Spánek

Spánek https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/182405/bmid_spanek-182405.jpg 4 1318 316

Murakami/Menschik série

„Je to už sedmnáct dní, co nemůžu spát,“ tak začíná příběh Harukiho Murakamiho, jehož protagonistkou je zdánlivě obyčejná žena v domácnosti. Vlivem různých nečekaných okolností připomíná její noční život výlet do mimosmyslového prostoru. Ve světě, který je naprosto odlišný od našeho, prozkoumává svou rodinu, sama sebe, i význam života a smrti. Ilustrační doprovod ke knize vytvořila známá německá grafička Kat Menschik.... celý text

Literatura světová Novely
Vydáno: , Odeon

眠り Nemuri , 1990

Heyyy
13.09.2015 3 z 5

Téma by nebylo špatné a zamyšlení nad tím, že díky spánku někteří "nemají čas" sami na sebe bylo zajímavé, ale to je asi vše. Vyprávění a popis života hrdinky mě docela nudil, možná i díky tomu, že nejsem matka v domácnosti jsem se s ní neztotožnila téměř v ničem. Konec mi nepříjde useknutý, ani bych si jiný neuměla dost dobře představit, poslední scénu považuji totiž jen za výplod fantazie (nebo výplod unaveného mozku) hlavní hrdinky.
Ve čtení mě hodně rušil používaný výraz "dítě" pro svého syna. Působil velmi neosobně.
Ilustrace jsou opravdu perfektní, nejvíc se mi líbil obrázek těla s kalama.
Nicméně pro mě nejslabší kniha od Murakamiho.

Odehnalka
30.08.2015 2 z 5

Kdyby to bylo delší, asi bych knihu musela odložit. Po přečtení poslední strany jsem si jen pomyslela: "Co to k sakru?" Děj mě fakt moc nenadchnul, co se mi líbilo, byly úchvatné ilustrace.

mike1
24.08.2015 3 z 5

O tom, že se to dobře čte psát asi nemusím... Čekal jsem ale něco jiného. Chybělo mi tam trochu víc právě toho zmiňovaného mimosmyslového prostoru. A konec? Ten mi přišel jak kdyby byl od někoho jiného. Po této povídce mi bohužel nepracovala představivost tak, jak u jiných Murakamiho kouscích. Rozsahem to není... Podivná knihovna zapůsobila víc.

Maggie89
19.08.2015 3 z 5

Nehledě na jedinečnou grafickou úpravu knihy, hledě na obsah, za mě značně trpká povídka. Vůbec jsem se neztotožnila s hlavní postavou. Děj mistrně vyvolávala pocity tíhy, zbytečnosti, plytkosti života. Moje momentální psychické rozpoložení zkrátka nesouznělo s náladou knihy, a proto jen ***.

Jitka1980
17.08.2015 4 z 5

Povídka se mi od začátku výborně četla. Je škoda náhlého "useknutého" konce..

immortal-party
06.08.2015 1 z 5

čekala jsem gumové bezvládné tělo potulující se po špinavých tokijských uličkách, depresivní nálož skoro bezvědomí, mozek produkující halucinace se smyslem. namísto toho se mi do rukou dostala storka od maminy na mateřské dovolené, která po večerech smolí příběh za pětistovku do Napsáno životem.

petr4683
03.08.2015 4 z 5

Zajímavý námět, který končí vlastně v tom nejlepším. Hvězdičku navíc tomu dávám pro sympatie k autorovi, ale hlavně kvůli ilustracím Kat Menschik.

HŠ
30.07.2015 4 z 5

Byla jsem nadšená. I ten konec k tomu patří. I když mě mrzelo, že knížka skončila.

Eleanorra
01.07.2015 3 z 5

Krátká povídka, kterou jsem zvládla přečíst během dvou dní při cestě do/z práce. První pětina knihy se mi upřímně řečeno zdála docela nudná, pouhý popis rodiny s manželkou/matkou, která má problémy se spaním... poté se do povídky dostala trocha mysteriózna a kniha dostala spád... a závěr? Ten jsem moc nepochopila. Měl to být celé jen sen?

pavlina1999
23.06.2015 4 z 5

Upřímně. Je to úžasná kniha, ale co má jako znamenat ten konec? tak jsem se těšila, jak to dopadne a on to prostě usekne? Jinak opakuji velice poutavá a čtivá kniha, která se mi ještě dlouho bude procházet v myšlenkách a předbíhat všechny ostatní...

harumi
18.06.2015 4 z 5

Trošku nechápu, proč povídku nakladatelství vydalo samostatně. Lepší by byla celá sbírka povídek "The Elephant Vanishes". Do poloviny povídky jsem byla rozpačitá a chtěla ji odložit. Pak to ale nabralo trochu jiný (lepší) směr a celkově se mi povídka líbila. Jen věřím, že kdo mám toto dílo jako prvotinu se může odradit od další Murakamiho tvorby.

dalia1769
11.06.2015 5 z 5

Opět se mi potvrdilo, že je Murakami především mistrem kratších próz. Krátká, ale velmi čtivá povídka se spoustou námětů k zamyšlení, četla se jedním dechem, krásně ilustrovaná, jedinou připomínku mám k tomu neexistujícímu konci, jako by autora najednou něco vyrušilo a ?????

buschka
09.06.2015 4 z 5

Murakami patří mezi mé oblíbené autory, takže jsem se na tuto krátkou tajemnou povídku těšila.

Dragonian
29.05.2015 2 z 5

Tak zatím to nejslabší, co jsem od Murakamiho četl. Takové nemastné a neslané...

Absinth_fairy
08.05.2015 3 z 5

Zvláštní, tajemný bohužel ne moc pohlcující příběh a provedení. Knížečka na mě působila jako nekonečný úvod do nového dílu telenovely, které někdo ,,ustřihnul" děj a na pásce nechal jenom napínavý nedokončený konec.

Aneleh
17.04.2015 5 z 5

Zvláštní, tajemný styl Murakamiho mě vždycky zaujme a nemůžu se odtrhnout. Zamyšlení nad smyslem života, potřebou spánku, který nám bere celou třetinu života - to je neobyčejně zajímavé téma. Útlá knížka s úžasnými ilustracemi mě celá bavila, měla jsem však pocit, že ji autor zapomněl dokončit a nechal nás uprostřed jejího nejzajímavějšího děje.

helkol
03.04.2015 4 z 5

Jediné co se mi na knize nelíbilo byl ten nedokončený konec, jinak se velmi dobře četla a bavila mě

lucie5376
22.03.2015 1 z 5

Spánek byla první knihou, kterou jsem od Murakamiho přečetla a popravdě zřejmě i poslední. Čekala jsem z doslechu mnohem více a celkový dojem pro mě naprosto nulový. Tato kniha je pro mě nic neříkající.

Elvien
13.03.2015 2 z 5

Povídka ve mě po většinu času budila lepší dojem než podivná knihovna, ale konec to celé zkazil. Připadá mi, že naprosto schází jakákoli pointa. I když budu předpokládat, že to není povídka, ve které by člověk měl hledat nějaký hlubší smysl, tak v ní nevidím skoro žádný smysl. Prostě jsem u Murakamiho zvyklá na lepší věci.

Ale ilustrace stejně jako u Podivné knihovny jsou nádherné.

ANATS
06.02.2015 4 z 5

První knížka kterou jsem od Murakamiho četla...po pravdě, čekala jsem od toho trochu víc.
Povídka nutí k zamyšlení, aby člověk pochopil pointu. Ale i přesto se to hezky četlo.
Trochu mě vadil...otevřený konec. Velmi pěkné ilustrace.