Muž, který hledal svůj stín

Muž, který hledal svůj stín

Lisbeth Salanderová si odpykává kratší trest v ženské věznici Flodberga a snaží se vyhnout konfliktu se spoluvězeňkyněmi. Když se, ale zastane mladé ženy bangladéšského původu ze sousední cely, okamžitě ji napadne Benito, nepsaná vůdkyně věznice. Lisbeth navštíví Holger Palmgren a oznámí ji, že obdržel dokumenty vrhající nové světlo na bezpráví, které na ni páchali v dětství. Lisbeth poté požádá Mikaela Blomkvista, aby ji pomohl s pátráním. Stopy je dovedou k jistému Leovi Mannheimmeru, partnerovi makléřské firmy Alfred Ögren. Jak je minulost bohatého mladého muže z finančnických kruhů propletena s minulostí Lisbeth Salanderové? A dokáže se Lisbeth postavit stupňujícím hrozbám Benity a jejího gangu? David Lagercrantz splétá napínavý příběh o zneužívání moci, otázkách cti a o stínech Lisbethina dětství, které ji stále pronásleduje....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/34_/342724/muz-ktery-hledal-svuj-stin-dOc-342724.jpg 3.7307

Milénium (5.)

Mannen som sökte sin skugga (2017)

Literatura světová, Detektivky, Thrillery
Vydáno:, Host

irefir
dnes

Už to není ono, chvílemi jsem přemýšlela, že knihu odložím. Nejlepší byl začátek a úplný konec.

KikinkaV

Lisbeth nám nějak změkla... Už to prostě není Lisbeth... Na polovinu věcí by v prvních třech dílech řekla "Nasrat" a teď je nějaká ukecaná a měkká.

Ke konci už mi také bylo jasné, že všichni všechno ve zdraví přežijí. Jinak byla kniha celkem čtivá, tedy až na ten závěr. Tam už jsem zkrátka tušila, jak to dopadne.

DriftBooks

Prequel a sequel… ta slova zní skoro záhadně, až exoticky. Trochu jako „vúdú“ zaklínadlo. Pátý díl Milénia je prequel a sequel zároveň. Postava Lisbeth Salanderové dostává v tomto díle další rozměr. Není přehnané tvrdit, že se pomalu, ale jistě, probojovává (a to doslova a do písmene) do předních řad mezi nesmrtelné literární celebrity typu Sherlocka Holmese, Phila Marlowa, Supermana atd. Jenomže zda se Lisbeth na literárním výsluní udrží, bude velmi záležet na jejím novém tvůrci. Tím je momentálně Lagercrantz. A ten z ní – bohužel stejně jako v předchozím díle – dělá komiksovou superhrdinku. Kreslených superhrdinů máme přehršel. Není tak důvod přidávat k nim právě Salanderovou. Díky tomuto zjednodušování a nerespektování reality mě kniha tu a tam docela nudila.

Pátý díl tedy buduje svět kolem této punkové bojovnice z obou stran dějové linky. Vnáší světlo do jejího dětství a do rodinných vztahů. A vytváří kontury dalšího levelu. Připravuje nás na novou hru, nové dobrodružství, novou zápletku. Děj je docela košatý a zabývá se tématy, která jsou aktuální a zajímavá. Má v sobě dost pasáží, která stojí za přečtení a za zamyšlení. Líbí se mi práce s motivem hudby a její role v samotném příběhu. Někdy jsem měl ale pocit, jako by se Lagercrantz zalekl svých myšlenek a dějových propletenců. Jakoby měl pocit, že to bude na čtenáře až příliš. Že je nutná přízemní akce, brutalita, jednoduchost. Jakoby se nedokázal rozhodnou, pro jakou kategorii čtenářů bude kniha vlastně určena. Bude to akční „béčko“? Nebo kvalitní kyber-thriller s přesahem do téměř filozoficky laděné literatury? Já bych se – prosím – pro příště přimlouval za variantu „bééé“…

evismaior

65 % - předešlé pokračování Milénia od nového autora mě navnadilo, a tak jsem se pustila záhy i do knihy nejnovější. autor si stále udržuje vysoký standard stylu psaní a kniha je i dost napínavá, ale tentokrát jsem zas tak nadšená nebyla - vytratilo se totiž to hlavní - a sice Mikael a Lisbeth v nezpochybnitelně hlavních rolích, kteří by byli středobodem celého příběhu tak, jako tomu bylo dřív. Dostalo se mi naopak dvou dějových linek, které by se bez mých oblíbenců v roli víceméně jen pozorovatelů asi v podstatě obešly, a navíc se přiznám, že mě dost unavovala ta politická korektnost, kterou je kniha nasáklá - postava z první dějové linky je romského původu a celá druhá dějová linka se točí kolem imigrantů islámského vyznání. Holt se asi pořád ještě odmítám smířit s tím, že tohle je teď nová evropská realita, o které budeme číst pořád častěji, a raději bych viděla Mikaela a Lisbeth v pro mě zajímavějších zápletkách. I tak ale příběhu neupírám kvalitní zpracování.

milena11

Dobré pokračování Milenia.

Katja

Z počátku se mi kniha neuvěřitelně táhla, ale když jsem se prokousala k ústřední zápletce (nebudu více spoilerovat), názor jsem změnila. Neokoukané téma, starý dobrý Mikael a Lisbeth, ze které Lagercrantz konečně přestal dělat 40 kilového robokopa. Příběh má spád, ale přes to se v ději neztrácíte, vše do sebe tak nějak hezky zapadá. S označením thriller bych ale váhala. Švédským téměř národním problémem posledních let jsou imigranti, a tak ani zde nechybí, pro mě naprosto zbytečná, paralelní dějová linka, která na tuto problematiku naráží. Na to si ale budeme do budoucna muset zvyknout.

Švestička8

Od čtení mě nejdříve odrazovalo docela nízké hodnocení 73 % a to tak, že jsem si knihu ani pořizovat nechtěla. Nakonec mi byla zapůjčena, tak jsem se s obavami vrhla na první stránky a musím říci, že jsem byla velice mile překvapena. Má to spád, je to napínavé, děj člověka nutí číst pořád dál a dál a slabých, nudných míst jsem se nedočkala ani náhodou. Pro mě mnohem lepší než Lagercrantzova předchozí kniha, která mě zrovna k nákupu Muže, který hledal svůj stín nemotivovala.

čef

Opět jsem spokojen jak s příběhem, tak jeho zpracováním. Jistě si rád přečtu i poslední díl této série až vyjde. Pasáže o nepředvídatelnosti finančního trhu a potažmo celého vývoje v post-truth době, kdy vše řídí IT sítě a výrobci falešných zpráv a všichni jenom zmateně pobíhají, je velice aktuální. Je však pro mne také velmi povzbudivé, že(jako Lisbeth a bájný drak) "člověk dokáže bojovat, i když má tělo probodené kopím".

LucieRossi

Vůbec nerozumím tomu nízkému hodnocení. Mám pocit, že spousta lidí dává málo hvězdiček jen čistě z principu, že se série ujal jiný autor a je to hodně nespravedlivé. Mě kniha neskutečně bavila, měla spád od začátku do konce. Proto všem, kteří váhají rozhodně doporučuji knihu k přečtení!

crazyjuan

Určitě stojí za přečtení.

bookcase

Nejprve jsem se nemohla začíst, ale pak to chytlo spád a dalo se.

piittii
31.12.2017

Není to "to pravé Milénium"... Ale je to super :)

bafuskyBaf
31.12.2017

Dobře napsaná kniha. Skvěle zpracované a hlavně hodně čtivé. Nemohla jsem se od toho odtrhnout. Už se těším na další díl :-)

kikies
28.12.2017

Mně se Lagercrantzova díla líbí. Jsem ráda, že se ujal pokračování Milénia a rozpracoval osudy Lisbeth a Mikaela. Jasně, že to není, jakoby to napsal Larsson, protože ten to nenapsal a bohužel už nenapíše. Ale Lagercrantz se chopil skvělého tématu a ano, dobře zajetého a slavného kusu - to mu nikdo nemůže mít za zlé, kdyby to neudělal on, udělal by to někdo jiný. Komu se to protiví už z principu, ať to nečte. Kdo s tím problém nemá, chybu neudělá :-)

Allla9
26.12.2017

Pro mě kniha určitě zklamáním nebyla, i když první díly byly napsány dynamičtěji.

andrej0867
24.12.2017odpad!

To mám za to, že som neveril sklamaným a negatívnym komentárom. Táto kniha je odpad, zlepenec, parazitovanie na pôvodných postavách a veľká strata času.

Allysa1985
24.12.2017

Kvalit původní trilogie nedosahuje ani zdaleka, ale špatné to rozhodně není. Slušná detektivka, která by fungovala možná i líp, kdyby nestavěla na postavách Mikaela a Lisbeth a nevzbuzovala tím přehnaná očekávání.

sheylka
18.12.2017

Dlouho se mi nestalo, že bych po přečtení nevěděla, jak mám knihu ohodnotit, ale jednou to přijít muselo. Mám smíšené pocity a nejspíše v tom hraje velkou roli i nostalgie z příběhu Mikael a Lisbeth. Kvalit Larssona autor nedosáhne - ani kdyby se rozkrájel, ale kdybych měla knihu hodnotit jako samostatnou detektivku, které vychází dnes a denně, tak se jistě jedná o nadprůměr. Místy možná lehce předvídatelná, nicméně přečtená na jeden zátah, takže jsem se nestihla nudit. :)

slyvuska
16.12.2017

Tak tady jsem tedy rozpačitá. Myslím, že kniha už hodně parazituje na úspěchu Millenia. Kdyby v ní nebyly postavy Lisbeth a Mikaela, asi by jí nikdo nečetl. A pokud ano, nejspíše by nakonci váhal, zda to za přečtení vůbec stálo... Prostě taková průměrná krimi, kde se ani nic extra převratného nestane...

rodak
15.12.2017

Kdo jiný než David Lagercrantz by měl psát pokračování Milénia.Už to dokázal v minulém díle a touto knihou zcela potvrdil.Jsem velmi rád,že postavy Lisbeth a Mikaela pokračují ve svých příbězích.A doufám,že tento nebyl poslední.

radim9968
09.12.2017

na tomto pokracovani velice ocenuji dejovou linku pribehu, ktera se muze zdat po predchozich dilech vycerpana a opak je pravdou, velmi me prekvapila, napul zatahla do stare trilogie, kniha je ctiva a nepusti...Trochu na pozadi pribehu nam vyvstava obraz dnesniho (a budouciho) svedska plneho muslimskych komunit, ktere neprijemne rezonuji problemy dnesni doby, proste reality, ktera se necte 2x prijemne...no nic, kniha super, zaver trosku zpomalil a lehce zprumerovatel...ale i tak doufam, ze serie o Lisbet je u konce...

Danago
07.12.2017

Pro mě měla knížka hodně pomalý rozjezd, docela dlouho mi trvalo než jsem se seznámila s novými postavami v knize a než se začala rýsovat hlavní zápletka. Opravdu půlka knížky mě moc nebavila. Druhá půlka je o hodně lepší, ale přesto se mi to četlo dost těžko. Hlavní zápletka je skvělá a v anotaci není vůbec zmíněná, takže nebudu prozrazovat. Ale vedlejší příběh z věznice mě připadal nadbytečný. Celé je to tak nějak zdlouhavé, chybí tomu šmrnc. Shoduji se s názorem, že by se tímto dílem měla série uzavřít. Podle mě je to vše dořešené.

raty
06.12.2017

Myslím, že autor odvedl kus dobré práce. Příběh je velmi pečlivě propracovaný a postavy se vyvíjejí bez větších přemetů. Škoda, že rodina pana Larssona nedala k dispozici jeho poznámky k plánovanému pokračování. Moc by mě zajímalo porovnání nových knih s tím, co pro Lisbeth zamýšlel on.

Eidalon
04.12.2017

David Lagercrantze je ve Švédsku dobře známý a respektovaný spisovatel, nicméně pustit se do pokračování Milénia byl krok na hodně tenký led.

Na úvod musím říci, že se mu ten krok, dle mého názoru, podařil. Vytvořil vlastní díla (Dívka v pavoučí síti, Muž, který hledal svůj stín) na základě napsané série a postav z Milénia. Vzal si to dobré a vystavěl nové příběhy, využil tajemné minulosti Lisbeth Salanderové, kterou dotvořil (především 4. díl), předkládá nové postavy, nové zápletky, které jsou logicky provázány i s předchozí trilogií (V. díl).

Srovnávat knihy s původním Larssonovým dílem není dle mne ten správný přístup k těmto knihám, i když napsat „pokračování“ Milénia asi v první fázi mělo hlavně komerční náboj.

Lagercrantze není Larsson, ale to neznamená, že je to špatně. Je to jiné, ale přitom stejně dobře napsané, autor využívá dobré znalosti postav a nechává ve čtenářích, aby si určité situace dokreslovali z podvědomě nabytých znalostí charakterů a minulosti hlavních postav z předchozích knih.

Někdo dříve (Pankaplan) tady napsal, že hlavní rozdíl knih je ve výrazné změně stylu a žánru knih. Od Larssonova společensko-kritického thrilleru po Lagercrantzeho techothriller. Myslím si, že přesně vystihl to, co se ve stylu psaní Lagercrantze mnohým fandům Milenia nelíbí.

Ale vězte, že všichni ti, co si oblíbili Lisbeth, Eriku, Mikaela a další postavy mají znovu co číst, znovu co prožívat a to na stejné a přesto jiné vlně. Mám za sebou obě dvě knihy pana Lagercrantzeho a osobně je stavím hodně vysoko.

A nakonec si dovolím ocitovat již zde napsané . . . „vznikly skvělé knihy, která dělají čest žánru, které dělají čest sérii Milénium. Lagercrantz nenapsal kopii série, napsal vlastní, svébytné romány, kterým vzdal otci série Milénium hold nejvyšší."

biairicia
02.12.2017

První tři díly této série byly luxusní! Stieg Larsson byl pan spisovatel! Když vyšel 4.díl, tak jsem se cítila skoro uražená, že chce vůbec někdo zkusit v tomto veledíle pokračovat a myslí si, že se může Stiegovi rovnat. Možná i kvůli tomuto pocitu jsem ze 4.dílu nebyla nikterak nadšená a Davida Lagercrantze nijak neopěvovala. 5.díl však vše změnil. Tato kniha mě opravdu nadchla a pohltila. Troufám si říct, že David tímto dílem dokázal, že může být zaslouženým nástupcem a pokračovat v tom, co Stieg rozehrál. Za což mu patří velké díky.

Eva88
29.11.2017

Je pravda, že předchozí úsilí navázat na originál Milénia se mi líbilo více, ale i tak velmi povedený a čtivý příběh. Spousta nových zajímavých postav a příběhů. Ale nějak mně chybělo jakési řádné "dotáhnutí" jednotlivých linií.

Sharru-ken
29.11.2017

Jsem spokojen. Myslím, že potenciál příběhu nebyl zcela naplněn, ale i tak je to podařené. Malou výtku bych měl k vývoji hlavních postav, kdy mi zvláště Lisbeth přišla v některých věcech nekonzistentní a občas jsem měl problém se s ní sžít (na rozdíl od předchozích dílů). Za mě je to důstojné pokračování Milénia.

Dardos
29.11.2017

Za me nejslabsi dil, dalsi uz cist nebudu... prvni polovina me vubec nebavila, do cteni jsem se nutila a preskakovala jsem. Druha polovina lepsi, ale dojem z knihy uz nezachranila. Rekla bych, ze to bylo dost prekombinovane. Puvodnimu Mileniu se nic nevyrovna :)

kura68
28.11.2017

Pátý díl a doufám, že je i poslední. Asi v půlce knihy jsem měl pocit jakoby se pořád nic nedělo. Zápletka taky nic moc. Je těžké držet rytmus předešlými díly, ale pořád se z toho dalo vytřískat více. Přijde mi že autor dostal nakázáno, že prostě musí napsat pokračování a dopadlo to takhle. Myslím, že tímhle by se mělo Millénium uzavřít.

FillaSFC
24.11.2017

Tak tady moc nechápu některé komentáře, já jsem z tohoto pokračování nadšený. Je fakt, že po slabším předchozím dílu, jsem byl dost skeptický, a zatímco "čtyřka" byla mou první volbou (nakupuji knihy vždy po čtyřech titulech), tento díl jsem si z várky nechal až na konec, nevěděl jsem, co od něj čekat. Jsem ale velice příjemně překvapen. Stejně jako ve třetím pokračování, které jsem doteď považoval za nejlepší díl série, jsem i zde poslední třetinu přečetl jedním dechem – nedalo se od knihy odlepit. Závěr zřejmě napovídá, že se můžeme těšit na další pokračování, a to je dobře!