Musíme si promluvit o Kevinovi

Musíme si promluvit o Kevinovi https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/408814/bmid_musime-si-promluvit-o-kevinovi-SAf-408814.jpg 4 395 130

DOKONALÝ PSYCHOLOGICKÝ THRILLER, KRUTÝ A DOJEMNÝ ZÁROVEŇ… Před dvěma lety Kevin, syn Evy Khatchadourianové, zavraždil sedm svých spolužáků ze střední školy, zaměstnance školní jídelny a oblíbenou učitelku angličtiny. V době činu mu bylo teprve patnáct let, takže dostal velmi mírný trest, který si nyní odpykává ve vězení pro mladistvé na severu státu New York. Eva v dopisech bývalému manželovi Franklinovi líčí historii Kevinova dětství a dospívání. V obavách, že synovu povahu ovlivnila vlastními omyly a nedostatky, se zpovídá ze svých rozpolcených pocitů, vztahu k mateřství a rovněž ke Kevinovi samotnému. Přitom se ptá, jak velký podíl má na celé tragédii ona sama. Lionel Shriver předkládá čtenáři naléhavý, strhující a zneklidňující příběh hrůzného masakru, klade znepokojivé a závažné otázky, na které neexistují jednoduché odpovědi, a v závěru svého strhujícího psychologického thrilleru zasadí čtenáři jednu nečekanou ránu. ________ „Lionel Shriver má přesně spočítané riziko, s nímž příběh vystavěla. A její risk se vyplácí, když se jí daří precizně zahrát na strunu velmi křehké intimity.“ – Wall Street Journal... celý text

Literatura světová Romány Rodina
Vydáno: , Mystery Press

We Need to Talk about Kevin , 2005

Kerberos
22.01.2021 4 z 5

Tak z této knihy mi bylo nanic.Kde se v puberťákovi vezme tolik nenávisti a zloby.

Nehorazna
05.01.2021 5 z 5

Tuhle knihu mi vybrala do porodnice moje sestřenice knihovnice ... (kdo již přečetl, chápe , že sestřenice má dobrý knižní vkus a černý humor k tomu ) . Nicméně je to skvělá kniha, ale do porodnice bych ji nedoporučovala :))

kozisek1
29.12.2020 5 z 5

Jak píšou předešlí, ze začátku jsem to četla ztěžka ale pak děj nabíral . Je to dost silný příběh ,konec mě úplně překvapil. A pujdu se podívat na filmové zpracování.

Koudy411
16.10.2020 5 z 5

Zpočátku jsem se nemohla začíst, autorka psala na můj vkus příliš složitě. Postupně mě však kniha úplně pohltila a konec knihy strhující.Dlouho na tuto knihu nezapomenu a určitě se podívám i na filmové zpracování.

Chesterton
12.09.2020 1 z 5

Způsob vyprávění novinářky Lionel je vtahující. Běžný popis z něhož okamžitě prosvítá těžká realita.
Od prvních stránek lze vnímat euroamerickou současnost.

A přesto se to nakonec nedalo číst. Naprosto děsivé téma, kterému by se asi beletrie měla spíš vyhnout.
I odborné sociologické či psychologické texty mohou být zavádějící natož toto.
Je mnoho prohnilého v "moderních rodinách" i celé společnosti, ale tudy cesta opravdu nevede.

Potolu
23.08.2020 5 z 5

Ze začátku jsem se do knihy nemohla vůbec zabrat. Asi to bylo tím, že mi některé pasáže dělaly problém - ta ženská psala a přemýšlela prostě zvláštním způsobem. :-D Ale nakonec jsem si zvykla a cca. od 2/3 knihy byla kniha poměrně čtivá a ke konci jsem příběh už hltala. Líbí se mi, jakým způsobem pronikla autorka do vykreslení postav (Ať už Kevina, ale taky sebe a pana Plastika). :-)

KirmaLee
22.08.2020 4 z 5

Musím říct, že surovost a brutální upřímnost, jimiž se tato kniha vyznačuje, je více, než vystihující. Z toho mě opravdu mrazilo. Dle mého jde ale o docela "uměle" natažený thriller, který postrádá tu opravdovou realitu i přes všechnu tu výbornou psychologickou cestu v příběhu. Takže jsem z celkového hodnocení rozpačitá. Konec jsem už trochu odhadla v půlce knihy, takže kladně hodnotím spíše tu terapeutickou stránku příběhu, než příběh jako takový.

GYROTOURBILLON
19.08.2020 5 z 5

Tuto knihu jsem doporučoval lidem mající doma teenagera věku 13 -???
Co dodat , velmi čtivě napsané , pravda nervy drásající , občas až neúnosně dráždivé , ale i možné...Stačí dnes malá chyba a vaše ratolesti by dokázali spoustu podobného

leny.wood
14.08.2020 3 z 5

Nemohu uvěřit, že jsem to dočetla. Má očekávání z knihy se nenaplnila, některé pasáže jsem musela dokonce přeskočit, místy mi to přišlo přitažené za vlasy (i na fiktivní příběh). Téma bezpochyby zajímavé, ale pro mě špatně uchopené.

Pdede
09.08.2020 3 z 5

Prvních pár kapitol - dopisů jsem z knihy byla dost rozpačitá, ale pak se to rozjelo. Každopádně mě úplně dělilo, co všechno se ještě dozvím o Kevinovi a ke konci už jsem se nemohla od knihy odtrhnout.

AlbionFoxyFox
07.08.2020 5 z 5

Začátek měl sice pomalý rozjezd a osobně mi vadily zdlouhavé úvody dopisů plné vznešených slovních obratů, ale postupně se kniha stala závislostí, závěr byl drsný, byť jsem jej očekávala. 5 hvězd dávám hlavně za to, jak promyšleně je kniha napsaná a jak brutální místy je.

Kopretina
30.07.2020 4 z 5

Kdybych si knihu přečetla před 15 lety, myslím, že bych si nepořídila děti. Je to prostě risk. Kniha je poutavá, přináší nové téma, zajímavě zpracované. I když - nemohla jsem věřit, že dítě od narození by mohlo být nepřátelské.

Lenka0007
28.07.2020 4 z 5

Výjimečná kniha, kterou člověk nepustí z hlavy. Doporučuji i film s výbornými hereckými výkony.

Tina.orl
20.07.2020 3 z 5

Když jsem začala číst, myslela jsem si, že to snad nevydržím a knihu odložím. Má fakt pomalý rozjezd. Postupem času mě to ale začalo víc vtahovat do děje. A posledních cca 60 stránek jsem hltala. Bohužel ale posledních x stránek nezmění těch prvních 400.

Každopádně děj sám o sobě je celkem zajímavý, místy překvapující. Pro mě je kniha napsána neobvyklým způsobem. Kdyby ale byla o nějakou tu stránku kratší, také by se nic nestalo.

PetrCepek
20.06.2020

Raději se zdržuji hodnocení, abych třemi hvězdami nekazil této zajisté zajímavé knize její úctyhodné skóre. Téma je silné, ale já prostě nemohl hned od první stránky uvěřit, že by někdo psal tak dlouhatánské filigránsky vymazlené dopisy, plné perfektních detailních postřehů, skvěle načasovaných náznaků a s vynikajícím systémem, aby jeden dopis dokonale navazoval na druhý. Tak se prostě dopisy nepíšou. Pokud autorka chtěla vytvořit "román v dopisech" po vzoru valmontích Nebezpečných známostí, měly být ty dopisy věrohodnější.

IDH
14.06.2020 5 z 5

Sám vydavatel, kterým je tentokrát Mystery Press, připomíná, že novinářka a spisovatelka Lionel Shriverová (62) předkládá čtenáři naléhavý, strhující a zneklidňující příběh hrůzného masakru, klade znepokojivé a závažné otázky, na které neexistují jednoduché odpovědi, a v závěru svého strhujícího psychologického thrilleru zasadí čtenáři jednu nečekanou ránu… Naprosto nelže. Přestože její kniha Musíme si promluvit o Kevinovi vyšla poprvé už roku 2003, stále zůstává aktuální. Vždyť to všechno se může stát zítra či pozítří a i docela blízko. Shriverová za své dílo získala v roce 2005 nejvyšší ocenění Women's Prize for Fiction, jednu z nejprestižnějších literárních cen Spojeného království. Napsala totiž příběh, který se čtenáři zarývá tak hluboko pod kůži a hlavně duše, až to někdy není příjemné. Přesto se nedokáže odtrhnout.

Od prvních stránek čtenář proniká do soukromí Evy, do jejích dopisů, z nichž každé písmeno se vypaluje čtenáři do mysli jako cejch. Tak úpěnlivé, naléhavé a přitom zcela přirozeně podané svědectví o jednom lidském osudu si zaslouží plnou pozornost, ačkoliv z něj budete chtít tisíckrát utéct! Kdo je viník a kdo oběť? Na to se budete ptát s každou další částí ještě dlouho po odložení knihy. Mezi řádky pocítíte také vztek, zoufalství, beznaděj. Naprosto knize propadnete, přestože vás bude rozrušovat. Musíme si promluvit o Kevinovi je totiž knihou, která svým příběhem nejen ožívá (jako řada dalších), ale doslova zatíná drápy do čtenáře, kterého čekají hodiny převalování v posteli, kde si znovu a znovu bude přehrávat její obsah.

Zhmotnění noční můry každého rodiče ale není jen strašákem. Ukazuje postupnou cestu k tomu, jak se TOHLE mohlo stát. Čtenář tápe v rozhodnutí, komu má být nakloněn, kdo si více zaslouží jeho pochopení. Musíme si promluvit o Kevinovi je do tečky geniálně vystavěná kniha s postavami tak uvěřitelnými, jako byste je znali osobně. Není divu, že uchvátila celý svět. A to i ve své filmové verzi z roku 2011 s Tildou Swintonovou (58, Doctor Strange, 2016), Johnem C. Reillym (54, Strážci Galaxie, 2014) a Ezrou Millerem (26, Fantastická zvířata…, 2016) v roli Kevina. Jenže i tady platí – kniha lepší filmu. Snímek je vynikající, nicméně pro většinu diváků možná až příliš artový a ještě více náročný na pozornost, než samotná předloha. I proto sáhněte především po knize. Odmění vás příběhem, po kterém si nutně budete muset naordinovat něco humorného, prostého a – léčivého.

Pindrushee
28.05.2020 4 z 5

Uf. Tak o této knize budu asi dlouho přemýšlet. Rozhodně velmi čtivá. Jako poměrně čerstvou matku mě bavila už od začátku. Ale po přečtení si nejsem jistá, jestli jsem nadšená, nebo zhnusena.

kaja77
22.05.2020 4 z 5

Já fakticky nevím co napsat...bylo mi nanic z Kevina, příšerně mně štval jeho naivní otec, neměla jsem moc pochopení pro Evu, když už i miminku přisuzovala ty nejhorší vlastnosti.. měla jsem skoro pořád pocit, že s Kevinem absolutně neumí jednat, měli s ním mazat k odborníkovi už ve školce. Absolutně jsem nepobrala přístup rodičů, když začal týrat sestru...kniha byla zajímavá, ale už jsem měla ke konci všeho toho až nad hlavu a strašně jsem už to chtěla mít za sebou...brrrr

kiki11
07.05.2020 4 z 5

Tohle je jedna z knih, která mi bude ležet v hlavě ještě hodně dlouho. Zpočátku se mi četla hrozně špatně a musím říct, že jsem nejednou měla nutkání knihu odložit. Celá první čtvrtina je plná nezáživné omáčky, od sáhodlouhých úvah o mateřství až po politickou situaci, která mě neskutečně nudila a místy jsem musela přeskakovat. Vytrvala jsem jen díky zdejším komentářům, které slibovaly silný konec, a teď jsem za to ráda. Čím jsem ale četla dál, tím víc mě to začínalo bavit a poslední čtvrtina, kdy se to konečně začne rozjíždět, mě ke knize připoutala na celé hodiny a já prostě musela číst tak dlouho, než jsem se dozvěděla, jak to skončí. Konec mě překvapil a rozplakal.
Dlouho jsem přemýšlela, jak knihu ohodnotit. Nejdřív jsem chtěla dát 2 hvězdičky, pak 3 a nakonec dávám 4. Nebylo to vůbec lehké čtení, musíte přemýšlet, o čem čtete, jinak se ztratíte. Co mě ale dostalo, je to, jak jsou popsány charaktery postav, opravdu až na dřeň, a celkový dojem, který ve mně příběh zanechal. Vyprávění formou dopisů mi vyhovovalo. Zasloužené 4*. Ráda zhlédnu i film.

Calinda
07.05.2020 3 z 5

Musím přiznat, že vlastně nevím, jak knihu hodnotit. Téma je určitě zajímavé, znepokojivé, určitě se nejedná o lehké čtení, pokud nemáte zrovna moc šťastné dny (nebo si snad procházíte těžkým obdobím s pubertálním synáčkem), tak knihu odložte na jindy. Kniha vyvolává přesně takové pocity, jaké se dají vzhledem k tématu očekávat a za to má určitě plusové body. Vůbec mi nevyhovoval styl formou dopisů, z velké části se jedná pouze o vyprávění, navíc spoustu omáčky kolem a takové knihy nevyhledávám, to je ale můj problém a za to hvězdu strhávat nebudu. Za co ale půjde hodnocení dolů určitě je přehnaný a vyloženě béčkový konec.