Muž, který sázel stromy

Mistrovská povídka z roku 1953. Stylově čistá a dějově jednoduchá povídka vypráví o prostém, osaměle žijícím pastýři ovcí ve vyprahlé a vylidněné Provenci, s nímž se v roce 1910 poprvé setkal a který tiše a bez nároků na vděk, den co den sázel v okolních kopcích stromy. Usoudil, že kraj bez stromů hyne a rozhodl se situaci napravit. Poslední setkání autora s tímto člověkem se v roce 1933 odehrálo v zalesněných kopcích, kam se s vodou vrátil život a lidé. Je o "muži, který sázel naději a vypěstoval štěstí"....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/36_/3640/muz-ktery-sazel-stromy-clb-3640.jpg 4.62934
Literatura světová, Povídky, Duchovní literatura
Vydáno, Literární čajovna Suzanne Renaud

L’Homme qui plantait des arbres, 1953

Kniha Muž, který sázel stromy

Barbanka

Nádherná povídka ! Dnes v době kdy čelíme pandemii, karanténě, depresím z toho co bude dál, bychom měli číst víc takových příběhů o naději, moudrosti a pokoře. Abychom si uvědomili, že vše se děje z nějakého důvodu a každý z nás má možnost v životě něco změnit.

LuiCJ

Túto knihu mi jedného dňa podala mama. Že si ju mám prečítať. Položil som ju na poličku a dlhú dobu sa s ňou nič nedialo.

Po istom čase som si ju zobral do školy a počas niekoľkých vyučovacích prestávok a hodín som ju mal prečítanú. A veru stála za to.

Neskutočne obdivujem autora za to čo dokázal dať do 64 stránkového príbehu. Svetová literatúra toho skrýva veľmi veľa a Muž, ktorý sadil stromy je presne jedna z tých, hlboko filozofických poviedok duchovnej literatúry. Áno, ten príbeh JE JEDNOZNAČNE NA ZAMYSLENIE.

Stromy v Provensalsku ako hlavné objekty boli zvolené autorom Jeanom Gionom ako skutočne nádherný symbol. Avšak NIE LEN symbol. Vytrvalé zalesňovanie a prístup, ktorý mal Elzéard Bouffier - hlavná postava príbehu je skutočne hodný inšpirovania sa. Poukazuje na to, ako je skutočne starostlivosť o životné prostredia a téma ekológie dôležité a, že ako je možné pokojnou vytrvalosťou a odhodlaním dosiahnuť obrovské veci. V tomto príbehu to bolo vytvorenie lesa, v našom svete možno jeho záchrana.

Sfilmovanú verziu si určite čoskoro pozriem a dúfam, že tento príbeh odohrávajúci sa vo Francúzsku 20. storočia bude inšpirovať každého k odovzdanosti a odhodlania ísť za dobrým cieľom.

Pine

Jak pár stránek dokáže zasít hlubokou myšlenku. Kéž by si každý ve svém dobrém konání našel smyl. Nadčasový příběh, kdy skutečný význam má dávat, nikoli brát. Také jste po přečtení měli touhu jít a zasadit strom?

dominika1636

Dokonalý příběh! Kraťoulinká povídka, kterou by si měl přečíst každý. Ilustrace dokážou člověka dokonale vtáhnout do prostředí, kde se děj odehrává. Usměvavá povídka, která pohladí na srdci a zároveň člověka donutí k zamyšlení.

LunaL.

Knížka, kterou máte přečtenou hned, ale musíte nad ní dlouho přemýšlet! Krásný inspirující příběh.

Magdalena5

Přečteno i poslechnuto, silný příběh v podání Marka Ebena nemá chybu.

michal2601

Jeden z nejkrásnějších příběhů, jaký jsem četl. Opakovaně se ke knize vracím. Vřele doporučuji.

jan.votoupal

Když tak přemýšlím, co bych o této knize napsal, nemám snad nic co by již nebylo řečeno. Prostě skvělá, skvělá povídka.