Muzikantská Liduška

Muzikantská Liduška https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/103731/muzikantska-liduska-103731.jpg 4 162 27

Muzikantská Liduška je vesnická povídka Vítězslava Hálka z roku 1861, patří k nejznámějším Hálkovým povídkám. V minulosti byla i zfilmována.

Naďa2411
Naďa2411
18.12.2023 5 z 5

Smutný ač pravdivý příběh o nenaplněné lásce mezi muzikantem Toníkem a Liduškou. Jaké dříve byly vdavky jsem si poslechla v aknize. Toto dílo je maturitní povinná četba, doufám, že dlouho bude, ať studenti znají historii a dřívější zvyky. Doporučuji.

medlovice
medlovice
19.11.2023 5 z 5

Našla jsem ji v knihovničce rodičů, zajímavě ilustrované vydání z roku 1942. Živě popsaná událost snatku z rozumu se čte s úsměvem i když je to příběh bolestně smutný . Dobře vykreslené postavy lidí a pocity dívky , která milovala muže, který zbaběle odešel.

Samwise1KB
Samwise1KB
07.10.2023

A dnes by zešílela kdyby to bylo naopak. ;-)

Friedulka
Friedulka
18.08.2023 5 z 5

Ta kniha je něco tak krásně smutně poetické.

sajanka
sajanka
18.07.2023 3 z 5

Při vzpomínce na přečtení knížky a shlédnutí filmu mě nenapadá jiné přirovnání než "srdceryný příběh." Prostě slzoždímačka. Ale pěkná.

RonnieSmithx
RonnieSmithx
11.06.2023 4 z 5

Nevím, kdo si z nás dělá větší blázny - jestli láska nebo naše ego.

Radeon
Radeon
26.03.2023 3 z 5

Nějak jsem tuhle knížku našel při prohlídce půdy. Záměrně jsem vybral tuto nejstarší dostupnou vazbu, ale ta moje je podle mě klidně ještě z 19. století. No líbilo se mi, jak je povídka napsána a hlavně jaký archaický používá jazyk. U toho jsem si připomenul v představách, jak ta stará doba tehdy vypadala a pomohlo mi k tomu si představit starousedlíky v jedné posázavské vesnici Kamenný Újezdec. Příběh smutný a zpočátku i veselí, ale čekáte, že to nedopadne jako hollywoodský film.

Petra-Nela
Petra-Nela
25.02.2023 4 z 5

Viděla jsem kdysi film, v roli Lidušky (Jiřina Štěpničková) a moc se mi líbil, tak jsem teď měla možnost přečíst si knížku. Příběh byl pěkný i když se smutným koncem. Ve filmu to dopadlo dobře.

nevermore3
nevermore3
17.11.2022 4 z 5

Ač Muzikantská Liduška dramatem není, přesto jsem ji nejprve viděl ve vynikajícím divadelním provedení (včetně skvělé hudební režie) šumperského Severomoravského divadla před 150 lety. Utkvěla mi v hlavě jako 5hvězdičková záležitost. Teď po oněch 150 letech jsem se dostal k originálu a samozřejmě tak silný zážitek už se dostavit nemohl. Nicméně ****

Marla
Marla
24.09.2022 4 z 5

Kraťoučká, tklivá a smutná povídka o nešťastné lásce. Poetické čtení.

nicolettkaa
nicolettkaa
21.09.2022

O Lidušce jsme se učili ve škole (už je to nějaký ten rok), ale ke čtení jsem se dostala až teď. K mému překvapení se jedná o opravdu hodně krátkou povídku. Nemohla jsem se ubránit myšlence, zda je toto opravdu všechno. Byla jsem trochu zklamaná. Jiné povidky od pana Hálka mě zaujaly více.

Kabuky
Kabuky
27.05.2022 5 z 5

Smutný příběh.

andrii24
andrii24
18.04.2022

Co mezí múzám tká, duše (ne)lidská. A i když kanou, klenout se musí. Nad mraky, až jednou... zmizí moldánky. Hrát jim budou do oušek. Trhat slunečnice, růžičky... Amorkovy družičky.

twigxi
twigxi
29.05.2021 4 z 5

Kratky, presto velice silny pribeh. Konec mne zasahl.

apq
apq
06.03.2021 3 z 5

Trochu mi to připomíná Maryšu, ale i tak to je docela dobra kniha.

Ladis777
Ladis777
16.11.2020 4 z 5

Po knize jsem sáhl po letech kvůli čtenářské výzvě. Musím říct, že zpětně mě nakonec zaujaly povídky snad víc, než když jsem některé musel číst na fakultě a předtím na střední škole. Příběhy jsou celkem nosné, rozhodně v nich Hálek leccos vykreslil velice pěkně, pravda, leccos je trochu překombinované nebo schematické, ale jsem spokojený.

los
los
15.04.2020 3 z 5

obsahově tuctové vyprávění, kterých je v 19. století desítky, ale formálně velmi dovedné provedení (zejména proměna vypravěče)

martineden
martineden
09.06.2019 5 z 5

Silný příběh, vykreslený na pár stránkách. Hálek si také zažil svý, než si mohl vzít svou milou...

JulianaH.
JulianaH.
08.06.2019 4 z 5

V. Hálek podle mě přímo geniálně vystihl tlachavost vesnických bab.

Povídka mě zaujala při výkladu literatury na SŠ a nelituji, že jsem si ji přečetla, byť jsem věděla, jak skončí. V mezích možností, zájmů a cílů pozdně obrozenské společnosti to není špatné dílko. (Převrat v mém životě ovšem také nezpůsobilo; Jan Neruda byl génius, kdežto jeho současník Hálek "jen" dobrý autor.)

thomascz84
thomascz84