My ostatní tu prostě žijem

My ostatní tu prostě žijem https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/316880/mid_my-ostatni-tu-proste-zijem-qSX-316880.jpg 4 139 35

A co když nepatříš mezi vyvolený? Mezi ty, co maj za úkol zlikvidovat zombíky nebo bojovat s duchomorama (nebo co má to modrý světlo a všechny ty mrtvoly zase sakra znamenat)? Co si počít, když jsi jako Mikey? Kluk, kterej chce prostě jenom odmaturovat, užít si maturitní ples a možná už konečně sebrat odvahu a pozvat Hennu na rande dřív, než se něco semele a někdo už zase vyhodí školu do vzduchu. Protože někdy má člověk větší trable než to, že se tenhle měsíc už podruhý schyluje k zániku světa, a někdy prostě musí umět najít i v obyčejným životě něco neobyčejnýho. I když třeba tvýho nejlepšího kámoše uctívaj pumy jako modlu.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Slovart (ČR)

The Rest of Us Just Live Here , 2015

Martin-M
10.01.2024 3 z 5

(SPOILER) To, čo je najväčším prínosom a kvalitou tejto knihy, je súčasne aj jej najväčšou nevýhodou a slabinou, nech už to znie akokoľvek zvláštne. Patrick Ness totiž v záplave populárnej young adult fantasy literatúry, ku ktorej aj sám prispel svojou trilógiou CHAOS, išiel v niektorých svojich ďalších knihách úplne proti prúdu a MY OSTATNÍ SI TU LEN TAK ŽIJEME je toho asi úplný vrchol. Je to trochu žánrový experiment, trochu provokácia čitateľa a trochu terapia pre tápajúce duše mladších čitateľov. Príbeh sa síce odohráva v našom svete čeliacemu rôznym nadprirodzeným hrozbám - a ako to už v tejto literatúre býva, čelia mu skupiny výnimočnými schopnosťami obdarených tínedžerov, ale kniha sleduje osudy skupiny maturantov, ktorí do tohoto deja nezasiahnu - alebo len veľmi (ale naozaj veľmi) okrajovo. Nie sú to proste tí "správni" "vyvolení", ktorí tvoria 99,99 % hrdinov tohto typu knižiek. V tom práve spočíva tá psychologická funkcia, teoreticky zásadná pre mladého čitateľa - že aj keď tu nie sme na to, aby sme spasili svet, už len zvládnuť každodenné city, starosti a povinnosti stredoškoláka je dostatočne veľká vec. Že urobiť maturitu alebo pobozkať dievča/chlapca svojich snov je rovnako veľká výzva a úspech, ako poraziť démonov požierajúcich ľudské duše. A že dobrým veciam sa dá zásadne pomôcť aj maličkosťami - či už ide o zlepšenie vzťahov so svojim okolím alebo záchranu sveta pred nesmrteľnými z inej dimenzie... Čo však môže čitateľa dráždiť a to tak, že veľmi, je skutočnosť, že autor tento svoj prístup udržiava naozaj dôsledne až do konca a že sa dve línie jeho knihy (významovo aj proporcionálne vymenené) nikdy naozaj poriadne nepretnú - a že vlastne teda v podstate číta len bežný mládežnícky príbeh, v ktorého pozadí sa dejú akési, nikdy poriadne neosvetlené, veľké veci. Tento mládežnícky príbeh je ale dobre vykreslený, hlavne čo sa postáv týka, pútavý, dojímavý aj vtipný - pritom ale tak dobre klame telom a mätie očakávania, že by sa dal vnímať aj ako výborný literárny žartík či výsmech čitateľovi.

TomTomis
24.12.2023 3 z 5

Úvodní předkapitoly nalákají, ale pak se nic neděje, nebo děje, ale jaksi okrajově. Knihu jsem nějak nedokázal vnímat. Neladilo mi to dohromady. Příběh mladých lidí snad trochu pochopitelný je, ale ta omáčka kolem s jakýmsi fantasy prvkem mě docela odrazovala...

Péťa.Š
19.11.2023 1 z 5

Po 50 stranách jsem přestala číst, nebavilo mě to. Nevyzala jsem se v tom. Přišlo mi to zvláštně napsané

lenka0383
18.07.2022 5 z 5

Takový pohodový románek, kde partička teenagerů řeší svá dramata, zatímco někdo jiný, o kom tu vůbec není řeč, zachraňuje svět. Mám ráda experimenty a boření zajetých schémat, takže mě se tohle rozhodně líbilo. Je vidět, že každý z nás řeší to, na co právě tady a teď má, a to holt většinou není zachraňování světa.

Adhara
26.10.2021 2 z 5

Výborný nápad napísať niečo o postavách mimo hlavného príbehu a tak trochu si vystreliť (aspoň ja to tak vnímam) z pubertálnych vyvolených, ktorými sú iné knihy preplnené. Aj obálka sa mi páči.

Ale nebolo to dobre spracované. Postavy mi boli nesympatické, ich city plytké, povrchné, pre mňa nepochopiteľné, nestotožniteľné. Nefandila som im a nad ich správaním som iba krútila hlavou. Tiež ma fascinovalo, ako málo sa pozastavovali nad paranormálnymi javmi. Tie uletené popisy kapitol som od istého momentu prestala čítať, dobré sú iba na to, aby doplnili trošku vysvetlenia do tých fantasy vsuviek. Celé to bolo akési rozbité, nefunkčné. Keby bolo prežívanie postáv excelentne spracované a knižka povedzme dvakrát hrubšia, možno by som to zhltla aj s navijakom. Takto ďakujem, neprosím.

Luigi1
20.06.2021 5 z 5

Spisovatel Patrick Ness se mi moc líbil,tohoto spisovatele jsem objevil díky této soutěži.Prima.

Ani832
22.10.2020 2 z 5

Na tuhle knížku mě neuvěřitelným způsobem nalákala anotace a celkově z námětu tohohle příběhu jsem byla fakt nadšená.

No jenže...
...to nějak nevyšlo.

Ta knížka měla být o normálních lidech, co nejsou vyvolení sirotci s posláním zachránit svět.

Problém ale věží v tom, že tohle je vážně takový obyčejná story o teenagerech. Neberte to nijak zle, ale tak úplně nechápu, co se tím autor snažil říct, nenašla jsem v textu určitou message celého příběhu.

Jo, a taky jsem nečekala, že se do contemporary příběhu budou motat fantasy prvky a nadpřirozené jevy, což vedlo k několika wtf momentům, kdy jsem absolutně nepobírala, co se tam jako děje. Asi by se to dalo označit za magický realismus.

Hlavní postavou je Mikey, kluk, který si chce jen užít maturitní ples a bavit se s kamarády. A má OCD. Mikey byl vážně dobrá hl. postava a maličko to zachraňoval.

Jo, a ten přebal svítící ve tmě? Skvělost!

Knížka se četla dobře, hlavní postava byla moc fajn, akorát nechápu, co mi tohle vlastně mělo v první řadě předat a něco tomu zkrátka chybělo.

2,5*/5*

blackdarkness
04.08.2020 5 z 5

náhodou, mě se moc líbí styl psaní p. Nesse, je to chytlavé, děj odsýpá, člověk se nenudí a i když je to teen a vám už táhne na 30 stále tak stále vás to zabaví, a mini kniha v knize? to byl takový příjemný bonus :)

sgjoli
28.04.2020 4 z 5

Tahle kniha byla divná, ale takovým způsobem, který mi dost vyhovoval. Námět knihy, kdy se autor při podivných událostech nezaměřuje na ty vyvolené, co zachraňují svět, ale na ty obyčejné postavy, které musí žít dál své životy, mi přišel velmi originální. A také se mi moc líbil ten způsob, jakým to autor pojal. Kniha byla velmi čtivá, autor sem skvěle zakomponoval i trochu jemného humoru, což se mi hodně líbilo. Postavy samotné mne bavily - každý byl úplně jiný, každý by velmi osobitý, ale přesto měli všichni něco společného - to, že každý si s sebou do života nese nějaké břímě, s nímž se musí umět vypořádat.
Jednu hvězdu z hodnocení ubírám za to, že jsem doufala, že mne kniha třeba víc zasáhne a že v ní najdu nějaký větší přesah, který bych si z knihy odnesla, což se bohužel nestalo. Ale i tak jsem si nakonec tento román relativně užila. Asi tomu hodně také pomohlo to, že jsem do čtení této knihy šla s tím, že o příběhu vlastně nic nevím, takže mne autor mohl maximálně jen překvapit. Což se mu vlastně celkem povedlo.

evilunicorn
16.02.2020 5 z 5

Kdepak, prostě Patrick Ness je Pan Spisovatel,a je úplně jedno, jaký žánr píše.I když je kniha určena pro mnohem mladší věkovou skupinu, neuvěřitelně jsem si jí užil.Chvíli dojemné,chvíli vtipné.Příběh má i hlubší podtón,není to jen kniha o partě středoškoláků.Zajímavě je také vyřešeno pozadí a v podstatě paralelní dějová linka na začátku každé kapitoly.

Kačkaknihomol
02.02.2020 2 z 5

Patrick Ness se v téhle knize tak trochu vysmívá všem zázračným vyvoleným hrdinům a hrdinkám, kteří zvládnou v rozsahu 300-350i stránek zachránit celý svět, najít osudovou lásku a ještě u toho skvěle vypadat. Jak už napovídá název, příběh se točí kolem partičky obyčejných lidí řešících si svoje obyčejné, ale přesto někdy komplikované, problémy.

Jakkoli se může zdát popis téhle knížky úžasný, já jsem nic výjimečného nezažila. Možná je tohle ten záměr, kterého chtěl autor docílit- napsat něco úplné obyčejného. Protože přesně takový pocit jsem z celé knížky měla. Asi jsem prostě moc obyčejná na to, abych si dokázala užít příběh, ve kterém se neděje nic závratného a neobsahuje žádné nadpřirozené prvky.

Veruu95
09.10.2019 2 z 5

Už podle recenzí jsem trochu váhala, zda se do knihy vůbec pouštět. Kdybych se rozhodla ji nečíst, nejspíše bych o nic nepřišla. Přijde mi, že v knize se téměř nic neděje, styl psaní a postavy mi také nějak nesedly. Dávám 2* za nápad (který ale nebyl dle mého dobře zpracován) a pěknou obálku.

Linda02
01.09.2019 5 z 5

I přes všechny špatně recenze jsme se do ní pustila. Nelituji. Kniha měla mnoho citátu.

SmallLucia
25.08.2019 4 z 5

To byla asi ta nejzvláštnější kniha, jakou jsem kdy četla a přesto mi tímto svým podivným způsobem neuvěřitelně sedla. Na pozadí všech těch zvláštních událostí se vyklubal příběh, který může zažívat kdokoli z nás. Tolik vět by stálo za zatržení a zapamatování.
Patrick Ness mě opět nezklamal.

ElizabethB
28.05.2019 3 z 5

No, tak sa do toho pustime. Všetci vieme, že je to taká zvláštnejšia kniha a to tým, že hlavný hrdina nie je žiadny vyvolený, ale len obyčajný chlapec. V prvom rade oceňujem nápad autora. Vymyslieť dnes také niečo je super. Spojitosť nadprirodzena a obyčajnej reality obyčajných smrteľníkov je dobrá kombinácia, zvlášť keď ten nadprirodzený boj a odohráva niekde na pozadí. Ak by som to vzala z toho kritického konca, v knihe sa nič extra nedeje. Ale vlastne deje. Je to napísané dobrým štýlom, ktorý vás poháňa v čítaní, aj keď to nie je o vyvolených - nezávislákoch. A hoci sa napohľad zdá, že sa tam nič nedeje, dejom je Mikeov život - jeho problémy, starosti a to všetko. Takto by to asi bolo, ak by sa kniha diala v skutočnosti. Ak by ste vy žili popri ľuďoch, ktorí sú vyvolení na to, aby zmenili svet, alebo aby ho ochránili, ovplyvňovalo by vás to, ale riešili by ste aj svoj vlastný život. A taká kniha je.
V závere môžem dodať, že bola dobrá, jej čítanie som si aj celkom užila, ale v konečnom dôsledku to vo mne nič extra nezanechalo. Skrátka som len odložila knihu a vzala si ďalšiu. Ale inak to bola dobrá kniha.

Iamdreamer
28.01.2019 4 z 5

Na začiatku som vôbec nechápala príbehy "nezávislákov", ta kniha bola občas tak bizarná až som sa musela pousmiať. Patrick Ness má veľmi osobitý ale pútavý štýl písania.

Julinka679
03.12.2018 2 z 5

Jak je již psáno v několika komentářích - tohle je zvláštní a divné. Asi jsem očekávala víc než jsem dostala. Pořád jsem slýchala jak Patrick Ness je nejlepší, jeho knihy jsou nejlepší,... Tohle se na mě valilo snad ze všech stran a já automaticky očekávala knihu skvělou jako blázen, a ano teď přijde to slovo, ALE tohle nebyla skvělá kniha jako blázen, bohužel ani průměr. Autorův styl psaní byl dobrý, s tím musím souhlasit, na to se nedá říct nic moc negativního ALE nějak jsem knihu nepochopila. Na jedné straně hipsteři, kteří bojují proti zlu a na té druhé banda obyčejných lidí, která řeší své problémy a když se něco děje, občas zvedne hlavu, řekne "co to bylo?" a dál řeší oproti hipsterům blbosti.
Kdyby byla kniha napsaná z pohledu hipsterů tak by byla napínavá, dobrodružná a musela bych číst dál a dál.
Bohužel je to tak jak název napovídá "My ostatní tu prostě žijem", takže když kapitola začíná akcí v podobě boje mezi hipstery a zlem tak pokračuje nudou v podobě party lidí, která tam prostě žije...
Za mě bohužel 2* a snad se mi ostatní knihy autora budou líbit víc :-/ :-)

Brambu
22.08.2018 3 z 5

Tak tohle byla velice zvláštní kniha. Popisuje dvě dějové linie, které zdá se spolu příliš nesouvisí, ale opak je pravdou. Zvláštní to svět. Svět, kde každý chce urvat svůj kousek štěstí, ale většinou se jen točí v kruzích a bojuje se svými démony. Potkáte tu hipstera, poloboha, lidi a také další postavy. Ale konec dobrý všechno dobré.

DalJa
07.08.2018 4 z 5

Kromě romantických, charismatických a kdovíjakých (hipsterských) hrdinek a hrdinů, upírů, vlkodlaků a zlounů musí přece ve Stmívání a jeho klonech YA fantasy existovat i ti ostatní, na které se Příběh s velkým Př nesoustředí. A právě na ty ostatní, co tam prostě žijí, se soustředí Ness.
Dělá si z kánonu srandu, rozeznatelnou i pro lidi, co o Stmívání a podobných jen slyšeli a stačilo jim to. Nápad s úvodní charakteristikou každé kapitoly je super.
Fajn, ten hlavní příběh knížky není kdovíjak závratný a hrdinové taky nejsou úplně obyčejní (všechno je relativní). Ale je to vtipné, je to milé, postavy jsou většinu času celkem věrohodné a jejich chování zahřeje u srdce.
Kdo očekává knížku, jejíž děj je naznačený v úvodech kapitol, se krutě zklame, protože přes stejný svět je to vlastně jiný žánr. Možná ji víc než teenageři ocení rodiče teenagerů, ty totiž z běžné reality vtrhne a trochu vrátí do mládí :)
Jo, a taky to má super název!

Arven2001
18.07.2018 3 z 5

Moc mě to nebavilo, je to takové... nijaké. Dávám tři hvězdičky, ale to jen proto, že Patrick Ness je můj oblíbený autor.