Musíme si promluvit o Kevinovi

Musíme si promluvit o Kevinovi https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/408814/bmid_musime-si-promluvit-o-kevinovi-SAf-408814.jpg 4 395 130

DOKONALÝ PSYCHOLOGICKÝ THRILLER, KRUTÝ A DOJEMNÝ ZÁROVEŇ… Před dvěma lety Kevin, syn Evy Khatchadourianové, zavraždil sedm svých spolužáků ze střední školy, zaměstnance školní jídelny a oblíbenou učitelku angličtiny. V době činu mu bylo teprve patnáct let, takže dostal velmi mírný trest, který si nyní odpykává ve vězení pro mladistvé na severu státu New York. Eva v dopisech bývalému manželovi Franklinovi líčí historii Kevinova dětství a dospívání. V obavách, že synovu povahu ovlivnila vlastními omyly a nedostatky, se zpovídá ze svých rozpolcených pocitů, vztahu k mateřství a rovněž ke Kevinovi samotnému. Přitom se ptá, jak velký podíl má na celé tragédii ona sama. Lionel Shriver předkládá čtenáři naléhavý, strhující a zneklidňující příběh hrůzného masakru, klade znepokojivé a závažné otázky, na které neexistují jednoduché odpovědi, a v závěru svého strhujícího psychologického thrilleru zasadí čtenáři jednu nečekanou ránu. ________ „Lionel Shriver má přesně spočítané riziko, s nímž příběh vystavěla. A její risk se vyplácí, když se jí daří precizně zahrát na strunu velmi křehké intimity.“ – Wall Street Journal... celý text

Literatura světová , Romány , Rodina

Vydáno: , Mystery Press

We Need to Talk about Kevin , 2005

BaruLu
26.06.2019

Dopisy Evy jsou možná jednostranné, ale o to upřímnější a autentičtější. Znepokojující kniha, která mne donutila klást si mnoho otázek. Je dlouhá, ale četla se jedním dechem. Čím dále jsem knihu četla, tím depresivnější byla, ale fascinace zlem mi nedovolila ji odložit. I když jsem od začátku věděla, že to skončí špatně a musela jsem se ke konci protrpět, stejně mne zasáhl více, než jsem čekala.

Četla jsem teď podruhé a rozhodně ne naposledy. Jen si zas mezi dalším čtením budu muset dát pár let pauzu.

Doporučuji nejdříve přečíst knihu a až následně si pustit film. T.Swindon i E.Miller jsou skvělí, ale autenticitu knížky se nepovedlo ve filmu zachytit.

Pebbles
15.06.2019 5 z 5

Nejspíš se budu hodně dlouho vzpamatovávat z toho pocitu naprosté beznaděje, který mě provázel Eviným vyprávěním. Z mého pohledu vlastně jediná Eva Kevinovi rozuměla a nejspíš byla i jediná, kterou měl Kevin "rád" za to, že ho vlastně viděla... Skvělá kniha!!!

andrii24
03.06.2019

Z(a)tracené matčino objetí. Zdržte se slz, dojetí. Nechráněna, počala. Připravená půda pro střet. Osudové pouto vynořené zpod hladiny pekelné. Rozbitý cit. Rodičovská prestiž oněměla, stala se tmou, temnou slupkou, povinností, rutinou. Když mateřská láska ochoří, není naplno projevena, pokřiví se každý kousek duše, těla. "Zdravím své tiché utrpení. Mrazivá muka se rozkoukávají. Za otisk genů platím i já. Jsem vnitřně mrtvá, mimo mříže uvězněná. Chci s tebou mluvit, "dobrý synku" Keve a ptát se: PROČ?" Matka a syn. Dva rivalové, dvě tvrdohlavé bytosti, co hlodají si navzájem v nitru, tonou v napětí, ve vzteku. Stále mi unikáš, stále tě míjím. Oblékl jsi zhoubnou kápi. Jsi mi na obtíž. Podezíravý, nenávistný, syrově agresivní, výsměchem unášený. Není to hodné spící miminko, ten zlatý drobeček všemi vítán. Je tak jiný, v holé pravdě zavržený, ďáblem v těle usmýkaný. Kdopak jsi? Chladný agresor smyslů zbavený, stinnou přítomností zapíraných emocí obklopený, uhrančivý démon s toulcem připravený, vystřelit šíp vražedný. Spáchal těžký zločin, jímž pozornost si vynutil, ale... je to pořád můj syn, upíjím vinu s ním. Můj jediný potomek, pro kterého tu jsem a dýchat budu v dobrém i zlém. Krev teče a já ji zachytím.

Hvězdinka
13.02.2019 4 z 5

Děsivé, kruté... No, musíme si promluvit o Kevinovi, nebo vlastně o nás, nebo začít u sebe ...

marvarid
22.08.2018 5 z 5

Každé těhotenství je trochu strašidelné (Vaše tělo obsadí cizí jedinec) a každé mateřství v sobě nese prvky hororu, trvalé konfrontace s novým člověkem, který se proti Vám chce prosadit. Rozhodli jste se pořídit si dítě? Nikdy, NIKDY nevíte, jak tohle největší dobrodružství skončí. Můžete o dítě přijít. Můžete kvůli dítěti přijít o celý svůj život. Až jako rodič máte možnost zjistit, co je to opravdový strach.
Hlavní hrdinka Eva (inteligentní emancipovaná žena, úspěšná podnikatelka) se po dlouhém váhání rozhodne pro mateřství. Kam až to celé může zajít? Máte dokonalou možnost (kniha je opravdu dokonalá) si projít všechny události krok za krokem, každé hnutí mysli. Až k tragickému konci. Z brutálně upřímného vyprávění běhá mráz po zádech. Příběh ani v nejmenším nepůsobí vykonstruovaně - naopak, v řadě úvah a scén, se asi řada žen - matek musí poznat. Musím se přiznat, že kolem svých puberťáků teď chodím trochu po špičkách.

zuzis
31.05.2018 4 z 5

Místy se mi kniha strašně špatně četla - košaté věty, příliš detailní popisy zdánlivě nedůležitých situací (což ale většinou bylo účelné)... - ale na druhou stranu mě hrozně bavil popis postav, specialně u Kevina - dostáváme ho po kouskách, takže ke konci, kde se víc "otevře" mě o to víc morbidně fascinoval. A děj samotný byl fakt poutavě vylíčen. Ke konci jsem se nemohla odtrhnout, a myslím, že mi knížka chvíli bude ležet v hlavě. (čteno v aj)

Dresia
21.12.2017 5 z 5

nemám slov...

book74worm
02.07.2017 5 z 5

Kniha, která mě nutila přemýšlet nad svým postojem k mateřství, která kladla nepříjemné otázky, co bych dělala, kdyby... Včera jsem si ji připomenula filmovým zpracováním, a jistě i díky Tildě Swinton se pocity, které vyvolala kniha, zase trochu připomenuly... Doporučuju, pokud rádi čtete knihy, co jenom nehladí a na které musíte myslet i nějakou dobu po přečtení poslední stránky.

Icequeen
08.02.2017 5 z 5

Ťaživý a temný príbeh nie príliš starostlivej matky, ktorej chorý vzťah so synom vyústi do obrovskej tragédie. Otázka znie, či bol Kevin zlý, lebo ho Eva nemilovala alebo ho Eva nemilovala, lebo bol zlý? Už ste mali niekedy chuť udrieť dieťa? Nie? Tak to by sme si mali pohovoriť o Kevinovi.
Od autorov anotácie je pekné, že pri toľkých informáciách sa im podarilo nevyzradiť aspoň posledných päť strán. Tá zmienka o hororovom príbehu je trochu mätúca. Nečakajte antikrista, len obyčajných ľudí.
Len tak mimochodom, film tiež nie je na zahodenie, ale odporúčam si najskôr prečítať knihu.

invocation11
09.10.2016 4 z 5

Ze začátku se mi do ní vůbec nechtělo a chodila jsem kolem ní po špičkách (nechápu proč?!) Příběh se místy táhne, krom malé Celie tu moc sympatických postav není, a s každou další stránkou navíc dostáváte vztek - na Evu, Kevina, Franklina, zkrátka na všechny... za to, jací jsou nebo naopak nejsou, což je snad i záměr, protože příběh se tak pomalu, tichounce a bez překážek, blíží k finální tragédii. Skvělá sonda do komplikovaného vztahu matka a syn, doporučuji.

Karcoolka2210
22.06.2016 5 z 5

Uz som to povedala viackrat, ale pri tejto knihe plati, ze je to jedna z najlepsich knih, ake som kedy citala. Obsah je brutalny, ci uz sa na to divate z pohladu rodicovstva alebo deti. Vztah Kevina a jeho mamy a Kevina s otcom od utleho detstva bolo velmi zaujimave citanie, miestami som len krutila hlavou a nechapala. A ten koniec, no som myslela, ze spadnem zo stolicky. Odporucam vsetkymi desiatimi!!!! AJ

Janek
05.03.2016 5 z 5

Kniha, na kterou nebude snadné zapomenout.
Kniha drsná a bolavá a bohužel - navzdory mnoha scénám přitaženým za vlasy - až příliš aktuální.

Akana
29.02.2016 5 z 5

Burcující kniha. Ale naštěstí ne tím povrchně moralizujícím způsobem lamentujícím nad stavem společnosti, která produkuje nezletilé masové vrahy. Ani nápad. "Román v dopisech" Lionel Shriverové nepodléhá zjednodušujícímu generalizování, ačkoli obecných, až filozofických přesahů a impulzů k přemýšlení je v něm dost a dost. Autorka podrobně popisuje konkrétní případ a bere si na pomoc kvalitní psychologický mikroskop. Analýzy vypravěčky jsou dokonce tak pronikavé, až jsou kapku nevěrohodné. Těžko uvěřit, že by laik, jakkoli inteligentní a vzdělaný (a Eva Khatchadourian určitě je příkladem takto emancipované Američanky), by dokázal s takovou precizností formulovat své duševní pochody i různé souvislosti. Ale to vůbec nevadí, taková stylizace je přípustná a na působivosti příběhu nic nemění. Rekonstrukce celé té od začátku vykloubené rodičovské anabáze se nese ve dvou rovinách: Eva jednak zoufale hledá příčiny, které k osudnému "čtvrtku" vedly, a když stále jasněji cítí, že odpovědi zkrátka neexistují, stejně úpěnlivě se snaží s tou skutečností vyrovnat. Věci se prostě dějí a ne vždy je po ruce viník. Bohužel právě hledáním viníků v podstatě čehokoli je naše společnost přímo posedlá. A to zdaleka není jediná vrstva, kterou kniha ukrývá. Četba navíc skvěle odsýpá a v závěru číhá ještě jeden nečekaný zvrat.

hats
11.01.2016 5 z 5

Veľmi ťažká téma. Knihu som prečítala počas dovolenky pri mori. Dodnes vo mne rezonuje. O knihe sa nedá nič povedať, musíte si ju prečítať sami...

trudoš
29.12.2015 5 z 5

Tohle je přesně ten typ románu, který dává mé závislosti na nikotinu hlubší smysl. Takřka pětisetstránkový titul má zápletku jednoduchou - hlavní hrdinka Eva je matkou čtrnáctiletého masového vraha, který ve škole zabil několik spolužáků. A ona se teď snaží vyrovnat s následky jak jeho, tak především vlastních činů.
Není to příběh, který by oplýval bůhvíjak akčním dějem. Od začátku víte, kam směřuje a že neskončí dobře, ať už autorka přijde s čímkoliv. A že vskutku přijde a několikrát vás přitom dostane do kolen. Evina nelítostná válka s dospívajícím Kevinem je v mnohém napínavější než leckterý vysokooktanový akční film. Přitom Lionel Shriverová nemudruje o společnosti, ve které se podobné věci dějí. Sice poukazuje na absurdnost morbidní popularity, ale ani v tomto případě neříká: ty, ty a ty za to všechno můžeš. Zůstává naopak až děsivě tvrdá k našemu vlastnímu svědomí, a právě proto působí její vyprávění tak autenticky.
Pro mě dokonalá kniha. Temná, depresivní a děsivě realistická.

fruitbueno
12.10.2015 4 z 5

Tři dny přemýšlím, co ke knize napsat. Tři dny netuším. Knížka, která se čte jedním dechem a čím víc se to nezvratně řítí k pointě, tím míň to chce člověk číst... Ale nemůžu se ubránit ZASE kritizovat překlepy a chyby. Bože! Vydat knížku není levná záležitost a NIKDO v této republice není tak bohatý, aby produkoval knihy s chybami. Hanba!

R.A.B.
30.09.2015

Knihu jsem cetla asi pred rokem a nejak mi utkvěla v paměti. Prvni jsem videla filmové zpracování, ktere take nema chybu. Hned po shlédnutí filmu jsem si pujcila knihu. Ze začátku me moc nebavila, ale veci zacali pozdeji nabirat spád. Podle me je tato kniha napsana opravdu mistrovsky. Celou knihu jsem mela husi kuzi, opravdu. Za me pet hvezdicek :-)

Miš
04.07.2014 2 z 5

Hrozně dlouho jsem se do této knihy nemohla začíst. Zdlouhavý děj ani forma psaní mě nezaujalo. Po pár týdnech jsem se k ní z nudy vrátila a konečně mě trochu chytla. Pravda, byla jsem už za půlkou a děj začínal nabírat spád. Konec knihy mě překvapil, nečekala jsem ho.

sumcicka
29.05.2014 2 z 5

Do knihy jsem se vůbec nemohla začíst - nebýt toho, že jsem těžce podcenila množství knih na týdenní dovolenou, nikdy bych ji nedočetla. Nebavila mě forma, jakou byla kniha psána (rádoby dopisy) a navíc mi nebyla sympatická ani jedna z hlavních postav. Matka mi nesedla prostě tak nějak celkově a podle mě děti mít vůbec neměla, otec mě štval svou zabedněností, Celia měla spíše epizdní roli, která měla pouze potvrdit, že Kevin je pěkná svině, no a on sám je kapitola sama pro sebe.
Bavilo mě asi jenom posledních sto stran, které jsem přečetla na jeden zátah, a ve kterých se čtenář dozví, co se vlastně stalo. Co mi však chybělo byla Kevinova motivace k činu. Chápu, že hlavním záměrem autorky bylo právě to, aby se čtenář sám zamyslel nad tím, proč Kevin udělal, to co udělal. Nicméně jako vysvětlení autorka předkládá dvě alternativy, přičemž ani jednu nepovažuji za realistickou - buď se Kevin narodil "zlý" protože jej Eva vlastně nikdy nechtěla a on to vycítil a/nebo se prostě narodil jako ztělesněné zlo jenom tak, sám od sebe.
Takže pro mě spíše zklamání a rozčarování (ještě po více než půl roce, kdy toto hodnocení píšu). Nemůžu ale zase říci, že by mě kniha nedonutila se zamyslet...

Lusota
23.05.2014 5 z 5

Jsem nadšená. Knížku jsem přečetla během pár dnů (a to mám dvě malé děti). Je napínavá, má spád, Kevina jsem nenáviděla od první chvilky a často jsem rozmýšlela nad jednáním a chováním jeho rodičů. Následně jsem shlédla i film s Tildou Swinton, ale z toho jsem byla lehce zklamaná. Opět se vyplnilo to, že knižní předloha je lepší, než zfilmovaná verze