Muž leží a sní

Muž leží a sní https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/291066/bmid_muz-lezi-a-sni-81c-291066.jpg 4 36 10

Druhá polovina 30. let 20. století. Evropa je v krizi a Velká Británie se potýká s přílivem uprchlíků. V Německu totiž došlo k Pádu, moci se chopili komunisté, a tak boháči i fašisté, nechtějí-li skončit v trestaneckém táboře, musí utéct za hranice. Většinou se rychle vzpamatují a dál se věnují tomu, na co mají talent, třeba obchodu nebo organizovanému zločinu, ale jistý pan Wolf je muž s ideály, hnusí se mu všeobecný morální úpadek, a zatímco živoří v zaměstnání soukromého detektiva, sní o tom, že už brzy vydá další část svého životního díla, knihy nazvané Můj boj. Pravda, mezitím si ještě bude muset vytrpět něco sexuálního ponížení v rukou zdegenerovaných prostitutek či špinavé Židovky a párkrát dostane pořádnou nakládačku, ale to muže jeho formátu nezlomí. Zatím v jiném čase a na jiném místě leží muž a sní…... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Argo

A Man Lies Dreaming , 2014

LittleAndy
14.01.2023 4 z 5

Zábavná alternatívna história s tragickým presahom. Keby sa Hitler dožil vydania tejto knihy, po prečítaní by aj tak zomrel, lebo by to s ním seklo. Autor umiestňoval jeho postavu do neskutočných, vyhrotených, miestami až bizarných situácií, a pritom zachovával komický tón, čím ho najväčším možným spôsobom ponížil a na jeho úkor rozosmial čitateľov. Nejde však len o samé žartíky a satiru. Miestami sú dej a prostredie mimoriadne temné, špinavé, prízemné a surové. Niekedy som mal pocit, že dej nikam nesmeruje a autor sám nevie, kam ho chce dostať, no možno to bol zámer. V tomto prípade nejde o cieľ, ale o cestu. Akýsi náčrt statickej scény, určitého stavu v kabáte alternatívnej histórie.

Gracian1964
01.11.2022 5 z 5

Parádna jazda a aj som sa parádne bavil. Hitler vo vyhnanstve v Londýne po krachu nacizmu v Nemecku, pracuje ako súkromný detektív, bitý, prenasledovaný, zosmiešňovaný a zneužívaný. Pikantné opisy zvrátených sexuálnych praktík, sadizmus, masochizmus, submisivita, och, aj autor sa určite pri písaní ohromne bavil. Vzbudilo to vo mne záujem prečítať si aj niečo iné od Tidhara.

jiri2737
06.05.2022 1 z 5

Odmítám číst jakkoliv zajímavé knihy pokud si autor libuje v popisování hnusu.

hanzmb
07.10.2019 2 z 5

Hitler v roce 1933 prohrál volby a k moci se dostali komunisti. Bezvadný nápad na paralelní historii. Bohužel tím končí veškeré plusy, které se k této knize dají říct. Pak už přijde jen plácání jednotlivých obrazů tak, aby z toho vzniklo dost stran pro knihu. Mám rád paralelní historie, ale tohle je zoufalé a směšné.

mata57
01.03.2019 5 z 5

Doporučuji nejdříve nastudovat skutečný profil zúčastněných postav, je uveden na konci knihy. Dle mého názoru si tyto zrůdy nezaslouží ani zde povedené literární karikování a začlenění do alternativní historie. Pobavil jsem se, ale trochu přes slzy ... Jinak super počin.

encyklopedie
22.02.2019 5 z 5

...hodně zajímavě napsáno....dal jsem 5 hvězd....i když?....ale je to má oblíbená alternatívní historie a navíc o hajzlíkovi, který nemá ve 20.století "smrtelnou" konkurenci... i když tu je všechno jinak...a pěkně se to sype, jedna stránka za druhou, veliká spokojenost......

Tynna125
12.03.2018 5 z 5

Po knížce jsem sáhla z jednoho prostého důvodu - obálka. Ano, jsem přesně ten člověk, který si vybírá knihu podle obalu.
Samotný obsah též nezklamal. Občas jsem se musela nenápadně dívat kolem sebe, zda někdo v autobuse nenahlíží do mé knížky (a zároveň nečte) Wolfovy sadomasochistické zážitky.
Podtrženo, sečteno - famózní kniha.

petr9807
09.03.2018 2 z 5

Kniha je svým zasazením a odkazy na historické postavy zajímavá. Po dočtení jsem konečně i pochopil, proč byla psána velmi specifickým způsobem. Problém je, že by nemělo být potřeba, aby autor svá rozhodnutí obhajoval v doslovu, ale aby dílo hovořilo samo za sebe.

Palivo
26.04.2017 3 z 5

Hitler nevyhrál volby, utekl do Anglie a dělá tam soukromý očko. Vzniknou v této alternativní budoucnosti špagety? Bude Elton John gay? A dostane Jirka Pomeje roli v Rychle a zběsile 9? To se bohužel nedozvíme.

Místo těchto slibných nápadů totiž autor sleduje Hitlera, kterej se snaží objasnit vraždy, vyřešit únos a odvrátit smrt anglickýho nácka Mosleyho. Čekal jsem brak a dostal jsem ho čistokrevnej, plnej semene, krve, kurev a blbejch hlášek. Přesně jak se patří. Ale nějak to nefungovalo. Že hlavní hrdina nejí maso a pořád mu nutí alkohol a pak mu nějací gangsteři uříznou předkožku, no hahaha, hihihi. Zaplevelení knihy všemi těmi reálnými postavičkami mi přišlo laciné a dětinské, a to i při vědomí toho, že čtu co čtu. Autor se vyřádil, američani si přečtou vysvětlivky na konci knihy, ale jinak v tom nevidím nic víc. Osvětimský oblouk tento pocit nedodává, naopak přináší pocit, že je tam umístěn jen proto, aby si čtenář myslel, že čte něco lepšího než dobrou srajdu.

V knize navíc nebyl žádný tank, takže dávám 5/10, což je pětkrát víc než kolik dávám leču.

petrarka72
03.04.2017 4 z 5

Nejednoduchá, přitom fascinující kniha. Jak by vypadal osud Hitlera v případě, že by fašisti ve třicátých letech prohráli a moci se chopili komunisté? Říkal by si Wolf, dělal soukromého detektiva v Londýně, prchal před obviněním z vražd ala Jack Rozparovač a pozoroval osudy těch, kteří mu v tomto světě dříve a v jednom z mnoha paralelních stále stáli po boku. A možná je jenom útěšným snem (nebo znepokojivou noční můrou) muže, který leží a sní... nebo kope hroby v pruhovaném pyžamu... nebo bere za kliku mnoha dveří... O moci a bezmoci, krvi, rase a sexu, o možnostech a neochvějnosti historie v noirově laděné story. Inteligentní parafráze mnoha reálných dějů a osudů. Po tomto románu se nebude dobře spát...

alternativní historie

Lavie Tidhar
izraelská, 1976
2016  73%Muž leží a sní
2018  70%Centrální stanice
2018  82%Pro hrst lentilek
2017  60%Usáma

Kniha Muž leží a sní je v