Muž, který sázel stromy

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Mistrovská povídka z roku 1953. Stylově čistá a dějově jednoduchá povídka vypráví o prostém, osaměle žijícím pastýři ovcí ve vyprahlé a vylidněné Provenci, s nímž se v roce 1910 poprvé setkal a který tiše a bez nároků na vděk, den co den sázel v okolních kopcích stromy. Usoudil, že kraj bez stromů hyne a rozhodl se situaci napravit. Poslední setkání autora s tímto člověkem se v roce 1933 odehrálo v zalesněných kopcích, kam se s vodou vrátil život a lidé. Je o "muži, který sázel naději a vypěstoval štěstí"....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/36_/3640/muz-ktery-sazel-stromy-T34-3640.jpg 4.62693
Orig. název:

L'Homme qui plantait des arbres (1953)

Žánr:
Literatura světová, Povídky, Duchovní literatura
Vydáno:, Literární čajovna Suzanne Renaud
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (442)

Kniha Muž, který sázel stromy

Přidat komentář
kecel12
15. dubna

Krátká povídka, má něco do sebe, ale přeci jen jsem čekal trochu víc.

Olava
07. dubna

Chtěla bych věřit, že je to pravda ... už teď ale věřím, že člověk - jednotlivec - pokud chce změnit svět, musí začít u sebe.
Tak málo stran, ale tolik myšlenek.

Drimwisible
07. dubna

Krásna útla knižka, ktorú som našla v zaprášených poličkách Café Kušnierik na Pohoda Festival a prečítala na mieste jednym dúškom, pamätala si ju do marca minulého roku, keď som na ňu opäť narazila v brnenskom kníhkupectve, neskôr ako prerozprávaný podcast na internete. Nakoniec mi skončila na poličkách ako nečakaný darček od priateľa, ktorému som spomínala ako na mňa kniha zapôsobila. V jednoduchosti príbehu je krása, podstatné čaro je v nej dostatočne stroho napísané, aby vyniklo. :)

hrdlickova_61
02. dubna

Snažila jsem se vypátrat, je-li příběh opravdu napsaný podle skutečnosti, ale to jen tak pro úplnost, protože i kdyby nebyl (a asi opravdu nebyl), nic to neubírá na jeho vyznění, stejném jako v úsloví "Kde je vůle, tam je i cesta" nebo "Chceš-li měnit svět, začni u sebe". Nápadné je už jen to, jak oduševnělé ilustrace doprovázejí ten text v různých jeho vydáních, nebo jak podivuhodný animovaný film podle něj vznikl, a to ani nemluvím o lidech, kterým těch pár střídmých stránek úplně změnilo život. Sebe mezi ně nepočítám, protože jsem takové lidi znala ještě před přečtením (ne, že by všichni zrovna sázeli stromy, ale mají prostě podobné vlastnosti) a knížka mě tak dalece neovlivnila. A přece, ani tak jsem ji nečetla zbytečně. A ještě několikrát jsem se k ní vrátila a určitě vrátím i v budoucnosti.

Co je pro mě v tomhle příběhu to hlavní, je schopnost nenechat se otrávit zdánlivě malým výsledkem. Víte-li předem, že se ze všeho vašeho snažení povede tak asi jedna desetina, a přesto z ní "vzejde les a zúrodní krajinu", velmi vám tahle zkušenost, ať vlastní, nebo převzatá, ve vaší práci pomůže. A nejen v práci. Zkrátka, jsem za tuhle knížku moc vděčná.

Lily101
13. března

“Mají-li se v povaze člověka projevit skutečně výjimečné vlastnosti, musíme mít štěstí dlouhá léta pozorovat,co ten člověk dělá. Není-li v jeho práci ani stopa po sobectví, je-li myšlenka, řídící jeho činnost, bezpříkladně ušlechtilá a je naprosto jasné, že nejen nehledal nikde odměnu, ale dokonce zanechal na světě i viditelné stopy, ocitáme se-bez nebezpečí, že se zmýlíme-před člověkem výjimečného charakteru.” (str. 7 dané knihy)

Za mě, o lásce k přírodě si ráda počtu, ale jinak teda zklamání. Takové příliš povrchně popsané, dnes již-troufám si říct-“vyčpělé” a kromě výše citovaného textu se žádný postřeh k zamyšlení neobjevil. Kniha ve mně nezanechala vůbec nic, což mě mrzí, protože jsem dle některých níže uvedených “recenzí” a navnazujícího úvodu textu(viz výše citovaná pasáž) čekala pravý opak. Nevím proč, ale mám trochu pochybnosti u nesobeckosti jednání muže v knize, protože svět není černobílý a text povídky mi připadá příliš plytký bez jakékoli hloubky, takže bych si nedovolila tak brzy jinou osobu “hodnotit” či “soudit” její jednání.

Vesměs se jedná o prostý popis, což lze s ohledem na důvod
(zadání tématu vydavatelem časopisu Reader ´s Digest) vzniku textu i pochopit, ale rozhodně ne vzít v potaz při hodnocení.

Kateřin-a
08. března

Nevím úplně přesně, co k tomu říct. Tolik mě to neoslovilo.. asi jsem měla přehnaná očekávání. Krásný příběh o lásce k přírodě a píli prostého člověka v kontrastu s krajinou zpustošenou válkou a realitou rozvíjející se společnosti. Nakonec mi to přišlo trochu smutné, čekala jsem, že život muže, který sázel stromy, skončí tam, kde příběh začal.. v samotě a ve spojení s lesem.

RyonMathrin
13. února

Krátké a opravdu krásné. Co všechno zmůže nesobeckost a píle... Nedalo mi to a hledal jsem v gůgl mapách. Sisteron i Mirabeau existují a mezi nimi se opravdu nacházejí zalesněné plochy. Chci věřit tomu, že se to skutečně stalo...
Doporučuji!

skořice
10. února

Knížka ve mně zanechala něco, co nedokážu úplně popsat. Připomnělo mi to větu: „Stačí chtít." Tady to určitě platí. Myslím, že si z toho každý z nás může vzít něco do života a že určitě stojí za to, tomu tu půl hodinku času obětovat. Určitě doporučuji.

Štítky

stromy Provence zalesňování životní prostředí ekologie zfilmováno Francie 20. století

Autor a jeho další knihy

Jean Giono

Jean Giono
francouzská, 1895 - 1970

všechny knihy autora

Podobné knihy

Kniha Muž, který sázel stromy je:

v Právě čtených8x
v Přečtených3950x
v Čtenářské výzvě604x
v Doporučených429x
v Knihotéce573x
v Chystám se číst998x
v Chci si koupit220x
v dalších seznamech15x