Musíme si promluvit o Putinovi: Jak se Západ mýlí v nebezpečném vládci Ruska

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

O Vladimiru Putinovi už vyšly desítky knih. A většina z nich stále opakuje stejné omyly, klišé a mýty, tvrdí britský profesor Mark Galeotti, přední odborník na současné Rusko. V jedenácti kapitolách rozebírá sarkasticky a poutavě jeden zažitý omyl po druhém: Proč Putin není geniální stratég. Proč se nehlásí k žádné konkrétní ideologii. Proč není tak populární, jak by se mohlo zdát. Jak dokáže být loajální ke svým lidem. A co bude dělat, až mu skončí volební období? Na základě dlouholetých výzkumů i osobní zkušenosti a mnoha rozhovorů s ruskými politiky, členem Putinovy osobní stráže nebo federálními daňovými úředníky přináší překvapivý a v mnoha ohledech realističtější pohled na jednoho z nejmocnějších mužů současné globální politiky.

https://www.databazeknih.cz/images_books/41_/419101/musime-si-promluvit-o-putinovi-jak--di6-419101.jpg 3.67
Žánr
Literatura naučná, Politologie, mezinárodní vztahy
Vydáno · Paseka
Orig. název

We Need to Talk About Putin: How the West Gets Him Wrong · 2019

Počet stran:116
Jazyk vydání:český
Překlad:Markéta Musilová
Vazba knihy:pevná / vázaná
ISBN:978-80-7637-000-5
Nahrávám...

Komentáře (3)

Kniha Musíme si promluvit o Putinovi: Jak se Západ mýlí v nebezpečném vládci Ruska

Přidat komentář
TomSalsa
12. září

Zábavná, čtivá a zajímavá kniha o Putinovi i o Rusku. Kniha poskytuje zajímavé a neotřelé náhledy, které umožní čtenáři utvořit si dobrou představu o problémech minulosti, současnosti i možného vývoje do budoucna.

hanak_v_exilu
10. září

Rád bych věděl, jestli je autorova vize Putina opravdu blízká pravdě, nebo se jen ztratil ve svých analýzách. Má nepochybně pravdu když říká, že lidé na Západě Putina nechápou. V tom horším případě si do něj projektují své opovržení Ruskem, v tom lepším povýší svůj dojem při sledování ruského prezidenta v jedné unikátní situaci na dominantní rys jeho osobnosti. Oba přístupy pochopitelně nevedou nikam. Autor se s informační mlhou vypořádal po svém. Putina charakterizovat nejde a žádná mistrná strategie na konfrontaci se Západem neexistuje. Rusko je i není diktatura, režim je i není oblíbený a Rusové jsou i nejsou spokojení. Tyhle šalamounské odpovědi sice působí moudře, ale reálně říkají jen málo. Známý citát praví "Všechno co o Rusku řeknete, je pravda". Na aforismu ovšem analýza postavit nejde. Kniha zklame jak fanoušky názoru že Rusko je Mordor a Rusové zlo, tak chladné analytiky. Za přečtení stojí, už kdyby jen pro svou útlost, ale kdo se chce o Putinově Rusku dozvědět něco určitého, musí se poohlédnout jinde.

laepus
06. září

Nemůžu výš než za tři. Je mi líto. Očekávání byla zřejmě veliká a zůstala nenaplněná, což pochopitelně nemusí nutně být problémem knihy, ale mým. Autor je nesporným znalcem Ruska a ví toho opravdu hodně, stejně tak i konexe má určitě značné, ale... trochu spoiler... zřejmě i na něj ale lehce zapůsobil stockholmský syndrom, protože čím jde kniha dál a dál (na začátku to ještě jde), tak z toho na mě šel neodbytný pocit, že vlastně Putin ani za nic nemůže, že to jen jeho okolí vše dělá bez jeho vědomí jen proto, aby se mu bohatýři zalíbili. S tím se zkrátka nemůžu ztotožnit, i když je jasné, že na tom bude dost pravdy. Už to ale není doplněno konstatováním, že právě to je Putinův největší “zločin” - stvoření společnosti, kde pro některé zkrátka neplatí vůbec žádná pravidla a mohou si dělat, co chtějí. V kontrastu s tím opravdu vyniká Satterova kniha Čím měně víte, tím lépe spíte, která se se současným Ruskem vůbec nepáře. A když pak Galeotti píše, že v Rusku si novináři de facto mohou psát, co chtějí, a funguje tam občanská společnost, to už jde člověk do kolen a padá nutně i ta čtvrtá hvězda. Každopádně - je to výborná kniha, jen zkrátka úplně nesouzní s mým názorem.

TIP: Máte rádi Databázi knih?

Podpořte ji svým hlasem v Ceně českého internetu (nominována je v každé druhé kategorii)

Štítky

Vladimir Putin Rusko

Autor a jeho další knihy

Mark Galeotti
britská, 1965

Kniha Musíme si promluvit o Putinovi: Jak se Západ mýlí v nebezpečném vládci Ruska je v

Právě čtených2x
Přečtených8x
Knihotéce3x
Chystám se číst18x
Chci si koupit5x