Muž, který sázel stromy

od:

Muž, který sázel stromy

Mistrovská povídka z roku 1953. Stylově čistá a dějově jednoduchá povídka vypráví o prostém, osaměle žijícím pastýři ovcí ve vyprahlé a vylidněné Provenci, s nímž se v roce 1910 poprvé setkal a který tiše a bez nároků na vděk, den co den sázel v okolních kopcích stromy. Usoudil, že kraj bez stromů hyne a rozhodl se situaci napravit. Poslední setkání autora s tímto člověkem se v roce 1933 odehrálo v zalesněných kopcích, kam se s vodou vrátil život a lidé. Je o "muži, který sázel naději a vypěstoval štěstí"....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/36_/3640/muz-ktery-sazel-stromy-3640.jpg 4.62234
Originální název:

L'Homme qui plantait des arbres (1953)

Žánr:
Literatura světová, Povídky, Duchovní literatura
Vydáno:, Literární čajovna Suzanne Renaud
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (348)

Přidat komentář
Zuzvil
dnes

Knížka (verze, kterou jsem četla já) mě asi nejvíc fascinovala svými dokonalými ilustracemi Pavla Čecha, to prostě wow. Pointa příběhu je velmi krásná, milá, vede k niternému zamyšlení se sama nad sebou, ale to tak asi na prvních 10 minut :-) Příběh je to krásný, o tom žádná, ale takový asi v této době úplně nepřesvědčivý, já nevím, prostě mě to nedostalo, jak jsem asi očekávala a jaké recenze úúúúžasu jsem kolem sebe četla.

alhl
11. října

Kouzelný a poučný příběh. Konečně jsem si v tištěné podobě přečetla to, co jsem už na základce poznala jako krátký animovaný film, tuším, že němý, jen s "ruchy".

martina9959
09. října

Toto je jedna z mála knih, kterou mohu číst stále a stále znova. Ve své jednoduchosti skrývá krásné kouzlo, poselství pokory starého muže.
Nejde knihu nedočíst bez úsměvu na tváři.

Aduska81
05. října

Krásná povídka, kterou jsem prečetla během chvilky. Takové pohlazení po duši.

Martiiiik
01. října

Krásné, jinými slovy to snad ani vyjádřit nelze :-)

DragonflyT
13. září

Krásná kniha s ještě krásnějším poselstvím.

Nosorozec_91
08. září

Nádherná knížka. Ano, kraťouňká. Ale mnohým autorům se na tisíce stran nepodařilo vměstnat tolik krásných myšlenek a poselství jako Gionovi do této. Už navěky to bude jedna z mých nejoblíbenějších knih.

JointlieKat94
06. září

Tak malá knížečka plná prosté pravdy. Nádherné, laskavé a milující. I v době války.. úžasné.

junkiee
31. srpna

Nádherné:-)

Catherine
11. srpna

Očividně beznadějná snaha něco dokázat se může proměnit s trochou úsilí ve skutečnost za mě super :)

MakiMel
03. srpna

Nádherná povídka, úplně z toho čiší naděje a taková jakási vnitřní harmonie a čistota.

Regger
01. srpna

Nádhera, přečetla jsem vzápětí znovu - během hodiny. A určitě ne naposledy.

jaja10
24. července

Prostě nejkrásnější kniha....četla jsem již několikrát a vždy má na mě krásný účinek. :-)

jewarix
22. července

Toto knihu jsem zatím slyšela pouze jako audio knihu, ale i tak jsem naprosto ohromená a plná úžasu.

karolinalet
19. července

Nádherná kniha. Někdy je méně více. Měl by si přečíst každý, zvlášť když se nikdo nemůže vymlouvat na to, že nemá čas. Já sama knihu přečetla 5x.

Eridan
19. července

Velmi příjemná povídka. Jak se to říká za málo peněz hodně muziky...? Nebo na malém prostoru hluboké myšlenky...? Stojí za přečtení... Kontrast destruktivních válečných vřav a poklidné, trpělivé a kreativní (doslova) práce pastýře je zamyšlením nad hodnotami (nejen) dnešní společnosti, které čas od času potřebujeme, abychom zůstali stále lidmi.

Nira_DeRaven
19. července

Pohlazení pro duši

Jadla
14. července

Pro mě doslova omamné. Tak prostinké, tak burcující, jako podobenství.

cestovatelka13
13. července

V krátkém příběhu geniální myšlenka.

ViktorieMars
10. července

Netřeba hodnotit procenty. Netřeba hodnotit hvězdami. Je to jedna velká životní pravda. Doporučuji. Všem !

mlsnákoza
10. července

Nádherná knížka, kterou přečtete na jedno nadechnutí, nezabere moc času a zanechá ve vás hluboký pocit. Viděla jsem více vydání, to, co jsem četla, bylo i krásně ilustrované, stejně výtvarně zdařilý byl i animovaný film podle knihy natočený.

sarahmoon
10. července

Prostě jednoduchá dokonalost!

irskádívka
07. července

Svazeček malý rozsahem, obrovský svou sílou myšlenky. Čtení, které ve vás zanechá krásný dojem. Člověk by rád byl takovým, jako hlavní hrdina - bojovník, který bojuje proti světu klidem a rozvahou.

pepa4081
02. července

Nádherná věc, která mne dostala. Spíš povídka, než kniha - přečetl jsem ji asi za hodinu, ale jde o úžasně silný a přitom jednoduchý příběh jednoho člověka, který dokázal změnit víc, než asi sám tušil. Nanejvýš uspokojivé.

Pablo7
29. června

Příliš nechápu tak vysoké hodnocení. Hodně jednoduchý a krátký příběh člověka, který sázel stromy. Tím proměnil pustinu, ze které lidi utíkali, na ráj. Příliš mě to nezaujalo.

Percabethka
27. června

Dojemný příběh o tom, co všechno může prostý člověk dokázat ❤ Asi už vím, co budu dělat, až budu stará :D ❤

Boby17
26. června

Prostý příběh s velkým poselstvím. Můj dědeček říkával, že slova zní a činy hřmí. Takže když každý jeden z nás zasadí ve městě či v krajině strom a bude se o něj starat, tak vykoná něco dobrého nejen pro okolí, ale i pro sebe samého. Také tím dáme příklad hodný následování. A možná, že se i něco málo změní...

Melic
12. června

Příjemný, jednoduchý příběh s určitým poselstvím. I když podle mě dost idealizovaný, alespoň do dnešního světa. Ale z literárního hlediska mě až tak neuchvátil a pak je tu jiná věc. Autor je v tom v podstatě nevinně, ale mně pořád vyvstávaly na mysli takové ty moudré příběhy, co se sdílejí na facebooku jako statusy a na které jsem alergický. Samozřejmě toto je napsáno mnohem lépe, ale jsem už tak internetově zdegenerovaný, že mi to čtení pokazilo, bohužel.

szusanne
06. června

Hluboký příběh o síle jednoduchých činností jednotlivce, které mění svět, aniž by za to někdo vyžadoval slávu a uznání.

janulka1310
05. června

Pokud se práce dělá s dobrým záměrem a čistým úmyslem, je vždycky smysluplná, i když to trvá desítky let...tahle krásná povídka je toho důkazem..