Muž jménem Ove

Muž jménem Ove https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/191816/bmid_muz-jmenem-ove-Joe-191816.jpg 5 4410 1235

Ovemu je 59 let. Řídí saaba. To, že byl na pozici předsedy družstva vystřídán už před pár lety (což on sám považuje za převrat), mu rozhodně nebrání ve vykonávání funkce strážce pořádku. Samozvaného strážce pořádku. Když se do protějšího domku přistěhují noví sousedé a místo pozdravu se jim jen tak mimochodem podaří nacouvat do Oveho poštovní schránky, spustí se kolotoč nečekaných událostí — začíná příběh o překvapivém přátelství, toulavé kočce a prastarém umění řídit. Příběh, který od začátku promění všechny, kdo se s Ovem dostanou do styku. Román Fredrika Backmana o starém vzteklounovi odvedle komicky ztvárňuje řadu situací, které nám jsou důvěrně známé. Je to kniha, jež dokáže stvořit svůj vlastní svět, ale zároveň nám říká něco důležitého o nás i naší době. Příběh se nese ve stejném duchu jako film Lepší už to nebude s Jackem Nicholsonem.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Host

En man som heter Ove , 2012

Inari
14.06.2017 5 z 5

Ke knize jsem přistupovala poměrně skepticky, koupila jsem si ji hlavně díky skvělým hodnocením a zpočátku jsem měla problém se do ní začíst. Nakonec jsem jí ale chtě nechtě naprosto propadla. Je to prostě silný a dojemný lidský příběh a líbí se mi autorův styl psaní. Jediný problém jsem měla s věkem hlavního hrdiny, vzhledem k jeho životnímu postoji bych mu tipovala aspoň o 10 let víc.

rielle
13.06.2017 5 z 5

Ze začátku jsem byla nedůvěřivá, ale na konci už jsem byla zamilovaná :) Přečteno jedním dechem, místy jsem byla celá napjatá, jestli se to náhodou nestane.. Konec jsem obrečela, ale mělo to tak být.

oolinkaa
12.06.2017 3 z 5

kniha mě vůbec dle popisku nezaujala, téma stáří, smutek apod. není nic pro mě.ale v knihovně neměli nic jiného, a jelikož má Ove dost kladné hodnocení, tak jsem to zkusila.. ze začátku mě to mile překvapilo, četlo se to dobře, ale od půlky mě to přestalo bavit a přistihla jsem se, jak přeskakuji i kapitolky.. téma mě prostě ničím neuchvátilo, nezaujalo, jediné, co mě asi tak fakt bavilo, bylo když se skamarádil s kocourem :D
četla jsem lepší knihy, ale i horší, takže za mě 3***

Gabčakom
04.06.2017

Jedna z mých nejoblíbenějších knih. Smích, slzy, smích, slzy ... Kniha, která mě absolutně nadchla a budu se k ní ráda vracet.

hrona
04.06.2017 5 z 5

Tak tato kniha se čte sama, byly chvíle, kdy jsem se chechtal až jsem měl slzy v očích, ovšem měl jsem i opačný problém, kdy určité dějové linie byly extra dojemné. Skvěle vyvážená knížka. Muž jménem Ove mě zkrátka dostal.

Icequeen
02.06.2017 4 z 5

Ove je niečo medzi Nicholsonom v As Good as It Gets a Eastwoodom v Gran Torino. Ove je obmedzený ignorant so sociálnymi zručnosťami tasmánskeho diabla. Ove len chce mať pokoj od ľudí a od života. Ani jedno sa mu nedarí. Ove často pomáha, ale nie z dobroty srdca, ale preto, lebo nikto nie je schopný odviezť kus poctivej, poriadnej roboty a Ove sa na to nemôže pozerať. Ove občas robí dobré skutky a má na to pádny dôvod. Keby tak nečinil, jeho manželke by sa to nepozdávalo a to by Ove nikdy nedopustil. Ove žije podľa jasných pravidiel a princípov. Je jediný, kto sa nimi riadi. Ovemu je jasné, že všetci ostatní sú hlupáci a svet sa rúti do záhuby. S príchodom novej rodiny do susedstva sa však pre Oveho všetko mení. Energická a temperamentná suseda mu ukáže zač je toho loket a Ove sa proti svojej vôli ocitá vo víre udalostí, ktoré mu narúšajú jeho pôvodný plán, ktorým je... Ove je najčastejšie používaným slovom v texte.

Barisek007
01.06.2017 5 z 5

Možná je to tím, že jsem těhotná a řešíme teď menší problém, možná je to tím, že ta knížka jde po citech jako gepard po antilopě, možná je to tím, že je to prostě a jednoduše prvoplánové, možná je to tím, že to do sebe i přes to všechno krásně zapadá a Ove je...miláček, ale u téhle knížky jsem bulela od začátku do konce. Ove je lidské, něžné vyprávění o době, lásce, přátelství, ztrátě a životě, a to prostě stojí za to.

ufounek173
30.05.2017 5 z 5

Zatím čtu a jsem unešená ,ale blížím se ke konci a mám se tedy (podle Vás) na co těšit.
Mohla bych se živit jako profesionální plačka na pohřbech,čtu většinou v MHD,to zas budu vypadat...
Tak jsem nebrečela , nějak tak mi to přišlo krásný, splnil se mu sen , být s někým koho miluje a ještě k tomu spoustu získal.

Ježevika
29.05.2017 5 z 5

Tato kniha mě skutečně dostala. A to jak po stránce stylu, tak obsahu. Nádherně zpracované, poměrně vážné téma, které je v běžném životě poněkud opomíjeno - smutek nad ztrátou milovaného člověka, jenž byl pro vás v celém životě vše. Pro mnoho lidí ve starším věku tímto vše končí a nedokáží dál žít. Když se k tématu přidá autorův osobitý humor, není co řešit... tuto knihu si přečtu ještě mnohokrát, i když mně k závěru tekly slzy proudem.

LuckaH2
27.05.2017 4 z 5

Nejdrive tak do pulky knihy jsem moc nadsena nebyla, pak me ale zacalo vic bavit propojeni minulosti ve vzpominkach a pritomnosti, a poslednich 15 str.jsem probrecela. I kdyz pribeh neni "extra", je lidsky, a hlavne ten humor-nejednou jsem se smala nahlas prirovnanim, situacim i hlaskam;-) a prirovnani Sonji ze manzelstvi (vztah) je jako dum - to by se melo ramovat!

gan112
24.05.2017 2 z 5

Čítanie knihy ma príliš nebavilo. Prišlo mi to viac zamerané na rozprávača a bez dialógov, naviac autor skákal z minulosti do prítomnosti a ešte niekam inam asi na jednej stránke. No niekedy zmätok. Humoru bolo z môjho pohľadu pomenej a nebyť kocúra tak asi nič moc. Avšak príbeh a ulica v ktorej sa odohráva vo mne ostane, no stále mám ten pocit že ide o niečo lacné, ako čínska napodobenina adidasov. Neviem. neviem.

pichova.veru
23.05.2017 5 z 5

Nádherná kniha, nádherný příběh :)

MishelElle
22.05.2017 4 z 5

Nemám slov. Jedna z nejlepších knih, které jsem za poslední dobu četla.

Tucaka
12.05.2017 4 z 5

Knížka výborná, ze začátku mi Ove připomínal typického českého důchodce, avšak jeho změna k ,,lepšímu" mi přišla místy příliš křečovitá.

pe.placha
12.05.2017 5 z 5

Myslím, že tuhle knížku vystihuje z mého pohledu asi nejlépe slovo "milá". Četla se moc dobře a po delší době zase kniha, která měla konec (a moc pěkný).

danazeskolky
08.05.2017 5 z 5

Má smysl přidávat komentář, když už je tady všechno napsáno? Budu dělat, že jsem si žádný nepřečetla... Opět kniha, po jejímž dočtení smekám klobouk (který nemám na hlavě) a říkám si, že takové knihy by se měly předepisovat na recept proti depresím a melancholii. Zároveň si však musíte koupit i papírové kapesníky (i tvrďáci jako Ove občas zapláčou). Díky!

tobinislaw
06.05.2017 4 z 5

Nebylo to špatné, ale trochu moc přeslazených klišé... Jinak se mi líbila, ten humor je perfektní :)

Chytuš
03.05.2017 5 z 5

No prosim. Tak jestli si myslíte, že nechcete nic vědět o starém nemluvném bručounovi, tak svůj názor po přečtení knížky zřejmě změníte. Ne že nechcete vědět, naopak, chcete vědět víc a dokonce si ho zamilujete. Protože navenek je hádavý bručoun a nemluva, ale uvnitř tančí. Budete se místy smát, většinu času usmívat, Ove Vás i dojme a zřejmě budete i plakat. Tak to prostě je. Tak to bude.
Krásná lidská kniha s perfektním překladem do češtiny. Pokud ještě váháte, neváhejte a dejte Ovemu šanci. On Vám to rozhodně vrátí.

PanTomina
29.04.2017 3 z 5

Předně bych rád napsal, že Ove není krásný, lidský, milý, nic z toho. To jste asi četli jiného Oveho. Ove je otrava se směšně malým rozhledem. Zahořklý člověk s mentální retardací. Kniha je dobrá, ale žádný skvost. Přesto jsem na konci uronil slzu.. Lidskost zde nepředstavuje Ove, ale autor sám a Oveho "zlepšení se" na mě působí křečovitě.

LuCyMcLy
22.04.2017 5 z 5

Už se mi osvědčilo, že Backman je opravdu skvělý pán svého řemesla a se slovy to opravdu umí. Věřte mi, že způsob, jakým Backman píše vás opravdu chytne a hlavně pobaví, protože on se myslím snaží do všech svých knih vložit trochu toho vtipu a humorných scén.
Příběh o devětapadesátiletém staříkovi je naučný, smutný i veselý zároveň. Číst o tom, jak si starý děda, který nerozumí a nemá rád novodobé technologie, kupuje Ipad je neuvěřitelně vtipné a vážně se nejde u toho netlemit. Knížka vám ale umožní být i součástí zrodu jedné velké rodiny, provede vás těžkým a zároveň krásným Oveho životem a dá vám spoustu moudrých rad do života. A pokud se na knížku chystáte, připravte si kapesníky.