Muzikant na jezeře

Muzikant na jezeře https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/516195/bmid_muzikant-na-jezere-QoN-516195.jpg 4 8 4

Příběhy Mirka Vostrého vyprávějí o mužských ctnostech. Jejich hrdinové vědí, co nejspíš bude správně, avšak těžce váhají, protože okolnosti správným rozhodnutím prostě nepřejí. Situace odehrávající se ve válce, na vojně, v nemoci nebo za zoufalé nespokojenosti vyžadují víc než jít širokou cestou. Napětí, smutek, záhady a humor v chytrých dávkách činí ze sbírky povídek hezký čtenářský zážitek. - Hana Pinknerová, spisovatelka Narodil jsem se v roce 1968. Mám skvělou ženu a tři děti (rovněž skvělé). Rád cestuju po Česku, Slovensku, ale i jinde pěšky, na kole nebo na kánoi. Mojí srdeční záležitostí je Podkarpatská Rus. Baví mě kreslení a fotografování. V posledních letech jsem ke svým zálibám připojil psaní příběhů. Proč? Začalo to takovým nečekaným nápadem – měl jsem sen (zní to divně, ale mně se to fakt v noci zdálo) a přišlo mi škoda ho jen tak nechat plavat. Takhle vznikl první příběh. Ty další už jsem psal i pro rodinu a pár přátel. A co když je víc lidí, které budou moje příběhy bavit? Tak teď si je můžete přečíst i vy. - Mirek Vostrý... celý text

Áňa 998
29.08.2023 5 z 5

Muzikant na jezeře je povídkovou sbírkou, na kterou jsem natrefila díky @navratdomuknihy . Pokaždé, když od nich čtu nějakou knihu, vím, že to nemusí být lehké čtení, ale jedno je jisté. Bude to stát za to, protože si něco odnesu!
Tentokrát jsem se tedy vrhla na Muzikanta na jezeře. Moc jsem si o knize nezjišťovala, pouze mě zaujala anotace a to, že se jedná o povídkovou sbírku od českého autora.
Při prvním prolistování jsem se trochu lekla délky povídek a písma. Není to úplně můj žánr, ale pomalu jsem se do knihy pustila...
A musím říct, že jsem více než příjemně překvapená. Autorův styl mi sedl, nijak do ničeho extra nezahýbá, postavy jsou popsané tak, že víte o kom je řeč. Mezi jednotlivými povídkami jsem si dávala pauzy, ale jen proto, že jsem knihu nechtěla přečíst příliš rychle. Ke konci jsem se dokonce načapala, jak schválně zpomaluji..
Každý z hrdinů jednotlivých povídek je vystavěn nějaké zkoušce. Jejich příběhy jsou často smutné, ale i dojemné. Vystřídalo se mi při čtení na obličeji mnoho emocí... A dokonce, autor často zabíhá do historie, a mě to nevadilo!
Nedokážu vyzdvihnout jen jednu povídku. Každá je jiná a má něco do sebe. Řekne Vám něco jiného.. Prostě si to musíte přečíst.
Jsem moc ráda, že jsem se do knihy dala, a ač to normálně nedělám, chci si ji v budoucnu dát ještě jednou. S lepíky, tužkou a značit si myšlenky, kterých je kniha plná.

Jane2016
14.08.2023 3 z 5

Jestli mám některý žánr opravdu velice ráda, tak jsou to povídky. Spousta maličkých příběhů a každý nabídne něco jiného, zatímco jeden příběh Vás nudí, druhého zasáhne. Zatímco jeden Vás rozesměje, druhého rozesmutní.

Kniha je plná příběhů, smutných i dojemných, ale co musím jako čtenářka vyzdvihnout nejvíce, tak čtivých. Autor má talent, kterým dokáže zaujmout a nepustit Vás, dokud nebudete mít dočteno. Většina povídek mě donutila se zamyslet nad věcmi nad kterými bych v běžném životě vůbec nepřemýšlela. Nebylo výjimkou, že jsem po přečtení příběhu koukala pár chvilek do zdi.

Za mě opravdu velmi pěkné a zajímavé čtení! Pokud, stejně jako já, milujete povídky, tak Vám musím Muzikanta na jezeře od Mirka Vostrého vřele doporučit. Autor mě velmi zaujal a v blízké době se určitě pustím do jeho dalších děl. Nejvíce mě zaujaly knihy: Kočičák a Čarodějnice, tak snad budou stejně tak skvělé, jako tato kniha!

jaroiva
18.07.2023 5 z 5

Protože mám všechny předešlé sbírky přečtené, nebo - v případě Nejrychlejšího koně - právě rozečtené, nová knížka mě zaujala.
Zjistila jsem ale, že obsahuje povídky, které už někde mám. Tak rychle dočítám ty z Nejrychlejšího koně, které jsem ještě nečetla.
A musím konstatovat, že výběr povídek do této sbírky byl proveden tak, že se mi absolutně trefil do vkusu. Z předešlých sbírek jsou sem vybrané ty opravdu top povídky.
Takže ano, jsem přesvědčena a jdu se poohlédnout po výtisku i této knihy, abych ji přidala do poličky srdcovek.
Všechny povídky z knihy se mi hodně líbily, všechny jsem hodnotila na max. počet bodů, což se mi u povídkových knih jiných autorů nikdy nestalo. Přesto však mám nějaké nezapomenutelné favority:

- Noční výpravčí - první povídka, kterou jsem od autora četla a taky první, na kterou si vzpomenu, když vidím jeho jméno. Tajemná atmosféra kolem nádraží mě pohltila. Nádraží a prostředí kolem něj je jedním z častých námětů povídek Mirka Vostrého a vždycky si to maximálně užiju.

- Poslední vánoce na frontě - druhým tematickým okruhem vedle prostředí kolejí jsou vojáci apod. Toto je jedna z povídek tohoto ražení. Jak nevyhledávám veteránské historky a válečné vyprávění, tak tahle povídka mě taky vtáhla.

- Nejrychlejší kůň na světě - atmosféra, že by se dala krájet, musíte číst dál a dál. Něco tušíte, ale jako i u ostatních povídek, pointa je i přes tušení ještě trochu jiná, vyšperkovanější.

- Muzikant na jezeře - stejně jako Nejrychlejší kůň se týká útěku za železnou oponu, tady zase trochu z jiného pohledu a s jiným výsledkem, ovšem o nic méně zajímavá pointa.

Všechny povídky nejen z této sbírky mají atmosféru, dokážou čtenáře dostat velmi rychle a hluboko do příběhu a (aspoň u těch ze sbírky "Noční výpravčí" to už mohu potvrdit) zůstanou dlouho v paměti.
Hlavními postavami jsou živoucí, obyčejní lidičkové, muži, kteří se stávají hrdiny, aniž by o to sami stáli. Ukazují svou odvahu a charakter neokázalým způsobem, tak, že jsou nám blízcí tak, jako by si s nimi mohl člověk sám povykládat u piva. I těžká témata popisuje M. Vostrý laskavě a s nápadem. Každá povídka má jasnou pointu.
Toto byla radost číst. Vřele doporučuji, zas jedna knížka, kterou budu vnucovat kamarádům :)
K úplné dokonalosti chybí souboru ještě povídka Tunelář ze sbírky Čarodějnice, takže si ještě pořiďte tu Čarodějnici :).

EvikU.
02.07.2023 5 z 5

Muzikant na jezeře mě donutil zamyslet se nad životem. Zamyslet se nad minulostí, nad historií. Povídky jsou plné správných mužů, kteří ještě nevymřeli a snad ani nevymřou. Každá povídka na jiné téma. Válka, emigrace, hledání sama sebe, staré rodinné křivdy, komunismus, tajemno, ve kterých byli muži, kteří mi byli sympatický svým přístupem k životu.

Ač povídky opravdu nevyhledávám, protože než se stihnu začíst, tak je jiná postava, jiná situace. Navíc v každé povídkové knize je pár hezkých povídek, ale další jsou ani tak ani tak, no když už to čtu, tak to přečtu. Ale v téhle knize to tak nebylo!!

Sedl mi styl psaní autora. Nevím jak to dělal, ale hned po první straně jednotlivé povídky jsem byla v obraze jako bych postavy znala. Hlavní hrdinové mi byli sympatický. Správný, rovný chlapi, žádní křiváci.

Spoustu věcí a myšlení hlavních postav jsem poznávala i ze svého okolí nebo rodiny. Prostředí ve kterém se příběhy odehrávali bylo hezké. Spoustu událostí se točilo kolem českých drah a vlaků, to mě zaujalo.

Marně hledám, co bych vytkla, ale nic mě nenapadá. Slibuju, že od teď se budu rozhlížet i po povídkových knihách.

Povídka MOJE POUŤ DO SANTIAGA mi vzala srdce. Moc děkuji a doporučuji.