Muž, který sázel stromy

Muž, který sázel stromy

Mistrovská povídka z roku 1953. Stylově čistá a dějově jednoduchá povídka vypráví o prostém, osaměle žijícím pastýři ovcí ve vyprahlé a vylidněné Provenci, s nímž se v roce 1910 poprvé setkal a který tiše a bez nároků na vděk, den co den sázel v okolních kopcích stromy. Usoudil, že kraj bez stromů hyne a rozhodl se situaci napravit. Poslední setkání autora s tímto člověkem se v roce 1933 odehrálo v zalesněných kopcích, kam se s vodou vrátil život a lidé. Je o "muži, který sázel naději a vypěstoval štěstí". méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/36_/3640/muz-ktery-sazel-stromy-3640.jpg 4.62166

L´homme qui plantait des arbres (1953)

Literatura světová, Povídky, Duchovní literatura
Vydáno:, Literární čajovna Suzanne Renaud

Catherine

Očividně beznadějná snaha něco dokázat se může proměnit s trochou úsilí ve skutečnost za mě super :)

MakiMel

Nádherná povídka, úplně z toho čiší naděje a taková jakási vnitřní harmonie a čistota.

Regger

Nádhera, přečetla jsem vzápětí znovu - během hodiny. A určitě ne naposledy.

jaja10

Prostě nejkrásnější kniha....četla jsem již několikrát a vždy má na mě krásný účinek. :-)

jewarix

Toto knihu jsem zatím slyšela pouze jako audio knihu, ale i tak jsem naprosto ohromená a plná úžasu.

karolinalet

Nádherná kniha. Někdy je méně více. Měl by si přečíst každý, zvlášť když se nikdo nemůže vymlouvat na to, že nemá čas. Já sama knihu přečetla 5x.

Eridan

Velmi příjemná povídka. Jak se to říká za málo peněz hodně muziky...? Nebo na malém prostoru hluboké myšlenky...? Stojí za přečtení... Kontrast destruktivních válečných vřav a poklidné, trpělivé a kreativní (doslova) práce pastýře je zamyšlením nad hodnotami (nejen) dnešní společnosti, které čas od času potřebujeme, abychom zůstali stále lidmi.

Nira_DeRaven

Pohlazení pro duši

Jadla

Pro mě doslova omamné. Tak prostinké, tak burcující, jako podobenství.

cestovatelka13

V krátkém příběhu geniální myšlenka.

ViktorieMars

Netřeba hodnotit procenty. Netřeba hodnotit hvězdami. Je to jedna velká životní pravda. Doporučuji. Všem !

mlsnákoza

Nádherná knížka, kterou přečtete na jedno nadechnutí, nezabere moc času a zanechá ve vás hluboký pocit. Viděla jsem více vydání, to, co jsem četla, bylo i krásně ilustrované, stejně výtvarně zdařilý byl i animovaný film podle knihy natočený.

sarahmoon

Prostě jednoduchá dokonalost!

irskádívka

Svazeček malý rozsahem, obrovský svou sílou myšlenky. Čtení, které ve vás zanechá krásný dojem. Člověk by rád byl takovým, jako hlavní hrdina - bojovník, který bojuje proti světu klidem a rozvahou.

pepa4081

Nádherná věc, která mne dostala. Spíš povídka, než kniha - přečetl jsem ji asi za hodinu, ale jde o úžasně silný a přitom jednoduchý příběh jednoho člověka, který dokázal změnit víc, než asi sám tušil. Nanejvýš uspokojivé.

Pablo7

Příliš nechápu tak vysoké hodnocení. Hodně jednoduchý a krátký příběh člověka, který sázel stromy. Tím proměnil pustinu, ze které lidi utíkali, na ráj. Příliš mě to nezaujalo.

Percabethka

Dojemný příběh o tom, co všechno může prostý člověk dokázat ❤ Asi už vím, co budu dělat, až budu stará :D ❤

Boby17

Prostý příběh s velkým poselstvím. Můj dědeček říkával, že slova zní a činy hřmí. Takže když každý jeden z nás zasadí ve městě či v krajině strom a bude se o něj starat, tak vykoná něco dobrého nejen pro okolí, ale i pro sebe samého. Také tím dáme příklad hodný následování. A možná, že se i něco málo změní...

Melic

Příjemný, jednoduchý příběh s určitým poselstvím. I když podle mě dost idealizovaný, alespoň do dnešního světa. Ale z literárního hlediska mě až tak neuchvátil a pak je tu jiná věc. Autor je v tom v podstatě nevinně, ale mně pořád vyvstávaly na mysli takové ty moudré příběhy, co se sdílejí na facebooku jako statusy a na které jsem alergický. Samozřejmě toto je napsáno mnohem lépe, ale jsem už tak internetově zdegenerovaný, že mi to čtení pokazilo, bohužel.

szusanne

Hluboký příběh o síle jednoduchých činností jednotlivce, které mění svět, aniž by za to někdo vyžadoval slávu a uznání.

janulka1310

Pokud se práce dělá s dobrým záměrem a čistým úmyslem, je vždycky smysluplná, i když to trvá desítky let...tahle krásná povídka je toho důkazem..

PetrNový

Nádherný příběh o pánovi, který dokázal něco neuvěřitelného a nádherného. Určitě doporučuji :)

Whiskasound

Nádherný příběh o vytrvalosti a o tom že jediný člověk dokáže nádherné věci.

Malýstromeček

Knihu jsem přečetl poté jsem viděl film a moc se mi líbila. Jenom si nedokážu představit kolik stromů může jeden člověk zasadit.

AdamNový

Krásný příhěb, který je vyprávěný o pánovi, kterému zemřela manželka a syn. Odstěhoval se do krajiny která byla prázdná. Záhadný muž sází stromy, už několik let.
Po několika letech vysázý několik km stromů. Doporučuji přečíst.

Na tomto příběhu je vidět, že lidská ctnost a odhodláni je nade vše. Že zeleně je potřeba a že s velkou trpělivostí jí můžete najít třeba i v poušti :). Moc krásný příběh s dějem plným ponaučení.

SofieM.

Velmi zajímavá knížka!:) Určitě doporučuji všem které baví klidnější a realičtičtější příběhy..:)

Nikiťák
01. červnaodpad!

Příběh se mi moc líbil vypovídá totiž o tom, že jeden jediný člověk dokázal něco neuvěřitelného a že když jste pro něco zapáleni dokážete všechno na světě.

Neloušek

Kniha s ponaučením a neuvěřitelnou prací člověka, který se nadřel celý svůj život, aby se lidem dobře žilo a aby byl kraj hezčí. Velmi hezky napsané.

JancusKrystofus
01. červnaodpad!

Tento příběh o tom že člověk může dělat divy je převelice nádherný, já sám jsem byl zaujat jak jeden člověk muže stvořit něco takového a to že se to opravdu stalo je více než úžasné. Knížku opravdu doporučuji.

Kniha v žebříčku

73. nejlépe hodnocená kniha

stromy Provence zalesňování životní prostředí ekologie zfilmováno Francie 20. století

Jean Giono

Jean Giono