My děti ze stanice ZOO

My děti ze stanice ZOO obálka knihy
Mé hodnocení:

Mladistvá západoberlínská narkomanka ich-formou popisuje svůj příchod jako 6leté na berlínské sídliště Gropiusstadt s minimem možností zábavy pro děti. Neutěšené rodinné poměry vedoucí k rozvodu rodičů ji přivádí k hašišové partě v „Domě středu“. Následně postupně propadává světem drog až k těžké závislosti na heroinu a všemu, co s ní souvisí: těžké zhoršování zdravotního stavu, snaha opatřit si peníze na dávku (žebrání, krádeže, prostituce) a občasné zoufalé a neúspěšné pokusy zbavit se závislosti. Později se dívka závislosti na heroinu zbaví, ale pořád zůstává závislá na hašiši. Kniha obsahuje vlepenou 32 stránkovou fotografickou přílohu. Předmluvu napsal JUDr. Kamil Klášterský. Odborně lektorovali MUDr. Jan Cimický, CSc., JUDr. Kamil Klášterský a MUDr. Jaromír Rubeš. První vydání....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/31623/my-deti-ze-stanice-z-31623.jpg 4.67006

My děti ze stanice ZOO 1.

Literatura světová, Biografie a memoáry
Vydáno, Mladá fronta

Wir Kinder vom Bahnhof ZOO, 1978

Kniha My děti ze stanice ZOO

morienhithwen

Absolutní horor. Svět, ve kterém se nevyskytují pozitivní postavy, dokonce i David Bowie je tu záporák. Člověk v průběhu vyprávění opravdu začíná pochybovat, jestli "dobro" vůbec existuje a jestli má lidstvo šanci (nebo si zaslouží šanci) přežít. Velmi oceňuji, jak oba novináři naprosto nekompromisně manipulují proud zdánlivě "nefiltrovaných" informací, aby zcela konkrétně a vyčerpávajícím způsobem vykreslili situaci, celé její podhoubí, co ji způsobilo, co jsou hnací motory, jak je snadné ničit a jak extrémně těžké vytvářet. Je to ze strany autorů velmi neviditelná práce, protože persona protagonistky na sebe strhává veškerou pozornost, ale o to víc si zaslouží uznání a chválu. Chtělo by to přečíst si i knížku o "druhé polovině života", kterou si Christiane napsala víc sama (i když koukám, že nějaký ghost writer tam byl taky), abych viděla, jak moc ona sama doopravdy umí vyprávět a myslet. Ale je to tak depresivní a vyčerpávající téma, že nevím, jestli sama sobě raději neodpustím, když se k tomu nikdy nedostanu.

Karolina90

Souhlasím s komentářem níže od jitrnic. Z literárního hlediska nelze moc hodnotit, je to prostě vyprávění mladé feťačky. V době vydání ale kniha splnila svůj účel - šokovala, otevřela společnosti oči. Dnes už obsah asi málokoho překvapí, protože jsme na takové dění ve společnosti (a možná i hůř) zvyklí, ať už z knih, médií, filmů...

O knize jsem už jako malá slyšela od starších dětí, potom i na střední, také v televizi... Většinou mě přílišná publicita od čtení dané knihy odradí. Navíc jsem už dopředu věděla o čem a o kom je, a jak (ne)dopadne. Navíc mě tato oblast zrovna dvakrát neláká. Přečetla jsem ji tedy až teď v dospělosti. Kdybych knihu přečetla dřív, možná by mě tolik neotravovalo, že se v ní opakují stále stejné situace dokola - odvykám, fetuju, odvykám, fetuju...

Veeczko

Velmi silný příběh náctileté dívky. Vyprávění je velmi smutné, ale takové knihy mám ráda. Upřímné, silné, opravdové.

Adellll

Kniha, která je velmi silným vyprávěním šestnáctileté dívky. Před přečtením jsem věděla, že kniha bude drsná, ale toto mi opravdu vyrazilo dech. Je skvělé, že poukazuje na to, jak extrémně náročné je dostat se ze závislosti. Také postupné sklouzávání nejen k drogám, ale i k prostituci bylo velmi děsivé

n.ezn.amy

V dnešní době již notoricky známé dílo, které v době napsání hodně šokovalo. Příběh Christiany, která se s rodiči přestěhuje do Berlína a ve stanici ZOO si přivydělává prostitucí, aby měla na drogy. Výborně napsaná kniha, která je drsná hlavně tím, že je reálná a pravdivá. Nejhorší je to, že drogy a s tím spojená prostituce se týká čím dál mladších dětí

rest

Tahle kniha rozhodně změnila můj pohled na drogy. Doporučuji k přečtení.

nursewithhook

Během svých náctiletých let jsem tuhle knihu četla snad pětkrát, dnes jsem si ji po xletech přečetla znovu a dostala mě ještě víc, než tehdy. Dřív mě neskutečně bavily ty "šokující" popisy získávání dávky, tripu a prostituce, teď, ve skoro třiceti letech, jsem zděšená, jak si takhle mladá holčička zkazila celý život a co všechno musela dělat, aby svou touhu ukojila. Nejsem si úplně jistá, že je tohle kniha, kterou, když ji dáte přečíst dětem, je zachrání před zkoušením různých drog a fetováním, ale snad jim poskytne náhled, co všechno se s jejich životem může stát, pokud s fetováním začnou.

jitrnic

Nehodnotitelné. Je to samozřejmě popkulturní fenomén, jeden z pilířů atmosféry 90. let (bavím se tu o době, kdy se kniha dostala u nás do širokého povědomí), rozpolcených mezi naprostým utržením se ze řetězu a opovrhováním veškerými hodnotami, a děsivými varováními před drogami a AIDS.
My děti ze stanice ZOO jsou z literárního hlediska naprostým škvárem odpovídajícím mentální úrovni ústřední feťačky. Všechny přidané materiály, fotky, dokumenty, komentáře autorů ovšem působí jako rána kladivem, kterou si budete pamatovat možná i celý život. Neboli kniha dokonale splnila účel, šokovala, probudila a naučila ne tedy všechny, ale většinu lidí mojí generace jednoduchou pravdu, že pokud neznáte hranice svojí svobody, ocitnete se velice snadno v pekle, ze kterého pravděpodobně procitnete až na onom světě.