Muž z Vinci

Muž z Vinci https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/32487/muz-z-vinci-32487.jpg 4 50 11

Život a dílo malíře, vědce a myslitele Leonarda da Vinci a s ním i bouřlivé renesanční období zpřístupňuje František Jílek čtenáři za použití beletristických literárních prostředků, přičemž životní příběh tohoto umělce zakládá na historicky doložitelných faktech a čerpá zásadně z jeho literární pozůstalosti či osobní korespondence a z dalších písemných zdrojů. Děj románu je místy zachován díky autorově mistrné kombinaci a domýšlení detailů. V poctivé snaze interpretovat co nejpravděpodobněji dané skutečnosti nechává nahlédnout do své autorské dílny a poměrně přesně vymezuje, kde se ještě drží pramenů a kdy již povolí uzdu fantazii a fabulaci. Vytvořil tak pozoruhodné dílo literatury faktu o jednom z největších fenoménů světových kulturních dějin. ... celý text

Neubauten
14.01.2024 5 z 5

Audiokniha "Český rozhlas" (12019) - výborne načítaná.
Papierové vydanie "ČS spisovateľ" (1982) - veľmi úbohé vydanie takej skvelej knihy.

Sixao
22.01.2023 5 z 5

Velmi zajímavá exkurze do života vskutku renesanční osobnosti. Kniha dle dochovaných záznamů citlivě přibližuje okolnosti vzniku známých děl jako např. Klanění tří králů, Svatý Jeroným na poušti, Madona ve skalách, Poslední večeře, Dáma s hranostajem, Mona Lisa nebo Bitva u Anghiari. Leonardo úspěšně obsáhl celou řadu profesí: malíř, sochař, konstruktér, architekt, spisovatel, vynálezce a dokonce režisér. U mnoha jeho vynálezů předběhl svou dobu o stovky let.

Jenny46
18.02.2021 5 z 5

Život a umění vědce Leonarda da Vinci mě vždy lákala. Knihu jsem nesehnala, ale audiokniha je taky skvělá - je plná informací, kdo má rád renesanci a životopisné romány s historii je dobrá volba. Doporučuji

š.m.i.k
02.12.2019 3 z 5

Leonardova osobnost je fascinující. Kniha seznamuje s jeho životem, osobností i dílem, předkládá spoustu informací, bohužel jejich podání mě vůbec nebavilo. Poslouchala jsem jako opravdu hroznou audioknihu. Načtena sice byla dobře, ale zvukové vsuvky velmi rušily. Dobová hudba byla dlouhá a dost hlasitá, přebíjela tím samotnou četbu.

rozina351
07.11.2019 5 z 5

Řemeslně skvěle zvládnutý historický román. Pokud rádi renesanci, umění a biografie, pak je toto to pravé ořechové! Líbi se mi, že autor nevykrádá skandální fakta Leonardova života, ale důkladnou prací s historickými prameny představuje velmi uvěřitelný obraz Leonardovy osobnosti, umělecké činnosti i jeho doby.

Mimir
07.04.2018 4 z 5

Musím povedať, že v porovnaní s Nardinim alebo životopisom od Vasariho, som si najviac užil Leonarda v podaní Františka Jílka. Nepostrehol som nič, čo by ma rušilo a autor sa veľmi obratne vyhýba konšpiračným chodníčkom. Doporučujem ako voľbu číslo jeden v prípadnom záujme o život Muža z Vinci.

Messilina
25.08.2017

Tahle kniha se mi docela líbila. Už jsem v minulosti četla o Michelangelovi, Caravaggiovi nebo Van Goghovi, tak mám s čím srovnat.

tadeas2066
16.01.2017 5 z 5

Kniha splnila očkekávání. Nadchla, poučila, rozšířila obzor a inspirovala k dalšímu poznání italské renesance

koubi
10.02.2016 5 z 5

Opravdu mne tato kniha nadchla! Dává obraz celé italské společnosti na konci 15. století a na začátku 16. století. Také výčet událostí v celé Evropě na konci knihy je povedený. Ten, kdo má rád Leonarda, nebo celkovou historii a umění, by měl určitě tuto knihu zařadit do své knihotéky :)

Czenek
26.05.2014 5 z 5

Kniha, která mě přivedla k výtvarnému umění.

Skawin
13.03.2012 5 z 5

O Leonardu da Vincim se dá v této knize načerpat spousta poznatků - doporučuji k přečtení