hermanovi.
Spoiler: scéna s porodem kdysi ztracené osoby během náletu ve vlnách Atlantiku mi přišla dost nepravděpodobná.
Mé sympatie si získal i koktavý Vilhjelm, který přežil zamrznutí lodi v ledu a během svého uvěznění se své vady zbavil

Ventimiglia

Několik nezapomenutelných pasáží. 1) Válka mezi Dány a Němci 1848. Rádobyvojáci nejsou vycvičení, připravení, vůbec netuší, co je čeká. Ale jsou permanentně udržovaní v bojeschopnosti prostřednictvím alkoholu. "Myslel přitom na jediné: kdy dostane další kořalku?" (28) "Konečně se dostavil tolik očekávaný účinek kořalky. V opilosti jsme se propadli do prázdnoty, jež povstala z hrůz kolem nás. Plavili jsme se po temném moři s jediným cílem: nedívat se dolů a neutopit se." (29) Velice působivé je i líčení zajetí poražených Dánů.
2) Úžasné dramatické líčení dobrodružství Alberta Madsena, který se vypravil hledat svého otce Lauridse. Nechá si perly a vysušenou hlavu kapitána Jamese Cooka? Najde vykoupení?
3) Účast marstalských námořníků ve druhé světové válce. Knud Erik a jeho zoufalství: malá červená světýlka, která ho ničí. Je kapitánem lodi v konvoji a zmítají jím protichůdné city. Žádná loď nesmí zastavit a pomáhat tonoucím z lodí, které zasáhla torpéda nebo bombardéry: do lodi, která zastaví, by narazily další lodě a katastrofa by se znásobila. Ale pro každého námořníka je zásadním principem solidarita - tonoucímu se prostě musí pomoci. Knuda Erika pronásledují červená světýlka, která označují námořníky v ledové vodě, i ve snech. Jak se s tím vyrovnat? A nádherný obraz dítěte, Haralda Modrozuba, který je zachráněn a který vrátí smysl zničeným životům.
Není to lehké čtení - ale zato silné!

a.k

Román zachycuje období od r. 1848 až do konce války r. 1945. Seznámí nás se životními osudy obyčejných dánských námořníků a jejich drsným a pro ně zcela běžným životem Budete svědky zneužití jejich námořního umění v dobách válečných konfliktů. Kniha mě moc překvapila a určitě mohu doporučit k přečtení. Probudí ve vás protichůdné emoce, o kterých budete ještě dlouho přemýšlet.

LadyAnn

Krásná knížka. Strhující a poutavý příběh od skutečně brilantního vypravěče. Nadšeně doporučuji (a nebojte se rozsahu, 700 stran přečteno za tři pracovní dny :))!

petrarka72

Fascinující čtení o světě, v němž moře je více než osud - a v němž nic netrvá věčně, ani moc, ani bohatství, ani touha, ani zlo, ani život... Za mne převeliká spokojenost - a příslib návratu.

tonysojka

Pro mne jedinečný zážitek. Nemám k tomu co dodat.

knihamouder
16.11.2017

Autorovi se podařilo dokonale zaznamenat život přístavního městečka i pobyt na moři. Začátek vyprávění se nesl v humorném duchu. Postupně humoru ubývalo, příběh však neztratil na atraktivnosti.
Scénky, prostředí i myšlenkové pochody hrdinů jsou skvěle zachyceny. Autor si s textem perfektně vyhrál. Celé dílo je dokonale promyšleno a jednotlivé příběhy na sebe skvěle navazují.
Líbilo se mi, jak se obměňovala místa, kde se děj odehrával i střídání vypravování z pohledu muže, ženy, dítěte nebo třeba starce.
My, utonulí je velmi silný příběh.
Toužíte-li po mořském dobrodružství, nasedněte na dánskou loď a vydejte se s námořníky na dalekou cestu, kterou vás provede úžasný vypravěč Carsten Jensen.

DariDerek
14.11.2017

Začalo to obálkou a skončilo to příběhem... za mě jednoznačně pět hvězd, tohle bylo mistrovské!

bookcase
13.11.2017

Hutný, drsný severský epos, který je ideální na blížící se zimní večery.