Muž se srdcem kovboje

Muž se srdcem kovboje https://www.databazeknih.cz/img/books/86_/8640/bmid_muz-se-srdcem-kovboje-dl6-8640.png 5 246 75

Muž se srdcem kovboje (v originále Monte Walsh) je kniha se zcela jedinečnou atmosférou. Je to životní příběh muže, který velmi tvrdě pracuje jako kovboj a tohoto způsobu života se odmítá vzdát i přes to, že na přelomu 19. a 20. století dochází ke konci jedné velké éry osídlování amerického "divokého západu". Velké obchodní společnosti skupují krajinu, dřevěné ploty farem nahradily ostnaté dráty, železnice dokáže přepravit mnohem více dobytka a na zablácených cestách se objevují první automobily. Ale Monte Walsh zůstává až do konce věrný svému řemeslu... Muž se srdcem kovboje je kniha, nad kterou nejeden chlap zamáčkne slzu. Stejně jako několik dalších románů Jacka Schaefera, i Monte Walsh se dočkal filmového zpracování. Ale žádný film nedokáže tenhle krásný příběh naplno převyprávět.... celý text

Literatura světová Dobrodružné
Vydáno: , Odeon

Monte Walsh , 1963

Janadvorackova
13.06.2020 4 z 5

K tomu asi nic smysluplného nenapíšu. Jako když stojíte na verandě dřevěného domu a po pravé ruce vám zapadá slunce.
Nevím proč, měla jsem pocit, že autor dokonale vystihl takový ten okamžik, jako když prožijete něco jedinečného, a pak za tím zážitkem někdo třískne dveřma. Podobně působil příběh, neopakovatelně a definitivně.
Ale abych jenom nemudrovala :), koňské "osobnosti" mě dostávaly. Koncentrovaná potměšilost se zábleskem v oku.

Ujko
13.06.2020 5 z 5

Čtu hodně, ale tohle je srdcová záležitost, v pomyslném žebříčku mnou přečtených knížek naprosto jasně vede už 40 let. Jednou za čas namátkou kdekoli otevřu, přečtu větu a vím, co se děje, dělo a bude dít. A pak si řeknu: kousek si přečtu a po nějakém čase zjistím, že ten kousek byl až do konce knihy.

kokrokr
28.05.2020 5 z 5

Docela mě překvapilo, při čtení předešlých příspěvků, kolik lidí považuje román za těžkopádný a špatně se jim četl. Značná část čtenářů vidí knihu, jen jako dobrodružný příběh a autorův literární styl jim nesedl a vadil. Já jsem byl naopak nadšený a cítil lehkost a krásu slovních spojení. V tom příběhu nebylo jediné hluché místo, jediné slovo navíc. Je třeba pochopit, že ty úžasné příhody honáků, jsou jen kulisa zobrazující postoj k životu. Autor nám připomíná, jací máme být. Monte je hrdý, čestný, překonává překážky, nic nevzdává, pomáhá potřebným a pro záchranu jiného člověka je ochoten obětovat život. Jen to, je pro skutečného muže přijatelné. Román považuji za jeden z nejkrásnějších příběhů o lidskosti a obětavosti.

eva-lupen
18.05.2020 5 z 5

Knihu jsem četla již několikrát, pokaždé jsem z ní nadšená a na konci brečím jak želva.

Kulibrnda
14.05.2020 5 z 5

Věčná klasika. Kniha, která je zbavená přehnaně romantických představ a předkládá život kovboje takový, jaký byl. Plný špíny, tvrdé práce, občas té rozverné zábavy, děravých, věčně prázdných kapes, lásce ke koním a k životu, který dovolil člověku žít tak, jak on sám chtěl. Svobodně a nespoutaně. "Do frasa," řekl Monte, "dyť je to jenom kůň, ne?"

Hloupejhonzacz
21.03.2020 4 z 5

Žádnej kvalt, pomalu plynoucí děj, skvělé popisky míst - super knížka

petr_
02.01.2020 4 z 5

Krásná kniha mého mládí. Je z divokého západu, ale popisuje prostředí a život lidí, kteří tam pracovali. Prostě to není kovbojka, ale popis prostředí se všemi jeho krásami i ošklivostmi. I v takovémto drsném prostředí, lze prožít zajímavý a užitečný život bez patosu.

Terisek99
17.11.2019 3 z 5

Kniha nebyla špatná.

Yorika
04.09.2019 4 z 5

Nejsem koňák i když pár takových lidí znám.Chápu jejich touhu po svobodě, nespoutanost a lásku k přírodě.
Hlavní hrdina knihy je podobný.Svobodný, divoký, nespoutaný, paličatý.Ale i čestný citlivý drsňák s křehkou duší.
Takto si představuji pravého kovboje.Díky za tuto knihu.

Jendis573
29.07.2019 5 z 5

Toto je kniha, která vezme člověka za srdce. Poutavě a vtipně napsaný životní příběh kovboje, který přiblíží drsný život honáků krav. Asi nejlepší kniha na toto téma.

martineden
08.06.2019 5 z 5

Tato kniha je do frasa biblí pro všechny koňáky a kovboje, ale nejen pro ně.

vasekv499
23.05.2019 4 z 5

Kniha o touze, snech a přátelství.

DzordanoChruno
03.12.2018 3 z 5

20% z knihy prečítané. No neviem, toto má byť tá kovbojská biblia? Leda jak v tom, ako sú aj tu niektoré pasáže nudné. Dlhé, ničnehovoriace opisy, hlavný hrdina je primitív, zápletky sú trapné a polovica z prvej pätiny je chronologický zoznam pasenia kráv raz hore grúňom, potom dolu grúňom a to dokola niekoľko krát. Autor bol zjavne platený od normostrany. Čítal som už viaceré knihy od JS a všetky boli výborné, toto som si nechával ako dezert, no je to zatiaľ odpad. Múdry človek by prestal čítať, ja z úcty ku členom tejto sekty skúsim pokračovať, ale zdvojnásobím dávku whisky, ktorú pri tom pijem. Stay tuned.
50% prečítaných. Opisy sú kratšie, začala sa objavovať priama reč, a teda aj dej, ale len tak nesmelo. Sem tam aj nejaká tá emócia, ale ako keby sa autor bál, že konkrétnosti zatienia ten zamýšľaný abstraktný dojem, ktorý má vykresliť atmosféru života na ranči a na západe všeobecne. Kniha je písaná divne, ako výstrižky z novín. Raz je rozprávanie v 1. osobe, potom nepriama reč, inakedy sa hlavný hrdina vyparí z deja na dlhšiu dobu, až nadobudnete dojem, že kniha žiadneho hrdinu nemá. Možno je to zámer, ani ho nemá mať, aby ste si ho neobľúbili, lebo dej smeruje do slepej ulice, cítite, že ste na poslednom ostrove romantiky západu. Z jednej strany tento svet nezadržateľne nahlodáva systém, účtovníci a právnici, z druhej komercia. A to nemôže skončiť dobre. Len tomu celému chýba spád, kniha je ako čadičový vodopád. Zvyšujem vklad na 2 hviezdy, je to však stále pod očakávania.
Hotovo. Druhá polovica je za plný počet. Je to síce stále písané ako "Zobrané spisy z Divokého západu", ale už je to konzistentné a čím je Monte starší a múdrejší, tým je aj kniha vyzretejšia, čistejšia. Jedna etapa histórie, vyrozprávaná životným príbehom jedného muža. A je vyrozprávaná dobre a poctivo, o čom svedčí fakt, že sa vám pri čítaní zhnusí všetok pokrok a faloš.
Škoda tej rozvláčnej prvej polovice knihy, ale inak: Jupí!

Kopretina
14.11.2018 3 z 5

Na knihu jsem si musela dlouho zvykat a zlobila jsem se, že se čte tak pomalu. Pak jsem to pochopila, neboť jinak by se nedala nasát atmosféra a povaha dotyčného. Od té doby jsem si začala knihu užívat a často jsem se nahlas rozesmála. Pak jsem musela rodině vyprávět důvod k smíchu. Konec je vrcholem knihy, dojal mě.
Ráda jsem se s touto knihou seznámila.

Blue
24.10.2018 5 z 5

Kniha o skutečném životě kovbojů na konci éry divokého západu a o skutečném mužském přátelství. Kniha velmi civilní a zároveň podmanivá. Trvalá hodnota a silný čtenářský zážitek.

ynot
05.08.2018 5 z 5

Jedna z knih mého dospívání, jedna z knih mého srdce.

mala49
17.07.2018 5 z 5

Kniha mého mládí, zase jsem ji otevřela a přečetla, ačkoli jsem ji četla už tolikrát, že některé pasáže znám zpaměti.
Já jsem taky četla v mládí spíš rodokapsy a cosi podobného jsem očekávala i od této knihy. Stačilo přečíst první dva listy a rodokapsy byly zapomenuty. Je to jedna z knížek, ke které se člověk může vrátit a přečte si ji znova. Vše tu vlastně bylo už napsáno, nebudu se opakovat.
Excelentní překlad manželů Pellarových.

konrad9388
06.07.2018 5 z 5

Skvělý román.

Me163
10.05.2018

Pro mě je to bible každého kovboje. Kniha vás neskutečně vtáhne do děje a provede vás životem kovboje na divokém západě. Budete svědkem toho, jak se z mladého kluka stává muž v nelehkém životě kovboje.
Kniha není jen o tom, jak honí krávy po pastvinách a brání stádo i sami sebe před zbojníky. Je to příběh jedné, skoro nedávné éry lidských dějin. Je to doba, kdy lidé si ve městech svítili elektřinou, ale v pustině měli ještě petrolejky a svíčky. Je to doba, kdy v civilizaci stačilo zajít za právníkem, který problém vyřešil skrze paragrafy, zatímco v pustině při řešení problému sahal po coltu nebo noži.
Nesmírně mě zasáhl i zápas moderní civilizace (první automobily) a starých pořádků (kovboj na koni).
Knihu bych doporučil jak mladým čtenářům, tak i dospělým. Nenudil jsem se ani minutu a teď už vím, proč jim pomáhal s každou prací, ale nikdy jim nepomohl, když stavěli ohrady...

Mistrovský kousek.

DuncanIdaho
01.05.2018 5 z 5

Tato kniha je krásným důkazem toho, že western se dá psát i obyčejně bez všelijakých stříleček a tak. Přesto je to poutavý příběh jednoho muže ze starých časů divokého západu. Jsem rozhodně rád, že jsem tuto knihu přečetl.