Muž, který sázel stromy

Mistrovská povídka z roku 1953. Stylově čistá a dějově jednoduchá povídka vypráví o prostém, osaměle žijícím pastýři ovcí ve vyprahlé a vylidněné Provenci, s nímž se v roce 1910 poprvé setkal a který tiše a bez nároků na vděk, den co den sázel v okolních kopcích stromy. Usoudil, že kraj bez stromů hyne a rozhodl se situaci napravit. Poslední setkání autora s tímto člověkem se v roce 1933 odehrálo v zalesněných kopcích, kam se s vodou vrátil život a lidé. Je o "muži, který sázel naději a vypěstoval štěstí"....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/36_/3640/muz-ktery-sazel-stromy-T34-3640.jpg 4.62576

L'Homme qui plantait des arbres (1953)

Literatura světová, Povídky, Duchovní literatura
Vydáno:, Literární čajovna Suzanne Renaud

haski
07. prosince

Knihu jsem četla, protože jsem ji potřebovala do čtenářské výzvy. No a vyplatilo se. Byl to takový milý, malý příjemný bonbónek.

Mikkinnen
03. prosince

Tuze kratičká kniha v krásném provedení. Proč 4 *? Inu proto, že jsem možná čekal malinko víc. A jsme opět u těch očekávání. Stejný mor, jak domněnky. :-)

PetraBery
01. prosince

Pro mne opravdu veliké překvapení, jak silný a krásný příběh se skrývá v několika málo stránkách. Příběh s hlubokou myšlenkou i přesahem jsem rozhodně nečetla naposledy a v mojí knihovně nebude chybět.

zelena_zabicka
25. listopadu

Toto ilustrované vydání je kouzelné. Poselství příběhu i když jen v tak kratičkém rozsahu velice silné (Vytrvalý jednotlivec dokáže neskutečně velké věci), právě ten minimalismus napomáhá tomu, že tato ústřední myšlenka pěkně vynikne. I když pro mě by to přece jen o kapku víc jít do hloubky a víc to nechat čtenáře prožít mohlo.

Silmarien
22. listopadu

Poviedka na obednú prestávku. O tom, že jednoduché veci môžu byť tie najlepšie a že konanie jedného človeka môže veľa zmeniť.
Ja som navyše čítala pekné vydanie s nádhernými ilustráciami, ktoré boli samy o sebe zážitkom.

nadali
18. listopadu

Nádherný dojemný příběh. Vždycky u něj brečím :-D

Korsika
08. listopadu

Dostala jsem se k této knížecce, když ji po mě chtěl v knihkupectví pro sebe vyzvednout kolega zahradník, přečetla jsme ji jedním dechem než jsem mu ji donesla. A přemýšlela o ní mnohem déle než jsme ji četla. Vlastně se mi na mysl vrací stále ...

uminaa
06. listopadu

Na zamyslenie...

Lessana
03. listopadu

No... pre mňa značné sklamanie. Hoci sa to dalo čakať, keďže veľa kníh, ktorým sa robí reklama v takej miere ako tejto, je dosť preceňovaných. Ale aj napriek tomu som od tak často skloňovanej knihy čakala oveľa viac. Príbeh samotný nebol nezaujímavý, no neprichodil mi výnimočný. Neoslovil ma ani štýl poviedky (žiadalo sa mi v ňom viac lyriky), ani preklad (až sa mi nechcelo veriť, že jeho autorom je Hečko), ani ilustrácie a ani sadzba (tá ma skôr vyrušovala).

kuska

Tak tahle knížka je skvost a je to jedno jestli ji poslouchám na youtube jako audioknihu doplněnou krásnými animacemi a skvělou hudební kulisou, nebo čtu knihu. Ten pocit z poslechu nebo ze čtení těch krásných slov, které tvoří hlubokou myšlenku je prostě k nezaplacení.

Sasanka173

Krása..s hlubokou myšlenkou. Měl by si přečíst každý!

cernydrak

Úchvatné pojednání o člověku beze škol, který zcela sám proměnil pustinu v pozemský ráj.

jfialova

Krátká knížečka o tom, že každý člověk může udělat velké věci, které ovlivní život mnoha dalších lidí. A netřeba k tomu peníze ani vzdělání, jen vytrvalost a odhodlání. Vynikající námět.

Bee.M

Krásná povídka s hlubší myšlenkou napsaná s dokonalou lehkostí a jednoduchostí. Donutí k zamyšlení nad tím, co je správné a co je snadné, a jak jeden člověk může ovlivnit celé generace, když myslí na druhé. Rozhodně doporučuji přečíst, myslím, že se bude líbit každému, a když ne, ztratíte půl hodinky tím, že si přečtete něco smysluplného.

Jana512

Povídka, napsaná v roce mého narození, mně ukazuje, jak člověk pílí a obětavostí může být prospěšný druhým, a tak splnit své poslání, které jej naplní.

antonin0999

Pěkná kniha, která si zaslouží místo v knihovně. Pěkná myšlenka, která si zaslouží, abychom ji měli na paměti. Má pro mě hodnotu kvalitního motivačního citátu, ale z průměru vybočuje tím, že si lze daný obraz pěkně představit. Více by se mi líbilo, kdyby byl příběh zpracován více do hloubky. Abychom mohli sledovat nejen šumění lesa, ale i drobné radosti a strasti hlavního hrdiny.
Četl jsem verzi s krásnými ilustracemi Pavla Čecha, které by příběh samy o sobě odvyprávěly možná s vyšším hodnocením.

Honey19

Krátká povídka se zajímavou myšlenkou.

Zviera

Príjemné, čítala som kedysi dávno.
Pôvodne na objednávku Reader's Digest . Musím sa priznať, že ma trochu rozčuľuje, kvôli tomu, že les sa vysadiť nedá a pridáva mi prácu vysvetľovať, že sadenie stromčekov nemá zmysel :) (netýka sa ovocnej záhrady a javora pred panelákom ofkors)

Dan

Přečteno snad za půl hodiny... krátká fiktivní povídka. Knížečka je graficky krásně ztvárněná, myšlenka je také moc hezká. Na knihu mi to však přijde bohužel málo.

hermína14

tu knížku by měl každý dostat k občance:)

spursfan

Zahřeje na srdci :-)

helena8550

Krásná kniha. Pohladí na duši. A motivuje člověka taky něco udělat. Se sebou. Ale ne pro sebe. Moc příjemné čtení. Určitě se k této knize vrátím.

Makoves

Velmi zajímavé, až skoro neuvěřitelné.

klárka97

Krásná myšlenka, kéž by bylo více takových, jako byl Elzéard Bouffier.

marara

Na tuhle knihu jsem se dlouho těšila, ale je pro mě zklamáním. Námět a poselství jsou sice pěkné, ale asi je to na mě prostě krátké a díky tomu nemůžou být ani postavy, ani témata nijak hlouběji propracovaná.

smazenaryba

Výborná poviedka. Aktuálna, dôležitá, no stále iba poviedka. Prečo iba ? Pretože existuje x-y rovnako skvelých a dôležitých poviedok, no tie si ľudia neprečítajú, pretože nemajú krásne ilustrované vydania, ale sú súčasťou zbierok, ktoré nikto nečíta, nekupuje a vlastne sa ani nevydávajú. A to je strašná škoda.

Ilsense

Úžasná povídka Jeana Giona s nádhernými ilustracemi Pavla Čecha. Stojí za to si ji přečíst.

Nočnípták

Tuhle krásnou malou knížečku jsem prvně četla před dvanácti lety. Často jsem na ni myslela. Asi v březnu ji měli u nás v knihkupectví za výlohou. Koupena, přečtena. A nedokázala jsem napsat komentář. Je v ní taková síla a klid, že to nedokážu slovy vyjádřit ani teď. Zase jsem ji vyndala z knihovny a zase čtu.
Neobyčejný příběh.
Nádherné ilustrace.
Moc pěkné zpracování.

Jedním slovem NÁDHERNÁ knížka.

Péťa1950

Kniha o smyslu života. Krásně zpracovaná.

Mygli

Nemám slov..