Můj život s Bohuslavem Martinů

Můj život s Bohuslavem Martinů https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/122729/bmid_muj-zivot-s-bohuslavem-martinu-swN-122729.png 4 8 2

Charlotte Léonie Victorine Martinů roz. Quennehen pocházela z vesnice Vieux-Moulin. Vyučila se dámskou krejčovou a pracovala v Paříži jako švadlena. V listopadu roku 1926 se seznámila s Bohuslavem Martinů, za nějž se o pět let později provdala. Svůj život po boku světoznámého skladatele ve vzpomínkách líčí očima prosté ženy, která si je vědoma své obyčejnosti, ale i důležité a nezastupitelné role v životě bytosti z jiného světa. Nezabývá se líčením hudebního dění své doby nebo popisem rozhovorů s umělci, v centru jejího zájmu jsou společné vycházky do přírody, péče o zahrádku či pozorování zvířat. Kniha je prostoupena autorčinými vlastními pocity, názory a pohnutkami, nade vším však převažuje její nesmírná láska a oddanost.... celý text

Literatura faktu , Biografie a memoáry , Umění

Vydáno: , Supraphon (Editio Supraphon)

Ma vie avec Bohuslav Martinů , 1971

Jia
21.03.2017

... byl pro mne brzy květem v zimě, fatou morganou v poušti, byl únikem z denního kolotoče práce a povinností, byl mým okouzlením, byl výletem do světa pohádek...

Krásné vyznání paní Charlotty

Fidlal
28.10.2015 5 z 5

Malá knížka, takřka víkendová záležitost, avšak nesmírně hodnotná. Lidsky zahřeje na srdci.
To, co člověk tuší v Bohušově hudbě, je tímto textem potvrzeno.
Nenapadlo mě zprvu, jak budu osudy manželů Martinů živě prožívat. Z řádků je cítit neutuchající elán a radost ze života bez ohledu na hmotnou nouzi (což je obzvláště inspirativní). A to nepočítám ten stres spojený s nástupem nacistického Německa. (Jak by asi manželé Martinů, prchající za oceán do země, jejichž řeč neznali, soudili dnes o naší chybějící empatii vůči uprchlíkům z východu?)
Ačkoliv je Martinů český klasik a fenomén, jež toho zkomponoval velké kvantum, člověk by mu moc rád nějaký ten rok života ještě přidal, aby té své hudby, která je v celém světě nezaměnitelná, napsal ještě víc, protože byl očividně nekonečná studnice nápadů.
Líčení posledních Bohušových dnů je smutné až drásavé. Naštěstí pro nás je však Martinů stále živý a myslím, že snad i nesmrtelný.
Milý čtenáři, přečti a posuď sám!

Autorovy knížky

Charlotte Martinů