Muž, který sázel stromy

Muž, který sázel stromy https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/398444/bmid_muz-ktery-sazel-stromy-Xwl-398444.jpg 5 3817 678

Bibliofilie v individuální umělecké vazbě s relíéfní výzdobou přední desky, mimořádná. Uvnitř vyzdobeno grafikami - tři suché jehly Helena Konstantinová (všechny jsou podepsané). Bibliofilská edice Ethos, sv. 2. Vydal Vladimí Beneš v nakl. Bonaventura, Praha 1998. Tištěno na ručním papíru firmy Král z Předkláštěří.

Literatura světová , Novely , Duchovní literatura

Vydáno: , Bonaventura

L’homme qui plantait des arbres , 1953

ditul
25.09.2022 5 z 5

Z tohoto muže, který měl pěknou "práci", by si měl vzít příklad každý člověk. Knížečku mám s ilustracemi Pavla Čecha, které dávají celému příběhu to správné kouzlo.
*Přece však jsem udělal chybu.
Právě můj mladý věk mne přiměl k tomu,
abych pohlížel na budoucnost
ve vztahu k sobě a k jistému hledání štěstí.
Řekl jsem mu, jak za třicet let bude
těch deset tisíc dubů skvostných.
Odpověděl velice prostě,
že dopřeje-li mu Bůh života,
za třicet let jich zasází tolik,
že těch deset tisíc bude jen kapkou v moři.
*Když si uvědomíme, že to všecko
vyšlo z rukou a ze srdce toho člověka,
bez přispění techniky, pak je zřejmé,
že lidé by mohli dokázat to co Bůh -
i v jiném oboru než jen v ničení.

Ladislav73
20.09.2022 5 z 5

Když uvážíme, že jediný člověk, odkázaný jen na prosté zdroje fyzické i duševní, dokázal, aby z pustiny vznikla země kananejská, zdá se mi, že člověk je přece jen obdivuhodný tvor. Ale když pomyslím, kolik bylo třeba vytrvalosti a ušlechtilého úsilí, aby se dosáhlo takového výsledku, pociťuji hlubokou úctu k tomu starému venkovanu bez jakéhokoliv vzdělání, který dokázal úspěšně dokončit dílo, hodné díla božího.

Inspirativní příběh, kdy jsem po přečtení měl také chuť sázet stromy.

Pettato
12.09.2022 5 z 5

Krásný příběh se silným poselstvím. Každý člověk má ze své vůle moc ovlivnit svět kolem sebe.

amejzlík
06.09.2022 5 z 5

Příběh o pokoře, lidskosti a lásce k přírodě. Kniha ve mně vyvolávala zvláštní klid. Muž se i v těžkých dobách na nic neohlížel a byl ponořen ve svém světě.

Hehehe
30.08.2022 5 z 5

Kniha, která mě zasáhla a ovlivnila asi nejvíc, co kdy jaká literatura zvládla. Příběh o velikém laskavém srdci, které se stalo lidmi nepochopené, a tak se uchýlilo do náruče přírody. Krásné silné dílo, které by se podle mě mělo stát úvodem do studia filozofie na všech školách. Doporučuji přečíst s odstupem času podruhé, pak už to nebude o starci a stromech, ale o něčem úplně jiném.

Aivinka
26.08.2022 3 z 5

Asi jsem úplně nepochopila, co chtěla kniha vlastně sdělit, nebo jsme možná čekala daleko víc, než mi tahle útlá kniha poskytla. Ano, byl to jakýsi obraz dnešní společnosti, ale bylo to podáno tak surově a tak bez obalu, až jsem si říkala, že bych ty nonšalantní slova, na které často sama nadávám, ocenila.

jitka_dankova
17.08.2022 5 z 5

Inspirativní kniha o skromném příběhu naděje. Autor popisuje svoje setkání s nenápadným mužem, který prostě sází stromy. Zuří jedna světová válka, zuří druhá a on ... stále sází stromy. Ze semínek, ze sazeniček. Zkouší, počítá, někdy se daří, někdy nikoliv. Nad tímto smyšleným příběhem člověk jen může s otevřenou pusou koukat a hlavou se mu honí myšlenky o té neuvěřitelné pokoře a odhodlání a vizi a práci. Příběh čtu už poněkolikáté a vždy mne dostane. Knihu s ilustracemi Pavla Čecha mám ale nejraději, jeho kresba Elzéarda Bouffiera je tak opravdová! Celý příběh působí tak reálně, že se mi nechce věřit tomu, že je postava fiktivní. Tahle knížka má čestné místo u nás doma v knihovničce a je to jedna z mála těch, které nejsou uložené v mé čtečce.
Příběh je určen dospělým, myšlenky i jazyk jsou silné, květnaté a popisují pochmurný svět v době světových válek. Není to čtení pro děti, nemyslím, že to plně pochopí a vstřebají ve formě, v jaké je to napsané.

weirdie
17.08.2022 5 z 5

(SPOILER) Krásná knížka, kde jsou slova jenom doprovod pro mnoho různorodých ilustrací. Příběh je v podstatě úplně jednoduchý a současně má poslání tolik potřebné pro dnešní šílený svět, ať už je to fikce nebo ne.

Navíc to krásně vyvrací uvažování, které se nám v dnešní době snaží vnutit někteří politici - totiž že jakmile je něco ekologické a prospívající přírodě, je to proti obyčejným lidem. Není. Naopak, jde o spojené nádoby, kdy prospěch pro přírodu je současně i prospěchem pro lidstvo.

Kéž bychom si tuto skutečnost vzali všichni více k srdci a chovali se podle toho - a tím nemyslím ani tak apel na individuální zodpovědnost (jelikož každý žijeme jiný život a v jiných podmínkách s jinými možnostmi) jako spíš apel na ty, kteří ve jménu bohatství dělají pravý opak toho, na čem se v knize tak činorodě činí Elzéard Bouffier. Jenže to bychom žili vlastně ve světě, který má z dlouhodobé perspektivy třeba i nějaký smysl, tak nic.

Při pohledu na jeden z obrázků se mi vybavilo dílo Člověk proti zkáze, které ukazovalo Karla Čapka, jak jako člověk v jedné scéně osaměle bojuje v přírodě. Ilustrace jsou jednoduše nádherné a dokáží navodit jak pocity vyprahlosti, beznaděje a zkázy, tak naděje, rozkvětu, dobra pro přírodu i nás jako její obyvatele.

Síla této knížky je tak v nadčasovém a pro dnešní dobu aktuálním, potřebném a navíc ušlechtilém poslání, které v neposlední řadě ukazuje i jinou podstatnou věc: dělat dobro je prostě praktické a všem prospěšné, žádná naivita. Hodnoty, jaké reprezentuje úplně obyčejný pastýř jsou hodnoty pro budoucnost nás všech.

Silbyla
12.08.2022 5 z 5

Kratičky poučný příběh...tak akorát do kabelky, aby byl po ruce :-)

Ďumbierka
11.08.2022 5 z 5

Nádherná kniha. Vedela by som ju odporučiť každému…pohladí po duši a možno by niektorým aj otvorila oči.

“Lenže tá úžasná premena, prebiehala tak pomaly, že nikoho neprekvapila, pretože sa stala zvykom.”

JancaMia
01.08.2022 5 z 5

Krásný příběh ze života, který by si měl každý povinně přečíst, někteří jedinci podle něj přehodnotit své chování.

Kkaterininka
21.07.2022 5 z 5

Neskutečně krásně napsaná kniha. Tak dlouho jsem se na ni těšila a předčila má očekávání. Ač se jedná o fikci, zadejte semínko naděje, že vážně čin každého jednoho z nás má smysl a i jeden člověk může mnohé změnit. Knihu rozhodně doporučim kamarádům učitelům, aby ji předčítali na základních a středních školách :)

mazlak
14.07.2022 3 z 5

Celkem obyčejný příběh. Jeden buduje a ostatní se vezou nebo se dokonce snaží využít toho ve svůj prospěch. ( Náhlý zájem o ochranu.)

ŠárkaK.17
15.06.2022 3 z 5

Celkem pěkné, krátké, škoda jen, že je to fikce. Dalo se to napsat o lidech, kteří skutečně vlastnoručně změnili krajinu kolem sebe k lepšímu...

Epiky
13.06.2022

Tuto knihu nám přečetl učitel při hodině.pri dálkovém studiu.Ani jsme nedutali a je to jedna z mála věcí,které si že studií i po 10ti letech pamatuji :)

Davidin
04.06.2022 5 z 5

12 let mi ležela v knihovně netknutá tato inspirativní pohádka. Někdy i četba vyžaduje čas... v delším horizontu. Smyšlenost příběhu nijak nedegraduje myšlenky autora a jeho zamyšlení se nad bezelstným přesvědčením člověka. Ilustrace Pavla Čecha každé dvojstraně dodávají nádherný vizuál a hodnota díla v kombinaci s nimi je harmonická. To bude nejspíše správný popis...

PS: Doporučuji jako četbu před spaním. Nemyslím tím, ať si ji čtete vy sami, ale abyste předčítali nebo ji předčítal někdo vám.

Ivule9
02.06.2022 5 z 5

Krásná miniknížka s velkým poselstvím. Za pár minut přečtená, ale dojem zanechá nadlouho. Co dokáže velké odhodlání prostého člověka. Ukázky na dalších fotkách. Zdroje na internetu se rozcházejí, jestli se jedná o skutečný nebo smyšlený příběh.

brunettlibrary
01.06.2022 3 z 5

Útlá knížka, která v sobě nese silné poslání o vytrvalosti, lásce k přírodě a změně (ale za srdce nachytne). Příběh je psán velmi stroze, bez příkras nebo vedlejších dějových linek.

lenkaabooks
26.05.2022 4 z 5

Velmi útlá knížečka o tom, když má člověk cíl. Cíl který nevede k sebeuspokojení, ale přinese dobro všem. Muž na nehostinném, vybydleném francouzském venkově sází stromy. Každý den, mnoho let. A funguje to, vrací se tam život. Knížečka je k zamyšlení, prostý muž si zasloužil obdiv a úctu, i když on sám by to tak necítil.

misa.novakova
09.05.2022 5 z 5

Přečteno kvůli čtenářské výzvě, hodně útlá knížečka, ale musím říct, že nad ní musím hodně přemýšlet a byla krásně ilustrovaná.

stromy francouzská literatura budoucnost lesy poselství

Jean Giono
francouzská, 1895 - 1970
1998  91%Muž, který sázel stromy
1995  90%Hlasy země
1934  91%Člověk z hor
1936  91%Kéž tonu v radosti
1994  73%Silné duše

Kniha Muž, který sázel stromy je v

Přečtených5 605x
Čtenářské výzvě1 103x