Muž jménem Ove

Muž jménem Ove https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/191816/bmid_muz-jmenem-ove-Joe-191816.jpg 5 4416 1236

Ovemu je 59 let. Řídí saaba. To, že byl na pozici předsedy družstva vystřídán už před pár lety (což on sám považuje za převrat), mu rozhodně nebrání ve vykonávání funkce strážce pořádku. Samozvaného strážce pořádku. Když se do protějšího domku přistěhují noví sousedé a místo pozdravu se jim jen tak mimochodem podaří nacouvat do Oveho poštovní schránky, spustí se kolotoč nečekaných událostí — začíná příběh o překvapivém přátelství, toulavé kočce a prastarém umění řídit. Příběh, který od začátku promění všechny, kdo se s Ovem dostanou do styku. Román Fredrika Backmana o starém vzteklounovi odvedle komicky ztvárňuje řadu situací, které nám jsou důvěrně známé. Je to kniha, jež dokáže stvořit svůj vlastní svět, ale zároveň nám říká něco důležitého o nás i naší době. Příběh se nese ve stejném duchu jako film Lepší už to nebude s Jackem Nicholsonem.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Host

En man som heter Ove , 2012

sgjoli
02.04.2023 5 z 5

U některých autorů se mi bůh ví proč stává, že mne jejich knihy sice lákají, ale zároveň se trochu bojím, aby se mi líbily, a tak při výběru váhám. A to je třeba případ Fredrika Backmana. Už jsem to měla takhle u jeho titulu Úzkosti a jejich lidé, kdy jsem se bála, jak mi to bude sedět, ale pak jsem byla nadšená. A teď se mi to stalo znova u Muže jménem Ove -zpočátku jsem se toho bála, ale nakonec jsem byla nadšená.
Tahle kniha hodně stojí na postavách a na tom, jak jsou popsané. A to se autorovi strašně moc povedlo. Hlavního hrdinu Oveho jsem si v hlavě celou dobu představovala jako Carla z animovaného filmu Vzhůru do oblak - jako by si byli povahově podobní. Ove je takový ten protivný děda, který na všechny štěká, všechno mu vadí a jediné, co chce, je klid a aby ho okolní svět konečně nechal na pokoji. Je to člověk, vedle kterého asi není snadné žít, když ho moc neznáte a vidíte jen jeho uštěkanou, hašteřivou tvář. Ale zároveň je to člověk, kterého vám je vlastně líto, když slyšíte/čtete, jaký měl osud. To, co se mu v životě stalo a co zažil, by položilo asi spoustu lidí, dostal od života dost naloženo a vlastně chápete, proč se z něho stal takový nerudný děda, co je protivný na všechny okolo. Přitom se na řadě míst usmíváte, protože ta jeho povaha a jeho přístup ho dostávají do dost úsměvných situací. A vlastně pak zjišťujete, že na povrchu je Ove sice hrozně uštěkaný a otrávený, ale pod povrchem se skrývá člověk s hodným srdcem, který už je akorát unavený životem...
Bavily mne ale i ostatní postavy - hlavně Parvaneh byla správňácká ženská a Oveho manželka Sonja taková zlatá hodná duše.
Kniha sice je označená jako humorná, ale spíš než klasický humoristický román, kde se budete na každé straně popadat smíchy za břicho, to je příběh na jedné straně sice úsměvný, ale také dost smutný a melancholický. A určitě s touto melancholickou notou počítejte, má to tu své místo.
Ke skvělému zážitku mi také hodně dopomohl skvělý přednes Jana Vlasáka, v jehož podání jsem knihu poslouchala jako audio - rozhodně to je excelentní výkon a tenhle titul určitě mohu doporučit k poslechu - nejen tím obsahem, ale i pro tu vypravěčskou kvalitu.
Plný počet hvězd na místě a moc moc doporučuju.

Máří91
30.03.2023 5 z 5

Dojemný, vtipný a na konec mějte po ruce kapesníky.

alkazemka
23.03.2023 5 z 5

Po přečtení téhle skvělé knížky mi došlo, že fakt, že je skvělá, jsem v podvědomí měla ještě než jsem ji začala číst. Protože ten, jehož krédo zní: "Vždycky jde o to tě rozesmát. Vždycky.", prostě nemůže napsat špatný příběh. (Věnování autora bylo určeno Nedě a já jí zcela otevřeně závidím)
Bylo to jedno velké životní pohlazení, dávka emocí všeho druhu. Po přečtení a dlouhém smrkání u mě nastalo zvláštní rozpoložení. Jakoby se mi čtením vyplavovala nějaká nová, podivná energie do těla, která způsobuje, že mám chuť (a teď pozor, přijde hvězda všech patetických frází) - být dobrým člověkem.

"Někdy je těžké vysvětlit, proč někteří lidé dělají to, co dělají."

Amazonka72
21.03.2023 3 z 5

Asi se trochu vymykám se svým hodnocením... Kniha to nebyla špatná, přirovnání ke "Staříkovi, který vylezl z okna..." je docela trefné. Ale asi se mi netrefila zrovna do nálady. Každopádně milý příběh o podivínovi, který má ale "dobré srdce", i když to tak na první pohled nevypadá. Trochu morous, trochu podivín, je to však člověk, který ctí zásady a vmíná svět kolem sebe. Líbila se mi dějová linka vzpomínek na život s milovanou Sonjou, toto vyprávění bylo opravdu dojemné.
Filmové zpracování jsem neviděla, ale dovedu si představit, že lze tento příběh natočit s citem a působivě.

Zoro45
20.03.2023 5 z 5

Naprosto skvělé dílo.

Wiss
18.03.2023 4 z 5

Ove mě od začátku bavil svou povahou. Hezká oddechová kniha.

Janov23
17.03.2023 4 z 5

Silný příběh, emoce, život! Jedna z knih, co za to stojí

M.anon
17.03.2023 4 z 5

V knize se řeší tak obyčejné věci, až jsem si říkala, jak by mě mohla něco takového zaujmout. No nejen, že zaujalo, já byla nadšena. Příběh je krásný, dojemný. Ačkoliv je podle popisu Ove bručoun, já ho v něm neviděla.

hodna.postacka
16.03.2023 5 z 5

Tak toto je opravdu literární Meisterstück. Moc hezká kniha, která chytne za srdce. Pobaví, potěší, rozčílí i rozesmutní a tak pořád dokola. Kniha se čte s lehkostí, děj svižně ubíhá.

zuzmi39
16.03.2023 5 z 5

Muž jménem Ove je opravdu znamenitá kniha. Na povrchu jde o humorné dílo popisující Oveho život ve čtvrti plné otravných mameluků, ovšem pod pokličkou je to příběh o obrovské lásce, oddanosti, lidských hodnotách a v neposlední řadě o důležitosti přátelství. Oveho osobnost je tak dobře zpracovaná, že to působí, jako by se jednalo o skutečnou žijící osobu, a ne o smyšleného hrdinu. Díky této propracovanosti dokáže Oveho myšlenky a pocity pochopit dle mého každý, i když má na svět třeba úplně odlišný pohled. Ostatní postavy jsou taktéž dobře zpracované a každá z nich má v příběhu své místo.
Závěr knihy byl opravdu velice silný. Přestože jsem tak nějak čekala, jak to dopadne, ukápla mi nejedna slza. Celkově se mi kniha moc líbila a já jsem opravdu ráda, že jsem na ni natrefila.

jitka3027

Audiokniha.
Ove... muž, který se chce zabít, ale nemá na to čas. Bavila jsem se, i plakala. Knížka, kterou jsem určitě neposlouchala naposledy. Chlap tak neskutečně protivnej, že byste mu dali tečku, ale na druhou stranu má obrovské srdce. Doslova :) Přednes pana Vlasáka byl jedinečný a neskutečně přesný. Určitě doporučuji a jsem zvědavá na filmové zpracování.

jana0338
13.03.2023 5 z 5

Skvělá knížka, zasmějete se a ukápne i slza .

biairicia
13.03.2023 5 z 5

Krásný příběh! Ove a jeho velké srdce :) musí obměkčit každou duši. Byla jsem trochu ochuzena o pocity z knihy, protože jsem viděla nejdřív film: Muž jménem Otto. Ale můžu zase s čistým svědomím říct, že film je naprosto skvělý a v podstatě totožný s knihou, což se moc nestává. Vřele doporučuji oboje!

Katka2382
12.03.2023 5 z 5

Tuhle knížku už jsem si koupila před několika měsíci a v podstatě na ni zapomněla.Ale dneska ráno když jsem šornila v knihovničce co si vyberu na čtení mi padla do oka a o pár hodin později jsem ji s chutí dočetla.
O příběhu už tu bylo napsáno snad všechno co lze napsat.
Za sebe můžu říct jediné,že se tahle skvělá knížka zařadí mezi mé nejoblíbenější knihy.

Neo1tex
12.03.2023 5 z 5

Roky jsem chodil kolem téhle knížky a ignoroval ji, protože mi (fakt nevím proč) připomínala Stoletého staříka - a to byla fakt konina.
A před pár dny (taky nevím proč) :-), jsem na ni po dlouhé době narazil a koupil si ji. Ove je super knížka. Druhá polovina lepší, než první, přesto celá skvělá. Jasně že poměrně brzy tušíme, jak to celé asi bude nebo nebude, ale to je úplně jedno, protože je to velmi zábavné a příjemné čtení a příběh je moc hezký a laskavý.

Jetelka
06.03.2023 5 z 5

Po knize jsem sahla kvuli ctenarske krizi - potrebovala jsem neco lehkeho, zaroven vsak ne nic infantilniho a tohle byl teda zazitek. Krize u me trvala necela 2 mesice, kdy jsem neprecetla nic a Oveho jsem precetla za 3 dny. Vrele doporucuji

zuzana888
06.03.2023

Krásný příběh, který přináší do života pocit! To je úžasný autorův dar. Radost, smutek, cítění života. Člověk po přečtení vnímá, že život je krásný a podivuhodný. Nejen ten čtený, ale i ten náš.

Dada077
05.03.2023 5 z 5

(SPOILER) (audio - čítal Jan Vlasák)
Krásny príbeh o tom, že úcta k životu a láska k ľuďom môže mať veľa podôb, hoci aj nabručanú, ufrfľanú a neústupnú.
úryvok: () Smrt je podivuhodná věc. Lidé se chovají tak, jako by snad ani neexistovala, Přesto že je to jeden z největších důvodů žití vůbec. Někteří si díky ní uvědomí, že žijí tvrdě, zatvrzele a nevraživě. Jiní potřebují vnímat její neustálou blízkost, aby si vůbec dokázali uvědomit, co je jejím opakem. A jsou i tací, kteří se myšlenkou na smrt zabývají natolik, že se usadí do čekárny dávno před tím, než se smrt ohlásí. Lidé se jí děsí, ale největší hrůzu mají převážně z toho, že si vezme někoho jiného, než je samotné. Na smrti je nejstrašnější to, že by mohla projít kolem a nás tu nechat osiřelé.
O Ovem se vždycky říkalo že je zahořklý. Ale on, doprkýnka, zahořklej není! Skrátka nemá ve zvyku se pořád usmívat! Copak je to důvod, aby se k nemu chovali jako ke kriminálníkovi? Podle Oveho ne. Jenže když člověk pohřbí jedinou osobu, která ho kdy chápala, něco se v něm zlomí. Tuhle ránu žádný čas nezhojí. Čas je vůbec podivuhodná věc. Většina lidí žije pouze pro budoucnost. Pro to, co bude za pár dní, týdnů, let. K nejbolestnějším okamžikům v lidském životě patří poznání, že je člověk ve věku, kdy toho má víc za sebou, než před sebou. Pokud už nemůže žít pro budoucnost, musí si najít něco jiného, třeba vzpomínky. Odpoledne na sluníčku s něčí dlaní ve své. Vůně čerstvě rozkvetlých záhonků. Neděle v kavárnách . Člověk se naučí žít pro budoucnost někoho jiného. Ne, Ove nezemřel spolu se Sonjou, on skrátka přestal žít. Smutek je podivuhodná věc.

Janniska
05.03.2023 5 z 5

Jako ano,je to možný.Za dvě odpoledne Ti prostě dokáže postava jako je Ove přirůst k srdci. Já sem brečela jak malá holka.O lásce,o životě,o bolesti a koncích.Krásně napsané.

Milča66

Pohladí mi duši Backman.
O životě, radosti, smutku, rituálech... lásce, laskavosti. Líbí se mi také Úzkosti a jejich lidé od něho.