My děti ze stanice ZOO

Mladistvá západoberlínská narkomanka ich-formou popisuje svůj příchod jako 6leté na berlínské sídliště Gropiusstadt s minimem možností zábavy pro děti. Neutěšené rodinné poměry vedoucí k rozvodu rodičů ji přivádí k hašišové partě v „Domě středu“. Následně postupně propadává světem drog až k těžké závislosti na heroinu a všemu, co s ní souvisí: těžké zhoršování zdravotního stavu, snaha opatřit si peníze na dávku (žebrání, krádeže, prostituce) a občasné zoufalé a neúspěšné pokusy zbavit se závislosti. Později se dívka závislosti na heroinu zbaví, ale pořád zůstává závislá na hašiši. Kniha obsahuje vlepenou 32 stránkovou fotografickou přílohu. Předmluvu napsal JUDr. Kamil Klášterský. Odborně lektorovali MUDr. Jan Cimický, CSc., JUDr. Kamil Klášterský a MUDr. Jaromír Rubeš. První vydání....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/31_/31623/my-deti-ze-stanice-z-31623.jpg 4.65957

My děti ze stanice ZOO (1.)

Wir Kinder vom Bahnhof ZOO (1978)

Literatura světová, Romány, Biografie a memoáry
Vydáno:, Mladá fronta

Kačkaknihomol
včera

O Christiane, jak ke drogám přišla. Na rozhovor, který se převrhl ve více než 200 stránkovou záležitost a jenž si vysloužil i stejnojmennou filmovou adaptaci, jsem narazila náhodou. Zpětně říkám, že to mělo (na rozdíl od zvoleného tématu) poměrně jednoduchý jazyk. Proto rychle přečteno, otázka je, zda to ve mně zanechalo nějaké poučení.

A ano, nejspíš i zanechalo. Je to věrně známé klišé, "nepřidávat se ke špatné partě a říct "NE", když nedejbože dojde na drogy". Přestože je patrné, že kniha by měla od drog odrazovat, při čtení si mé debilní já říkalo, jak by to zvládlo určitě lépe než-li Christiane. Tedy nevím, zda kniha stoprocentně plní svůj účel, děsivá je ale dost. Hlavně vsuvky cca. uprostřed knihy, příběhy dalších závislých. Po zádech mrazí, i protože se tyto příběhy skutečně staly. Nejspíš se nestaly přesně tak, jak mluvčí barvitě popisuje, ale stejně z nich člověku není úplně dobře.

Suma sumárum, rozhodně zajímavější, než učitelské přednášky. Mluvím z vlastní zkušenosti. :)

LuT

Povinnost každého puberťáka...a měla by to být i velká hrozba. Před dvěma lety jsem v Berlíně na stanici ZOO byla a paradoxně se zde u kostela a dost veřejně jeden člověk sjížděl...no jo :)

Mercatino

Bible každého člověka, který se chce vyhnout závislosti. Příručka pro rodiče. První pomoc pro začínající narkomany.
Tato sonda do trosek dětské duše mě odrovnala jako zlatá rána. Ta dítě nemělo, kde a jak žít, na jejím místě by většina čtenářů asi dopadla úplně stejně.
Jen mě tak pobavilo, jak vypadal tehdejší svět v roce 1977 v Německu a jaká mládež náctiletých byla vychovávaná v Československu :)

Kacheenk

Klasika pro dospívající jedince.

Ivet1990

maximálně mě to vtáhlo do děje musím řící, že kniha je 100x lepší

kapr

Výborná, odvážná, a hlavně poučná kniha. Opět smutné a depresivní. Když jsem knihu četl poprvé, netušil jsem jak brzy tento problém přeskočí k nám. Ne, že by tady dosud nikdy nebyl, jen jeho dopady nebývalo tak snadné nahmatat. Pamatuji se, že když jsem byl ještě malý, těsně po válce, říkalo se o jednom panu doktorovi, že si občas něco bere. I za socíku se mnohá důchodkyně krmila hrstmi prášků na to či ono. Zvláště bolesti hlavy se v té době léčily jednoznačně návykovými léky vyvolávajícími trvalou závislost. Pokud si někdo ze současné dětské generace tuto knížku přečte, a kdyby jen každému stému z nich pomohla vyhnout se byť jen drobným potížím s tímto problémem souvisícím - díky p.Felscherinow. Velmi oceňuji otevřenost se kterou autorka, matka hlavní postavy, k tomuto tématu přistupovala. Těch, kterým pomohla jsou už dnes nepřehledné zástupy. Bohužel těch kteří jí nečetli, nebo si ji nevzali k srdci je rovněž dost. Přesto autorce patří má úcta, obdiv a veliký dík.
Dávám hvězdy tři. Hlavním kriteriem mých hodnocení je to jak se po přečtení knihy sami cítíte. Kniha prolomila veliké tabu, a zaslouží si některé z prvních míst mezi těmi, které vás seznámí s drogovou tematikou.

Pavla79

Nejlepší kniha pro všechny mladší, mladé, i starší....

žany.kdovi

Kniha díky které jsem začala číst. Velmi silný příběh, který by neměl minout asi nikoho. Doporučuji.

Lucissia

Když jsem byla na základce a na střední, tahle knížka byla hit. A od té doby se na ni chystám. No, po více než dvaceti letech na ni přišla řada. Rozhodně je zajímavá, čtivá, ale klidně mohla mít o pár desítek stránek méně... :-)

Angie_Missfit

Velmi silná kniha, která na mě mocně zapůsobila, a nejednou se mi při jejím čtení stáhl žaludek. Příběh zrekonstruovaný z výpovědí mladé narkomanky Christiane je natolik syrový a sugestivní, že se čte jedním dechem a čtenář od první chvíle prožívá spolu s hlavní hrdinkou postupný a neodvratný pád na samé dno propasti jménem drogová závislost. Text doplňuje i několik fotografií, které dokreslují pocit děsivé reálnosti popisovaného. Christiane je ukázková antihrdinka, která se do problémů dostala sama vlastní hloupostí a postupně ničila nejen sebe, ale i druhé, a přesto jsem s ní soucítila, rozuměla řadě jejích pocitů a fandila jí, aby nad svou závislostí vyhrála. Její příběh je strašně drsný a smutný, ale myslím, že by si ho měl přečíst každý teenager, který někdy na drogy jen pomyslel. Jako názorná ukázka, kam až drogy mohou člověka dostat, funguje podle mě mnohem lépe a účinněji, než nudné televizní dokumenty o drogách, které nám pouštěli ve škole. Kniha má hrdé místo v mé knihovně. Velmi doporučuji.

KnihomolkaMari

Ano, opravdu silný příběh. Závislost na drogách mi byla velmi známým tématem, jelikož si tím prošel jeden z mých blízkých. Drogy jsou něco jako virus, který si postupně podmaní váš organismus, hlavu a čím více tento virus podpoříte tím jste blíž smrti nebo neodvratným následkům a je to jen na lidech a jejich vnitřní síle, jak se s tím dokážou poprat. Kniha sice nebyla napsána bravurně, avšak velmi do detailu poukázala na tento problém, jež přetrvává už mnoho desítek let a stále více se dostává hlavně k mladým lidem. Knihu bych rozhodně zařadila do povinné četby. Pokoušela jsem se podívat i na film, ovšem nedokázala jsem ho dokoukat, vidět to, co se tenkrát odehrávalo v Berlíně v 70.letech a stále přetrvává bylo opravdu hrůzné.

Denča23

Smutný drsný příběh. Pěkně napsané. Také nedoporučuji číst slabším povahám.

Hani77

Určitě všem doporučuji. Poprvé jsem to četla jako teenager a bylo to pro mě dost "drsné". Podruhé jsem knihu četla jako dospělá a dívala jsem se na to jinýma očima. I napodruhé to ale byl silný zážitek, nemohla jsem se od knihy odpoutat, dokud nebyla přečtená. Doporučila jsem to své dospívající dceři jako "povinnou četbu" :-)

Kluvo
20.12.2018

Drsne. Slabsie povahy by to radsej ani nemali citat. Zda sa, ze tych stastnych koncov drogovych zavislosti, ktore byvaju s takou pompou prezentovane, moc nebyva. Toto treba ludom ukazovat, nie tych par stastlivcov, co sa z toho vyhrabali...

DraXitko
20.12.2018

Velmi silný příběh. Vždy, když byl v knize zmíněn věk hlavní postavy, mě zamrazilo. A nejvíc mě dostávala beznaděj matky.

JohnyShorty
19.12.2018

Ošklivá kniha, depresivní a naturalistická. A přesto, za mě plný počet.

Řekl bych, že přečíst si ji, by měla být povinnost každého dospívajícího.

Zoja706
15.12.2018

Silná kniha i film tím spíš,že šlo vlastně ještě o děti,které byly závislé na drogách. Místy dost naturalisticke prvky. Kniha, o které jsem přemýšlela ještě dlouho po přečtení.

Susan94
14.12.2018

Sdílím názor s některými jinými čtenáři. Ta holka mě někdy tak hrozně štvala. Opravu čtivé, děsivé i s odstupem času. Nemohla jsem cítit nějakou empatii, nedokázala jsem jí politovat. Nejhorší, že Christiane a další byli svým způsobem obětí té doby. Kniha, kterou by si měla všichni někdy přečíst....

markéta783
13.12.2018

Poprvé jsem četla na základce a pamatuji si, jak jsem po přečtení měla z toho všeho ještě dlouho pocit zmaru a hnusu. Snad proto jsem se nikdy jakýchkoliv drog ani nedotkla, i když k tomu jistě byla příležitost. Teď jsem z nedostatku jiné četby četla cestou vlakem podruhé (Našla jsem ji v knihobudce na nádraží) a pocit jsem z ní měla stejný. Myslím, že by si ji měli všichni už v mládí povinně přečíst a určitě by o dost ubylo feťáků.

nanana
12.12.2018

Detlev: Už první den. Teď, když to máme pod kontrolou, musíme být opatrní, abysme se k tomu nevrátili.
Christiane: Teď víme, že můžeme přestat. Teď si můžem jednu dávku dovolit.

Mates84
10.12.2018

Knizku jsem cetla nekdy na ZS a pak na stredni,ale musim rici,ze i po tech letech,kdyz si na ni vzpomenu vyvolava ve me porad silne pocity,takhle silne me zasahlo jen par knih.Kniha na me pusobila co se tyka drog naprosto odpuzujicim dojmem.Nekde jsem,ale cetla,ze vydani knihy melo naopak opacny efekt a plno ,,deti" po precteni to slo vyzkouset.Kazdopadne az syn bude ve veku puberty,dostane to jako povinnou cetbu.

Chalupice
07.12.2018

Ta pachuť zvratek, hajzliku v metru, smrad v paneláku a hukot v hlavě po silný dávce mám na jazyku ještě ted, roky po přečtení tehle knihy.
Pamatuju, ze jsem ji četla někdy na základce.
Neskutečný co dokáže démon závislosti.
Neskutečný popisy, fotky, z čtenáře se stava fetak, prostitutka, pozoruje snad na sobě i abstaky.
Strašný a ve svy strasnosti ještě horší, ze je to vše realita

ibáG
07.12.2018

Stoprocentně autentické, velmi čtivé a silně varující!!! Fotografie podtrhují realitu a děsivost příběhu. Pokud to ještě není, tak zařadit do povinné školní četby! Děti a dospívající by to od experimentování s drogami mělo odradit. Já na SŠ (1991-1995) četla spíš jako protest Memento od Radka Johna, jelikož většina spolužaček četla My děti ze stanice ZOO, tudíž jsem se ke čtení odhodlala až teď, kdy byla kniha upravena (vhodnější výrazy apod.) a byla to příležitost vzít knihu do ruky. Co se drog týče, taky jsme občas kouřili trávu, ale nikdy nikoho v naší partě nenapadlo zkusit perník, háčko nebo kokain a to jsme ani tuhle knížku nepotřebovali číst. A co se týká Christiany, tu jsem měla kolikrát chuť kopnout do pr*ele za tu svoji naivitu, prolhanost vůči matce, útěky a neustále se opakující "dneska naposled"... Ale její rodiče a okolní prostředí taky rozhodně nejsou bez viny. Tohle je ta demokracie... Jak se ke všemu snadno dostali... A ty velké sociální rozdíly mezi lidmi... To všechno k tomu přispívá...

chamyl
06.12.2018

Dlouho jsem se této knize vyhýbal a dělal jsem dobře. Je totiž úplně příšerná! Neuvěřitelně depresivní vyprávění plné lhostejnosti, zmaru a citové bídy rámované v tomto kontextu těžko pochopitelným věkem hlavní hrdinky i jejích "kamarádů". Naivně dětské myšlenky a světonázory Christiany, které korespondují s jejími čtrnácti lety, jsou střídány brutální realitou plnou fetu, lží, špíny a děláním zákazníků s takovou lehkostí, jako by se jednalo o odpolední trénink gymnastiky.
Hlavní hrdinka, která nedostala či propásla šanci na normální dospívání, se cynicky staví k okolnímu světu měšťáků, pohrdá jím a nemá pro něj dobrého slova. Sama přitom nevystupuje z klišé omezujícího se na bezva partu s cool a na nic si nehrajícími lidmi, kteří berou "vážně" ji a háčko.
Ošklivá a pesimistická kniha, která by měla patřit do povinné četby všech rodičů i teenagerů.

Tlapka
02.12.2018

Je pro mě velmi těžké tuhle knížku hodnotit.
Styl psaní? Děsný. Ale to patří k jejímu stylu, k její autenticitě.
Postavy? K uzoufání. Oběti svého okolí i vlastní slabosti.
Příběh? Padesátkrát a pokaždé naposled.
Emoce při čtení? Jen ty nejčernější.
Jenže takhle to mělo být, aby knížka zazářila jako reportáž, jako svědectví. I po letech zůstává v tomto ohledu ve své problematice legendou. A to zasluhuje uznání.

Vivienca
29.11.2018

Povinná četba pro základní školy a všechny rodiče. Super knížka, ale téma velmi těžké - vracet se k ní asi nikdy nebudu...

tru32
27.11.2018

Tuhle knížku bych zařadila mezi povinnou četbu.
Kniha je velmi čtivá a příběh Christiany F. je jeden z těch který vás nenechá chladným. Surovost příběhu vás hodně rychle odradí od nějakého toho zkoušení. Kniha mě dokázala dojmout ale i s hrůzou sledovat co všechno je člověk ochoten udělat pro pár ,,chvilek štěstí''.

tomik2132
24.11.2018

Tohle je knížka, která vtáhne do děje. Vyprávění je drsné, syrové a velmi znepokojivé. Odstrašující, ale zároveň tak pravdivé, rozhodně mě po přečtení této knihy vážně neláká si to zkusit na vlastní kůži.

jfialova
12.11.2018

Kniha, na kterou asi nikdy nezapomenu. Četla jsem ji v době, kdy jsem byla stejně stará jako hlavní hrdinka a mrazilo mě tenkrát a jako mámu tří dětí mě mrazí doteď. Hrozné je, že stát se to může opravdu v každé rodině a dobře to většinou nekončí.

Jonny
07.11.2018

Syrové, děsivé a možná trochu dech beroucí. A nejvíc strašidelné je, že je to popis reálného příběhu.

Kniha kterou se vyplatí přečíst, už jen kvůli přehledu. (A možná i kvůli tomu, aby si člověk víc vážil neziskovek, které se věnují "poflakující" se mládeži.)