Můra noční, předvánoční

Můra noční, předvánoční https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/200679/bmid_mura-nocni-predvanocni-Wer-200679.jpg 5 604 122

Seznamte se s Jackem Skelingtonem, pánem Halloweenska! Po více než dvaceti letech od prvního vydání vychází také u nás legendární Můra noční, předvánoční kultovního režiséra Tima Burtona. Bizarní královstvíčko, kterému Jack vládne, se každoročně stará o „hladký“ chod Halloweenu. Ale co dělat, když jedinečný večer skončí? Když Jack objeví Vánoční město, dostane fantastický nápad, jak zahnat nudu: letos ušetří Santovi práci. Ale může vzejít něco dobrého z toho, když si slavný červený oblek natáhne kostlivý hubeňour? To se dočtete v Můře noční, předvánoční. Filmu Tima Burtona, který český divák zná (většinou) jako Ukradené Vánoce, předcházela tato báseň, již autor sepsal v šerém dávnověku, kdy ještě otročil jako animátor u Disneyho, někdy kolem roku 1982. Je jiná než film, který zachoval hlavní postavy, přidal fůru dalších a rozvinul zápletku, aby bylo o čem 76 minut animovat. Ze samotného textu v něm ale nezbylo skoro nic, texty filmových písniček se psaly znovu a o něčem jiném, takže původní Burtonova báseň vám přináší spoustu nových, avšak neméně makabrózních a strašidelných písmenek, která z filmu neznáte. A sám autor jako bonus k vlastním původním ilustracím s dvacetiletým odstupem připojil pár dalších, stejně pěkných. Výsledkem je knížka hravá i dravá a sršivá i děsivá... prostě burtonovská. Spousta hrobečků, příšer a něžných citů. Burtonův text, který se dnes dostává českému čtenáři do rukou, vznikl před dvaceti lety. V té době měl v českých zemích stále ještě monopol na rozdávání vánočních dárků zcela jednoznačně Ježíšek a o dušičkách se prostě jen chodilo oprášit hroby zesnulým, zapálit svíčičky a případně se pomodlit. Halloween a legrace s ním spojené byly věcí známou jen hrstce zasvěcených. Kdyby překlad, který držíte v ruce, byl pořízen tehdy, málokdo by u nás vůbec pochopil, oč běží a co že je tak zábavného na tom, že jakési halloweenské strašidlo pojalo nápad vyměnit si roli se Santou. Jak ten čas letí... Uplyne dvacet let a české děti ve školách koncem října pod vedením svých učitelek pilně vydlabávají dýně, převlékají se do strašidelných hábitů a halloweensky se baví a o vánocích jsou zas obchody plné zavalitého vousáče v červeném odění a legrační čapkou – jinými slovy, bezmála každé malé dítě už dnes u nás velmi dobře tuší, oč tu se Santou a Halloweenem běží. Co se nepodařilo komunistům s jejich z východu importovaným Dědou Mrázem, se zkrátka bez problémů podařilo... komu vlastně? Neviditelné ruce trhu? Každopádně díky tomuto posunu ve vnímání Vánoc a Dušiček, je u nás dnes půda připravena pro tuto navýsost zábavnou knihu, navíc navýsost zábavně přeloženou.... celý text

Horory Poezie Pohádky
Vydáno: , Argo

Tim Burton's Nightmare Before Christmas , 1993

holkazbrooklynu
22.03.2022 5 z 5

Brilantní veršované a ponuré dílo nejlepšího režiséra všech dob. Kniha je krásně ilustrovaná pro lepší vykreslení hlavních postav. Námět je opět něco nového / inovativního, což je osvěžující. Baví jak děti tak i dospělé čtenáře.

Bája89
23.02.2022 5 z 5

Co k tomuhle napsat? Je to skvost. Naprostá dokonalost ve 46 stránkách. Tim Burton je prostě BŮH!

leleia
03.02.2022 5 z 5

Na film koukám pravidelně každé Vánoce, ani jsem nevěděla, že existuje i knížka... Byla jsem z ní nadšená i lehce zklamaná zároveň. Známý příběh je krásný, překlad dobrý a ilustrace famózní. Zklamala mě délka knihy. Je to opravdu kratičké, přečteno máte za pár minut, potkáte se pouze s Jackem, Nulíkem a Santou, pro další milované postavy už není prostor.

JitulHa
26.12.2021 5 z 5

Grandiózní. Famózní. Nevídaný. Takto jednoduše by se dal shrnout tento jedinečný počin Tima Burtona!! Na filmové provedení, které jsem kdysi dávno viděla, už si vzpomínám jen matně, ale tato knížka mi ty mezery v paměti, jaksi vynahradila. Tenhle človíček prostě musel stát hned vpředu, když se rozdávala fantazie a kreativita, jinak to zkrátka není možné! Kdoví, kam na všechny ty neuvěřitelné nápady, prapodivná stvoření a neotřelé příběhy asi chodí - důležité je, že se s námi o ně podělí. Pravý poklad v knihovně!

ComicGuy899
25.12.2021 5 z 5

Klasický príbeh pre dospelých z pera Tima Burtona. Od filmu sa líši okrem absencii množstva postáv len minimálne, no jedná sa o zaujímavý pohľad na svet Jacka Skellingtona z očí jeho nezvyčajného tvorcu v dobe, kedy bol Burton len prepracovaným ilustrátorom v Disney.

leanechvilova
31.10.2021 5 z 5

Tim Burton je moje srdcovka. Knížka se čte sama. Krátký, ale přesto nádherný příběh, který je lehce morbidní, pochmurný a strašidelný. Navíc dokonalé kouzelné ilustrace.
Příběh Vás pobaví a zároveň Vás chytne za srdce.

Naraca
11.09.2021 5 z 5

Burton.
To mi připadá jako dostačující komentář za mě. Neznam od něj nic, co by se mi nelíbilo.
Trochu mě překvapilo a velice potěšilo, že se přiběh a ilustrace líbí i mé tříletce, pro kterou je Noční můra jejím prvním setkáním s tímto autorem.

zuzca.h
27.07.2021 5 z 5

Nádherné ilustrace provázející krásnou veršovanou "pohádku". Prostě Tim Burton v plné parádě.

Andrée
30.06.2021 5 z 5

Je to skvost. Škoda jen, že je to tak krátké. Ale krásné.

eliska2126
17.12.2020 5 z 5

Skvost! Tima Burtona miluju, takže tohle pro mě byla nutnost. Je to sice záležitost tak vás 10 minut, ale těch 10 minut si užijete úplně na max. ❤️ A ty ilustrace? Ty mi vyrazily dech. Prostě nádhera.

meluzena
16.12.2020 4 z 5

Typický roztomile morbidní Tim Burton. Povedené kresbičky a jednoduchý příběh s rýmy, které pravda trochu kulhají.
---
"Milý pane Klausi, dle mého je zločinné,
že můžete být Santa - zatímco my ne!
Teď já rozvezu dárky a přání radostná.
Zkrátka... si to měníme. Letos jsem Santa já.
To já letos všem popřeju: Veselé Vánoce!
Vy si tu třeste kostmi a seďte na hrobce."

Andynka
02.12.2020 5 z 5

Tuhle knihu miluji a každý rok se k ní moc ráda vracím.
Ty božské ilustrace a ty rýmy! Dokonalost sama.

MamaKnihomolka
30.11.2020 5 z 5

Úžasný a nápaditý příběh ve verších o kostlivci z Halloweenska, který nechtěl jen strašit a tak ukradl Vánoce.

Musím vyzdvihnout skvělý překlad a úžasné ilustrace, nad kterými jsem strávila dvakrát delší dobu než samotným čtením. Jsem nesmírně ráda, že zdobí mou knihovnu a konečně jsem si ji pořídila.

Co se týče samotného autora,tak ho miluju. Miluju jeho filmy a teď už i knihy. Je to jedinečný a originální člověk, který se jen tak nerodí. Výborný autor, režisér, básník, ilustrátor s neuvěřitelnou fantazií.

Je to taková povedená vánoční jednohubka, kterou bych se nebála přečíst i dítěti.

Jane23
30.11.2020 5 z 5

Pro fanoušky a řekla bych že i nefanoušek by se mohl zamilovat. Absurdní, bláznivé, cynické, a i trochu vánoční. Ilustrace jsou skvělé.

sgjoli
28.11.2020 5 z 5

Tahle kniha je neuvěřitelný bizár, který si ale podle mne dokáže užít jak mladší čtenář, tak dospělý. Skvělý nápad, provedený ve verších, a ještě doplněný o krásně fantaskní, lehce makabrózní ilustrace - to vše jsem si tady užila. Určitě nečekejte typickou (před)vánoční pohádku. Typicky poklidná a ducha povznášející moc není, jak by člověk u vánočních příběhů typicky mohl čekat. Autor jde až do absurdna, ale přes tu temnou stránku vlastně dokázal dát dohromady svým způsobem hezký příběh, který je svižný a u kterého se člověk pobaví. Asi to nebude úplně čtení pro každého, člověk musí být tomuto druhu příběhů aspoň trochu nakloněn a otevřen, aby si je dokázal užít a ocenit je. Ale já jsem nadšená. Tohle je tak děsně divné, až je to strašně krásné!

Padfoot
08.07.2020 5 z 5

Veršovaná klasika s geniálně jednoduchými ilustracemi, které si chci pověsit úplně všude.

Dominika_a
03.07.2020 5 z 5

Miluji tvorbu Tima Burtona, takže nebylo překvapením , že knihu jsem musela mít doma. Krásná kniha, a nádherné ilustrace. :)

pidalka777
04.01.2020 5 z 5

Můj velký oblíbenec Tim Burton. Tato knížka je krásná a krásně namalovaná.

Orange8knihomol
01.11.2019 5 z 5

Co k této knize dodat?! No, myslím, že všichni víme, že se jedná o naprostý skvost, který je vtipný, neotřelý, nápaditý a skvěle propracovaný svými dechberoucími a osobitými ilustracemi. Tim Burton je prostě výtečný básník, ilustrátor, animátor i režisér, který má vskutku bohatou fantazii a hlavně smysl pro humor. DOPORUČUJI všem bez ohledu na věk, knížka se čte sama, kor pokud je před Vánocemi.

annes

americká, 1958
2013  90%Ústřičkova smutná smrt a jiné příběhy
2014  94%Můra noční, předvánoční
2014  100%The world of Tim Burton / Tim Burton a jeho svět

Kniha Můra noční, předvánoční je v