Musíme si promluvit o Putinovi: Jak se Západ mýlí v nebezpečném vládci Ruska

Musíme si promluvit o Putinovi: Jak se Západ mýlí v nebezpečném vládci Ruska https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/419101/bmid_musime-si-promluvit-o-putinovi-jak--di6-419101.jpg 3 85 22

O Vladimiru Putinovi už vyšly desítky knih. A většina z nich stále opakuje stejné omyly, klišé a mýty, tvrdí britský profesor Mark Galeotti, přední odborník na současné Rusko. V jedenácti kapitolách rozebírá sarkasticky a poutavě jeden zažitý omyl po druhém: Proč Putin není geniální stratég. Proč se nehlásí k žádné konkrétní ideologii. Proč není tak populární, jak by se mohlo zdát. Jak dokáže být loajální ke svým lidem. A co bude dělat, až mu skončí volební období? Na základě dlouholetých výzkumů i osobní zkušenosti a mnoha rozhovorů s ruskými politiky, členem Putinovy osobní stráže nebo federálními daňovými úředníky přináší překvapivý a v mnoha ohledech realističtější pohled na jednoho z nejmocnějších mužů současné globální politiky.... celý text

Literatura naučná , Politologie, mezinárodní vztahy

Vydáno: , Paseka

We Need to Talk About Putin: How the West Gets Him Wrong , 2019

jiri2737
29.11.2023 2 z 5

" ... autor v jedenácti kapitolách rozebírá sarkasticky a poutavě jeden zažitý omyl po druhém: Proč Putin není geniální stratég. Proč se nehlásí k žádné konkrétní ideologii. Proč není tak populární, jak by se mohlo zdát. Jak dokáže být loajální ke svým lidem. A co bude dělat, až mu skončí volební období? ... " 29.11.2023 Mám z té knihy pocit, že si jí v roce 2019 objednal Putin.

Christo
24.08.2023 3 z 5

Jednohubka zajimavá tím, že byla psaná před "velkou Invazí" a tím pádem netendenční.

ujira
09.05.2022 3 z 5

Zajímavá studie ,Putin znovu překvapil, nebude to tím, že je to psychopat?

jardadr
16.03.2022 5 z 5

Výstižné zhodnocení jednoho gaunera a násilníka, který se už jako dítě s partou sobě podobných vyžíval v trápení slabších a bezmocných. To mu zůstalo. Při pohledu na dnešní dění je těžké si neklást otázku jaký je vlastě rozdíl mezi Islámských státem a současným Ruskem. Páchají stejně strašlivé zločiny, stejně tak jsou posedlí nenávistí k ostatnímu světu. Snad jen v tom, že si ti jejich takzvaní státníci zachovávají své mimikry a nosí západní oblečení (ač by tím měli opovrhovat), takže svoji civilizovanost předstírají nošením kravat a obleků, ačkoliv by jim správně slušely ony staroruské župano-kabáty, sestřih podle hrnce a vousy po pupek. Jiný zločinec, car Petr, kdysi přikázal Rusům oholit se, ale hladké tváře na potlačení odvěkého barbarství nestačí.

AlesBleha
11.01.2022 5 z 5

Krásné vystižení největšího zločince současné doby.

zipporah
01.12.2021 odpad!

„Priveľa chľastáte,“ povedala by som autorovi tejto knihy. Ženy čítajú ženské romány, muži mužské a toto je reprezentatívna vzorka mužského románu... Ide o lacnú, oddychovú literatúru, pri ktorej nemusíme rozmýšľať, pretože už máme v mysli predstavy, ktoré sú zakotvené v podobných povrchne písaných knihách s vymyslenými predstavami autorov. Keďže by vyzeralo čudné viesť gaučovú diskusiu o fiktívnom Škótovi Wulfricovi, ktorému padla do oka krásna Rosalinda, bolo by rovnako zvláštne diskutovať o fiktívnom Putinovi, ktorý ako zlá čelenka Ruska nechala radšej zahynúť svojich ľudí uviaznutých v ponorke, než by prijala pomoc cudzincov. Autorky ženských románov priveľa snívajú pri písaní, autori mužských románov priveľa chľastajú. Ale pozor! Wulfric, Rosalina a Putin existovali, resp. existujú, pretože fantázia z ničoho nemôže jestvovať;) Tento autor je profesor a to je dosť vtipné:D, keď si čítame jeho mužský román, napísaný z gauča pri telke a čipsoch, zaspomínal si na stretávky s ľuďmi z minulosti, asi nejakí Voloďovia či Olegovia, jeho toxickej mysli sa cnie za vodkou (preto tie prepité riadky jeho úprimnej spovede) a najvyšší výkon prichádza s hláškou: „Myslím si, že keby cenou za veľmocenské postavenie bolo požehnanie netradičným manželstvám v Európe a rodovo neutrálnym toaletám na americkom Stredozápade, spravil (Putin) by to bez mihnutia oka.“ Na tomto vrchole dokázal výstižne zhodnotiť svoju orientáciu v geopolitike a nahromadiť všetky znalosti o Rusku a jeho politike vnútornej aj zahraničnej. Preto sa nečudujte, keď sa vám zdôverí s tým, že Putinove kroky sa nedajú predvídať, v Kremli je dôležitá zručnosť uhádnuť, čo si bude zajtra Putin želať apod. Naozaj, pri takýchto vedomostiach „profesora“ by každý podobne fňukal. Ešte jedna perla na záver pre pobavenie, autor prezrádza, že... „V skutočnosti je to tak, že Putinov štát zvyčajne reaguje na príležitosti.“ (kontext: akými sú brexit, migrácie a pod. v iných krajinách) Fíha, neuveriteľné, čo sme sa v tejto vete dozvedeli:D Za triezveho stavu však stihol odporúčať kvalitnejšiu literatúru, preto odporúčam prečítať si len jeho tipy na iné knihy a odložiť túto, no ak sa chcete pobaviť, čítajte. Pre mňa osobne má najväčšiu výpovednú hodnotu to, že túto knihu vydalo prakticky najväčšie vydavateľstvo na Slovensku (prípadne druhé), Ikar, a tým je povedané všetko.
PS: Keď si budete chcieť v Británii zakúpiť suvenír s tvárami kráľovskej monarchie, majú na predaj aj karnevalové masky s Kate a Williamom.... to len na margo toho, že v Rusku sú kalendáre s prezidentom...

Rilian
13.10.2021 2 z 5

Od knihy jsem bohužel čekal více. Text mi v podstatě pouze pojmenoval to, co jsem již dříve tušil (adhokracie, simulovaná demokracie). Autor sice vyslechl řadu zasvěcených lidí, ale jejich svědectví nijak nerozebírá. Samotné závěry knihy stojí nicméně za úvahu a svědčí o vnitřním rozkladu Ruska, které je dnes pouhou regionální velmocí se schopnosti věci maximálně tak zkomplikovat.

JaniMa
07.10.2021 4 z 5

Má to obsah s hlavou a patou, a navrch je to čtivé. O zahraniční politiku se zajímám spíš okrajově. Text mi přišel jako fajnový informační balíček vhodný pro každého. Pomohl mi rozšířit si trochu obzory a podívat se na svět zase trochu jinak. Docela by mě zajímal pohled na věc i z jiného úhlu.

VítekP.
25.04.2021 4 z 5

V mém případě se jednalo o první zkušenost s knihou pojednávající o Putinovi či Rusku. Kniha mi přišla věcná a názorově nevyhraněná, což jsem přesně od této publikace chtěl. Navíc forma byla pro mě velmi čtivá a celkově členění obsahu mi sedlo také.

Dandulka
05.02.2021 5 z 5

Zajímavý je stručný přehled života Vladimira Putina, taková časová osa. Tujsem v žádné knize o Putinovi nenašla, a že jsem jich měla v ruce docela dost!!!! Autor tady také ukazuje i lidskou stránku velkého státníka.

lukas9608
22.11.2020 3 z 5

Zajímavé, avšak velmi, velmi stručné.

Widow Embalmer
19.09.2020 1 z 5

Snůška domněnek, konspirací a demagogie a zároveň plytkosti, vágnosti a povrchnosti. Takováhle tendenční kniha s obecnými frázemi a generalizováním by se dala napsat o každym politikovi. Galeotti v informačním pemzu o Putinovi osciluje mezi tím, co ví každý a na druhé straně mezi tím, co prostě nemůže vědět, natož dokázat.

Rawen616
01.09.2020 4 z 5

Sympatická, malá a tenká knížka, která dovede i na malém prostoru rozehrát velké divadlo. Pro ty kdo více sledují ruskou politiku asi nepřinese tolik nového ale laickým zájemcům přehledně shrnuje a hlavně vykresluje trochu jiný obraz, než jaký známe z médií. Celé je to navíc psané lehce sarkastickým stylem u kterého si chvílemi nešlo nevzpomenout na seriál Jistě, pane ministře. Co si z knihy rozhodně odnesete je poznání, že ti kteří vidí v Putinovi zlo celého světa i ti co ho fanaticky obdivují a líbají ruské zadky jsou stejní šašci. Pokud je vše tak, jak autor píše - a jeho obraz rozhodně působí daleko realističtěji než pohled dvou zmíněných skupin - tak realita je "překvapivě" opět výrazně složitější a sám Putin je spíš jakousi tragickou(chvílemi až tragikomickou) figurou na poli světové politiky. Kniha je dobrým startem pro další studium ruské politiky.

Jackjelly
17.08.2020 4 z 5

Ideální kniha pro ty, co si už o bohatýrovi Putinovi něco přečetli. Ne, že by se dověděli něco extra nového. Jen mi osobně přišla tahle kniha jako celkem střízlivé zhodnocení jeho dosavadní kariéry.
Nejde do hloubky, chybí odkazy na zdroje (a autor na to poctivě upozorňuje hned v úvodu), ale možná právě proto je to snadno čitelná kniha. Může fungovat jako písek, který se sype do spár zámkové dlažby, aby uzavřel mezery.
Hodnotím 80% a doporučuji buď jako vstupní knihu k problematice Putin a bagatelizace krvavé bolševické historie Ruska a nebo jako lehký doplněk k pochopení ruské současnosti pro ty, co stejně jako já nedokáží pochopit hromadný stockholmský syndrom velké části ruské společnosti. A bohužel, jak můžeme vidět i u nás, nejen ruské.

DuchDoby
05.08.2020 4 z 5

Myslím, že autor poměrně trefně hodnotí V.Putina. Nemaluje čerta na zeď a ani nepěje ódy.
O Putinovi jsem přečetl snad vše co vyšlo. Stejně při otázce kdo je Putin znejistím. V.Putin je především duší Rus.
Rozhodně kniha stojí za přečtení.

JP
14.07.2020 3 z 5

Několik solidních point (zejména mě zaujala ta, že Rusové ani nejsou tolik pro nebo proti Putinovi, ale že otázka pro ně je spíš o tom, podpořit samotnou pozici silného Ruska a prakticky nikdo jiný, než banda radikálních, post-komunisticky smýšlejících jedinců, kteří by v mžiku uvrhli Rusko do válečného konfliktu se jako alternativa nenabízí, ale kdoví, nakolik v tom má hlava státu prsty). Možná vše opravdu dělá pro to, aby sloužil svojí zemi. Taky jsem si vzpomněl na to, co sám Putin řekl: Rusko se dostalo z komunismu relativně nedávno a nejen díky tomu, že je vše ještě stále tak čerstvé, potrvá, než dosáhnou úrovně ostatních demokratických států - nepřehlížeje faktor, že v Rusku se vždycky věci řešily lokálně a drsně, po svém, jsou jisté genetické, nacionální a kulturní predispozice, v jednání a chování, v nichž si zkrátka nikdy nebudete plně rozumět (a Rusko je veliká země, takže jak je v knize zmíněno, některé "lokální" politické šarvátky nejsou vůbec v režii Putina, jako spíš úplně z jeho rukou a v jeho nezájmu se něčím tak nepodstatným zabývat). Ale v rámci obecného anti-putinovského smyšlení, spuštěného bandou vágních novinářů, kteří vědí všechno, je tohle relativně objektivní a svěží pohled.

suchomel
12.04.2020

Čtivá kniha, která vyvrací některá klišé o V. Putinovi a podle mého lépe, jednodušeji a s větším nadhledem vysvětluje jeho motivy jednání než jiné knihy, podstatně rozsáhlejší. Souhlasím s recenzí od uživatele KejmlP.

Hobo
18.01.2020 odpad!

Udělejte si představu o absolutním zlu, dosaďte do ní neoblíbeného politika a je jisté, že vše, co tento politik udělá, zhodnotíte jako špatné. Mohl by se rozkrájet, vše je jasné. Okolní svět, zejména ten západní, se může snažit jakkoliv, tenhle agresor je nepolepšitelný. No, co chcete - vždyť je Rus, esence primitivismu a totalitarismu.
O Vladimiru Putinovi už vyšly desítky knih a tato, jako většina ostatních, opakuje stejné omyly, klišé a mýty. Propagandistický škvár par excellence.

KejmlP
09.11.2019 5 z 5

Čtivá kniha o V. V. Putinovi, která v malém formátu poskytuje více informací, než několikanásobně delší úvahy nad tím, jak Putin a jeho Rusko rafinovaně způsobuje i připálení páteční večeře a nedělní pád ze žebříku.
V krátkých kapitolách autor rozebírá co si o Rusku myslí západ, a jak se situace reálně má. A rozhodně nejde o Putinovu obhajobu, naopak, autor je k němu velmi kritický. Jenže místo aby opakoval teze většiny jeho kritiků (kteří často přitom do ruského dění příliš nevidí, a vystačí si s tím, že ho nechápou, jelikož je prostě špatné), bourá především Putinovu legendu, kterou staví společně jeho příznivci i odpůrci. Oba dva z něj totiž dělají extrémně mocnou figuru. Zastánci v něm vidí spasitele a představitele svého politického směru, posledního pořádného chlapa v politice, který má koule na to nežvanit a konat, bránit svoje lidi, svoji zemi, a normální svět. Odpůrci ho nopak mají za Saurona z východu, ďábelskou figuru s gigantickým temným plánem, který dokáže ovlivnit dění v celém světě, zmanipulovat volby, způsobit demonstrace, vytvářet blbou náladu, generovat populisty, a vůbec zasáhnout po celé zemi, aby ji ovládl a zničil. Kritika z této knihy je ale jiná, a dle mě mnohem užitečnější. Ukazuje totiž, že Putin nemá ani temný (ani žádný jiný) plán, ani moc ovlivnit volby, ani není takový frajer, ani není tak schopný jak se tváří. Vlastně jen dělá kroky, které mu západ dovolí, a občas využije jeho chyby, případně se na západním průseru přiživí, aby z toho něco vytěžil pro sebe a Rusko.
Nevím jak na ostatní, ale na mě by tahle kritika působila mnohem účiněji, než když nějaký duhový aktivista sepíše naštvanou knihu o tom, jaký že je ten Putin homofob. Pochybuji, že by tím nějakého člena SPD přesvědčil ke kritickému uvažování. Když to ale uděláte jako autor, a nabídnete místo protikladné ideologie smutnou realitu, možná se budete účinností divit.

TomSalsa
12.09.2019 4 z 5

Zábavná, čtivá a zajímavá kniha o Putinovi i o Rusku. Kniha poskytuje zajímavé a neotřelé náhledy, které umožní čtenáři utvořit si dobrou představu o problémech minulosti, současnosti i možného vývoje do budoucna.

Rusko 20.-21. století prezidenti Vladimir Putin

Mark Galeotti
britská, 1965
2019  68%Musíme si promluvit o Putinovi: Jak se Západ mýlí v nebezpečném vládci Ruska
2019  64%Vory - Ruská supermafia
2021  86%Stručné ruské dějiny
2023  87%Putinovy války
1998  60%Čas úzkosti

Kniha Musíme si promluvit o Putinovi: Jak se Západ mýlí v nebezpečném vládci Ruska je v