Birthday Girl

Birthday Girl https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/349498/bmid_birthday-girl-AXd-349498.jpg 3 701 164

Murakami/Menschik série

< 4. díl

Tajemný příběh mladé dívky, který se odehraje na den přesně na její dvacáté narozeniny. Ten den musela zaskočit za kamarádku v restauraci. A náhoda tomu chtěla, že zrovna ten večer to byla ona, kdo má dovézt majiteli podniku jeho večeři do šestého patra. Postarší noblesní muž, kterého vidí poprvé a naposledy v životě, působí dobráckým, ale i záhadným dojmem – nabídne jí, že jí splní jakékoli přání. Přání, které nebude možné vzít nikdy zpět…... celý text

Literatura světová Novely
Vydáno: , Odeon

バースデイ・ガール (Bāsudei gāru) , 2002

grizlinka
08.10.2019 4 z 5

Knihu jsem přečetla kvůli výzvě a příjemně mě překvapila. Splnila přesně svůj cíl - zamyslet se a přemýšlet - nad svým životem i směrem jakým chci, aby směřoval. Konec není, ale podle mě její přání je dost jasné.

Wisty
04.10.2019 3 z 5

Haruki Murakami je označován za jednoho z těch nejlepších autorů. Já jsem mu bohužel ještě nepřišla na chuť a ani Birthday Girl mi ji nespravila. Novela je nepochybně zajímavá, ale nemá téměř žádný děj, pointu ani napětí. Po přečtení knihy mám pocit, že jsem ji vůbec nemusela číst, jednoduše mě nikam neposunula.
To, co ale na knize doporučuji, jsou nádherné červené ilustrace od Kat Menschik, které dodávají knize na vizuální zajímavosti a kráse.

DádazPrahy
04.09.2019 3 z 5

Knížka mne zaujala na první pohled svou grafickou podobou - zvláště "růžovo-červeno-bílé" ilustrace německé výtvarnice Kat Menschik, proto jsem po knížce "sáhla" - a nelitovala. Povídka s jednoduchým dějem si ponechává své tajemství - co si to vlastně ta dívka přála ke svým dvacátým narozeninám?
Zaujaly mne zajímavé myšlenky ke konci příběhu:
"Člověk je zkrátka už takový, že ať si přeje co chce a ať se vydá kam chce, může být stejně vždycky jen tím, kým odedávna byl. A to je všechno."
"Ať jdeš kam chceš, stejně vždycky budeš jen sám sebou."

micha-ella
27.07.2019 3 z 5

Přečtete to během hodiny. Vydat knížku o přibližně čtyřiceti stranách textu v malém formátu (v běžném tisku by jich bylo stěží dvacet), v drahém papíru a s drahými ilustracemi si může nakladatelství dovolit jen u slavného autora. Já mám na Murakamiho už trochu pifku, protože tu svojí slávu zneužívá a i jemu je jistě jasné, že neznámý autor by s touto povídkou zcela pohořel

handulli
16.07.2019

Toto je první kniha, kterou od registrace na databázi, neohodnotím. Protože nevím, jak správně ohodnotit 77 stran hutně protkaných pestrobarevnými ilustracemi od pro mě dosud neznámého autora. Protože nad tím příběhem stále přemýšlím. Chvíli jsem uvažovala nad tím, co si dotyčná přála. Vymyslela jsem dva docela dobré tipy, a pak mě napadlo, jestli právě to není posláním knihy - zamyslet se. Jestli ano, tak u mě bylo poslání naplněno.
V závěru povídky jsem se s Murakamiho postojem k narozeninám ztotožnila.
Povídku jsem si přečetla jen kvůli výzvě. A nelituji. Povídka je krátká, rychle a dobře se čte, ale pokud se čtenář nezamyslí nad tím, co asi autor chtěl tímto vyprávěním říci, pak to bude dost plochý a nudný příběh, který rychle upadne v zapomnění.

jolii
06.07.2019 5 z 5

Většinu přečtených knih posílám dál, ale s touhle jsem se chvíli mazlila. Murakamiho styl mě moc baví. Už tuším, co můžu čekat a těším se. Povedená povídka s naprosto pravdivou závěrečnou myšlenkou.

klara225
29.06.2019 1 z 5

Bohužel jsem opět nenašla smysl v tom, proč byla tahle povídka napsána. Doslov autora byl zbytečný, místo toho bych uvítala pokračování příběhu.

Blondebookdevil
13.06.2019 3 z 5

K tomuto oceňovanému japonskému spisovateli jsem se dostala skrz ČV, čehož rozhodně nelituji. Avšak musím uznat, že jsem přese 70 stran nějak nepronikla do jeho umění, přestože je navrhovaný na Nobelovu cenu. Nezbývá nic jiného, než vyzkoušet něco delšího.
Birthday girl je o narozeninách; jednoduchými, ale přesto působivými větami podaný příběh o jednom večeru v restauraci. A co že si to hlavní hrdinka přála? Kdo ví...

Vilma232
02.05.2019 4 z 5

Pořád nad tím přáním přemýšlím.....

hana5094
21.04.2019 3 z 5

Čistý, prostý příběh, jen si čtenář musí domyslet, jaké to přání vlastně bylo

MaryAllen
11.04.2019 5 z 5

Krátká povídka, která vás nechá ještě dlouho po jejím přečtení přemýšlet.

freejazz
03.04.2019 4 z 5

pekná poviedka, pekné spracovanie. lenže takto zbierať Murakamiho je dosť finančne náročné:)

Madluska
25.03.2019 4 z 5

Anotace mě nalákala stejně jako neobvyklá barevná kombinace obálky... Přiznám se, že jsem čekala něco úplně jiného, krátce po přečtení mi snad i bylo líto použitého papíru (času ne, toho kniha tolik nespotřebovala), protože bych text čekala spíš v nějakém povídkovém souboru než jako samostatné vydání. Ale holt jméno Murakami teď prodává, tak proč z toho něco trochu nevytěžit. Abyste mě ale nechápali špatně - to vůbec neznamená, že by se mi Birthday Girl nelíbila - naopak oceňuji nádech tajemna a nedořečenost, která nechává na čtenáři, aby si přebral, co vlastně četl a proč. A hlavně - co by si v danou chvíli přál on sám. Byl by si sobec? Domyslel by přání až do konečných důsledků? Na malém prostoru hodně místa k zamyšlení, ale ne každý je využije...

Addie
22.03.2019 3 z 5

Líbí se mi, jak Murakami umí zabalit hlubokou myšlenku do dějově nenáročného, vlastně dost prostého textu. Mysteriózno vítáno, ale stejně by mě zajímalo, jak to vlastně celé bylo... :)

Vida66
19.03.2019 5 z 5

Krásný snový a minimalistický příběh s ještě krásnější obálkou.

wildXchos
18.03.2019 5 z 5

Tohle je druhá kniha od Murakamiho, kterou jsem přečetl a začínám opravdu propadat jeho stylu psaní. Téma knihy je opravdu zajímavé, když se nad tím čtenář zamyslí.

hermína14
16.03.2019 5 z 5

...stejný pocit, jako když dočtu báseň a ulpí z ní na mně smítko. Není tam ani slovo navíc; čistá myšlenka zabalená v přesně padnoucí sametové krabičce... jen mě dost mrzí, že nikdo teď okolo neslaví dvacetiny, neb mohl dostat trefný dárek:)

Twinny
15.03.2019 2 z 5

Zajímavá myšlenka, ale zpracování...
Knížečka je útlá, polovina jsou obrázky, takže máte za chvíli přečteno. Absolutně jsem nepochopila myšlenku knihy. Námět byl dobrý, jen s nevyužitým potenciálem.

Nazli
03.03.2019 3 z 5

Zvláštní, ale nutí k zamyšlení.

Alexxxka
21.02.2019 3 z 5

No... ani nevím co napsat. Prostě jsem to nepochopila. Není to muj šálek kávy. Ale ilustrace krásné.