Muž s podivnou minulostí

Muž s podivnou minulostí https://www.databazeknih.cz/img/books/70_/7095/-7095.jpg 4 224 44

V krásném slunném létě roku 1914, kdy půvabná Charlotta má být představena králi a královně na plese debutantek, málokdo z přítomných lidí tuší, jaká mračna se stahují nad starým kontinentem. Zatím se zdá, že nic nemůže narušit poklidný a spořádaný běh života vyšší společnosti... Do Londýna přijíždí z Moskvy kníže Alex, aby tu jménem cara uzavřel smlouvu, která by v případném válečném konfliktu zaručovala oběma stranám vzájemnou účinnou pomoc. Nikdo z účastníků tajného jednání však neví, že je ještě jeden muž – tvrdý, nesmlouvavý anarchistický Felix, jehož posláním je knížete zabít, i kdyby měl za to zaplatit vlastním životem. Jeho odvážný plán, připravený téměř s matematickou přesností, prozatím ztroskotává na nečekaném zvratu-potkává ženu, kterou kdysi vášnivě miloval.... celý text

Literatura světová , Historické romány

Vydáno: , Knižní klub

The Man from St. Petersburg , 1982

Driftersoul
23.02.2024 4 z 5

Zajímavý, docela podrobný pohled do života, zvyků a mravů v UK před 100 lety. Příběh fiktivní, ale opírající se o několik historických fakt, které mu dodávají autenticitu. Stojí za to, zmínit např. hnutí sufražetek. Nebo mocensko-politické paralely s dnešní dobou (občas při nich až zamrazí). Naopak, některé momenty, jak je u autora (bohužel) často zvykem, jsou předvídatelné - např. vztah anarchisty Felixe s Lydií a nevyhnutelnost jeho setkání s Charlottou. V každém případě, jsem velice ocenil napínavost děje, v podstatě od první do poslední stránky. [The Man from St.Petersburg; 1983].

JaniMa
08.09.2023 4 z 5

Pro třetí setkání s Follettem jsem si záměrně vybrala něco útlejšího, protože rozsáhlý román Pilíře země byl na můj vkus až moc. Kniha zajímavě prezentuje události předcházející světové válce a vykresluje dobovou atmosféru skrze detaily o oblékání, architektuře i společenských konvencích. Příběhová linka, která se skrz to vše line je zpočátku povrchní a slabá, ale před závěrem to začalo být opravdu napínavé, takže jsem se u knihy nenudila. Jako historicky laděná oddechovka to bylo dobré.

Mája777
05.03.2023 4 z 5

Musím se přiznat, že od pana Folletta jsem už četla lepší knihy. Nemohu říct, že by to bylo úplně špatné, ale je to takové prvoplánové. Politický román líznutý červenou knihovnou. Nějak jsem si nemohla vybrat svého hrdinu nebo hrdinku. Přerod Charlotte v sufražetku mi přišel násilný, o Lidii nevím, co si mám myslet. Felix a Stephen - soci, protihráči nebo oběti? Tohle nebude na plný počet hvězd.
(5. 3. 23 - 7 558 - 21)

Hall3006
27.07.2022 4 z 5

Jak došlo k první světové válce z pohledu Angličanů? Děj knihy v předvečer ničivého konfliktu trochu vrhá světlo na několik postav jenž chtěli válce zabránit a postavil proti sobě soky v politice i v lásce. Jen ten Churchill mi neseděl. Ale pan Follett to musel vědět lépe. Pěkné 4*.

madem
05.03.2022 3 z 5

Vždy jsem si myslela, že Follettovy romány mě chytnou a nepustí. A že je nezapomenu. Tak jsem se začetla a až v půlce mi pošlo, že jsem knihu četla. Vůbec jsem si ji nepamatovala! To se mi nikdy nestalo. Tak si říkám, zda je to má chyba, nebo je kniha poněkud měně výrazná.

koki.veru
08.05.2021 5 z 5

Krásný příběh. Musím říct, že mě knihy od Folletta velice baví. Krásný historický román.

Charley
03.05.2021 4 z 5

Popravdě od knihy jsem mnoho neočekávala. Ležela mi doma po rodičích a do čtení jsem se pustila jen díky výzvě zde na Databázi. Nicméně musím přiznat, že kniha se četla velmi snadno, žádné zbytečné popisy, které pouze nabírají stránky. Hezky to utíkalo a musím přiznat, že jsem ráda, že kniha nezůstala nepřečtena.

tittanie
30.09.2020

Ani nevím, co napsat. Strašně mě štvaly ty komunistické kecy o majetku, ale byla jsem zvědavá, jak to dopadne.

Mili115
02.05.2020 4 z 5

Za mne klasická Follettovka, která nezklame.

Jap
28.12.2019 4 z 5

Prostě Follett, víc není třeba dodávat.

Schamila
09.12.2019 4 z 5

Krásný historický románový příběh, jak je panu Follettovi vlastní, čte se to zkrátka samo. Všechny jeho knížky mám moc ráda....

Eeli
14.11.2019 4 z 5

Příjemný román odehrávající se bezprostředně před 1. sv. válkou, kdy se řeší spojenectví mezi zeměmi v případě válečného stavu. Autor se nebál ukázat, jak funguje rozhodování o podstatných věcech bez vědomí a možnosti volby "pěšáků", stejně tak se nebál popsat radikální smýšlení bez přesahu k jeho následkům. Na jedné straně společnosti zde tedy stojí aristokracie, stěžující si na lenost chudých a vychovávající potomky v povrchnosti a nevědomosti, na straně druhé pak anarchisté (z řad nejnižších), kteří se snaží bojovat za lepší místo pro život svůj i ostatních. Do politického boje jednoho z hlavnich hrdinů však vstoupí minulost a s ní vstoupí do společenského románu i lehce romantická linka. Lze ocenit, že i přes osobnostní chyby a špatná rozhodnutí zde není vysloveně záporných postav a že si dal autor práci s jejich věrohodností.

Nehorazna
23.08.2019 2 z 5

Po trilogii Století člověk už tuší Folletův styl, takže laťka se zdá prostě níž a už jsem si to tolik neužila...

orinka3
30.07.2019 4 z 5

Celou knížku jsem tomu Felixovi fandila. I když jsem tušila, jak všecko nakonec dopadne, přesto měl celý román mé sympatie. Bylo pěkné vidět protiklad ve vnímání spravedlnosti mezi Felixem a anglickým šlechticem Stephenem. Zajímavý přelom století. Doba těsně před 1. světovou válkou není až tak často v beletrii zmiňována. Velice dobré čtení, Follet je známkou kvality.

xindl007
14.07.2019

Já si nejspíš tohoto autora již nepřečtu, jelikož mě děj moc nebavil a občas jsem i přeskakovala stránky..

Baburda
14.06.2019

Follett patří mezi spisovatele, po jejíchž knize sáhnu vždy, když chci mít záruku, že mě kniha bude bavit. I tentokrát jsem příběh hltala, ale v mnohých momentech jsem si uvědomovala banalitu a nevěrohodnou sentimentalitu postav.

Allysa1985
01.01.2019 4 z 5

Opět nezklamalo. Pokud chci dobře napsaný, klasický román, s Follettem nešlápnu vedle.

mazda333
03.11.2018 4 z 5

Opět parádní počtení. U Folletta asi prostě nejde šlápnout vedle. Jednoduchý děj zasazený do předválečného období, oproti jiným jeho veledílům tentokrát jen pár postav, nicméně jako vždy skvěle vykreslených, příjemné flashbacky do jejich minulosti a mistrně zachycena atmosféra doby. A to vše na pouhých 350 stránkách.

coquus
22.10.2018 3 z 5

Doba v níž se příběh odehrává je velice zajímavá a autor toho dokázal celkem dobře využít a jen tak mimochodem sdělit mnoho zajímavých informací. Po stránce příběhu už je to krapet slabší, ale jednoznačně to zachraňuje autorova schopnost poutavě vyprávět. Celkově jde tedy o dobrý román, ale na to, že je autorem Follet, tak v tomto případě dobrý znamená za 3.

Igor1311
22.09.2018 4 z 5

Trocha slabšie ako Kavky či Sršeň, ale Follett je veľký rozprávač a opäť sa predviedol v dobrom svetle a naservíroval nám príbeh z doby tesne pred vypuknutím prvej svetovej vojny. Naznačil, ako sa robí vysoká politika, zachytil hnutie sufražetiek či situáciu v cárskom Rusku. Či sa už atentát na Orlova zakladá na pravde či nie, dej mal slušné tempo, zápletka s mladou Charlottou bola skvelá. Follett to jednoducho vie!