Muž, který sázel stromy

od:

Muž, který sázel stromy

Mistrovská povídka z roku 1953. Stylově čistá a dějově jednoduchá povídka vypráví o prostém, osaměle žijícím pastýři ovcí ve vyprahlé a vylidněné Provenci, s nímž se v roce 1910 poprvé setkal a který tiše a bez nároků na vděk, den co den sázel v okolních kopcích stromy. Usoudil, že kraj bez stromů hyne a rozhodl se situaci napravit. Poslední setkání autora s tímto člověkem se v roce 1933 odehrálo v zalesněných kopcích, kam se s vodou vrátil život a lidé. Je o "muži, který sázel naději a vypěstoval štěstí"....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/36_/3640/muz-ktery-sazel-stromy-3640.jpg 4.62402
Originální název:

L'Homme qui plantait des arbres (1953)

Žánr:
Literatura světová, Povídky, Duchovní literatura
Vydáno:, Literární čajovna Suzanne Renaud
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (383)

Přidat komentář
bookemma
15. března

A tak jsme obdivovali dílo obyčejného člověka, dílo hodno Boha.

Zamýšleli jste se nad tím, co má opravdu smysl v lidském životě? Jsou to snad války? Nesmyslné umírání?
Jako by za každého člověka zasadil jeden strom, a těch stromů bylo moc a moc a lidé umírali, a on, nevěda ničeho, sázel dál své stromy. Za každého člověka jeden strom.

ladyka
11. března

Jemný jednoduchý, leč silný příběh. Výjimečný muž, kterému "víc než deset tisíc osob vděčí za štěstí". Hřejivý pocit po přečtení trochu zhořkl poté, co jsem ze záložky "Zajímavosti" u této knihy tady na databázi zjistila, že jde o fiktivní postavu.. Nicméně věřím, že takoví lidé mezi námi byli, jsou i budou!

Kryptonitka
11. března

Krásná věc! O vytrvalosti, nesobeckosti, o tom, jak dává smysl budování namísto destrukce, která se v naší společnosti tak rozmohla, o naději! Ano, kdyby každý přispěl svým dílem, bylo by tady krásněji, Zemi by se více dařilo, lidé by byli spokojenější. Myslím, že si tuto knížečku brzy otevřu znovu.

Red_Fox
07. března

První dojem - Proč se někdo obtěžoval a vydával takový příběh jako samostatnou knihu?

Ale ono to tam někde v hlavě zůstalo...Říkám si, co kdybychom se takhle začali chovat všichni? Osobně se na to však nedívám jen z pohledu NEVZDAT SE, ale jaký by to mělo přínos pro naši planetu, kdybychom tu a tam všichni sázeli nějaké stromy :)?

Eva2412
04. března

Pohlazení na duši...

Losin
03. března

Zen sázení stromů.

Týnka2819
26. února

Kniha nad kterou, je potřeba se zamyslet. Přečetla jsem si ji dvakrát a pokaždé mi dala něco krásného.

allebra
24. února

Velmi pěkná povídka o smyslu života, krátká, ale přiměje k zamyšlení. Moc se mi také líbily ilustrace a celkové provedení knihy.

danobat
15. února

Hezká povídka k zamyšlení.

M-arta
14. února

Krátký příběh s velkým a hlubokým poselstvím. Povídka, která už mnoho desetiletí hladí duše a poohřívá u srdce v mnoha světových jazycích... Nejdřív mne ani nenapadlo pohlížet na ni také jako na možnou "dětskou knížku", ale po tom, co oslovila a nesmírně zasáhla také naši desetiletou dceru, mi rychle došlo, že tento poklad je nejen nadčasový, ale také naprosto nadgenerační.

hroneczek
28. ledna

Útlonká kniha vypraví o nezištné a nezměrné trpělivosti jedince, která může vyústit v blaho světa. Smutné jenom je, že okolí bere tuto snahu o krásnější a živější budoucnost jako samozřejmost bez vděku, dokonce má tendenci si výsledek nějak přivlastňovat a zjednodušovat. Vřele doporučuji. Inspirativní čtení.

LeňulinaK
20. ledna

Sice maličká, ale moc milá knížka, která nutí k zamyšlení. Užila jsem si jí.

petrakočárová
19. ledna

Rozsahem malá, ale přesto nádherná kniha s velkým hlubokým poselstvím. Jedna z nejlepších, co jsem kdy četla. Mám ji v knihovně na čestném místě.

PokyHiro
17. ledna

Překvapivě kniha velmi na zamyšlení, i na první pohled malé činy mohou mít dalekosáhlé důsledky.

HankaJóga
15. ledna

Krásná kniha s hlubokým poselstvím, kterou bych doporučila každému. Její přečtení zabere jen pár minut a možná v ní najdete odpovědi na otázky o smyslu života, o tom proč jsme na světě a jaký je náš životní úkol.

popeluška
13. ledna

Krásná kniha, ilustrace jsou nádherné. Užila jsem si ji a nechala na sebe působit, krásné :-)

eliska2106
07. ledna

"Muž, který sázel naději a vypěstoval štěstí." - Trefné! :-)

LyttaNeyd
04. ledna

Četba knížky mi trvala asi čtvrt hodiny, ale přemýšlela jsem o ní i dlouho po dočtení. Dumala jsem totiž, proč mě ten jednoduchý a krátký příběh tak zaujal. Velký podíl na tom určitě měly ilustrace – některé dvojstránky jsem si prohlížela opravdu dlouho. Řekla bych, že právě ony způsobily to, že jsem se při čtení cítila tak.. skoro okouzleně. A pak možná taky to, že bylo vidět, jak něco jednoduchého a skoro primitivního vlastně dokáže zázraky, když se to dělá pravidelně a s láskou.

triatlet
01. ledna

Minimalistická povídka s obrovským posláním. I díky ilustracím Pavla Čecha se čtenář dokáže přesunout do kraje, kde vládne mír, klid a pohoda.
"Dubům z roku 1910 bylo tedy deset let a byly vyšší než já i on. Pohled na ně byl udivující. Opravdu jsem nenacházel slov, a vzhledem k tomu, že on nemluvil, strávili jsme celý den mlčky a procházeli se jeho lesem." (s.48)
................................................................................
Čtenářská výzva 2018 - kniha, která má čtyřslovný název

petr94
28.12.2017

Nádherné malé dílko, které člověka prostě musí zasáhnout na duši. Animovaná kanadská verze z roku 1987 mě však zasáhla citelněji než kniha samotná. Hudba a krásná francouzština, co dodat... Kamarád mi přivezl originál knihu z Francie, tomu nešlo odolat, nemít ji v knihovně ve francouzštině.

Svilka
19.12.2017

Nádherná povídka, která stručně a výstižně shrnuje, co je hlavní podstatou života. Musela jsem si ji přečíst dokonce dvakrát za sebou, to se mi snad ještě nikdy u žádné jiné povídky/knihy nestalo. Rozhodně doporučuji!

slunicko1958
13.12.2017

Malá knížečka objemem, obsahem obrovská. Je o smyslu života. O vytrvalosti, vůli a ochotě udělat pro ostatní něco dobrého.

Covenant
10.12.2017

Je to prostě klasika

Zikus
07.12.2017

Nevím, proč jsou z toho všichni tak odvařený. Za mě teda nic moc. Prostě slabota. Něco takového by snad mohl vymyslet a napsat během dvaceti minut kde kdo... Víc než ten příběh mě zaujaly ilustrace. Ale pokud si v tom příběhu budou lidi chtít najít nějakou extra hloubku, tak se jim to určitě povede. Stejně jako u čehokoli jiného...

1alena1
07.12.2017

Geniální knížka, nevím, co víc napsat.
Kdo ji nečetl - jakoby mu něco v životě ještě chybělo k pochopení smyslu a radosti života.

padde
02.12.2017

Geniálně prosté a prosté geniální dílo o opravdovém smyslu života. Nic víc není třeba dodávat.

Chesterton
23.11.2017

Kniha o naději, smysluplnosti a prosté radosti:))

LuckaH2
23.11.2017

Krasne,dojmne,ilustrace Pavla Cecha uzasne. To jsou pribehy, ktere davaji nadeji, ze kazdy jsme na svetez presneho duvodu!

ddkk
21.11.2017

Snad ani netřeba komentovat, stačí přečíst...vezme to vlastně jen několik desítek minut. Skvělé, jednoduché a prosté, pravdivé a k zamyšlení....

bod
19.11.2017

Moje kultovní knížka.