Útok na pekárnu

Útok na pekárnu https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/305853/bmid_utok-na-pekarnu-u7K-305853.png 3 661 148

Murakami/Menschik série

Třetí ilustrovaný svazek, který svými grafikami doprovodila německá výtvarná umělkyně Kat Menschik, obsahuje dvě povídky. Oba texty spojuje téma, totiž nezvladatelný, krutý hlad. „Měli jsme každopádně hlad jako vlci. A vlastně ne jen tak obyčejný hlad. Spíš to byl pocit, jako když člověk spolkne samotnou prázdnotu vesmírnou.“ Dva mladí muži – vyzbrojeni kuchyňskými noži – se vypraví do pekárny, aby tam utišili svou potřebu. Nakonec k násilí nedojde, jen majitel je donutí poslouchat úryvky z Wagnerových oper... Při druhé loupeži žádná obyčejná pekárna není po ruce, a tak muž a žena vezmou útokem provozovnu McDonaldu. S brokovnicí v ruce. Někdo poslouchá žízeň, někdo svůj hlad.... celý text

Literatura světová Povídky
Vydáno: , Odeon

Pan-ja šugeki / Pan-ja saišugeki , 1981

Pitbullka
08.03.2018 3 z 5

Oddechovka a klasický Murakami. A zase ty jeho konce!

katka.oo
07.03.2018 4 z 5

Super, povídky se mi líbily i tak jak ostatní knihy od Murakamiho ilustrované Kat Menschik, spolu jim to pasuje a knihy jsou opravdu kouzelné :-) Jen ta nejnovější Birthday Girl se mi líbila o malinko více.

katallinka
26.02.2018 4 z 5

Mám velmi ráda tyto povídkové knihy zejména díky ilustracím, které knížku krásně doplňuji a dávají zcela jiný náhled na cele dílo.

popeluška
16.02.2018 4 z 5

Moje druhá kniha od autora.A obě povídky se mi líbily.Prostě taková oddechová jednohubka. Jako bonus nádherné ilustrace a společně s textem je z toho hezký zážitek :-)

Tace
29.01.2018 4 z 5

Jednohubka s absurdním příběhem, doplněná o krásné ilustrace Kat Menschik. Murakami ať napíše co chce, vždy je to tak trochu hezky zvláštní a velmi ráda se k němu vracím.

Margie94
25.01.2018 3 z 5

Moje první kniha od Murakamiho a musím říct, že to nebylo zas tak špatné :) Říkám s vědomím, že vím, že autor má rozhodně lepší a povedenější díla. Povídky byly zajímavé, plné otázek a doplněné ilustracemi, takže stránky krásně odsýpaly :) Rozhodně se v budoucnu pustím do nějaké další knížky od pana Murakamiho. Za mě 3*+

amaenium
11.01.2018 3 z 5

Další taková krásně ilustrovaná oddychovka. Obě povídky byly pěkné, první byla zajímavá střetem pekaře a dvojice, v druhé mi přišla na mysl myšlenka nepochopeného vztahu, pro manžela překvapení jednání ženy.

f.enjoy69
11.12.2017 4 z 5

Reakce v komentářích jsou rozporuplné, ale mně se obě povídky líbily, příjemná oddychovka. Asi se mi moc nepozdává vydávání jednotlivých povídek jako kniha (za cenu, za kterou by jich bez těch fajných obrázků vyšlo třeba dvacet), ale budiž, nějaký efekt to má, pěkně se na to kouká... Možná mi vadí víc ta reklama na "mekáč", bez které by se to docela dobře obešlo, ale to jsou jen mé osobní dojmy.

bara9550
07.12.2017 3 z 5

je to jako sen.
Jednu noc se Vám zdá, jak se svým parťákem jdete vyloupit pekárnu.. Dopadne to jak to dopadne, naprosto nepochopitelně a absurdně, až se mi to vlastně líbilo.

Druhý den se Vám zdá ale ještě podivnější sen - a pokud jste muž - už nikdy se neoženíte, nebo nejméně budete svou ženu krmit každé dvě hodiny, aby náhodou nedostala hlad a neudělala přesně takovou šílenost, jaká je v druhé kapitole.

Knihu jsem měla za hodinku - ani ne, přečtenou, bylo to fajn, oddychovka a příjemné zvláštní čtení.

Velké plus dávám za Grafické ilustrace, které jsou naprosto exkluzivní !

LuckaH2
23.11.2017 4 z 5

Murakami je zvlastni autor, jeho pribehy maji vzdy neco, co se musi domyslet, nejsou napsany slovo od slova, vzdy maji dalsi rovinu... ilustrace i provedeni se zlatou a zelenou jsou snad jeste krasnejsi nez pribeh, a vytvari jako celek umelecke dilo!

Vikina333
04.11.2017 5 z 5

Knížku jsem si schovávala, ať si její přečtení užiju a užila jsem si ho báječně :) Murakami je prostě boží!

DomYume
31.10.2017 4 z 5

Ze všech čtyř doposud vydaných povídkových knížek Haruki Murakamiho, se mi tato vryla do paměti nejméně. Nevím, zda je tomu kvůli rychlému přečtení, ale nebyla pro mě napsaná tak jako zbylé tři. Rozhodně to ale nemění nic na mém hodnocení. Kniha je napsaná hezky a hloubka příběhu se také najde. Hlad jako spousta jiných slov nemá jen jeden význam, ale ten pravý význam si každý musíme najít sám.
Ilustrace od Kat Menschik jsou opět přenádherné a do určité míry mi v této knize kompenzovaly příběh. Zároveň mi ho však také pomáhaly vysvětlit.

Děkuji pane Haruki Murakami

eliska2669
13.10.2017

U všech Murakamiho knih přemýšlím nad tím, zda tím chtěl autor něco sdělit, nebo... spíš mám pocit, že vždycky něco sdělit chce, ale nevím, jestli mě to uniká, nebo ani on sám pořádně neví, co je vlastně tím cílem. Je to hrozně nedosažitelný a nepopsatelný, ale vždycky to tam je, ať už je to nějaká surrealističtější kniha nebo zrovna tohle. Nikdy se to nakonec nevysvětlí, v žádný povídce ani knize, o co teda nakonec šlo. Ale možná je to dobře. Nicméně, Útok na pekárnu se mi líbil, mám ráda, když se nějaká "zlá" situace typu loupeže odehrává takovým miloučkým způsobem, jako tomu bylo tady.

PetikH2O
10.10.2017 4 z 5

K zamyšlení ... manželka objednala u dívčiny dvě coca-coly a zaplatila je :)

haaabi
19.09.2017 5 z 5

Dvojice Murakami a Menschik opět nezklamala. Co se týče Murakamiho, tak tato se mi z těch jeho jednohubek líbila nejvíc. Ilustrace Kate jsou opět úžasné, bez ní by to ani zdaleka nebylo ono. Těším se na další červený díl.

Omy
16.09.2017 4 z 5

Jedna z prvních věcí, které Murakami napsal. Za sebe musím říct, že se mi to líbilo. I když ty odkazy na Dostojevského atd. na mě působily trošku jako pokus o přesah nevypsaného autora. Příběhy se mi ale líbily.

Zajímalo by mě, jaký smysl do nich původně autor vložil.. Nejsem schopná dosadit za Hlad ten pravý význam, vždycky je tam nějaká maličnost, která do toho nesedí. (možná SPOILER - moje úvahy nad významem) Jde o to manželství a vztahy obecně, ve kterých se hlavní postavě nedostává naplnění, po kterém hladoví a nedokáže se ho zbavit jídlem? Nebo je to možná kritika konzumní/kapitalistické? společnosti (odkazy na Marxe, McDonald's)? Nebo šlo o tu kletbu? Bylo to kvůli tomu, že se nevzepřeli a sami se nakonec stali součástí té společnosti? (KONEC SPOILERU) Občas mě také zastihne takový hlad, ale o jídlo nejde.. Zatím jsem ale nepřišla na to, o co jde, stejně jako u této knihy. Ale bavilo mě nad tím přemýšlet.

Alchemi
12.08.2017 3 z 5

V této knize jsou dvě povídky. Bohatý příběh moc nehraje roli (ostatně to ani nejspíš příliš nejde, při tom počtu stran), přijde mi to spíše jako experimentální dílo - možná i proto mi trochu unikala jeho pointa. Ilustrace od Kat Menschik jsou opět krásné, Spánek se mi ale jednoznačně líbil víc. Čekala jsem více abstrakce. Jsem zvědavá, jak na mě zapůsobí Podivná knihovna.

holkaslebkou
05.08.2017 3 z 5

Jednohubka. Clovek se obcas zasmeje, mozna se nad nejakou myslenkou pozastavi, ale jinak prilis kratke na poradne hodnoceni... Davam prumer.

parxel
29.07.2017 3 z 5

Útok na pekárnu je další z Murakamiho povídek doplněná ilustracemi Kat Menschik. V porovnání s povídkou Spánek mi však Útok na pekárnu přijde mnohem méně abstraktní a celkem dobře srozumitelný. Na druhou stranu tato povídka nemá zdaleka tak hutnou atmosféru jako Podivná knihovna.

Murakamiho jsem si oblíbil především kvůli jeho románům viz např. Na jih od hranic, na západ od slunce a tyto povídky beru spíše jako takové doplnění nebo ucelení pohledu na jeho románovou tvorbu. A tak k tomu také přistupuji a neočekávám od nich nic zásadního. Osobně si myslím, že pokud by Murakami se svými romány neuspěl, tak by tyto povídky vůbec neměli šanci vyjít takto samostatně.

Dávám tři hvězdy, protože Útok na pekárnu mne oslovil méně, než povídky Spánek a Podivná knihovna.

hellena1523
14.07.2017 1 z 5

Odpad!!! Neskutečné zklamání!!! Murakami nepatří mezi mé oblíbené autory. Dokonce bych řekla, že je tomu naopak. Ale jeho povídky Spánek a Podivná knihovna mne uchvátily. A tak jsem si říkala, že jsem asi milovnicí jeho kratších útvarů. Logicky jsem se tedy těšila na další z nich. Chyba. Naprostý propadák, nezajímavé, nudné, neinsiprativní, o ničem (jako většina jeho knih), prostě hrůza hrůz!
Jediné, co hodnotím kladně jsou opět dokonalé ilustrace naprosto nedostižné Kat Menschik.
Za normálních okolností je kniha totální odpad. Tu jednu hvězdičku dávám právě díky ilustracím, které by si zasloužily všech 5, ale databáze knih (dle mého skromného názoru) není ani tak o ilustracích, jako o knihách/příbězích a pokud tato kniha není považována za komiks (což vážně nelze), nemohu ji tak hodnotit.
Tímto jsem s nejpřeceňovanějším autorem poslední dekády nadobro skončila. Díky za zkušenost, ale radši budu koukat do zdi, než číst další z jeho ******. Díky bohu, že existuje tolik dobrých knih a mohu sáhnout po něčem, co mi bude vyhovovat lépe.