Muž, který stál v cestě

Muž, který stál v cestě https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/386215/bmid_muz-ktery-stal-v-ceste-K15-386215.jpg 5 134 49

Strhující román o muži, který se v srpnu 1968 pod hrozbou likvidace vzepřel okupantské moci a jako jediný nepodepsal potupný moskevský dokument. Autor Ivan Fíla rozehrává fascinující drama o hrdinství a zradě odhalující detailní pohled do životů lékaře a politika Františka Kriegla a jeho protivníka, ďáblova advokáta Gustáva Husáka. Jsme svědky zákulisních intrik předcházejících osudné noci z 20. na 21. srpna 1968, pozadí únosu šesti československých stranických a vládních představitelů do Moskvy a postupného lámání charakterů během jednání v Kremlu. Ojedinělá kronika času a osudů o vězních dogmatu a touhách českého a slovenského národa na cestě do pekla. Autor se opírá o nedocenitelné dokumenty z přísně střežených ruských archivů, které nebyly doposud publikovány. Příběh zaujal filmové producenty doma i v zahraničí a plánuje se jeho zfilmování v mezinárodní koprodukci.... celý text

rodak
17.06.2020 5 z 5

Skvělé, už se konečně filmaři, autoři domluvte, protože z této knihy může vzniknout pozoruhodný film. Příběh je velmi čtivý a napínavý. Děkuji za připomenuti této temné a nelehké doby.

JakubiRa
21.05.2020 4 z 5

Velmi pěkně napsaná kniha o okolnostech pražského jara. Pro historika nic nového, spíš by spoustu věcí uváděl na pravou míru, ale vzhledem k tomu, že jde o román, ne o literaturu faktu, hodnotím jako zdařilé.

sioux
04.05.2020 3 z 5

Mám z knihy velmi rozporuplné pocity.
Na jednu stranu oceňuji, že jsem se dozvěděl hodně o člověku, o kterém jsem v podstatě nic nevěděl a že mi to hodně přiblížilo dobu kolem roku 1968.
Na druhou stranu mi neseděl styl psaní, je to něco mezi reportáží, literaturou faktu, beletrií, snahou o thriller, nevím, ale bylo to takové divné.
Nevím, na kolik to je pravda a na kolik fikce, ale všichni mě tam hrozně štvali a na jednu stranu by se pana Kriegla dalo obdivovat, že nepodlehl, na druhou stranu nevím, co hrozného by se dělo, kdyby takových bylo více a kolik by to stálo krve. No a ta naivita uvěřit jakékoliv ideologie znovu a znovu, jak se to děje většinou mladé generaci, to je prostě hrůza.
Končím dobrou myšlenkou v knize, že všechna řešení na problémy současnosti lze najít v minulosti, bohužel jsme nepoučitelní.

Daduška
29.02.2020 5 z 5

Příběh je napsán velice čtivě, ale na Nobelovu cenu za literaturu to není. Strhující je však hrdina knihy F. Kriegl, za popularizaci jeho osoby náleží autorovi pět hvězdiček. Moje znalosti o tomto muži byly před přečtením této knihy velmi povrchní, teď jsem to tedy napravila a aniž bych se chtěla někoho dotknout, myslím, že by se o tomto člověku mělo více mluvit a vyzdvihovat jeho neuvěřitelnou statečnost.

davidZdz
20.02.2020 4 z 5

Poutavě napsané. Ale je to román - fikce, ne literatura faktu. Tak je k tomu třeba přistupovat. Některé postavy jsou přidané, rozhovory často vyfabulované. Některé reálie nesedí, ale to lze odpustit. Horší je, že se těžko udržuje hranice mezi fakty a fabulací. Stejný problém mají třeba televizní České století a Bohéma. U vzdálenější historie to většinou nevadí, tady to už může dráždit. Pro toho, kdo přijme dramatickou licenci, skvělá knížka.

iceVS
28.01.2020 4 z 5

Skvělá kniha. Myslím, že by se měla stát povinnou četbou, zejména pro dospělé. Je děsivé vidět dějiny takto zblízka, je ještě mnohem děsivější, že spousta lidí nevidí, co se kolem nich děje dnes.
Kniha si zaslouží plný počet hvězd, ale mám dvě celkem zásadní výhrady. Nekvalitní provedení knihy, rozpadla se po pár výpůjčkách. A za druhé, pro mě zcela nepřijatelná záležitost, tedy v psaném projevu použít výrazy "vypla, chytla", a to ještě opakovaně. Ano, v mluvené řeči to používáme všichni, ale vidět to v knize, to je pro mě zvěrstvo.

Rade
09.12.2019 4 z 5

Příběh dr. Františka Kriegla je skutečně, jak stojí v anotaci, strhující. Velké plus za přiblížení atmosféry Pražského jara a sovětské okupace den po dni – včetně podrobného popisu dění po únosu našich představitelů do Moskvy a politických hrátek a vydírání okolo podpisu „moskevských protokolů“, které František Kriegel odmítl – i přes nátlak sovětských činitelů a posléze i svých stranických kolegů – podepsat. Vždycky jsem si jeho činu vážila, ale při pochopení neuvěřitelného nátlaku, který byl na něj v Moskvě vyvinut, se mi zdá jeho čin ještě větší. Doslova riskoval život, byl ochoten ho obětovat, nic s ním nehnulo. Hrdina.
Velice autenticky je pak popsána nastupující normalizace a její hlavní aktér – (všeho)schopný racionální ctižádostivý Gustáv Husák a jeho neuvěřitelný přemet od politika podporujícího Pražské jaro až po odpuzujícího strůjce politických čistek a represí sedmdesátých a osmdesátých let.
V tomto naprosto věrohodné, uvěřitelné, výborné. Tu dobu trochu pamatuju, i když jako holka, a musím říct, že při popisu srpnových dní roku 68 se mi ježily všechny chlupy na těle.

Ke způsobu napsání knihy:
Je to román, takže fabulace např. v konverzaci osob je nutná a pochopitelná. Jenže na druhou stranu je to román o skutečné historické postavě a tam si zase nejde vymýšlet až tak moc. Přimýšlení si do románu osob, které neexistovaly, případně kdy autor jejich portrét i osud zcela změnil a přizpůsobil svým plánům, mi už docela vadí. Konkrétně mám na mysli postavy sester Denyových, což mají být dcery bývalých majitelů domu v ul. Na Smetance, ve kterém dr. Kriegel až do své smrti žil. Charlota, její dcera Zora, kterou měl dr. Kriegel dokonce vychovávat, její sestra Eva…
Ale skuteční bývalí majitelé tohoto domu měli úplně jiné osudy (čirou náhodou jejich příběh znám), měli sice dceru, ale její životní příběh neměl s románovou podobou nic společného. Sice shodou okolností též žila nějakou dobu v tomto domě, ale mnohem později, až po r. 1989, po navrácení domu v restituci, s dr. Krieglem se tedy těžko mohla znát. A taky těžko mohla udat v roce ´68 Krieglovu manželku Rivu estébákům.
Říkám si, jak to asi vnímají při četbě potomci této paní, jejíž životní příběh autor v jinak historicky přesném, téměř dokumentárně pojatém textu, totálně změnil - ale proč vlastně? Příběh dr. Kriegla je sám o sobě tak dramatický, že snad žádné další románové zvraty nebylo nutné oproti skutečnosti přidávat.
Možná je to ale jen můj problém a jiní čtenáři naopak domyšlené osobní příběhy (včetně těch milostných) uvítají…

katrin.ka
09.11.2019 5 z 5

Moc se mi do té politiky nechtělo, ale příběh je napsaný tak poutavě, že jsem se nechala velmi rychle vtáhnout a pak jsem už knihu neodložila... Na to, že se jedná o skutečné události, které jsou navíc obecně známé, včetně většiny postav (které jsou až překvapivě "živé"), je příběh skvěle vystavěný a dokonce i napínavý a emotivní a tedy velmi čtivý. Super.

marketa6511
04.11.2019 5 z 5

Ten příběh jsem neznala a jsem ráda, že už o něm vím. Literárně velmi čtivé a dobře zpracované.

Endy17
20.10.2019 5 z 5

Na světlo v knize vyplouvají charakterové rysy nejen hlavního hrdiny Františka Kriegla, ale také jeho oponentů Husáka a Svobody. Obzvláště u tohoto armádního generála se málo ví, jaký vlastně byl a za jakou cenu dosáhl svých úspěchů.

Jirikk
19.10.2019 4 z 5

Vyborny, strhující, dramatický a zajimavý.. Jako četba na Českym rozhlase paradní. Každý večer jsem netrpělivě čekal na pokračovaní...

martin č.
04.10.2019 5 z 5

Odposlouchal jsem to nedávno na pokračování na Českém rozhlasu na doporučení kamaráda. A dost se mi to líbilo. Hlavně mě vtáhla do děje perfektní dramatizace knihy ze začátku, kdy jsem poslouchali víc dílů naráz třeba dvě hodiny v kuse. Ke konci už jsem si uvědomil možná trochu jednostranný pohled, resp. to, že nejde o dokument a literaturu faktu, ale "pouze" o román. (Nepodařilo se mi např. dodatečně najít nicmoc o Hynském, jako agent Rak je uváděn někdo jiný, atd...ale to je nepodstatné) Hodnotím téma i zpracování maximálně pozitivně.
V souvislosti s Františkem Kriegelem mě napadlo, že měl tak bohatý život (Žid z Haliče, občanská Válka ve Španělsku, válka Japonců s Číňany, 1948,...prostě mohl ve svém životě, kdy asi dělal většinu věcí ze svého přesvědčení (byť často třeb špatného), tolikrát přijít o vše včetně života, že začínám rozumět tomu, proč se jako stárnoucí muž dokázal jako jediný z Brežněva neposrat. Opravdu respekt. A velký respekt patří i jeho manželce Rivě.
A díky formě, kterou jsem příběh nepřečetl, ale odposlechl jsem objevil perfektní model "audioknihy" Můžu u něj lepit modely a současně poslouchat knížku :-)

MarsyPint
05.09.2019 5 z 5

Brilantně zpracovaný příběh muže o kterém si troufám říci, že ho nikdo a především jeho úlohu v té době neznal. Neumím si představit jeho zklamání a pocit bezmoci poté, co pochopil, že takto opravdu ne.

olga8832
23.08.2019 5 z 5

Skvěle zpracovaný příběh a vykreslení reálií doby. Moc bych přála, kdyby vyšlo filmové zpracování.

petbrab
29.07.2019 5 z 5

Naprosto brilantně podán životní příběh jediného člověka, který v Moskvě 1968 ukázal charakter a nepodepsal.

hajrys
18.06.2019 5 z 5

Co k tomu napsat. Byla jsem velmi malá, sama si události nemohu pamatovat. Znám je jenom z vyprávění mých blízkých a i z toho mi běhal mráz po zádech. Když jsem seděla s dcerou na videoprojekci ve Veletržním paláci uprostřed záběrů a z prostoru se ozývalo autentické vysílání z rozhlasu, bylo mi ještě hůř. Ona nevěřícně kroutila hlavou a měla snad tisíce otázek. Obdivuji lidi jako byl František Kriegl za jejich obrovskou osobní statečnost. Neuhnuli ze svých morálních zásad ani tváří v tvář smrti. Plně souhlasím s komentářem od laepus níže. A vůbec mi nevadí, že je to román. Více takových knih!

daniel3117
16.05.2019 4 z 5

Příběh, který se čte jedním dechem. Možná psáno až příliš "scénaristicky" a některé "střihy" jakoby ruší hlavní dějovou linku. Nicméně velmi zajímavé.

chybinspirace
01.05.2019 5 z 5

Pohled do duše zapřisáhlého komunisty, který věřil, že díky komunismu se mohou lidé mít lépe. Nakonec sám prozřel a zjistil, že komunismus se vyvinul úplně jiným směrem, než byly počáteční ideály.

callahanh
22.04.2019 4 z 5

Moc bych Fílovi přál, aby mu vyšla jeho snaha tento příběh zfilmovat. Otázkou ale je, jakým by to bylo způsobem, protože pokud by měl film vypadat jako tato kniha, musel by být sakramentsky dlouhý a dost popisný, což asi není úplně to nejlepší. Kniha samotná je každopádně psána dost filmově (krátké dialogy, skákání z místa na místo i z osoby na osobu, velmi krátké podkapitoly, minimální popisy), i proto se velmi dobře čte a odsýpá, jen jí zkrátka chybí propracovanější psychologie postav a větší sevřenost. Můžeme také spekulovat o tom, do jaké míry je vše podle reality a kolik si toho Fíla přidal, protože ono rozdělení na toho dobrého (Kriegel) a "zlého" (Husák) je někdy až moc viditelné a na sílu. Nic moc to ale nemění na tom, že Kriegel byla osoba, o níž by se mělo ve školách učit, zatím ale jeho jméno není tak známé, což je velká chyba. Rozhodně by mělo jít o povinnou četbu pro všechny voliče KSČM, protože to, jak vrcholní představitelé strany dokázali zničit několik životů, je smutné a jednomu je z toho dost zle. Kriegel by nicméně zasloužil pořádnou a odbornou biografii, protože Fíla pro něj touto knihou udělal hrozně moc a představil ho širší veřejnosti, což určitě není málo. Pokud někdy dojde na její převod do filmu, budu věřit, že se jí chopí schopný dramaturg, protože po přečtení je evidentní, že autor ztratil nad příběhem nadhled, což pro film většinou není dobře. 70 %

bigben
02.04.2019 5 z 5

Příběh člověka, který neuhnul a držel se pevně svých zásad.
Všem opravdu vřele doporučuji.