Muž, který zemřel jako losos

Muž, který zemřel jako losos https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/34842/muz-ktery-zemrel-jako-losos-34842.jpg 3 61 13

Příběh s detektivní zápletkou, vyprávění o zcela nepravděpodobné lásce, divoká historka z dnešního Tornedalenu – nový román Mikaela Niemiho čtenáře rozhodně nezklame! Děj je zasazen do současnosti, zejména do Tornedalenu, pohraniční oblasti obývané rázovitou finskou národnostní menšinou. Několik odboček však zavede čtenáře i do Stockholmu. Text je pro autora typický svým nezaměnitelným nábojem. Mrzoutský důchodce Martin Udde je nalezen mrtev ve svém domě – byl zavražděn skutečně netradičním způsobem. Místní policie je posílena půvabnou Terezou Fosnessovou ze Stockholmu, která vede vyšetřování. Podezření záhy padne na Esaiase Vanhakoskiho, který bez okolků doznává, že Uddeho nenáviděl. Příběh se však postupně rozvíjí v mnohem košatější útvar, než bývá u běžných detektivek zvykem. Líčí lásku Terezy a Esaiase, zamýšlí se nad nezbytností jazykových a kulturních kořenů a nad tím, co se stane, když je o ně člověk připraven, takže výsledkem je pozoruhodná výpověď o pokusu zničit tornedalskou finštinu – zábavná a vážná zároveň, a navíc naprosto jedinečná. ... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Knižní klub

Mannen som dog som en lax , 2006

papaja
15.05.2023 2 z 5

Kniha se mi dostala do ruky v knihovně, kterou jsem po přečtení názvu musela přečíst. Bohužel jsem od knihy měla dost odlišná očekávání, čekala jsem satyru, což se bohužel nesplnilo. Děj byl těžkopádný, nikoho v knize jsem vlastně neměla ráda a tak jsem se nedokázala začíst. Téma jazyka a kultury místní menšiny bylo zajímavé a jediné, co se mi na knize líbilo. K autorovi se neplánuji vracet.

taikatalvi
12.09.2021 2 z 5

Slabé. Čítala som na deke v Chorvátsku kým mi schli plavky. Aj tak si nie som istá, či som sa dobre rozhodla.

oxiduji
18.04.2018 4 z 5

Zvláštní kniha, vyrovnávající se s traumatem švédské menšiny. Kniha se smutkem, láskou a nadějí. A taky s něčím nebo někým, čeho jsem se regulérně bála. Doporučuji

MOu598
30.08.2017 4 z 5

Četla jsem v dubnu 2012. Podle mých poznámek:
Detektivka, ale hlavně o etniku na severu Švédska, o jazyku, tradici.
Zajímavé. Znovu přečíst.

Seditka
15.08.2017 3 z 5

Rozpačitý dojem z rozpačité knihy na pomezí žánrů. Ani detektivka, ani lingvistická příručka, ani psychologický román. Děj nedrží příliš pohromadě, je rozvleklý a až zbytečně zaměřený na tornedalský dialekt, o který ale v detektivce zas tak moc nejde. V porovnání s klasiky severských detektivek je to slabší průměr.

mautina7
03.08.2017 3 z 5

Rozvláčná kniha se světlými chvilkami. Texty v místním finském nářečí jsou zajímavé, ale celkem k ničemu. Pokud neumíte finsky, tak je jako já nijak neoceníte. Konec zajímavý, ale na mě to bylo moc shod náhod najednou.

L_Into
17.03.2017 4 z 5

Nevěřila bych, že spojení detektivky a naturalistické výpovědi o nelehkém životě malého etnika může tak dobře fungovat. Niemimu se ale podařilo ambiciózní koncept skvěle ukočírovat. Pro čtenáře se zálibou v severských zemích a/nebo lingvistice je to velká paráda.

jarin58
16.05.2015 5 z 5

Pochoutka.

Firefox4
24.11.2013 3 z 5

Detektivka průměrná, konec rozpačitý, ale líbilo se mi tam přidané téma jazyka meänkieli.

mysiacik
20.06.2013 3 z 5

Tiež sa mi zdalo, že kapitoly venované histórii, jazyku a pod. vybočovali zo žánru a tempo deja spomaľovali, čo bolo na škodu románu. Záver bol rozpačitý. Prečítať sa to dá, ale druhýkrát by som do toho nešla.

Verrrunka
17.11.2012 2 z 5

Největší problém bylo asi postupně slábnoucí tempo, některé kapitoly jsem ani nechápala. Řekla bych, že u detektivky je důležitá gradace, ale tady je bohužel kapitola od kapitoly slabší. Jde o zajímavý námět, finské nářečí a věci okolo něj jsou určitě neobyčejným a neohraným tématem, bohužel zpracování mi nesedlo. Navíc ten konec mě dost zklamal, představovala jsem si to buď více rozvedené, nebo úplně jiné :-)

Hombre
06.02.2012 3 z 5

Detektivky jako žánr mi nikdy neimponovaly, nicméně u Niemiho jsem zkusil překonat předsudky. Řekl bych, že je to ve výsledku spíš psychologický román, ve kterém se řeší obecné téma "kostlivců ve skříni" ať už u jednotlivých postav nebo u celých národů a států (Švédsko, Finsko). Jako sonda do psychiky seveřanů a současného života ve Švédsku román určitě funguje, detektivní zápletka jde ale nakonec definitivně stranou (což by u detektivky asi být nemělo?:), rádoby šokující a překvapivé rozuzlení pro mě vyznělo dost prázdně.

bosorka
27.12.2011 3 z 5

Na tuhle knihu jsem se hodně těšila, protože Niemiho Popmusic z Vitully je hodně moc dobrá. Muž, který zemřel jako losos mě ale dost zklamal. Rozjezd to mělo slibný, bohužel časem kniha řídla a konec byl slabší. Jde o detektivku, na jejímž počátku je vražda, jde ale hlavně o boj za přežití tornedalské finštiny. V průběhu knihy autor zabředává spíše do historických popisů a samotný detektviní příběh je až překombinovaný.

švédská literatura jazykověda, lingvistika

Mikael Niemi
švédská, 1959
2019  74%Vařit medvěda
2003  89%Popmusic z Vittuly
2010  69%Muž, který zemřel jako losos
2014  66%Vodní apokalypsa
2013  69%Ďáblík

Kniha Muž, který zemřel jako losos je v