Birthday Girl

Birthday Girl https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/349498/bmid_birthday-girl-AXd-349498.jpg 3 698 164

Murakami/Menschik série

< 4. díl

Tajemný příběh mladé dívky, který se odehraje na den přesně na její dvacáté narozeniny. Ten den musela zaskočit za kamarádku v restauraci. A náhoda tomu chtěla, že zrovna ten večer to byla ona, kdo má dovézt majiteli podniku jeho večeři do šestého patra. Postarší noblesní muž, kterého vidí poprvé a naposledy v životě, působí dobráckým, ale i záhadným dojmem – nabídne jí, že jí splní jakékoli přání. Přání, které nebude možné vzít nikdy zpět…... celý text

Literatura světová , Novely

Vydáno: , Odeon

バースデイ・ガール (Bāsudei gāru) , 2002

Teribookoholik
Teribookoholik
21.12.2023 2 z 5

Birthday girl představuje mé druhé setkání s Murakamim.
Oceňuji jednak strhující atmosféru, jednak naprosto boží ilustrace, ty se mi líbily velmi.

Ve výsledku se mi líbila i povídka samotná, která v mém případě vedla jednak k přemýšlení, jednak dokonce k zamyšlení, slova z poslední stránky mám pořád v hlavě a nedají mi spát, přitom taková blbost! :-D

Nicméně nechápu, že si zasloužila svoje vlastní vydání coby samostatně stojící povídka o zhruba 80 stranách. Na druhou stranu mi je jasný, že se jméno Murakami nejspíš prodává úplně samo, tak proč toho ostatně nevyužít, co?

Rebarborka
Rebarborka
28.07.2023 1 z 5

Ne, Murakamiho novely nejsou pro mě...
+ ilustrace
- příběh
- vyžaduje čtenáře, který má fantazii vymykající se lidskému chápání
Prozatím mě přešla chuť pustit se do autorových románů. Jednou, až

ArkAngel
ArkAngel
06.06.2023 3 z 5

Čte se to snadno a rychle a podobně jako u Spánku, i zde sahá po ženské protagonistce. I v tomhle případě ale vnímám, že krátký povídkový útvar Murakamimu úplně nesedí a silný je především v dlouhých románech, kde magický realismus využívá naplno. Otázka přání je tu ale řádně využita a čtenář musí nad povídkou přemýšlet. Ilustrace knihu jinak hezky doplňují a nakonec tu máme ještě kratičký textík o Murakamiho vlastních narozeninách.

vklaskova
vklaskova
16.02.2023 1 z 5

Zklamání! Veškerý děj je popsán v anotaci knihy. Žádný konec, žádné ukončení.
Hvězdičky dávám za originální ilustrace a za povídku, která mě zaujala svou čtivostí. Když jsem zjistila, že se vlastně nedozvime, co bylo dívčiným přáním k narozeninám, naštvalo mě to.

mgeisselreiter
mgeisselreiter
02.02.2023 3 z 5

Knize Spánek jsem dal při 70% 4*, zde uberu a dám 3* na rozhraní. Birthday Girl je pěkná knížečka se zajímavými ilustracemi umělecky laděná do červené barvy, ale jde prostě jen o povídku, která se sice pěkně čte, ale pointa mi bohužel unikla. Doslov autora je také pěkný, je to krátké zamyšlení o narozeninovém dnu. 2. 2. 2023.

tamara1351
tamara1351
20.12.2022 5 z 5

Kratičká povídka s nádhernými ilustracemi,ve které nebylo řečeno nic.........nebo bylo řečeno vše?

Awča
Awča
19.12.2022 5 z 5

Krásně ilustrovaný příběh s tajemstvím ponoukajícím čtenářovu fantazii.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka
12.12.2022 5 z 5

"...chtěl bych vám splnit přání, slečno roztomilá jako víla. Jakékoliv. Cokoli si budete přát. Pokud si tedy vůbec něco přejete, samozřejmě."

Řekla bych, že Birthday Girl je z tohohle ilustrovaného cyklu nejčtivější. Ale zároveň mi přijde, že si v té své lehkosti poměrně dost hraje s myšlením čtenáře vzhledem k tomu, v jakém je rozložení. Je to jenom na vás...

V téhle knize je nejvíc ilustrací. Děkuji, moc děkuji :)

cathyblack
cathyblack
11.12.2022 4 z 5

Vcelku příjemná povídka, kterou si dáte na jedno posezení u kávy. Příběh doprovazený krásnými ilustracemi.

Andyska007
Andyska007
06.12.2022 5 z 5

Pro mě též první kniha od tohoto autora. Dcera jí dostala od kamarádky, když byla v nemocnici. Nádherné ilustrace, tajemný příběh. Kritičtěji asi hodnotí ti, kteří mají srovnání s jinými díly od Haruki Murakami. Mně se to líbilo moc.

nikola6615
nikola6615
29.11.2022 2 z 5

Byla to první věc, kterou jsem od autora četla. Byl mi doporučený z více stran, tak jsem asi i dost očekávala. Po vizuální stránce je knížka nádherná, ty ilustrace, je prostě radost ji mít v poličce. Ale bohužel mi připadalo, že si stačilo přečíst anotaci a knížku člověk nemusel vůbec číst. Ta povídka mi nedala nic navíc. Chápu, že autor nechává prostor naší představivosti, mě to ale dost zklamalo. Po přečtení jsem jen pokrčila rameny a knížku neposlala dál jenom z toho důvodu, že se mi vizuálně líbí.

Percabethka
Percabethka
26.11.2022 3 z 5

Příběh mě bavil díky Murakamiho stylistice, ale oproti jeho ostatním povídkám mi přišel celkem o ničem, bez té správné absurdní atmosféry a originálních otázek k zamyšlení.

Lily101
Lily101
19.11.2022 4 z 5

Závěr jasně…udržet tajemno a nic nenapsat. To mi až tak nevadilo; jakože chvíli jsem zvědavá byla, ale pak jsem to prostě přijala. Zvláštní bylo to, jak je příběh nejednolitý (část napsaná jako příběh tak jak jsme zvyklí, část jako rozhovor s autorem). Nejhůře na celé knize hodnotím “nutnost” autora vložit na závěr skoro 1/4 knihy (rozsahem textu) o sobě a svých narozeninách. Přijde mi to sobecké, navíc psané stylem “co slina na jazyk přinesla”, kdyby měl text aspoň nějaké jedno “poselství”, které by mělo předat, ale takhle? Já za to bohužel tu hvězdičku ubrat musím. Pokud mu to nakladatelé nechtěli vydat kvůli krátkému textu, mohl nějak rozvinout příběh (byť by to bylo náročné, to nepopírám) nebo třeba popsat, co ho k psaní inspirovalo, než sebestředně psát, kdy se narodil (když budu chtít, tak to najdu na internetu), kdo se narodil ve stejný den jako on a že je za to rád, neb právě toho jednoho autora, který se narodil ve stejný den (nikoliv rok) jako on, má moc rád atd…na dvaceti stranách, to jako fakt :-O?

Starmoon
Starmoon
17.10.2022 4 z 5

Začalo to skvelo a atmosféricky, aký dobrý však bol rozbeh, taký rozpačitý bol pre mňa záver. Akoby ani sám Murakami nevedel, čo za pointu vymyslieť. Nie, naozaj neverím, že tá nemastná-neslaná bola od začiatku jeho zámerom.

Kristy78
Kristy78
05.10.2022 4 z 5

(SPOILER) Murakami opět nezklamal ;) Můžu si jen domyslet, jaké narozeninové přání to vlastně mělo být ;)

Argony
Argony
25.09.2022 2 z 5

Moc hezky graficky zpracované, ale text nic pro mě. Přečteno jen kvůli výzvě (doplňuji si i zpětně).

lukaskmn1
lukaskmn1
24.09.2022 4 z 5

Geniální.

Gilnien
Gilnien
16.08.2022 4 z 5

Knihu jsem zkusila jen tak od boku. Murakami mě vlastně nikdy dřív moc nezaujal, ale potřebovala jsem něco rychlého a krátkého do čtenářské výzvy. Upřímně mě velmi překvapilo, jak mě to bavilo. Ale pravda, je to spíš povídkový počin, než knižní.

crazyslunicko
crazyslunicko
12.08.2022 4 z 5

Velice krátká kniha, ale myslím, že své poselství o narozeninách splnila dokonale. Určitě je vždycky něco, nad čím se člověk na své narozeniny zamyslí. Kde je, zda byl tohle jeho cíl a čeho by chtěl dosáhnout příští rok. Každý má svá přání a je jen na nás, zda se nám splní.

Přeji si...

"Člověk je zkrátka už takový, že ať si přeje co chce a ať se vydá kam chce, může být stejně vždycky jen tím, kým odedávna byl. A to je všechno."

"Přání není něco, co bychom mohli říkat druhým. To je jistá věc."

HáMaPé
HáMaPé
21.07.2022 3 z 5

Zvláštní, působí jednoduše, ale otevírá otázky a naznačuje odpovědi podstaty smyslu života.
Nemohu jednoznačně říct, zda se mi kniha líbila či ne. Ale určite se stalo to, co měl autor zřejmě v úmyslu - vedla k zamyšlení.