Birthday Girl

Birthday Girl https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/349498/bmid_birthday-girl-AXd-349498.jpg 3 702 164

Murakami/Menschik série

< 4. díl

Tajemný příběh mladé dívky, který se odehraje na den přesně na její dvacáté narozeniny. Ten den musela zaskočit za kamarádku v restauraci. A náhoda tomu chtěla, že zrovna ten večer to byla ona, kdo má dovézt majiteli podniku jeho večeři do šestého patra. Postarší noblesní muž, kterého vidí poprvé a naposledy v životě, působí dobráckým, ale i záhadným dojmem – nabídne jí, že jí splní jakékoli přání. Přání, které nebude možné vzít nikdy zpět…... celý text

Literatura světová Novely
Vydáno: , Odeon

バースデイ・ガール (Bāsudei gāru) , 2002

HaniFialka
21.02.2019 2 z 5

Nenáročná četba na líné odpoledne pro lidi, kteří rádi hledají poselství příběhů, i když vlastně žádné neexistuje. Jsem zklamaná, od vychvalovaného Murakamiho jsem čekala víc. Povídka o ničem, nechápu, co chtěl autor říct. Vadila mi neurčitost děje - nedozvěděli jsme se ani, jak se jmenovala hlavní hrdinka a co si vlastně přála. Celou dobu jsem měla nepříjemný pocit, že jen tak kloužu po povrchu a nemůžu se dostat k jádru celého příběhu. Dvě hvězdy dávám jen za překrásné obrázky a fakt, že autor měl rozum a povídka je kratičká - na delší formát bych neměla nervy.

alabra
17.02.2019 5 z 5

Jednoduchý námět nutí čtenáře dlouho přemýšlet o tématu, po dlouhé době zase něco kvalitního k počtení, úžasné ilustrace.

babsi66
13.02.2019 3 z 5

Tím, jak povídka nechává prostor pro fantazii a přemýšlení, mi silně připomíná Hemingwaye a jeho "metodu ledovce". Ovšem v tomto případě nad povrch vykukuje tak malý ždibíček toho, co autor chtěl (zřejmě) sdělit, že mám celkem problém se vypořádat s tím zbytkem. Na mě až moc neuchopitelné. Osobně mě více než povídka samotná zaujal autorův doslov.

zaranda
28.01.2019 3 z 5

Ilustrace perfektní, možná se mi líbily víc, než samotná povídka. Ta se mi líbí po jazykové stránce, ovšem obsah je prostě "murakamovský" a narozdíl od čtenářů níž mě teda k žádnému přemýšlení nedonutil. Rozhodně se mi líbila víc než Spánek, ale celkově povídky pana Murakamiho asi nebudou úplně to pravé pro mě.

Malinali
28.01.2019 4 z 5

K zamyšlení o světě i o sobě.. A ano ať jdeme kam chceme, pořád jsme to my. Ilustrace nádherné. Zpříjemnila jsem si pochmurný nedělní večer :)

mishka1976
21.01.2019 2 z 5

Moje první knížka od Murakamiho. Trochu mi vadilo, že v povídce nejsou konkrétní jména, ale jen popisy vztahů - majitel restaurace, vedoucí, číšník, dívka... na druhou stranu kniha člověka donutí přemýšlet jak to mám on sám.
Kresby jsou nádherné.
Perla nakonec: "Ať jdeš kam chceš, stejně vždycky budeš jen sám sebou."

Iki1
18.01.2019 4 z 5

Krátké poetické počteníčko k mírnému vlastnímu sebezpytu s hodně luxusními ilustracemi. Tak dobře vypravenou knihu jsem v ruce nedržel hodně dlouho.

Ticiana
09.01.2019 4 z 5

Cilem knihy bylo podle mne, aby se ctenar zamyslel nad tim co je dulezite. Zduraznil, ze to nejde zmenit, takze vse pro co se rozhodneme ma nejake dusledky. Libili se mi moc ilustrace i poznamka autora.

Malíček
09.01.2019 1 z 5

Tak tohle byl můj úplně první přečtený počin od Murakamiho a ... nevím, čekala jsem zkrátka asi něco jiného. V příběhu jsem se trochu ztratila a vůbec mě to neoslovilo, do půlky docela dobré, konec mi přišel zbytečně uspěchaný. Myslím, že dám tomuto autorovi, vychválenému až do nebes, ještě jednu šanci a budu doufat, že to nebude taková tragédie. Ilustrace jsou skvělé a pěkně doplňují povídku.
Za mě tohle bohužel ne.

josefina_silena
08.01.2019 4 z 5

Birthday Girl je zatím nejlepší krátká povídka od Murakamiho, kterou jsem četla. Nebo jsem si možná už zvykla na jeho styl. Příjemná jednohubka, který vás pak celý den nechá přemýšlet o tom, co byste si vlastně přáli vy. Ilustrace opět nezklamaly.

kahuda01
07.01.2019 5 z 5

Škoda, že je příběh tak krátký, ale Murakami prostě umí.

danielle4028
05.01.2019 5 z 5

Miluji Murakamiho a tato povídka je prostě přenádherná! Čtivé, citlivé a člověk se v tom tak nějak najde. Proto dávám plný počet hvězdiček. :)

Eldaren
19.12.2018 4 z 5

Kratka povidka od skveleho autora. Filozoficky presah je zajimavy, nuti k zamysleni. Ilustrace jsou povedne.

gargamelka
03.12.2018 4 z 5

Ač je knížka úporně kraťoučká a je doplněna o boží ilustrace, bez nich by celý příběh byl tak na 2 A4 , je v tom poselství, něco víc. Příběh vede k zamyšlení nad tím co chceme, co si přejeme...a o věku to není:)

Anie.M
24.11.2018 5 z 5

kratičká povídka k odpolední kávě na zahradě. mě se prostě Murakamiho styl líbí. živě vykreslená atmosféra, no a ten "kouzelný dědula" coby majitel, navodil tu správnou magickou atmosféru.
nejprve mě konec zaskočil, protože jsem čekala, co si tedy slečna přála, ale teď je mi to vlastně jedno a říkám si jaké přání by mělo být to nejužitečnější nebo je nejlepší přání to nejdéle trvající, a nebo to nejdražší ? je vlastně potřeba mít nějaké kouzelné přání, vždyť přeci mám ještě velký kus života před sebou a zdaleka jsem zatím neviděla úplně všechno....

anna0480
22.11.2018 2 z 5

"dej si pozor na to, co si přeješ, může se ti to totiž opravdu splnit."

Nevím, já ani nebyla zklamaná, jelikož jsem ani nic extra nečekala. Tyhle ilustrovaný novely mi od Murakamiho přijdou všechny slabší a ani tahle bohužel nebyla výjimkou.

parxel
17.11.2018 2 z 5

Tak tahle povídka šla úplně mimo mne. Dávám dvě hvězdy, protože tohle bylo hodně slabé.

Allla9
03.10.2018 3 z 5

Co si přát k narozeninám? Máte jediné přání.... . Také nevím.

jant02
17.09.2018 5 z 5

Podle mě se jedná zatím o nejlepšího z těchhle „malých Murakamiů“. Příběh je tak jednoduchý, že by se dal odvyprávět ve třech větách, má však dokonale vystavěnou atmosféru, skrývá v sobě dráždivé tajemství, a když člověk chce, najde v něm hluboké poselství. Co víc si přát? Tohle dokáže jen opravdový mistr slova.

Bustedka
15.08.2018 4 z 5

Když se nad povídkou člověk zpětně zamyslí, nebylo to vůbec špatné :-) Spíš než povídku bych to tedy označila jako filozofickou úvahu. O životě. Na konci spíš potřebu osobní zpovědi. Člověk je zas o rok starší. Co to znamená? Pro něj?
A myslím, že téměř každý si po přečtení položí otázku - co bych si tak ve svých dvaceti přál já.