Můžeš-li udělat radost, musíš

Knižní rozhovor s autorem Zdivočelé země. Název knížky rozhovorů, ve které novinářka, publicistka a spisovatelka Libuše Koubská vyzpovídala spisovatele, scenáristu, dramatika, překladatele a novináře, bývalého politického vězně a pozdějšího předsedu PEN klubu Jiřího Stránského, zcela odpovídá laskavé povaze pana Stránského. V knize skromně vypráví o svém životě a životních postojích, o zkušenostech z doby věznění v pracovních táborech, i své touze psát a vyjadřovat se ke společenským a kulturním otázkám. Jiří Stránský byl od dětství skautem a je jím pořád, proto také jeho hlavním životním krédem je pravdomluvnost. Kniha významně obohatí řadu rozhovorů s lidmi, kteří v českém kulturním životě zanechávají výraznou stopu....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/138975/muzes-li-udelat-radost-musis-138975.jpg 4.714
Literatura naučná, Biografie a memoáry
Vydáno, Vyšehrad

Kniha Můžeš-li udělat radost, musíš

triatlet
03.01.2020

"Myslím, že duše je formovaná čímsi nesmrtelným, co v sobě nese paměť předků, jejich myšlení a cítění a také naši vlastní životní zkušenost. Na rozdíl od hlavy a srdce pak duše ví, jak se popasovat se životem."

Tak jako bylo radostné setkávat se s Jiřím Stránským živě, tak je radostné číst jeho myšlenky. Libuše Koubská vede rozhovor přirozeně. Jednotlivé části oddělují fotografické přílohy.

Dojemné je vzpomínání na manželku Jitku, ať už prostřednictvím informací o novele Stařec a smrt, nebo citováním slohové práce vnučky Antonie (babičku si zahrála v televizním filmu Balada o pilotovi).
Opět ožívá muklovské vzpomínání, při němž Jiří Stránský vzdává hold např. Janu Zahradníčkovi, Františku Křelinovi nebo Josefu Knapovi.

ČV 2020 - 18. Kniha, jejíž název je na obálce červenou barvou

Chesterton
20.07.2018

Takových lidí jako je rytíř Stránsky je tak zoufale málo proto, že jsme si je nevychovali. Proto, že jsme rezignovali na rodinu a na výchovu.
Kde by se jinak v jeho dvanáctileté vnučce Toničce vzal námět ke tomuto slohu:
Babička
Tato osoba je v mém životě velmi důležitá asi tak jako celý můj život.
Měla krátké vlasy a voněla jako jehličnatý les, do kterého potichoučku jako liška vstupovala na procházky. Její zvláštní smysl pro humor a vaření bylo to, co na ní zřejmě všichni milovali.
Hodná povaha a její jemnost se podobala malému vodopádu, který se promění v potůček. Nejraději ze všeho měla květiny, o které se starala jako by se starala o anděla. Uměla člověka hezky potěšit, pořádně se o něj postarat v nouzi, když to potřeboval. Byla jak hřející deka, která hřeje jak venku, tak vevnitř.
Chození s ní na procházky bylo jak chodit po nebi se svatým.
Teď je její popel rozmetán po květinách, které tak milovala.
Je tu pořád se mnou a já jsem pořád s ní
Ať odpočívá v pokoji.

Útlá knížka, která si mě získala už předmluvou. Jiří je rytíř v každém gestu, slovu, příběhu, životní zásadě.
Už na prvních stránkách zajiskří úsměv a plynule přejde v naději. To když pan Stránský líčí své zkušenosti z rozhovorů se středo a vysokoškoláky.
V rozhovoru není příliš zbytečných slov. Jedno ke druhému přiléhá jako nasucho stavěná zeď. Tak jak to má být u člověka, který opravdu má co říci.
Jemný humor s kouzelným přesahem - třeba jak v dětství nepodal ruku T.G.M. či vyprávění o deputátnících v péči jeho babičky.
A odpověď na otázku "Jak se stavíte k Palachovu sebeupálení"?
Je to smutný příběh, smrt člověka je vždycky smutná, ale viděl jsem tolik smrtí ze zoufalství, že už nelomím rukama. Jsem, ale přesvědčený o tom, že daleko horší, smutnější je umírání, zanikání efektu jeho činu.
Všichni takzvaně museli zapomenout.

tatafa
07.01.2017

Velmi zajímavý rozhovor s ještě zajímavější osobností, kéž by bylo více takových lidí, jako je pan Stránský

lidunka1
30.08.2015

Jediné, co mě mrzelo, že je knížka tak stručná....

Ulriška
29.08.2015

Proč je takových lidí tak zoufale málo?

rozhovory pracovní tábory politická perzekuce osobnosti

Autoři knihy

Jiří Stránský
česká, 1931 - 2019
Libuše Koubská
česká, 1948

Kniha Můžeš-li udělat radost, musíš je v

Právě čtených1x