Muž, který stál v cestě

Muž, který stál v cestě https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/386215/bmid_muz-ktery-stal-v-ceste-K15-386215.jpg 5 134 49

Strhující román o muži, který se v srpnu 1968 pod hrozbou likvidace vzepřel okupantské moci a jako jediný nepodepsal potupný moskevský dokument. Autor Ivan Fíla rozehrává fascinující drama o hrdinství a zradě odhalující detailní pohled do životů lékaře a politika Františka Kriegla a jeho protivníka, ďáblova advokáta Gustáva Husáka. Jsme svědky zákulisních intrik předcházejících osudné noci z 20. na 21. srpna 1968, pozadí únosu šesti československých stranických a vládních představitelů do Moskvy a postupného lámání charakterů během jednání v Kremlu. Ojedinělá kronika času a osudů o vězních dogmatu a touhách českého a slovenského národa na cestě do pekla. Autor se opírá o nedocenitelné dokumenty z přísně střežených ruských archivů, které nebyly doposud publikovány. Příběh zaujal filmové producenty doma i v zahraničí a plánuje se jeho zfilmování v mezinárodní koprodukci.... celý text

cornetka
30.12.2023 5 z 5

K tomu není co říct - to si musíte přečíst sami.

zsykorova
13.11.2023 4 z 5

Co k tomu říct... Je hrozné, že se to vážně dělo.

Ivana.Ka
23.07.2023

Perfektní, není, co dodat.
Zajímavý pohled do naší skoro nedávné historie a hlavně náhled na osobnost, o které se nemluví.

brabofka
23.06.2023 5 z 5

Opět příběh člověka a doby o které sice víme všichni ale s touto knihou jsem zjistila ještě víc. Pořád je mi divné že F.Kriegla neznám. No bodejť by ne. Historie končila s koncem 2. Světové války a dál se nikomu nechtělo.... A proto se asi budu opakovat, ale více takovýchto knih.

lucie2169
20.06.2023 4 z 5

Mám velkou averzi ke knihám, co se na první pohled tváří jako historické, ale v reálu zkreslují a bezdůvodně dezinterpretují všeobecně známé skutečnosti. Vadí mi, že člověka, který se v tématu hůře orientuje, mohou podobná díla uvést v omyl: chápu, že se jedná o fikci, ale lze vymyslet i historizující příběh na podkladě pravdivých údajů, netřeba bezdůvodně fabulovat tam, kde to na průběh děje nemají sebemenší vliv. Kniha mi v lecčems připomněla Szczygiełův Gottland, jak stylem, tak zjevnou snahou narvat do díla všechno, co k tématu vím. U cizince a úsporného povídkového formátu lze jisté zkreslení a povrchnost tolerovat, u českého autora a pamětníka popisovaných událostí ovšem nikoli. S přihlédnutím k nesmírné čtivosti románu však navzdory všem výhradám hodnotím čtyřmi hvězdami.

Pablo70
18.06.2023 5 z 5

I když jde o románovou fikci, člověk chápe, jak velkou odvahu musel Kriegel projevit, když nepodepsal. Jak dopadl Dubček, který pak podepsal i pendrekový zákon, jen aby v Kremlu získal body? Ještě, že mu Havel vysvětlil face to face, že se opravdu nestane prezidentem. Ale to už v knize není. Poslechněte si i rozhovor autora s Lucií Výbornou něco vám o knize řekne. Fila si musel domyslet řadu dialogů a opravdu byl počet těch, co se upálili po Palachovi, tak vysoký? Husákova touha po moci je pěkně popsána. Vlezl Rusům do zadku v pravou chvíli. A jako bývalého politického ho měli trvale v hrsti. Je to dobré drama, které jsme všichni prožívali, proto je to tak poutavé. Pro mladého čtenáře: dovedete si vůbec představit, že byste něco takového prožívali?

Blue
13.04.2023 4 z 5

Výborně napsaný román, člověk by až nevěřil, jak napínavé čtení ho čeká, když otevírá knihu, jejímiž hlavními hrdiny jsou českoslovenští komunističtí politici. Jednotlivé postavy jsou trefeny velmi dobře, ať už se jedná o Husáka, Svobodu, nebo třeba Dubčeka a Smrkovského. Tady jsme už schopni posoudit nakolik jejich románové obrazy odpovídají svým skutečným předobrazům. O Krieglovi toho víme nejmíň, jeho příběh je pro nás tedy poměrně nový a nevíme, kolik je skutečný Kriegel a kolik románový. Ale je to příběh, který rozhodně stojí za to vyprávět. Co přesně v knize, která je panoramaticky zalidněna řadou dalších zajímavých postav, odpovídá skutečnosti a co si autor dofabuloval, samozřejmě nejsme schopni přesně rozklíčovat, ale svůj příběh sestavil velmi dobře. Nebylo to tehdy možná přesně tak, ale nějak tak to bylo.

Janadvorackova
20.11.2022 5 z 5

Od první do poslední stránky výborné.
Nekončící husí kůže.

ujira
27.09.2022 5 z 5

Konečně i jiný pohled na události kolem roku 1968, který se navíc dobře čte, má strhující dynamiku až do konce a navíc hrdinu, který stojí za větší popularizaci. Tušila jsem, že Dubčeka zlomili Rusové, ale že tolik chtěl zůstat v politice, aby podepsal cokoli a po roce1989 ho vytáhli jako hrdinu a přitom o Krieglovi se skoro nepsalo a nepíše. Autor mi doplnil mezeru ve výkladu současných dějin, protože jsem dítě, které vzdělávali za normalizace.

Kakho-Oto
29.08.2022 4 z 5

(SPOILER) Román se velmi dobře čte a rozhodně je kladem, že se tímto způsobem připomíná zajímavá osobnost Františka Kriegla. Román je zároveň snad až příliš ovlivněn současným mainstreamovým pohledem na události Pražského jara nebo následné komunistické represe. Je to vidět třeba na dost negativním hodnocení Ludvíka Svobody – pokud vím, není doloženo jeho členství či vůbec činnost ve prospěch KGB či StB. Svoboda se navíc do našich dějin zapsal především kladně, na mysli mám samozřejmě jeho účast v čs. legiích v Rusku za první světové války a velitelskou pozici v naší východní armádě za druhé světové války. Kriegl mohl znát román 1984 od G. Orwella, ale pochybuji, že ho dostal na začátku šedesátých let 20. století od Fidela Castra. Nelíbí se mi ani aplikace způsobů mučení z Orwellova románu na československé prostředí – to si Fíla skutečně myslí, že Husáka topili v padesátých letech v lidských výkalech? Na druhé straně nelze románu kromě čtivosti a zajímavosti upřít ani jistou aktuálnost, jen nám místo SSSR hrozí Putinovo Rusko, naštěstí alespoň nikoliv bezprostředně.

Rind
29.01.2022 4 z 5

“Člověk musí bojovat proti tomu zlu, na které právě stačí.”
Chcete přátelství, lásku, zradu, pevné lidi i zmetky? Chcete napínavý děj i dojemné chvilky?
Pak si knihu rozhodně přečtěte.
Bohužel se ale nejedná o thriller se znakem bestseller, ale o kus československé historie.
A řeknu vám - je to mazec. I když se nejdá o čistou literaturu faktu.

Disease
23.11.2021 5 z 5

Velmi podrobný popis událostí, ve kterých jsem popravdě neměl úplně jasno. Stylisticky v pořádku, i když místy je znát, že autor je filmař.

Daphodille
29.08.2021 5 z 5

Na to, jak pomalý jsem čtenář, tuhle knihu jsem zhltl za šest dní. Opět mě vedla k otázce, jak bych se zachoval v jeho pozici. Je to taková hra na předpovídání minulosti. Kdo ale může s jistotou říci, že by stál v cestě valícím se kolesům moci dobrovolně a s nasazením života svého i svých blízkých? František Kriegel se mohl zvát hrdinou, ačkoli sám by to nejspíš odmítal. Jen vítám, že jej autor Ivan Fíla vytáhl z jícnu dějin, kterým se vzpříčil, právě touto čtivou a reportážně strhující formou.

TipsyChipsy
01.08.2021 4 z 5

(SPOILER) Kniha se mi moc pěkně četla a byla zajímavavá. Přispěla jednak k popularizaci Františka Kriegla a také názorně ukázala metodu, jakou SSSR vtrhl do cizí země a jak pomocí místních politiků zavedl obrat od svobody k režimu cenzury a podvědomého strachu. Neuvěřitelné ale nebylo to tak těžké. Co se mi na knize nelíbilo i líbilo byla vysoká míra fikce a množství fiktivních postav. Je pravda, že na fiktivních postavách je založena taková lidově líbivá omáčka knížky a ještě jsou takovými modelovými osobami, na kterých autor ukazuje, kam až režim zažene člověka, takže autor to vymyslel chytře. Určitě by z toho byl dobrý film pro zahraničí. Ale jestli se nepletu, všichni jsou fikce: Zora, Charlota, Václav Hynský, Dušan Tomášek, Čalkovský a asi i ten vězeň Genadij Savčuk. Nevím, kniha neupozorňuje, jestli jsou osoby smyšlené, nemá rejstřík ani seznam literatury. Možná i informace o Rivě, injekce, fotografie jsou jen fikce. Bohužel, mně to nějak nehraje, kniha by měla osvětlovat to, co za komunistů bylo zamlčeno, ale skrze tuto knihu nepřichází pravda, zase spíš účelově vytvořená fikce.

Vlaďkaa4
15.04.2021 5 z 5

Tohle by měla být povinná četba, obzvlášť pro ty co tvrdí,že za komunistů bylo lépe !

icewind
04.04.2021 4 z 5

Rok 68 jsem nezažil, nemusel jsem řešit ani nátlak spojený s normalizací, při snaze pochopit co se tehdy dělo (a netýká se to jen těchto událostí) jsem se snad naučil neodsuzovat a ubírám se spíš směrem motivace jednotlivých postav...proč, čemu věřili, co za to. Tady se těch motivů dá u všech postav najít mnohem a mnohem víc, jednání p. Kriegla se v kontextu doby zdá až nepřirozené, tak odlišné od všech ostatních "soudruhů"....Příběh určitě strhující je, nicméně opět jsem si v souvislosti (nejen) s ideologií komunismu vzpomněl na úvod z knihy S. Zweiga - Svědomí proti násilí, která vyšla poprvé už v r. 1936:

"Každá nová ideologie vždycky vytváří zde na světě zprvu nový idealismus. Neboť každý, kdo daruje lidem novou iluzi jednoty a čistoty, dobývá z nich zprvu nejposvátnější síly: jejich obětavost, jejich nadšení. Miliony jsou jako v očarování ochotny poddat se, dát se oplodnit a třeba i znásilnit, a čím víc takový zvěstovatel a slibovatel od nich požaduje, tím víc mu propadají. Co ještě včera bylo jejich největším blahem, jejich volnost, toho se pro něho ochotně vzdávají, aby se tím bezbrannější nechávaly vést, a ono staré tacitovské "ruere in servitium", "řítit se do otroctví", se naplňuje vždy znovu a znovu, když se v ohnivém opojení solidárnosti národy dobrovolně vrhají do otroctví a ještě velebí důtky, kterými je bijí."

Jak moc musel někdo věřit myšlenkám komunismu i když musel vidět jak "svobodně" byly tyto myšlenky prosazovány, jak moc se musel zklamat a kolik v sobě musel najít vnitřní síly aby nezradil sám sebe....to je co se mi honí hlavou.

jaroslav0572
18.12.2020 5 z 5

Doslova mne mrazilo v zádech, když jsem takřka jedním dechem toto Fílovo dílo o doktoru Krieglovi četl. On se opravdu těch tanků nebál, po tom co zažil na frontách jako de facto polní lékař neměl ze smrti vánek. Je úžasné, že se autor nezdráhal rozprávěti o poněkud tajuplné ženě Rivě, jež jak známo viděla na vlastní oči zatknutí Júlie Fučíka. Těžká doba, někteří to zvládli (Kriegel, Smrkovský aj.), jiní(Husák, Švestka a další) se přidali na stranu „bratrské pomoci" ze strany tanků. Líbí se mi pasáž, kde autor popisuje, jak si František Kriegel dělal stranu z esenbáků, když jej sledovali prakticky na každém kroku. Kličkoval autem v Praze, a oni bloudili. Je to na pár kapesníků, ale víme, že on jediný nezradil. 95%.

evajs.evajsek
31.10.2020 5 z 5

Zdařilý příběh o Františku Krieglovi. A nejen o něm. Doba Pražského jara i vše co mu předcházelo i následovalo. Klobouk dolů před panem Krieglem, jeho nadhledem a pevným charakterem. Je škoda, že o této události a postavách naší nedávné historie nevznikl ještě film. Kniha je čtivá, silný příběh na pozadí Československých dějin.

ondrej.b
29.09.2020 5 z 5

Velmi dobrá a skvěle čtivá kniha jako příběh o muži, kterého doslova vymazal komunistický režim z paměti běžných lidí. Moc rád jsem si přečetl tento příběh záživnou formou, kterou nám autor předložil a děkuji za takové zpracování.

matej.kulistak
14.09.2020 4 z 5

Přebal sliboval román, uvnitř číhala reportáž. Když šlo o to popsat události, jak šly za sebou, bylo to skvělé. Jeden si konečně o 68. udělá ucelenou představu, dozví se o zákulisí, spojí si různé historky do sebe (Kryl, obrana rozhlasu apod.).
Když ale přišlo na postavy, dostaneme jen kusé dialogy. Co se týče propracované psychologie, kterou by člověk od románu čekal, dostaneme ji pouze u jediné postavy, kterou paradoxně není Kriegel, ale Husák. (Dobře, je tam ještě jedna, Krieglova adoptivní dcera, která ale není pro děj téměř důležitá.) Co se samotného Kriegla, o kterého jde především, týče, dostaváme spíš idol, než člověka. Co dělá je obdivuhodné, ale moc nerozumíme jeho motivacím.
Kdyby na tuto změnu žánru bylo předem upozorněno, možná bych byl naprosto spokojen, protože bych neměl taková očekávání.