Muž se srdcem kovboje

Muž se srdcem kovboje https://www.databazeknih.cz/img/books/86_/8640/bmid_muz-se-srdcem-kovboje-dl6-8640.png 5 247 75

Muž se srdcem kovboje (v originále Monte Walsh) je kniha se zcela jedinečnou atmosférou. Je to životní příběh muže, který velmi tvrdě pracuje jako kovboj a tohoto způsobu života se odmítá vzdát i přes to, že na přelomu 19. a 20. století dochází ke konci jedné velké éry osídlování amerického "divokého západu". Velké obchodní společnosti skupují krajinu, dřevěné ploty farem nahradily ostnaté dráty, železnice dokáže přepravit mnohem více dobytka a na zablácených cestách se objevují první automobily. Ale Monte Walsh zůstává až do konce věrný svému řemeslu... Muž se srdcem kovboje je kniha, nad kterou nejeden chlap zamáčkne slzu. Stejně jako několik dalších románů Jacka Schaefera, i Monte Walsh se dočkal filmového zpracování. Ale žádný film nedokáže tenhle krásný příběh naplno převyprávět.... celý text

Literatura světová Dobrodružné
Vydáno: , Odeon

Monte Walsh , 1963

Finn69
25.03.2018 5 z 5

Tohle je moje srdeční záležitost, ani nevím, kolikrát už jsem tuhle knížku od 80. let četl. V tomhle žánru je to pro mě jasné číslo jedna, těch pět hvězd tam bude vždycky.

Karhal
11.01.2018 5 z 5

Jedna z nejlepších knih pro dospívající chlapy, ale i pro ty, co se rádi vrátí do mládí.

Nemo54
20.11.2017 5 z 5

Asi opravdu jeden z těch prvotřídních westernů , čtivý a krásný. V žebříčku mých přeštěných westernů ho řadím na 1.místo, jako druhý mám Shanea.

snimcibdim
15.11.2017 4 z 5

Velká literatura to není, ale není to ani žádný brak (jako většina jiných westernů). Osobně ji považuji spíše za dobrou literaturu pro mládež. Nemohu se totiž zbavit přesvědčení, že dospělý zralý člověk by se s touto knihou leda vracel do dětství či mládí (a nic proti tomu), ale ke čtení už se mu nabízejí mnohem lepší věci ať už jde dotyčnému o napětí, zábavu, poznání nebo zamyšlení.
Čtyři hvězdy dávám proto, že sklerózu ještě nemám a že si dobře pamatuji, že i pro mně v určitém věku kniha byla zážitkem.

katka134
30.10.2017 5 z 5

Kdybych mohla, tak dám šest hvězdiček. Je to ten nejlepší příběh co jsem kdy četla. Monte všechno dělal s láskou a radostí. Nejen ty legrácky, ale i svou práci. Neměl žádný majetek, výplatu utratil ještě ten den. A přesto byl bohatý. Měl přítele za všech okolností a oddanost svého koně....co my o tom víme?

gossipavlina
14.10.2017 4 z 5

Žádný trhák, od kterého by jste se nemohli odpoutat to pravda není, ale knížka má hlubokou myšlenku a ohromného ducha. Nakonec mi bylo i smutno, že se musím s Montem, s mužem se srdcem kovboje, rozloučit.

Michaela91
11.09.2017

Asi zklamu spoustu čtenářů, kterým se tahle kniha líbila. Ale u mě bohužel úspěch neslavila. Já ji ani nedočetla. Přišla mi strašně zdlouhavá a nezáživná. Já jsem se do ní nedokázala začíst.

Medeia
10.09.2017 5 z 5

Musím začít u jednoho dávného víkendu před pomalu 30ti lety. Bylo mi 16 let a jako většinu víkendů jsem si i tenhle užívala s partou trampů v lomech a lesích kolem Srbska. Večer se k nám přidala dvojice trampů zhruba našeho věku, slovo dalo slovo a potom jeden z těch kluků u ohně vytáhl knihu. Protože jednou z rozumných zásad vandrů bylo, tahat toho s sebou co nejméně, překvapilo mě, čím je ta kniha tak důležitá, že ji vozí s sebou i na vandr. Ten mladík mi vysvětlil, že to je jeho bible. Že jednou chce být stejný chlap jako Monte Walsh. Ta kniha byla Muž se srdcem kovboje a když jsem si ji zanedlouho sehnala a poprvé přečetla, pochopila jsem. Je to kniha, která čtenáře pod hladinou příběhu zasáhne tak, jako málokterá. Často, když jsem ji někomu doporučovala a začala slovy "ono je to sice o kovbojích...", setkala jsem se s nedůvěřivým pohledem - co jako? nějakej Rodokaps nebo v lepším případě mayovka? Těžko se to vysvětluje. Je to příběh, kdy autorovi i Montymu věřím každou větu, každý pocit, stačí přečíst pár slov a vidím pláně zaprášené trávy, kamenitá koryta řek, cítím prach a zpocené koně... A přitom je to příběh prostě psaný, přímočarý, ale neskutečně uvěřitelný. Jeden obyčejný kluk, který se pere s životem, jak nejlépe umí. Konec jedné velké éry, konec jedněch starých časů... a s nimi odchází i jeden muž, jeden z mnoha, kteří ty časy stvořili.

alipz
16.08.2017 5 z 5

Western z jiného soudku. Má oblíbená kniha, která se těžko popisuje... Musí se přečíst a procítit.

bábuška
19.02.2017 5 z 5

Krásná klasika, pečlivě opatrovaná.

Káča2015
08.08.2016 5 z 5

Můj táta ji předal mně, já ji předala dcerám a doufám, že tím to ještě nekončí. Jedna z jasných srdcovek mého života :)

orson
29.06.2016 5 z 5

Jedna z z mých nejoblíbenějších knih mého dětství. Už dlouho jsem ji nečetl a teď jsem na ni zase po asi 15 letech narazil a neodolal jsem. Je zajímavé, že na mě teď působila o dost jinak, ale pořád se mi strašně líbí. Budu muset si přečíst i další knihy autora.

Podpovrchem
30.04.2016 5 z 5

Jupíí. Kniha, která má srdce. Srdce kovboje. I slza ukápla a nestydím se za to. Dojemný příběh člověka, který se narodil s umem krotit koně, s příběhem nádherného přátelství dvou rozdílných povah, věčně ztřeštěného horkokrevníka a rozumného kliďase. Ano, v mnohém je kniha předvídatelná a závěr je poznamenán cejchem depresivní beznaděje, ale přínosný v informaci té doby, doby zenitu kovbojů na koních. Kniha byla i zfilmovaná, ale film s ní měl společného snad jen jméno hlavního hrdiny Monteho Walshe a byl to naprostý brak.

Sermone
01.11.2015 5 z 5

Literárna pocta jednému remeslu, hold vzdaný jednému spôsobu života. Bez pochýb to najlepšie, čo bolo o kovbojoch napísané. 100%

von Bahnhof
30.10.2015 5 z 5

Přesně to vystihla eva-lupen, ano, je to kovbojská bible!
Ve 13 jsem měl přečteného např. Zolu a další, pak jako kluk jsem o prázdninách přečetl v letní zahradě stoh rodokapsů - mizerných i dobrých, ale k žádnému jsem se už nikdy nevrátil, byly prostoduché jako dnešní TV seriály o čemkoliv. Pak přišel Monte a bylo vymalováno, dnes mám v knihovně raději hned dva výtisky, další dva jsem daroval, protože tohle neprodávám:-) Přijdu, sáhnu do police, odnesu do postele - a rázem jsem v jiném světě, kde pojmy čest, právo a spravedlnost nikdy neztratí svůj význam, protože nejsou výplodem uslintaných předvolebních letáků, ale samozřejmou součástí každodenního života!

Ivaksa
05.10.2015 2 z 5

Tedy já zíram jak je tato kniha oblíbená a dokonce i u žen! Na mě to bylo příliš popisné, moc technické a hodně, omlouvám se, vleklé a nudné. Louskala jsem to čtvrt roku z úcty k lidem co mi jí doporučili.
O kovbojích píše naprosto brilantně a svěže Annie Proulx, to je něco naprosto famózního oproti těžkopádnému stylu tohoto autora.

alena9989
03.06.2015

Nádherná kniha,četla jsem ji několikrát a ráda se k ní vracím.Muž který rozuměl koním a nebylo koně,kterého by nezkrotil.A ještě kamarád do nepohody.

Joges
24.03.2015 5 z 5

Zprvu jsem se nemohl začíst, čekal jsem něco jiného, snad kultivovaný, vážný román o hrdinech, kteří nejsou pro smích. A ona to právě naopak byla snůška veselých příhod a taškařic z amerického divokého západu, většinou z ranče Diagonála Y, kde byl středem pozornosti jeden věčně veselý chlapík. Postupem času se mi Monte Walch a jeho skutky začaly zavrtávat pod kůži. Muž se srdcem kovboje mě neustále překvapoval svým čestným jednáním, pracovitostí, odvahou, veselou náturou a nespoutanou volností. Historický román, ve kterém si lidé rozumí, dopřejí si zábavy, a přitom se dřou, rvou se s živly, s drsnou přírodou i s bandity, mě nakonec velmi překvapil. A tak s poslední dočtenou stranou mohu prohlásit, že je to výjimečná kniha a pět bodů je pro ni málo.

eva-lupen
21.02.2015 5 z 5

Tohle není western, ale Kovbojská bible! Miluju jí, i když je taková jiná - a možná právě proto. Jestli od ní někdo čeká klasický westernový příběh, bude nejspíš zklamaný. Je to spíš životopis jednoho kovboje. Prakticky od začátku do konce. Smutného, ale nevyhnutelného konce člověka - i historické epochy.
Zato všechny filmové verze jsou naprosto příšerné a bez jakéhokoliv smyslu!
Docela mne ale pobavilo, že v českém filmovém westernu Cesta na jihozápad (docela povedený, také ne zrovna klasický), jsou z téhle knihy použita některá jména a situace. Trochu vykrádačka, ale jen pro znalce :-).

Bonker
12.02.2015 5 z 5

do frasa, vždyť je to jen kůn ne? krásná knížka užil jsem si ji moc, doporučuji.