Muži a milenci českých královen

Muži a milenci českých královen https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/32528/muzi-a-milenci-ceskych-kraloven-32528.jpg 4 23 8

Historicky věrné portréty partnerů českých královen odhalují sňatkovou politiku předních evropských panovnických rodů.

xulij01
06.07.2023 4 z 5

Vesměs se jedná o historické medailonky mužů a milenců českých královen. Čas od času jsou tam i nějaké bulvárnější informace, ale pokud nepanuje jistota o jejich pravdivosti, tak to autoři rovnou uvedou. Celkově je sledován osud 29 význačných mužů (od sv. Václava až po Karla I. - posledního rakouského císaře), díky tomu knížka nejde do přílišných podrobností, nebyl by k tomu dostatek prostoru. Za přečtení knížka stojí, pro někoho, kdo se historii věnuje hlouběji, bude příliš povrchní.

Vidlička
16.05.2023 3 z 5

Asi se to autorům tak hodilo do trilogie, ale ten název je krutě zavádějící! Těšila jsem se na bohapustou historickou drbárnu, a ono ejhle, je to "jen" vyprávění o českých vladařích. Zařazení Rudolfa II. nebudu radši ani vůbec komentovat, i když se za to autoři i trochu omlouvají...

Text samotný je průměrný, vhodný pro dějepisohltače začátečníky.

Formát knihy je ale značně nešťastný, taková (ne)chytrá horákyně. Ani velký ani malý, font jak z knížek pro děti a tuna křídového papíru, která vám rve ten papír z desek. Knížka chce vypadat hodobóžově, ale je to spíš huj opravdu jen navrch. Zikmunda mi nepomlouvají, takže fuj se naštěstí nekoná.

lapagerie
24.02.2022 5 z 5

Trilogii mám doma už dlouho a sem tam se k ní vracím. Jednotlivé kapitoly jsou přehledné, čtivé a rozhodně ne suché, jak by člověk od literatury faktu čekal.

Kakho-Oto
22.04.2020 5 z 5

Z tzv. královské trilogie se jedná o dílo, které se zabývá nejzásadnějšími osobnostmi - většinou českými panovníky. Z toho důvodu neobsahuje kniha pro znalce českých dějin tolik nových informací jako zbývající části trilogie. Vyřčené ovšem nijak nesnižuje vysokou kvalitu publikace.

Janadvorackova
01.02.2020 4 z 5

Děják s dodatky :). Nebo spíš taková akčnější wikipedie (pro ty, kteří na wikině zašmejdí v rodokmenech, což já tedy občas dělám).
Od prvních Přemyslovců k roku 1918, kdy už šly dějiny krapet jiným směrem.

Líbily se mi citace z dobových záznamů, v nichž kronikáři velmi kulantně sdělovali i kdejakou čuňárnu.

piroušek
12.08.2017

čtivé, trochu bulvár, ale s historicky podložený a napsaný erudovaným historikem. Zajímavé věci a historky se člověk mimo školu dozví. Doporučuji.

reader.007
20.09.2015 3 z 5

Je to taková čtivá drbárna, nápadně připomínající bulvár, ovšem s odstupem času hledím na důvěryhodnost informací poněkud skepticky, proto o bod méně než bych dala tak před 10 - 15ti lety.

maryzka
05.05.2012 2 z 5

vypráví o manželícch českých královen o jejich vlivu na českou zem a na pokus o ruzných reforem.

panovníci české dějiny české královny milenci královen

Autoři knihy

Jaroslav Čechura
česká, 1952
Milan Hlavačka
česká, 1955
Jiří Mikulec
česká, 1962

Kniha Muži a milenci českých královen je v