Můra noční, předvánoční

Můra noční, předvánoční https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/200679/bmid_mura-nocni-predvanocni-Wer-200679.jpg 5 604 122

Seznamte se s Jackem Skelingtonem, pánem Halloweenska! Po více než dvaceti letech od prvního vydání vychází také u nás legendární Můra noční, předvánoční kultovního režiséra Tima Burtona. Bizarní královstvíčko, kterému Jack vládne, se každoročně stará o „hladký“ chod Halloweenu. Ale co dělat, když jedinečný večer skončí? Když Jack objeví Vánoční město, dostane fantastický nápad, jak zahnat nudu: letos ušetří Santovi práci. Ale může vzejít něco dobrého z toho, když si slavný červený oblek natáhne kostlivý hubeňour? To se dočtete v Můře noční, předvánoční. Filmu Tima Burtona, který český divák zná (většinou) jako Ukradené Vánoce, předcházela tato báseň, již autor sepsal v šerém dávnověku, kdy ještě otročil jako animátor u Disneyho, někdy kolem roku 1982. Je jiná než film, který zachoval hlavní postavy, přidal fůru dalších a rozvinul zápletku, aby bylo o čem 76 minut animovat. Ze samotného textu v něm ale nezbylo skoro nic, texty filmových písniček se psaly znovu a o něčem jiném, takže původní Burtonova báseň vám přináší spoustu nových, avšak neméně makabrózních a strašidelných písmenek, která z filmu neznáte. A sám autor jako bonus k vlastním původním ilustracím s dvacetiletým odstupem připojil pár dalších, stejně pěkných. Výsledkem je knížka hravá i dravá a sršivá i děsivá... prostě burtonovská. Spousta hrobečků, příšer a něžných citů. Burtonův text, který se dnes dostává českému čtenáři do rukou, vznikl před dvaceti lety. V té době měl v českých zemích stále ještě monopol na rozdávání vánočních dárků zcela jednoznačně Ježíšek a o dušičkách se prostě jen chodilo oprášit hroby zesnulým, zapálit svíčičky a případně se pomodlit. Halloween a legrace s ním spojené byly věcí známou jen hrstce zasvěcených. Kdyby překlad, který držíte v ruce, byl pořízen tehdy, málokdo by u nás vůbec pochopil, oč běží a co že je tak zábavného na tom, že jakési halloweenské strašidlo pojalo nápad vyměnit si roli se Santou. Jak ten čas letí... Uplyne dvacet let a české děti ve školách koncem října pod vedením svých učitelek pilně vydlabávají dýně, převlékají se do strašidelných hábitů a halloweensky se baví a o vánocích jsou zas obchody plné zavalitého vousáče v červeném odění a legrační čapkou – jinými slovy, bezmála každé malé dítě už dnes u nás velmi dobře tuší, oč tu se Santou a Halloweenem běží. Co se nepodařilo komunistům s jejich z východu importovaným Dědou Mrázem, se zkrátka bez problémů podařilo... komu vlastně? Neviditelné ruce trhu? Každopádně díky tomuto posunu ve vnímání Vánoc a Dušiček, je u nás dnes půda připravena pro tuto navýsost zábavnou knihu, navíc navýsost zábavně přeloženou.... celý text

Horory Poezie Pohádky
Vydáno: , Argo

Tim Burton's Nightmare Before Christmas , 1993

haha_ja
05.06.2019 4 z 5

Velice rychle přečtená kniha, u které se človek zasměje. Ano, typický humor Tima Burtona. Tento styl psaní a kresby je prostě jeho a je nezaměnitelný. Škoda, že toto dílo je tak krátké, ale zase lepší než kdyby bylo uměle natáhnuté. Ilustrace jsou prostě skvělé, ale člověk musí být na takový styl naladěn :-D .

ThePeace135
12.03.2019 5 z 5

Záležitost na jedno odpoledne, ba co, spíš na jednu půlhodinku :) o nic to ale neubírá na tom, že je to dokonalé. Tim Burton je mistr svého řemesla, ať už jde o jeho filmy či knihy. Miluju jeho styl :)

Knižní střípky
02.02.2019 5 z 5

Toto byla sice a bohužel jednohubka, ale na kvalitě jí to rozhodně neubralo. Pro ty, kdo znají Burtona, tak vědí, nedá se to popsat, je třeba si to přečíst, pak pochopíte.

jarabr
27.01.2019 5 z 5

Navštívil světničku
Zuzky a Josky,
a dal jim plyšáčky
a vyhřezlými mozky.
K Janičce Nováků
zaskočil nahonem,
a dal jí panenku posedlou démonem.

Chce tohle ještě nějaký další komentář? :-D

adorjas
20.01.2019 4 z 5

Milá rozprávka s morálnym koncom- aj keď niekto koná v najlepších úmysloch, nemusí to vždy dobre vypáliť.

Adellll
12.01.2019 4 z 5

Skvělá knížka. Jen konec mi příšel trochu useknutý...

martina5069
02.01.2019 5 z 5

Miluju všechny filmy od Tima Burtona. Miluju noční můru jak knižně tak film na který koukám každý rok na vánoce. Miluju jeho temnotu a ilustrace. Sem ráda, že jsem si na ni udělala konečně náladu a stala se tak první knihou přečtenou v roce 2019.

irskádívka
02.01.2019

Podle mého nejde ani tak o knihu jako o nádherné a vtipné výtvarné dílko. Čtení je to moc milé a mně o těchto Vánocích udělalo radost.

martina.culik
02.01.2019 4 z 5

Výborné. Jak ilustrace, tak básně - doufám jen, že se mi podaří sehnat knihu v originále, jelikož mám pocit, že překlad (ačkoli je hodně dobrý) některým básním ubral trochu toho burtonovského humoru.

girdi
31.12.2018 5 z 5

Kouzelná kniha s překrásnými ilustracemi a nápaditým příběhem.

Claudius
24.12.2018 4 z 5

Jaká škoda, že je to tak krátké. Slibný začátek, gradující prostředek, a pak náhle uťatý konec. Jak to ten Santa udělal, že dal všechno do pořádku? Co udělal s prokletými hračkami? Nevíme, a je škoda, že nevíme.
Obrázky jsou nádherné, verše miloučké a krásně přeložené. Krásné čtení na Vánoce.

dagsvob
23.12.2018 5 z 5

Super, škoda že tak krátká. Četla jsem před Štědrým dnem a myslím, že z toho udělám osobní tradici ???? určitě se k ní ještě vrátím.

zofie3000
23.12.2018 5 z 5

5 hvězd protože naprosto nekriticky zbožňuju Tima Burtona a ilustrace jsou okouzlujícího

Chytuš
20.12.2018 5 z 5

Když už venku sněží,
přečtěte si příběh svěží.
O Jackovi z Halloweenu,
co provedl jednu ..... (hloupost),
celé Vánoce řídit chtěl,
aby radost z něho každý měl.
Jak se mu to povede,
přečtěte si přátelé...

josefina_silena
19.12.2018 5 z 5

Úžasná vánoční pohádka, která není úplně klasickou pohádkou, ale stejně stojí za přečtení, ať už jste dítě nebo dospělý. Ilustrace Tima Burtona nezklamaly.

myelka
27.11.2018 5 z 5

Tima Burtona prostě zbožňuji! Krásná pohádka, až jsem skoro slzu uronila, jak byl Jack smutný... ;)

pejty
08.11.2018 4 z 5

Tak tato pohádka mně opravdu přirostla k srdci. Originální, jednoduchá, vtipná, zajímavá,... a mohl bych jmenovat spoustu dalších superlativů. Tím posledním, co určitě stojí za zmínku je krásně ilustrovaná. Jen škoda, že je tak krátká.

Měňavka
06.11.2018 5 z 5

Knihy Tima Burtona nejsou pro každého. Jsou totiž velice originální, místy strašidelné a možná až morbidní, ale já je prostě zbožňuji. Ilustrace jsou dokonalé!

Tereziee
16.10.2018 4 z 5

Krásně napsané s krásnými ilustracemi :) Krátké ale výstižné.

lucie.8
01.10.2018 4 z 5

Film se mi líbil víc, básničkám ubíral někdy trochu divný/krkolomný překlad.

prvotina Vánoce animovaný film Halloween

Tim Burton
americká, 1958
2013  90%Ústřičkova smutná smrt a jiné příběhy
2014  94%Můra noční, předvánoční
2014  100%The world of Tim Burton / Tim Burton a jeho svět

Kniha Můra noční, předvánoční je v