Muž, který hledal svůj stín

Muž, který hledal svůj stín https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/342724/bmid_muz-ktery-hledal-svuj-stin-dOc-342724.jpg 4 1140 281

Milénium / Millennium série

Lisbeth Salanderová si odpykává kratší trest v ženské věznici Flodberga a snaží se vyhnout konfliktu se spoluvězeňkyněmi. Když se ale zastane mladé ženy bangladéšského původu ze sousední cely, okamžitě ji napadne Benito, nepsaná vůdkyně věznice. Lisbeth navštíví Holger Palmgren a oznámí jí, že obdržel dokumenty vrhající nové světlo na bezpráví, které na ni páchali v dětství. Lisbeth poté požádá Mikaela Blomkvista, aby jí pomohl s pátráním. Stopy je dovedou k jistému Leovi Mannheimmeru, partnerovi makléřské firmy Alfred Ögren. Jak je minulost bohatého mladého muže z finančnických kruhů propletena s minulostí Lisbeth Salanderové? A dokáže se Lisbeth postavit stupňujícím hrozbám Benity a jejího gangu? David Lagercrantz splétá napínavý příběh o zneužívání moci, otázkách cti a o stínech Lisbethina dětství, které ji stále pronásleduje.... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi , Thrillery

Vydáno: , Host

Mannen som sökte sin skugga , 2017

ToVy
12.03.2024 3 z 5

Upřímně, trošku vetší zklamání. Člověk by při první návazné knize čekal, že se bude autor trošku rozepisovat, sem tam se mu něco nepodaří, ale to se nestalo, až... až do druhého návazného dílu. Člověk by si snad myslel, že právě tento druhý díl je vlastně prvním, v kterém se někde úspěšně, někde více neúspěšně snaží navázat na úspěšnou trilogii. Některé kapitoly byly jako by je snad napsal úplný začátečník nebo já, při mých prvních pokusech něco napsat. Tento díl má opravdu hodně osob, v kterých se těžko orientuje, možná by se orientovalo lépe, kdyby autor dal celou knihu dohromady, dokupy. Hrozně špatně se četla právě v pohledu nejen přeskakování dějů, které já opravdu mám rád, že najednou jste v minulosti, pak v přítomnosti a za chvíli zase v budoucnosti, ale to se musí prostě umět, do knihy jsem se pořádně začetl až snad v poslední třetině a tři hvězdy jsem dal knize spíš za to, že je to fakt skvělé téma, skvělý příběh, ale špatně napsaný.

AnetaKor
13.12.2023 4 z 5

Je škoda, že v tomto díle byla Lisbet trochu upozadena, ale doufám, že v dalším díle to autor plně vynahradí

JaneSour
07.12.2023 1 z 5

Knihu jsem konecne po dvou mesicich docetla. Uff byla opravdu silene nudna a do cteni jsem se casto nutila.
Cely dej je nuda a sed.
Spisovatel Lagercrantz akorat vyuzil hlavni hrdiny ve svuj prospech. My ctenari nadsene kupujeme dalsi knihy a ocekavame podobny strhujici dej jako od puvodniho autora Larssona. Opak je ale pravdou.
Tato kniha je velke zklamani. Je to opravdu brak.

bumble
05.12.2023 4 z 5

Díl začíná překvapivě ve vězení, kam byla zavřená Lisbeth za únos chlapce z minulého dílu a kdy se vůbec nebránila a bylo jí to úplně jedno. A nebyla by to ona, aby si ve vězení ihned udělala nepřátelé.
Tento díl byl asi o něco slabší než minulý a přeskakováni v čase mi možná i někdy trochu nudilo, ale postupně se vysvětlila záhada s dvojčaty a vše to do příběhu správně zapadlo.
Určitě si nenechám ujít (již jistojistě) závěrečný díl a i to, jak celá tato sága dopadne.

Twinny
03.12.2023 5 z 5

Opravdu zajímavý vývoj příběhu. Společně s Lisbeth se dozvídáme, že šlo celou dobu o něco víc. Skvělý díl.

helenkan
29.11.2023 5 z 5

Myslím, že se nový autor pokračování Milénia zhostil velice dobře. Bylo to napínavý hned od začátku a žádná hluchá místa nebyla. Moc se mi to líbilo. Ještě si musím sehnat i poslední díl.

Radiq
25.09.2023 2 z 5

Knihu samotnou jsem nečetl, ale poslechl jsem si audioknihu vyprávěnou Martinem Stránským - bez překvapení velmi kvalitně, jak je u něj zvykem. Ještě mě čeká poslední díl a pak si ale od jeho hlasu na nějakou chvíli odpočinu - není to ním, jakožto interpretem, ale tím, že Milénia začínám mít dost. Je to dané obsahem knihy a ne, že by za to mohl on. Naznačuji, že mě to už moc nebavilo...

Bylo jen otázkou času, kdy se do série Milénium připletou i nějací ti islámisti. Zde ve směsici s tajným programem pro dvojčata a opět se dotýkající i nějaké té minulosti Lisbeth Salanderové. Ano, jedeme na ten pomyslný setrvačník a to přestává být oukej. Sice děj kolem dvojčat přivanul trochu čerstvého vzduchu... ale už to prostě není ono. Jde vidět, že tato série pomalu umírá.

Navíc mám dojem, že Mikael a Lisbeth už tady jenom tak přicmrndávají, místo aby byli hlavní postavy. Neposlouchat to jako audio, asi by mě to bavilo ještě míň. Doufám, že v poslední knize se to nějak rozumně vyvrbí, jinak budu dost zklamaný. Ale však my to známe - první díl je (skoro) vždy nejlepší a jakékoliv pokračování je pak už jenom většinou taková ta nastavovaná polifka (pro ne-moraváky: polévka).

RyonMathrin
11.08.2023 5 z 5

Opět bezvadný napínák. Žádná ze starých postav nezklamala, noví padouši taky docela sedli. Rodiny ovládáné fanatismem je vděčné téma. A jak to nandala té alfa vězeňkyni, to bylo něco. Lizbeth je nezmar a hezky se o tom čte. Stejně tak o jejím talentu s počítači a mobily, o tom se normálním smrtelníkům může jen zdát.
Perfektní pokračování série. Doporučuji.

Luccinda
18.07.2023 3 z 5

Ačkoliv série Milénium s příchodem nového autora ztratila něco ze svého kouzla, stále je to pro mě prostě srdcovka. Postavy Mikaela Blomkvista a Lisbeth Salanderové jsou natolik ikonické, že je musí znát snad každý. Jen mě mrzí, že už nedostávají tolik prostoru jako v původní trilogii, kde se to více točilo kolem nich. Pro mě Milénium stojí a padá na Mikaelovi a Lisbeth a bohužel, David Lagercrantz absolutně nezvládl využít potenciál, který tahle dvojice pro zbývající díly měla.

I tak mě čtení, nebo teda spíše poslech, stále baví. Martin Stránský je skvělý interpret a v jeho podání jsou ty knížky snad ještě lepší. Přesto nemůžu tenhle díl hodnotit lépe než jako průměr. Nebylo to vyloženě špatné, ale když to srovnám s původní trilogií od Stiega Larssona, přece jen to bylo o dost slabší.

Peťulka3
12.07.2023 5 z 5

Teď už to bylo napínavé od začátku až dokonce. Opravdu jsem zvědavá, jak celá série bude ukončena. Pevně věřím, že skvěle. Zatím tomu vše nasvědčuje.

Ulala
06.05.2023 4 z 5

Na začátku jsem si myslela, že oproti minulému dílu přidám knize jednu* - zvolené téma jednovaječných dvojčat a jejich rozdělení se mi velmi zamlouvalo. Děsivost příběhů a osudy těch, kteří jsou ovládání "všemocnými", se prolíná celou knihou a proplétání minulosti a současnosti osvěžuje děj. Na konec jsem se však rozhodla zůstat u 4*, ke konci mi děj připadal trochu zašmodrchaný a natahovaný na pomyslný skřipec. Celkově však musím, nebo chci hodnotit knihu kladně. Bylo to zajímavé a napínavé čtení. Za pár dnů se pustím do dílu posledního

Hkk935
18.02.2023 5 z 5

Velmi povedené, skvělé to pasuje na Milénium, samozřejmě, že je znát rukopis jiného autora, ale za mě je to velmi čtivé, vlastně všechny tři pokračování jsou povedené.

Majto
07.02.2023 3 z 5

Aj po dočítaní tejto knihy vo mne zostal ten pocit úplnej nenaplnenosti. Aj sa to dobre čítalo, no zároveň som sa miestami strácal myšlienkami inde. Chýbala mi tá túžba čítať a vedieť viac ako pri pôvodnom Miléniu. Je to dobré a zároveň nie je. Aj koniec sa mi opäť zdal narýchlo spichnutý. 50% zážitok.

icezero
24.11.2022 4 z 5

některé konstrukce a obraty mi, stejně jako části dalších, přišly trošku překombinované, ale knihu samotnou i jako pokračování celé série Millenium hodnotím velmi kladně. Pro mě je zajímavé, jak je postupně se rozvíjející příběh napojen na předchozí díly od původního autora a tím celá série zajímavě pokračuje.

Dolik13
24.09.2022 5 z 5

Je to lehce překombinované, občas až příliš přitažené za vlasy, nedosahuje to kvalit prvních třech dílů a hlavně rukopis autora je přeci jen trošku jiný než autora původní trilogie. A takže proč těch 5 hvězdiček?

Já se u série Milénia prostě skvěle bavím. Ani bych neřekl, že se jedná o klasickou detektivku, ale spíše thiller. Postavy opět fungují skvěle, Lisbeth považuji za jednoho z nejlepších charakterů v knižním světě a i v tomto díle roste. A opět se povedlo příběh postupnými krůčky spojovat jako puzzle, až nakonec dílo dospěje ke svému rozzuzlení, které mě jednoduše uspokojilo a bude se mi dobře spát, protože i pátý díl splnil mé očekávání. Jistě, není to na 100% jako první tři díly, ale tato série má stále co nabídnou a já musím složit autorovi Lagercrantzovi poklonu. Pokračuje v díle, které nelze překonat, které bude tak či tak kritizováno, ale daří se mu to víc než bravurně, a proto dávám plné hodnocení

Markyspu
21.08.2022 5 z 5

Za mě dobrý. Pokračování o Lisbeth a Mikaelovi, i když bych řekla, že už to nebylo tolik o nich jako předchozí díly. Zajímavý příběh o dvojčatech, ale chvílemi mi to přišlo až neskutečné... Kniha je čtivá, napínavá, stránky ubíhají. Jen jsem chvílemi měla "problém" zorientovat se o jakou postavu se zrovna jedná, i když na takové skákání v ději sem a tam už bych mohla bych zvyklá z předchozích dílů...

ramiter
20.08.2022 3 z 5

už mám půjčený i třetí díl. Dotáhnu to do konce....

janina66
19.07.2022 4 z 5

Tentokrát lepší 4*
Trochu slabší, než 4.díl. Téma oddělených dvojčat vcelku zajímavý, i když pro mě dost zvrácený, stejně tak jako strújkyně toho. Některé scény byly trošku přitažené za vlasy. Vzhledem, k tomu, že jsem opět poslouchala audio, tak mě kniha bavila.

Mirek240
07.06.2022 3 z 5

Ale ano, bylo to dobre, zamotany pribeh, melo to spad, zname i nove postavy, ale jako uplna topka to nebyla :)

TerezaaBaarova
23.05.2022 3 z 5

Tuhle sérii jsem chtěla mít přečtenou už jen kvuli Larssonovi... ale trápila jsem se.
Není to ono a ne nadarmo se říká, že v nejlepším je třeba skočit...

Tento díl je o něco horší než 4 a o něco lepší než 6, tím bych to uzavřela.

severská literatura švédské detektivky

David Lagercrantz
švédská, 1962
2015  77%Dívka v pavoučí síti
2017  75%Muž, který hledal svůj stín
2019  74%Dívka, která musí zemřít
2022  66%Temnota
2014  89%Já jsem Zlatan Ibrahimović

Kniha Muž, který hledal svůj stín je v

Přečtených1 764x